W tym artykule:
- Czym jest polisa dla seniora?
- Co obejmuje polisa na życie dla osób starszych?
- Co wpływa na cenę ubezpieczenia dla seniora?
- Czy ankieta medyczna jest obowiązkowa w polisie dla seniorów?
- Gdzie znaleźć ubezpieczenie na życie dla osób starszych?
- Jaki wybór mają seniorzy? Przegląd bezterminowych ubezpieczeń
- Kiedy ubezpieczenie dla seniora nie zadziała?
- Jak długo może trwać umowa ubezpieczenia na życie dla seniora?
- Ubezpieczenie na życie bez karencji?
- Kto otrzyma środki z polisy w przypadku śmierci ubezpieczonego?
- Czy warto kupić polisę dla seniora?
- Nie czekaj — kup ubezpieczenie na życie dla seniora już teraz!
Często osoby, które osiągają wiek emerytalny, zakładają, że ubezpieczenie na życie nie jest im potrzebne. Poznaj najczęstsze fakty i mity na temat ubezpieczeń na życie i sprawdź, dlaczego warto kupić takie ubezpieczenie.
Pamiętaj, warto sprawdzić dokładnie jaki zakres ubezpieczenia zawiera Twoja polisa oraz co dokładnie ubezpieczyciele oferują seniorom w przypadku ubezpieczenia na życie. Poznaj zakres ochrony i warunki, na jakich mogą być chronione osoby po 60, 70 i 80 roku życia.
Czym jest polisa dla seniora?
Według danych GUS sytuacja demograficzna w Polsce jest taka, że znacząco zwiększa się liczba osób w wieku emerytalnym. Dla towarzystw ubezpieczeniowych oznacza to, że seniorzy stają się coraz bardziej interesującą grupą, dla której rozbudowują oni swoją ofertę ubezpieczeniową.
Niestety dla ubezpieczycieli jest to również grupa dość ryzykowna. Prawdopodobieństwo wystąpienia szkody w postaci udaru, zawału czy innych ciężkich chorób, jest bardzo duże.
Czym jest zatem ubezpieczenie na życie dla seniora? Taka polisa ma na celu przede wszystkim chronić finansowo Twoją rodzinę w sytuacji, gdyby doszło do Twojej śmierci.
Coraz więcej ubezpieczycieli podnosi górną granicę wieku, do którego możemy zakupić polisę na życie. Przechodząc na emeryturę w dalszym ciągu możemy posiadać indywidualne ubezpieczenie. Polisę na życie mogą kupić osoby przed ukończeniem 80 roku życia.
Co obejmuje polisa na życie dla osób starszych?
Ubezpieczenie dla osób po 60 roku życia to produkt, który działa na trochę innych zasadach, niż standardowe ubezpieczenie na życie. Nie oznacza to jednak, że nie warto zakupić takiej polisy. Ochrona świadczona przez towarzystwa ubezpieczeniowe w dalszym ciągu zapewni bezpieczeństwo Twojej rodzinie w nieprzewidzianych sytuacjach.
Od czego chroni ubezpieczenie na życie po 60, 70 i 80 roku życia? Ubezpieczyciele w podstawowej ochronie proponują ubezpieczenie na wypadek śmierci. Pieniądze wypłacone z polisy mają na celu zabezpieczyć bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego. Pozwoli to na pokrycie kosztów związanych z pochówkiem seniora lub spłatą zobowiązań finansowych, które posiadał.
Dodatkowe klauzule są dostępne w niewielkim zakresie i mogą zabezpieczyć Twoje pozostałe potrzeby ubezpieczeniowe. Dodatkowa ochrona dotyczy przede wszystkim zdrowia osoby starszej, co jest podstawą do wypłaty odszkodowania z tytułu poważnego zachorowania.
Ochrona ubezpieczeniowa może również dotyczyć wypłaty w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Jako ubezpieczony, będziesz mógł przeznaczyć pieniądze na powrót do zdrowia i rehabilitację.
Część towarzystw w podstawowym zakresie gwarantuje również rozszerzenie ochrony o drugą opinię medyczną, która pozwoli na potwierdzenie pierwszej diagnozy oraz zaproponowanego leczenia.
Ochrona ubezpieczeniowa może obejmować również assistance czy takie dodatkowe usługi jak zdalna pomoc specjalisty IT, asystę prawną czy usługi związane z organizacją pogrzebu. W zależności od towarzystwa ochrona ubezpieczeniowa będzie obejmować inne rozszerzenia.
Poza podstawowym ubezpieczeniem do ochrony ubezpieczeniowej włączony jest również partner lub współmałżonek ubezpieczonego. Ochrona obejmuje śmierć współmałżonka czy partnera zarówno w przypadku zwykłej śmierci jak i śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku, czy wypadku komunikacyjnego. Poza podstawową ochroną ubezpieczenie może obejmować również pobyty partnera w szpitalu w wyniku nieszczęśliwego wypadku.
W przypadku ubezpieczenia na życie dla seniora nie ma zbyt wielu możliwości modyfikacji oferty, dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić zakres ubezpieczenia i porównać dostępne na rynku oferty. Sprawdź również, ile kosztuje i co zawiera dobra polisa na życie. Być może Twoja rodzina również zdecyduje się na zakup takiego ubezpieczenia dla siebie. Porównywarka ubezpieczeń na życie pozwoli Ci w prosty i szybki sposób zweryfikować, który zakres ubezpieczenia najbardziej Ci odpowiada zarówno cenowo jak i zakresowo.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia dla seniora?
Zarówno ryzyko zachorowania jak i prawdopodobieństwo śmierci w przypadku osób starszych jest znacznie wyższe niż wśród pozostałych grup wiekowych zainteresowanych ubezpieczeniem na życie. W przypadku seniorów właśnie w związku z tym ryzykiem ubezpieczyciele nie przewidują wysokich sum ubezpieczenia.
Na cenę polisy na życie ma wpływ wiek ubezpieczonego, stan zdrowia oraz wybrana suma ubezpieczenia. Jeżeli zdecydujesz się na szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej, będzie to miało wpływ na wysokość składki, jaką będziesz musiał zapłacić. Oznacza to, że osoba w wieku 60 lat zapłaci inną składkę za ubezpieczenie na życie, niż osoba, która ukończyła 70 czy 80 rok życia.
Czy ankieta medyczna jest obowiązkowa w polisie dla seniorów?
W przypadku seniorów ryzyko ubezpieczeniowe jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku pozostałych grup wiekowych. Osoby starsze narażone są na wszelkiego rodzaju infekcje, a regeneracja organizmu po chorobie trwa dłużej niż w przypadku młodych osób. Właśnie dlatego w przypadku ubezpieczenia dla seniora stosowana jest również ankieta medyczna. Towarzystwo może zadać kilka ogólnych pytań dotyczących stanu zdrowia. Pełna ankieta medyczna pojawia się najczęściej wtedy, gdy odpowiedzi sugerują problemy ubezpieczonego ze zdrowiem. W przypadku indywidualnej kontynuacji ubezpieczenia, zamiast szczegółowej ankiety medycznej, ubezpieczony może przejść na pakiet dla Seniora bez udzielania jakichkolwiek dodatkowych informacji. Oznacza to, że możesz kontynuować ubezpieczenie na życie bez względu na stan zdrowia, pod warunkiem że jest to indywidualna kontynuacja w tym samym towarzystwie.
Gdzie znaleźć ubezpieczenie na życie dla osób starszych?
Ubezpieczenie na życie dla osób po 70 roku życia można kupić w placówce CUK lub podczas rozmowy telefonicznej z naszym doradcą, który pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Poszukiwanie polisy na życie dla osoby starszej wymaga dokładnego przeanalizowania ofert dostępnych na rynku, tak aby spełnione zostały oczekiwania ubezpieczonego. Porównanie wielu ofert u poszczególnych ubezpieczycieli może być czasochłonne. Korzystając z pomocy naszych doradców, otrzymasz porównanie ofert od wielu towarzystw ubezpieczeniowych i będziesz mógł zdecydować się na najlepszą dla Ciebie opcję.
Z DORADCĄ
Jaki wybór mają seniorzy? Przegląd bezterminowych ubezpieczeń
Poniżej przedstawiamy przykładowe zakresy ubezpieczeń na życie dla seniorów. Zakres obejmuje również możliwe rozszerzenia.
Polisa | Towarzystwo | Zakres ochrony | Wiek wstępu | Czas trwania ochrony |
---|---|---|---|---|
Pakiet dla Ciebie 70+ | Allianz |
| Od 70 do 74 roku życia. | Do ukończenia 75 roku życia. Po ukończeniu 75. roku życia otrzymasz propozycję indywidualnej kontynuacji ubezpieczenia. |
Między Nami Gold | Compensa |
| Od 56 do 72 roku życia. | Do ostatniego dnia roku okresu ubezpieczenia, przypadającego w roku kalendarzowym, w którym ubezpieczony kończy 73 lata. Później istnieje możliwość przejścia na indywidualną kontynuację. |
Z myślą o życiu plus | Generali | ● Śmierć | Od 60 do 80 roku życia. | Dożywotnio. |
Warta dla Ciebie i rodziny | Warta | ● Śmierć | Od 55 do 69 roku życia (samodzielnie); od 70 do 79 roku życia (z innym ubezpieczeniem). | Do ukończenia 80 lat. Później możliwość przejścia na indywidualną kontynuację. |
Ochrona na całe życie | PZU | ● Śmierć | Od 13 do 80 roku życia. | Ustalany indywidualnie. |
Kiedy ubezpieczenie dla seniora nie zadziała?
Każda polisa ubezpieczeniowa posiada górne limity odpowiedzialności oraz wyłączenia, czyli sytuacje, w których polisa nie zadziała. Wykaz wszystkich wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej znajduje się w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W większości towarzystw pojawiają się te same sytuacje. W ubezpieczeniach na życie najczęściej są to:
- samobójstwo (do 2 lat),
- zatajenie historii medycznej (do 3 lat),
- czynny udział w aktach terroryzmu,
- wojna.
Jak długo może trwać umowa ubezpieczenia na życie dla seniora?
W zależności od rodzaju ubezpieczenia, na jaki się zdecydujesz, czas trwania będzie inny. Jeżeli przystąpisz do polisy o określonym czasie ochrony, może trwać ona nawet do ukończenia przez Ciebie 80 roku życia (tak jest na przykład w przypadku ubezpieczenia na życie z towarzystwa Warta). Jeśli wybieramy polisę bezterminową, ochrona trwa dożywotnio, jak w wariancie Senior w Towarzystwie Generali. W PZU w przypadku ubezpieczenia na życie po 70 roku życia okres ochrony ustalany jest indywidualnie. Sam czas trwania umowy ubezpieczenia zależy zatem od wybranej przez Ciebie opcji.

Ile jest warte Twoje życie? Chroń siebie i swoich bliskich już od 30 zł
Ubezpieczenie na życie bez karencji?
Czym jest karencja w ubezpieczeniach na życie? Jest to okres od momentu zawarcia polisy z ubezpieczycielem, w czasie którego nie zostanie wypłacone odszkodowanie, nawet jeżeli w tym czasie dojdzie do jakiegoś zdarzenia. W skrócie oznacza to, że polisa jest aktywna, jednak w przypadku ryzyk, których dotyczy karencja, nie jesteś w tym czasie chroniony.
Jak to wygląda w praktyce? Jeżeli we wskazanym czasie karencji dojdzie do zdarzenia, które jest w zakresie ochrony i po którym powinieneś otrzymać odszkodowanie, towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności. Karencja występuje również w ubezpieczeniach na życie dla seniorów. Przykładowo karencja na śmierć małżonka w Generali wynosi 180 dni. Co ważne, przy indywidualnej kontynuacji karencja nie występuje. Oznacza to, że jeżeli przechodzisz na indywidualną kontynuację ubezpieczenia na życie w towarzystwie, w którym masz polisę, odszkodowanie zostanie wypłacone nawet w sytuacji, gdy szkoda wydarzy się już na początku trwania nowej polisy.
Kto otrzyma środki z polisy w przypadku śmierci ubezpieczonego?
W sytuacji, gdy ubezpieczony umrze, środki z polisy zostaną wypłacone osobom wskazanym w umowie jako uposażeni. W przypadku gdy ubezpieczony nie wskazał nikogo w tej sekcji, ubezpieczyciel wypłaci świadczenie najbliższym ubezpieczonego, zgodnie z kolejnością praw dziedziczenia (współmałżonek, dzieci, wnuki, rodzice, rodzeństwo, potomstwo rodzeństwa).
Chcesz dowiedzieć się więcej – zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi informacjami –kogo można uposażyć w polisie na życie.
Czy warto kupić polisę dla seniora?
Polisa na życie dla osoby starszej ma na celu zapewnić ochronę finansową w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Najczęściej jest to umowa bezterminowa, a jej koszt zależy od wieku ubezpieczonego, jego ogólnego stanu zdrowia, zakresu ochrony, jaki proponuje towarzystwo oraz wybranej kwoty odszkodowania.
W przypadku indywidualnej kontynuacji ubezpieczenia na życie w tym samym towarzystwie ogromnym plusem jest brak szczegółowej ankiety medycznej oraz możliwość zabezpieczenia współmałżonka na jednej polisie.
Możliwość zakupienia ubezpieczenia na życie w wieku powyżej 65 lat wiąże się niestety z wyższą składką za ubezpieczenie. Ze względu na wiek, znacznie wyższe ryzyko zachorowania oraz śmierci, wysokość składki za ubezpieczenie na życie po 70 roku życia jest znacznie wyższa niż w przypadku ubezpieczenia na życie dla osób młodszych.
Przed wykupieniem polisy koniecznie przeanalizuj swoje potrzeby, a nasi doradcy postarają się tak skonfigurować ubezpieczenie, by w jak największym stopniu spełniało Twoje potrzeby. Możesz również skorzystać z porównywarki ubezpieczeń na życie, dostępnej na naszej stronie internetowej. Kupując ubezpieczenie na życie po 70 roku życia, zyskasz nieoceniony spokój, że Twoi bliscy otrzymają wsparcie finansowe w trudnej sytuacji.
Nie czekaj — kup ubezpieczenie na życie dla seniora już teraz!
Ubezpieczenie na życie dla seniorów dają ochronę ubezpieczeniową w różnych ciężkich życiowych sytuacjach. Nie przepłacaj, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń na życie — poznaj oferty ubezpieczenia dostępne w naszym kalkulatorze, przyjdź do jednej z placówek CUK lub skontaktuj się z naszym doradcą na infolinii.
Pamiętaj! Kupując polisę dla siebie – zabezpieczasz swoją rodzinę, a ich bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze.
Oceń artykuł