Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-20

Co to jest okres karencji ubezpieczenia?

Karencja w niektórych polisach jest nieunikniona. Zobacz na czym polega i ile trwa.

Nie zawsze od razu po podpisaniu umowy z ubezpieczycielem, możesz rozpocząć formalności związane z otrzymaniem odszkodowania. Zobacz, czym jest karencja, ile trwa oraz w jakich rodzajach polis ma ona miejsce.

Karencja jest częstym elementem ubezpieczenia. Zobacz, na czym polega.

Czym jest karencja?

Karencja to okres od momentu podpisania umowy z ubezpieczycielem, w którym nie zostanie wypłacone odszkodowanie, nawet jeśli dojdzie do zdarzenia. Oznacza to, że Twoja polisa działa, jednak nie jesteś w tym czasie chroniony. W praktyce wygląda to tak, że jeśli w okresie karencji ma miejsce zdarzenie, po którym powinieneś dostać odszkodowanie, towarzystwo nie ponosi za nie odpowiedzialności. Nie przysługuje Ci wypłata jakiegokolwiek świadczenia w okresie karencji, który wskazany jest w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy). Karencja najczęściej występuje w ubezpieczeniach na życie, ale może być także uwzględniona w polisie zdrowotnej oraz majątkowej.

Dlaczego towarzystwo ubezpieczeniowe uwzględnia karencję?

Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują karencję w celu zabezpieczenia przed oszustwami oraz wyłudzeniami. I jeśli się temu przyjrzysz bliżej, ma to sens. Wyobraź sobie, że doszło do niespodziewanego zdarzenia, które chcesz koniecznie objąć ubezpieczeniem. Podpisujesz umowę i chciałbyś otrzymać odszkodowanie od ręki. Niestety, w praktyce, będziesz musiał odczekać określony okres czasu, ponieważ ubezpieczyciel poniósłby przez to straty. Zgłoszenie szkody w czasie karencji nie ma sensu, bo towarzystwo nie ponosi odpowiedzialności za te zdarzenia. Pamiętaj, aby o zabezpieczeniu finansowym pomyśleć wcześniej niż w dniu zdarzenia, np. dowiedzeniu się o poważnym zachorowaniu czy w momencie zagrożenia powodzią. Wtedy będziesz mieć pewność, że chronisz swoje zdrowie i majątek.

Karencja w polisie na życie

Wybrałeś dobre ubezpieczenie i od teraz masz pewność, że uzyskasz wsparcie finansowe?  Nie do końca. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma okres karencji w polisie na życie. Dokładnie zatem sprawdź wszystkie szczegóły umowy w OWU, aby zobaczyć, jaki czas musisz odczekać, aby mieć pełną ochronę i móc uzyskać odszkodowania. Oznacza to, że od razu po podpisaniu umowy, za zgłoszenie szkody, nie dostaniesz wypłaty świadczenia. Towarzystwo nie weźmie odpowiedzialności np. przy konkretnym schorzeniu lub poważnym zachorowaniu. Oprócz karencji, w ubezpieczeniu na życie, towarzystwo może wprowadzić także inne ograniczenia.

Karencja w polisie majątkowej

Może zdarzyć się tak, że okres karencji obowiązuje również w polisie majątkowej, np. ubezpieczeniu nieruchomości. Obejmuje ona najczęściej skutki zdarzeń losowych wywołanych przez żywioły, np. szkody po powodzi. Karencja w polisie majątkowej zabezpiecza ubezpieczyciela przed nagłym podpisaniem umowy, kiedy jest ryzyko zagrożenia.

Karencja z tytułu urodzenia dziecka

Jeśli w ubezpieczeniu na urodzenie dziecka występuje karencja, oznacza to, że przyszłej mamie nie opłaca się zakładać polisy w tym czasie, bo nie dostanie świadczenia za urodzenie dziecka, do którego dojdzie w tym okresie. W innym wypadku, towarzystwo musiałoby wypłacać pieniądze po porodzie, na leczenie czy dodatkowe środki z innego tytułu. Najczęściej okres karencji wynosi właśnie 9 miesięcy lub więcej.

Ile czasu trwa karencja?

Każdy ubezpieczyciel stosuje własny okres karencji. Wszystko zależy od rodzaju polisy, czasem też stanu zdrowia. Karencja może zatem wynosić 3, 6 lub nawet 9 miesięcy. Ten okres różni się również w zależności od konkretnego przypadku. Przed wyborem konkretnej polisy, zapytaj ubezpieczyciela o okres karencji i porównaj oferty.

Wybierz ubezpieczenie na życie

Z nami wybierzesz opłacalne ubezpieczenie na życie. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek.