2020-06-20

Ubezpieczenie na życie bez karencji - czy to możliwe?

Czy możesz od razu zyskać pełną ochronę ze strony ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie na życie bez karencji - czy to możliwe?

Chcesz ubezpieczyć się na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowia czy śmierci? Większość towarzystw proponuje tego typu polisy z tzw. karencją. Oznacza to, że pełną ochronę zyskasz dopiero po pewnym czasie. Czy dotyczy to każdego zdarzenia ujętego w umowie? Sprawdź!

Karencja - co to jest i jak działa?

Karencja w ubezpieczeniu to czas, który musi minąć od podpisania umowy aż do uzyskania pełnej ochrony. Oznacza to, że jeśli w tym okresie dojdzie do zdarzenia objętego ochroną, towarzystwo odmówi wypłaty odszkodowania, ponieważ nie ponosi za nie odpowiedzialności. W praktyce, zawsze musisz zapoznać się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia), aby mieć pewność, ile czasu musisz odczekać.

Czas ten jest uzależniony od konkretnej oferty i danego towarzystwa ubezpieczeniowego, najczęściej jednak występuje właśnie w polisach na życie. Czasem też można spotkać się z karencją w ubezpieczeniu zdrowotnym czy majątkowym.

Dlaczego towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje karencję?

Okres karencji ubezpieczenia zabezpiecza towarzystwo na wypadek nadużyć ze strony klientów. Wyobraź sobie sytuację, w której zdiagnozowano u pewnego mężczyzny nowotwór, a następnie on zgłasza się do towarzystwa i wybiera taki rodzaj oferty ubezpieczenia na życie, które zapewnia mu wypłatę w razie poważnego zachorowania. Bez karencji, otrzymałby natychmiast odszkodowanie, choć diagnoza została postawiona przed podpisaniem umowy. Towarzystwo ubezpieczeniowe zabezpiecza się także w inny sposób, w tym stosując wyłączenia odpowiedzialności, a także przeprowadzając ankietę medyczną, aby sprawdzić Twój stan zdrowia. Zapobiega to wyłudzaniu pieniędzy oraz próbami oszustwa klientów. Dowiedz się czy ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich jest możliwe, czytając nasz poprzedni artykuł.

Karencja dotyczy także kobiet, które są w ciąży lub urodzą dziecko. Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed sytuacją, w której zgłasza się do nich klientka i kupuje polisę na życie, w której należy się jej wypłata świadczenia za urodzenie dziecka. Jeśli nie byłoby karencji, wiele kobiet, które dowiedziało się, że są w ciąży, wybrałoby się do ubezpieczyciela, aby podpisać umowę, a następnie otrzymać pieniądze po urodzeniu potomka.

Ile wynosi karencja w ubezpieczeniach na życie?

Zastanawiasz się jak sprawdzić, ile wynosi karencja w ubezpieczeniu? Przede wszystkim, przed podpisaniem umowy, sprawdź OWU polisy na życie. Może ona być uwzględniona w zakresie ochrony lub w wyłączeniach odpowiedzialności. Okres ten może wynosić od 1 miesiąca nawet do kilku lat. Wszystko zależy od wybranej oferty, a także konkretnego zdarzenia. 

Na śmierć wskutek samobójstwa średnio towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają 2 lata karencji. Z kolei pobyt w szpitalu czy poważne zachorowanie to okres kilka miesięcy, a nawet roku. Karencję ustala się także na takie zdarzenia jak pobyt w sanatorium czy pobyt małżonka w szpitalu. Wszystko zależy od tego, jak dopasujesz zakres ochrony ubezpieczenia na życie. Warto zatem przed podpisaniem umowy, porównać oferty kilku lub kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu, oferta będzie spełniać Twoje oczekiwania. Każdy ubezpieczyciel stosuje inny zakres ochrony oraz okres karencji, dlatego znalezienie odpowiedniej oferty jest możliwe!

Przykładowo, w ubezpieczeniu na życie w Generali stosuje się karencję 1 miesiąc na pobyt w szpitalu oraz 3 miesiące na przeprowadzenie operacji chirurgicznych, poważne zachorowanie i rehabilitację medyczną. 

Z kolei w polisie na życie w Concordii karencja na wypadek śmierci w wyniku zawału serca lub udaru mózgu, śmierci dziecka lub współmałżonka wynosi 6 miesięcy. Ten sam okres dotyczy także ryzyka poważnego zachorowania oraz trwałej i całkowitej niezdolności do pracy w następstwie choroby.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Urodzenie dziecka a karencja

Karencja na urodzenie dziecka może wynosić od 6 nawet do 12 miesięcy. Oznacza to, że kobieta, która jest w ciąży podczas podpisywania umowy, nie dostanie wypłaty świadczenia. Dotyczy to zarówno indywidualnych polis, jak i tych, które zawierane są w ramach grupowego ubezpieczenia w pracy. 

Weźmy jednak pod lupę ofertę Axa "Ochrona z Plusem - Pakiet Moje Dziecko", która jest przeznaczona dla rodzica i dziecka. Tego typu ubezpieczenie chroni w razie nagłego zachorowania dziecka jego pobytu w szpitalu. W zakresie ochrony znajduje się także śmierć ubezpieczonego. Karencja wynosi na te zdarzenia 3 miesiące, jednak jeśli chodzi o zdarzenia będące następstwem nieszczęśliwego wypadku - jest to ubezpieczenie bez karencji.

Brak karencji uwzględnia także Warta w ubezpieczeniu na życie, jednak chodzi o urodzenie dziecka z wadą wrodzoną. Jeśli kobieta urodzi dziecko zdrowe, karencja wynosi 10 miesięcy.
 

Ubezpieczenie bez karencji - kiedy możesz na nie liczyć?

Zastanawiasz się czy ubezpieczenie bez karencji jest w ogóle możliwe? W nielicznych przypadkach tak. Przykładem tego są zdarzenia, które nastąpiły w wyniku nieszczęśliwego wypadku, włącznie ze śmiercią. Większość towarzystw wypłaci w takiej sytuacji odszkodowanie. 

Ubezpieczyciel może także skrócić okres karencji, np. w momencie, kiedy przedłużasz umowę lub przenosisz ją z jednego towarzystwa do drugiego. Niektóre towarzystwa oferują również specjalną możliwość skrócenia czasu bez ochrony ubezpieczeniowej. Jest to jednak dodatkowo płatna opcja.

Co ciekawe, niektóre towarzystwa proponują ubezpieczenie bez karencji, ale tylko na wybrane ryzyka. Przykładem jest Warta, jednak chodzi tutaj o polisy mieszkaniowe. Proponuje ona klauzulę obejmującą brak karencji dla powodzi w ubezpieczeniu nieruchomości objętej cesją na bank i położonej w strefie powodziowej. 

Kup ubezpieczenie na życie z głową!

Wybierz taką ofertę, która odpowiada Twoim potrzebom. Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku