2021-06-23

Bezpieczne wakacje w dobie pandemii - zasady i porady

Przygotowaliśmy zbiór porad dla każdego podróżującego!

Bezpieczne wakacje w dobie pandemii - zasady i porady

Piękna pogoda przekłada się na chęć podróżowania po Polsce i całym świecie. Choć sytuacja wygląda nieco inaczej niż w zeszłym roku, nadal trzeba zachować pełną ostrożność. Zobacz, jak powinny wyglądać bezpieczne wakacje w dobie pandemii. Przygotowaliśmy zbiór porad dla każdego podróżującego!

Wyjechać czy nie?

Wiele rodzin wciąż zastanawia się nad tym, czy w ogóle wyjeżdżać na wakacje. Odpoczynek należy się każdemu, szczególnie że sytuacja w Polsce i na świecie powoduje wiele wątpliwości, trudnych decyzji oraz stresu. 

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podróże zagraniczne nie są zakazane, jednak odradzane. Trzeba przygotować się na wiele niedogodności, które mogą wystąpić w trakcie podróży. Wśród nich są pozytywny test na koronawirusa, wystąpienie objawów COVID-19, nieplanowana kwarantanna czy ograniczenia w ruchu lotniczym. W szczególnych przypadkach mogą być też zlecone dodatkowe badania lekarskie czy testy.

Jeśli zdecydujesz się na podróż za granicę, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem. Dzięki temu możesz zaplanować wycieczkę bez stresu i z pełną odpowiedzialnością.

Bądź na bieżąco

Planujesz wycieczkę? Zarówno jeśli chodzi o podróżowanie w kraju, jak i za granicę, trzeba na bieżąco kontrolować panujące obostrzenia oraz zalecenia. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, jak się dostosować do aktualnej sytuacji, a ta jest dynamiczna w trakcie pandemii. Sprawdzaj wskazówki i zasady obowiązujące w danym kraju. Z jakich źródeł korzystać? Najlepiej śledzić informacje na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Poza tym warto słuchać zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie dokumenty oraz na bieżąco śledzić informacje w kraju, jeśli jesteś poza granicami. 

Wykonaj test i porozmawiaj z lekarzem

Wciąż wiele krajów wymaga negatywnego testu na koronawirusa, abyś mógł bezpiecznie i swobodnie spędzić urlop. W trakcie planowania wakacji, sprawdź te wymagania, aby się przygotować.

Poza tym, jeśli chorujesz przewlekle albo masz obniżoną odporność, wybierz się do swojego lekarza na kontrolną wizytę. Lepiej mieć pewność, że możesz wyjechać - będziesz spokojniejszy.

Ubezpieczenie turystyczne, czyli ochrona i zabezpieczenie

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje polisy turystyczne, które w zakresie ochrony uwzględniają zachorowanie na COVID-19. To dobre rozwiązanie, jeśli chcesz mieć pewność, że w razie wystąpienia objawów, bez dodatkowych kosztów na miejscu możesz poddać się hospitalizacji czy leczeniu w placówkach medycznych. Przed wyborem odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, zapoznaj się ze szczegółami oferty, sumą ubezpieczenia, a także wyłączeniami odpowiedzialności.

Warto zaznaczyć, że polisy podróżne działają nie tylko w momencie zachorowania na COVID-19. Ugryzienie tropikalnego owada, zatrucie czy złamanie kończyny to tylko niektóre z sytuacji, które niestety mogą przytrafić się każdemu. W razie wypadku albo nagłej choroby, możesz liczyć na pomoc, bez obciążania Twojego portfela.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Lot samolotem? Trzymaj się zasad

W trakcie podróży samolotem dostosuj się do wszystkich środków ostrożności, o których poinformuje Cię przewoźnik. Zapoznaj się też z dokumentami, które wymagane są podczas lotu za granicę. Przykładowo, aby polecieć na Cypr, trzeba zarejestrować się na stronie 24 godziny przed wylotem, dołączyć do tego wynik testu na COVID-19. Poza tym konieczna jest karta lokalizacji pasażera PLF oraz deklaracja pasażera, którą trzeba wypełnić. 

Sprawdź miejsce pobytu

Zanim wyjedziesz za granicę, sprawdź dokładnie miejsce noclegu. Zobacz, gdzie w okolicy znajduje się pomoc lekarska, do której udasz się w razie wystąpienia niepożądanych objawów. Hotele i pensjonaty na swoich stronach internetowych powinny umieścić informację, w jaki sposób dbają o higienę i bezpieczeństwo w swoich obiektach. Trzeba też zapoznać się z zasadami i kurczowo się ich trzymać. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Podczas pierwszego kontaktu z miejscem docelowym, wywietrz pokój i zabierz ze sobą środki, którymi warto zdezynfekować niektóre powierzchnie. Wśród nich jest prysznic, toaleta, klamki, włączniki świateł i pilot do telewizora. Jeśli na miejscu znajdują się kubki, talerze i sztućce, koniecznie je umyj.

To ważne!

Dbaj o siebie i swoich bliskich. Jeśli w restauracji nie są przestrzegane zasady bezpieczeństwa, masz prawo to zgłosić. 
Korzystaj też z płatności bezdotykowej.

Bezpieczne wakacje na plaży

Utrzymuj dystans, zarówno na plaży, jak i podczas kąpieli w morzu czy oceanie. Korzystaj też z własnego sprzętu turystycznego, czyli leżaków, koców i urządzeń do nauki pływania. Kiedy idziesz po wodę albo coś do jedzenia - pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa i zachowaniu dystansu w kolejce.

Zachowaj pełną ostrożność

Pamiętaj też o zasadach bezpieczeństwa - myj często ręce przez minimum 20 sekund, noś maseczkę tam, gdzie jest to wymagane oraz nie można zachować dystansu społecznego (np. w zatłoczonym autobusie miejskim). Zawsze przy sobie miej środek odkażający - weź pod uwagę, że nawet w hotelu dotykasz poręczy, balustrady albo przycisku w windzie. Każde to miejsce mogło być wcześniej dotknięte przez osobę zakażoną koronawirusem. Unikaj większych skupisk ludzi i zatłoczonych miejsc w trakcie zwiedzania największych atrakcji turystycznych. 

Zabezpiecz się na wyjazd!

Masz pytania odnośnie ubezpieczenia turystycznego? Chcesz kupić polisę dopasowaną do Twoich potrzeb? Skontaktuj się z doradcami CUK!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku