Pracownicze Plany Kapitałowe są nowością na polskim i aktualnie są w trakcie wdrażania w życie. Zostały stworzone w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys emerytalny w Polsce spowodowany coraz niższymi zasobami na wypłatę przyszłych emerytur dla Polaków. Jest to system stworzony na podstawie współpracy rządu, organizacji pracodawców, związków zawodowych, a także Polskiego Funduszu Rozwoju.
Jak działa PPK?
Co wyróżnia PPK na polskim rynku? Obowiązkowość wdrożenia. Każda firma z określoną liczbą pracowników musi przystąpić do takiego programu w wyznaczonym czasie. Zaczęło się to już w lipcu 2019 roku, gdzie programem zostały objęte firmy zatrudniające powyżej 250 osób. Planowo zakłady pracy z liczbą pracowników poniżej 20 zostaną objęte PPK od stycznia 2021 roku. Dodatkowo, pracownicy między 18. a 55. rokiem życia są z automatu zapisywani do PPK, a osoby między 55. a 69. rokiem życia mogą dobrowolnie w takim systemie uczestniczyć.
Składki opłacane przez pracodawcę na poziomie 1,5 % pensji brutto danej osoby wraz z dobrowolnym wkładem pracownika na poziomie 2,5 % pensji brutto są gromadzone na jego indywidualnym koncie.
Środki te są inwestowane przez instytucje takie jak: Powszechne Towarzystwa Emerytalne, Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, Pracownicze Towarzystwa Emerytalne oraz zakłady ubezpieczeń. Ze względu na obawy społeczeństwa o tym, że PPK są powtórką OFE w ustawie dokonano zapisu o wyłącznej własności środków zgromadzonych przez uczestnika, które w późniejszym okresie są wypłacane na określonych zasadach.