Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-03-21

Jak sprawdzić czy jesteś ubezpieczony?

Składki za ZUS upoważniają Cię do korzystania ze służby zdrowia. Czy są opłacone?

Odkąd pojawił się w Polsce system eWUŚ, sprawdzenie ubezpieczenia zdrowotnego jest bardzo proste, szczególnie w szpitalu czy w przychodni. Jeśli nie jesteś pewien, czy wszystkie składki zostały poprawnie opłacone, możesz też zrobić to samodzielnie. Zobacz, jak to zrobić.

Sprawdź, czy możesz zweryfikować informacje na temat Twoich składek ZUS.

Czym jest system eWUŚ?

Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) to intuicyjny system, który umożliwia błyskawiczne sprawdzenie, czy pacjent posiada prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia. Wszystkie informacje zaczerpnięte są z danych ZUS oraz KRUS i aktualizują się automatycznie. Do sprawdzenia świadczeń wystarczy numer PESEL i dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Uczniowie powinni przedstawić legitymację szkolną. W praktyce wygląda to tak, że lekarz, pielęgniarka lub inny pracownik placówki medycznej, wprowadza dane do systemu i odczytuje informację. Nie zajmuje to dużo czasu. Co jednak zrobić, kiedy fundusz nie potwierdzi prawa do świadczeń, a jesteś przekonany, że takie posiadasz?

Brak uprawnień do publicznej opieki zdrowotnej

Jeśli w przychodni lub w szpitalu okaże się, że NFZ nie potwierdza Twoich uprawnień do świadczeń, możesz przedstawić dokument w ramach dowodu płacenia składek, np. pismo, w którym masz przyznaną rentę czy emeryturę. Jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub zlecenie? Koniecznie zgłoś się do swojego pracodawcy i wyjaśnij tę sprawę.

Zweryfikuj ubezpieczenie zdrowotne online

Bez problemu możesz sprawdzić swój status ubezpieczenia zdrowotnego bez wizyty w placówce medycznej czy w jednym z oddziałów ZUS-u. Wystarczy, że założysz konto na stronie zakładu lub zalogujesz się profilem zaufanym ePUAP. Wszystkie informacje znajdziesz w zakładkach o ubezpieczeniach i płatnikach. Jeśli nie znajdziesz tam aktualnych danych, może okazać się, że pracodawca jeszcze nie zgłosił Cię do zakładu, ubezpieczenie wygasło lub po prostu dane są nieaktualne. Musisz wyjaśnić tę sprawę jak najszybciej, aby w momencie trafienia do szpitala czy przychodni nie zażądano od Ciebie zapłaty za konsultację lub hospitalizację. Wybierz się do oddziału ZUS lub skontaktuj się ze swoim pracodawcą.

Sprawdź ubezpieczenie zdrowotne przez ZIP

Od jakiegoś czasu NFZ udostępnia możliwość założenia konta w ZIP, czyli Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. Serwis służy nie tylko do sprawdzenia ubezpieczenia zdrowotnego, ale także uzyskania wszelkich informacji na temat dotychczasowego leczenia, lekarza prowadzącego oraz leków, które są refundowane przez państwo. Jeśli chcesz założyć konto, musisz wypełnić formularz rejestracyjny na stronie internetowej ZIP. Wystarczy, że wybierzesz jedną z opcji potwierdzenia Twojej tożsamości. Możesz też założyć konto osobiście w jednym z oddziałów wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Dostęp do tej platformy jest całkowicie bezpłatny.

Dlaczego warto sprawdzić ubezpieczenie zdrowotne?

W większości przypadków składki zdrowotne ZUS odprowadzane są przez Twojego pracodawcę. Wszystko dzieje się bez Twojego zaangażowania. Wyjątkiem jest np. posiadanie własnej działalności gospodarczej, ponieważ jako właściciel firmy samodzielnie musisz opłacać składkę za ubezpieczenie zdrowotne. Warto zapoznać się z tą informacją, aby nie okazało się nagle, że nie masz prawa do świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej.

Brak ubezpieczenia zdrowotnego - co dalej?

Jeśli okaże się, że nie masz prawa do świadczeń zdrowotnych, możesz wykupić dobrowolne ubezpieczenie NFZ. Upoważnia Cię ono do korzystania z publicznej służby zdrowia, co oznacza, że możesz np. zadzwonić po karetkę pogotowia, kiedy poślizgniesz się na chodniku lub korzystać z wizyt lekarza rodzinnego. Warto wziąć także pod uwagę prywatną polisę zdrowotną, dzięki której masz dostęp do wielu specjalistów, a także placówek medycznych. Przykładowo, Krajowy Program Zdrowotny to opcja, za którą zapłacisz wyłącznie 49 złotych miesięcznie. Za dodatkową wizytę u specjalisty, na którą nie musisz długo czekać, poniesiesz dodatkowe opłaty według cennika. To gwarancja komfortu i bezpieczeństwa, nawet w trudnych sytuacjach.

Zapoznaj się z ofertą

Wszystkiego na temat Krajowego Programu Zdrowotnego dowiesz się z naszej strony internetowej. Możesz też zadzwonić na infolinię lub przyjść do jednego z oddziałów.