Koszty leczenia w podróży

Wybierasz się na wymarzony, zasłużony urlop. Wczasy wykupione, walizka spakowana, gotowy do drogi? To nie wystarczy! Przed wyjazdem pomyśl o swoim zdrowiu! Nie ryzykuj i wykup ubezpieczenie podróży, które może okazać się przydatne w nagłym przypadku.

Czym jest ubezpieczenie podróżne?

Wybierasz się na wymarzony, zasłużony urlop. Wczasy wykupione, walizka spakowana, gotowy do drogi? To nie wystarczy! Przed wyjazdem pomyśl o swoim zdrowiu! Nie ryzykuj i wykup ubezpieczenie podróży, które może okazać się przydatne w nagłym przypadku. Nieważne czy jesteś w podeszłym wieku czy też dopiero wchodzisz w dorosłe życie. Spędzasz aktywny wypoczynek na nartach czy też wręcz przeciwnie – zamierzasz godzinami leżeć na słońcu. Gdziekolwiek wyjedziesz może dopaść Cię przeziębienie, ból zęba lub migrena. Warto pomyśleć co jeśli stanie się coś poważniejszego, np. zawał serca bądź tragiczny wypadek....

Wybierasz się na wymarzony, zasłużony urlop. Wczasy wykupione, walizka spakowana, gotowy do drogi? To nie wystarczy! Przed wyjazdem pomyśl o swoim zdrowiu! Nie ryzykuj i wykup ubezpieczenie podróży, które może okazać się przydatne w nagłym przypadku. Nieważne czy jesteś w podeszłym wieku czy też dopiero wchodzisz w dorosłe życie. Spędzasz aktywny wypoczynek na nartach czy też wręcz przeciwnie – zamierzasz godzinami leżeć na słońcu. Gdziekolwiek wyjedziesz może dopaść Cię przeziębienie, ból zęba lub migrena. Warto pomyśleć co jeśli stanie się coś poważniejszego, np. zawał serca bądź tragiczny wypadek.

Na co dzień nie myślimy o tym. Oczywiste jest, że gdy stanie się coś złego bez problemu umawiamy się na wizytę lekarską bądź trafiamy do szpitala. Co prawda jedzenie szpitalne nie cieszy się najlepszą opinią, za to nie musimy ponosić kosztów podjętych procedur medycznych. Jest tak dzięki powszechnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu (także na czas podróży), które jest finansowane ze środków publicznych. Wyjeżdżając za granice wszelkie koszty związane ze świadczeniem opieki zdrowotnej pokrywamy z własnej kieszeni. 

Dlatego warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu na wyjazd. To ryzyko opłacania pomocy medycznej przejmuje ubezpieczyciel o ile pomyślisz o polisie podróżnej. Ubezpieczenie podróżne w podróży, w tym także ubezpieczenie na wyjazd za granicę to kompleksowa ochrona podczas zaplanowanych wyjazdów. Pozwala nam na bezpieczne spędzanie wakacji, chroniąc nas w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach, które mogą wydarzyć się w czasie podróży. Bazą ubezpieczenia na wakacje podróżnego jest zorganizowanie i pokrycie kosztów leczenia w razie nagłego zachorowania oraz w następstwie nieszczęśliwego wypadku.

WięcejMniej

W ramach ryzyka „Koszty leczenia” możemy liczyć na:

 • leczenie szpitalne, stomatologiczne
 • konsultacje i wizyty lekarskie
 • specjalistyczne badania
 • zakup niezbędnych leków (zleconych przez lekarza)
 • transport medyczny, m.in. transport do szpitala, powrót do miejsca zamieszkania

Pamiętajmy, że wybierając się na wyjazd za granicę bez ważnego ubezpieczenia zdrowotnego, koszty leczenia, szpital do którego się zgłosimy, ma prawo odmówić nam wykonania usług.

Zakres ubezpieczenia

Ubezpieczenie podróżne na czas podróży to nie tylko koszty leczenia. W zależności od celu naszego wyjazdu oraz zaplanowanych atrakcji, możemy wykupić dodatkową ochronę, m.in.: 

 • Assistance - zorganizowanie wizyty członka rodziny (przebywającego w Polsce) do miejsca, w którym znajduje się ubezpieczony po wypadku/chorobie, zakwaterowanie na czas rekonwalescencji, pomoc tłumacza czy też pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem akcji ratowniczych w górach (w Polsce koszty akcji prowadzonych przez TOPR pokrywa państwo). Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w ośrodkach narciarskich za granicą we Francji, Słowacji czy Szwajcarii koszty ratownictwa ponosi poszkodowany. Jak wysokie mogą być koszty akcji ratowniczej - koszt śmigłowca wezwanego do przetransportowania poszkodowanego z gór do najbliższego szpitala może kształtować się nawet na poziomie 1 000 - 2 000 euro za godzinę lotu. Do tego dochodzi jeszcze koszt akcji ratowniczej.
 • ubezpieczenie wyjazdów zagranicznych od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków – to rekompensata za doznany uszczerbek na zdrowiu np. utrata kończyny, złamanie ręki, śmierć.
 • Ubezpieczenie podróży zagranicznej Odpowiedzialności Cywilnej, dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje szkody wyrządzone przez ubezpieczonego innym osobom. na przykład szkody na stoku narciarskim. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ubezpieczenie pokryje także straty wyrządzone przez dzieci lub zwierzęta ubezpieczonego, które pozostają pod jego opieką, np. stłuczony wazon w sklepie, podrapana tapeta w hotelu.
 • bagaż podróżny – to rozszerzenie ochrony nie dotyczy samej walizki, ale także tego co jest w środku – ubrania, przedmioty osobiste, biżuteria, sprzęt elektroniczny. Ubezpieczenie na wakacje zminimalizuje skutki kradzieży bądź zdarzeń losowych jak chociażby pożar czy wybuch. Warto porównywać oferty Ubezpieczycieli, ponieważ bagażem może być ten wózek dziecięcy lub instrument muzyczny. To rozszerzenie ubezpieczenia w podróży jest wspaniałym uzupełnieniem oferty AC – w ubezpieczeniu AC ubezpieczamy auto od kradzieży, ale nie obejmuje już bagażu, który jest w środku. Wykupienie opcji bagażu w ubezpieczeniu podróżnym pozwala nam zabezpieczyć nasze rzeczy znajdujące się w bagażniku samochodowym od utraty, zniszczenia i uszkodzenia
 • sprzęt sportowy - to opcja dla pasjonatów sportu, którzy obawiają się kradzieży lub uszkodzenia specjalistycznego sprzętu sportowego, który nie rzadko jest kosztowny. Sprzętem sportowym będą wszelkie akcesoria do uprawiania konkretnej dyscypliny np. kije golfowe, narty, rower, deska snowboardowa, rakiety tenisowe, sprzęt wspinaczkowy oraz do nurkowania. Co więcej ochrona obejmie również odzież i obuwie sportowe.
 • koszty odwołania uczestnictwa w imprezie – w sytuacji gdy ponieśliśmy wydatki na wyjazd – kupiliśmy bilety lotnicze, opłaciliśmy hotel, wpłacona zaliczka w biurze podróży, a z jakiegoś powodu nie możemy skorzystać z wycieczki, ubezpieczyciel zwróci nam, to co zapłaciliśmy. Powodem rezygnacji może być: nagła choroba/ „swoja” lub najbliższej rodziny, wypadek jw., śmierć członka rodziny, zdarzenie losowe w miejscu zamieszkania, Nie powinniśmy czekać z wykupieniem polisy do ostatniej chwili – wtedy nie będzie można skorzystać z tej opcji. Dobrym nawykiem jest wykupienie polisy w momencie, w którym wykupujemy wycieczkę bądź jesteśmy na etapie planowania.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie polisy?

Poinformuj doradcę, co zamierzasz robić w trakcie podróży. Jest to o tyle ważne, że Ubezpieczyciel może odmówić udzielenia pomocą. Niektóre sytuacje wiążą się z podjęciem większego ryzyka wystąpienia szkody przez ubezpieczyciela – jeśli wybierasz się na narty hipotetycznie może dojść do niebezpiecznego zdarzenia o wiele bardziej niż gdy zwiedzasz....

Poinformuj doradcę, co zamierzasz robić w trakcie podróży. Jest to o tyle ważne, że Ubezpieczyciel może odmówić udzielenia pomocą. Niektóre sytuacje wiążą się z podjęciem większego ryzyka wystąpienia szkody przez ubezpieczyciela – jeśli wybierasz się na narty hipotetycznie może dojść do niebezpiecznego zdarzenia o wiele bardziej niż gdy zwiedzasz. 

Zawsze gdy: 

- zamierzasz wykonywać pracę, 

- planujesz uprawiać sport lub bierzesz udział w zawodach, konkursach, 

- cierpisz na choroby przewlekłe np. astmę, alergie, cukrzycę, choroby serca. 

Poinformuj nas o tym! Zadbamy, aby Twoje ubezpieczenie zdrowotne, czyli polisa zdrowotna na wyjazd za granicę chroniła Cię w każdej sytuacji, nawet wtedy gdy dojdzie do zaostrzenia lub powikłania choroby przewlekłej. 

WięcejMniej

Od czego zależy składka ubezpieczenia?

Na wakacje nierzadko wyjeżdżamy do państw, w których samodzielne pokrycie kosztów leczenia może okazać się dość trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Dlatego tak ważne jest poprawne określenie wysokości sumy ubezpieczenia na wyjazd za granicę (maksymalnej kwoty, do której odpowiada nasz Ubezpieczyciel). Jej wysokość musimy określić na takim poziomie, aby zabezpieczała nasze wydatki poniesione na koszty leczenia....

Na wakacje nierzadko wyjeżdżamy do państw, w których samodzielne pokrycie kosztów leczenia może okazać się dość trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Dlatego tak ważne jest poprawne określenie wysokości sumy ubezpieczenia na wyjazd za granicę (maksymalnej kwoty, do której odpowiada nasz Ubezpieczyciel). Jej wysokość musimy określić na takim poziomie, aby zabezpieczała nasze wydatki poniesione na koszty leczenia.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wybierzemy najkorzystniejszą polisę, musimy skontaktować się doradcą CUK. Dzięki naszemu doświadczeniu, dobierzemy nie tylko optymalny zakres ochrony, ale i wysokość składki oraz sumę ubezpieczenia.

WięcejMniej

Gdzie działa polisa 

Wykupując polisę poinformuj doradcę o docelowym miejscu wyjazdu. Na ogół do wyboru jest zakres terytorialny obejmujący Europę lub cały świat. W obu wariantach wyłączony jest kraj zamieszkania klienta. ...

Wykupując polisę poinformuj doradcę o docelowym miejscu wyjazdu. Na ogół do wyboru jest zakres terytorialny obejmujący Europę lub cały świat. W obu wariantach wyłączony jest kraj zamieszkania klienta. 

Pamiętajmy, że głównym zadaniem polisy podróżnej i ubezpieczenia podróży jest pokrycie kosztów leczenia związanych z nagłym zachorowaniem bądź wypadkiem, dlatego polisa nie zadziała na terenie Polski. W Polsce świadczenia medyczne finansuje NFZ. Jeżeli chcesz uzyskać ochronę w Polsce w zakresie pozostałych ryzyk tj. NNW, OC, Assistance, ubezpieczenie Bagażu możesz wykupić polisę podróżną z zakresem terytorialnym tylko na Polskę.

WięcejMniej

Jak działa ubezpieczenie podróży

To proste! Jeżeli potrzebujesz pomocy wystarczy, że skontaktujesz się telefonicznie z Ubezpieczycielem. Numer do kontaktu jest na polisie. Nie zaszkodzi zapisać numeru w smartfonie – gdy będziesz w szoku szybciej go odnajdziesz. Nie podejm...

To proste! Jeżeli potrzebujesz pomocy wystarczy, że skontaktujesz się telefonicznie z Ubezpieczycielem. Numer do kontaktu jest na polisie.

Nie zaszkodzi zapisać numeru w smartfonie – gdy będziesz w szoku szybciej go odnajdziesz. Nie podejmuj działań na własną rękę!  

Podaj niezbędne informacje: co się stało, jakiej pomocy potrzebujesz, twoje imię i nazwisko, numer polisy. Ubezpieczyciel dalej pokieruje co masz robić, a w razie potrzeby zorganizuje także transport.

Nie podejmuj działań na własną! Warunkiem pokrycia wszystkich kosztów jest uzgodnienie ich z Towarzystwem. Pamiętaj, aby po powrocie do Polski przekazać dokumentację medyczną, faktury, dowody poniesionych kosztów (np. lekarstw) Ubezpieczycielowi.

WięcejMniej

Kiedy Towarzystwo nie wypłaci odszkodowania?

Każde ubezpieczenie rządzi się swoimi prawami. Nie istnieje odgórnie ustalona lista rzeczy, za które ubezpieczyciel nie odpowie, należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które otrzymasz przed zawarciem polisy....

Każde ubezpieczenie rządzi się swoimi prawami. Nie istnieje odgórnie ustalona lista rzeczy, za które ubezpieczyciel nie odpowie, należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które otrzymasz przed zawarciem polisy.

Wśród głównych wyłączeń odpowiedzialności znajdą się działania umyślne, samookaleczenia i samobójstwa oraz szkody będące następstwem popełnionego przestępstwa. Na zadośćuczynienie nie możemy liczyć również w przypadku, gdy będziemy pod wpływem środków odurzających (alkohol lub narkotyki) lub będziemy przebywać na terytorium, na którym toczą się działania wojenne.

Jeżeli podróż ma na celu leczenie, urlop jako opieka nad dzieckiem bądź przeprowadzenie porodu polisa nie zadziała. Pamiętaj, że ubezpieczenie podróżne ma być pomocą w stanach nagłego zachorowania oraz nieszczęśliwego wypadku.

WięcejMniej

Kto płaci za udzieloną pomoc?

Klient nie musi dysponować pieniędzmi, aby opłacić leczenie i dopiero potem uzyskać zwrot od ubezpieczyciela. W momencie organizacji wizyty lekarskiej/leczenia itd. ubezpieczyciel kontaktuje się z placówką medycznej, w której będzie klient i ustala bezpośredni sposób rozliczenia finansowego. Dzieje się to dla klienta bezgotówkowo. Refundacji mogą podlegać takie rzeczy jak zakupione lekarstwa, środki opatrunkowe czy ortopedyczne.

Ubezpieczenie a ataki terrorystyczne

Ostatnie lata pokazują, że wyjazdy zagraniczne wiążą się z pewnym ryzykiem ataków terrorystycznych. Na co dzień zauważamy, że także nasi klienci chcą mieć ubezpieczenie na czas podróży, dzięki któremu uzyskają pomoc w tak trudnym momencie jak zamach....

Ostatnie lata pokazują, że wyjazdy zagraniczne wiążą się z pewnym ryzykiem ataków terrorystycznych. Na co dzień zauważamy, że także nasi klienci chcą mieć ubezpieczenie na czas podróży, dzięki któremu uzyskają pomoc w tak trudnym momencie jak zamach.

Oczywiście powinniśmy śledzić sytuację polityczną w kraju, do którego się wybieramy – ostrzeżenia dla podróżujących Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jeżeli planowaliśmy wyjazd do kraju, w którym aktualnie prowadzone są działania wojenne, wprowadzony jest stan wyjątkowy czy też panują niepokoje społeczne powinniśmy zrezygnować z wyjazdu i liczyć się z tym, że żadna polisa nie zadziała.

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy wyjeżdżamy do kraju, w którym obecnie nie dzieje się nic niepokojącego. Wyjeżdżając warto wykupić polisę, która oprócz standardowego zakresu ubezpieczenia wyjazdów zagranicznych będzie dla nas pomocą również wtedy, gdy niespodziewanie staniemy się ofiarami zamieszek, zamachu, a nawet działań wojennych.

WięcejMniej

Ubezpieczenie a EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego należy się każdemu Polakowi ubezpieczonemu w ramach NFZ, który wyjeżdża w celu turystycznym lub w celu nauki do innego niż Polska kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Posiadacz karty EKUZ może korzystać z takiej samej pomocy lekarskiej, co obywatele kraju, do którego wyjeżdżamy. Czy zatem polisa jest zbędnym zakupem? Zdecydowanie nie!

Powodów jest wiele

 • to polisa zapewni Tobie pokrycie 100% kosztów leczenia
 • dzięki ubezpieczeniu zdrowotnemu na wyjazd za granicę, nie płacisz za przeprowadzone procedury medyczne z własnej kieszeni, nie musisz czekać na refundacje kosztów z EKUZ
 • objęcie ochroną na wszystkich kontynentach
 • nie pokrywasz kosztów transportu, w tym także transportu zwłok do Polski
 • oprócz publicznej służby zdrowia korzystasz z prywatnych przychodni, szpitali
 • objęcie ochroną skutków zdarzeń spowodowanych uprawianiem sportu lub związanych z wykonywaniem pracy
 • polisa jest dopasowana do twoich potrzeb – oprócz kosztów leczenia pomyśleliśmy również o innych zdarzeniach ubezpieczeniowych: potrącenie obcej osoby na nartach, rekompensata za nieszczęśliwe wypadki, ubezpieczenie bagażu, zwrot poniesionych kosztów wycieczki, gdy rezygnujesz z wyjazdu. Tego wszystkiego i wiele innych nie zapewni Tobie karta EKUZ. Pomoc medyczna jest fragmentaryczna, a w wielu krajach trzeba ponosić część kosztów procedur medycznych.

Warto przytoczyć głośną sprawę z zeszłego roku Polaka, który wybrał się do Meksyku. Pokazuje jakie są koszty leczenia za granicą i do jakich problemów dochodzi, gdy nie mamy ubezpieczenia: przeczytaj.

Więcej o ubezpieczeniu kosztów leczenia znajdziesz tutaj.