PPK, z którym możesz oszczędzać na spokojną przyszłość
Pracownicze Plany Kapitałowe to system, dzięki któremu każda firma z określoną liczbą pracowników może zabezpieczyć ich na przyszłość. Gromadzenie oszczędności to klucz do spokojnej emerytury. Przekonaj się sam!
Czekamy na Twój kontakt!
Chcesz ubezpieczyć flotę? A może potrzebujesz więcej informacji na temat obowiązkowych polis? Skontaktuj się z nami.
Co zyskujesz?
- Pełne wsparcie merytoryczne
- Ofertę wielu towarzystw ubezpieczeniowych
- Wsparcie, także po zakupie polisy
Nasi klienci kupują
Jesteśmy specjalistami w wielu dziedzinach ubezpieczeń. Sprawdź produkty, które szczególnie chętnie kupują nasi Klienci.
Bądźmy w kontakcie
#kupujtakjaklubisz
W CUK Ubezpieczenia zależy nam na Twojej wygodzie. W naszej multiagencji ubezpieczysz się na wiele sposobów i błyskawicznie obliczysz składkę za polisę. Możesz kupić online, porozmawiać z nami lub spotkać się osobiście w jednej z naszych placówek.
Jak jeszcze możemy Ci pomóc?
CUK Ubezpieczenia wesprze Cię w każdej sprawie związanej z ubezpieczeniami
Czy PPK jest obowiązkowe? Kto może się z niego wypisać?
Wszyscy pracownicy w wieku między 18 a 55 lat są automatycznie zapisywani do PPK. Czy jednak oznacza to, że kapitałowe plany pracownicze są obowiązkową formą odkładania pieniędzy? Nic z tych rzeczy. Kapitał pracowniczy można gromadzić, ale nie trzeba tego robić. Z założenia pracownicy wyrażają domyślna zgodę, będąc automatycznie zapisywanymi do funduszu PPK. Firmy mają obowiązek zapisać pracowników do programu, jednak na ich prośbę mogą ich również z niego wypisać. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób powyżej 55 roku życia. Nie są oni zapisywani automatycznie, jednak mogą dołączyć do PPK na własną prośbę i odkładać składki.
PPK – składki opłacane z trzech źródeł
Jeśli chodzi o PPK, składki są odkładane w sumie z trzech źródeł. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że wbrew obiegowej opinii, kapitał pracowniczy nie jest jedynie sumą składek odprowadzanych przez pracownika. Na kapitałowe plany pracownicze pojedynczego pracownika składają się:
- opłacana przez pracownika składka w wysokości 2% wynagrodzenia brutto (istnieje możliwość samodzielnego podwyższenia stawki do 4%),
- opłacana przez pracodawcę składka w wysokości 1,5% wynagrodzenia brutto (pracodawca może ją podwyższyć do 4%),
- jednorazowa wpłata na start 250 zł, dokonywana przez państwo,
- coroczna wpłata 240 zł, dokonywana przez państwo.
Co to jest PPK w firmie, czyli najbardziej opłacalny fundusz inwestycyjny
W kwestii PPK wciąż pojawia się wiele pytań. Wiele z nich dotyczy podstawowych spraw. Zatem co to jest PPK? Co się dzieje z pieniędzmi, które wędrują do funduszu PPK? Czy można być o nie spokojnym, czy może istnieje ryzyko utraty środków? Zasadniczo fundusz PPK działa podobnie jak wszelkie fundusze inwestycyjne. Pieniądze, które trafiają do PPK są inwestowane, aby generować zyski. Środki gromadzone w kapitałowych planach pracowniczych są dzielone na dwie części:
- dłużną,
- udziałową.
Środki znajdujące się w części dłużnej są inwestowane w instrumenty dłużne, czyli na przykład obligacje. Są to najbezpieczniejsze instrumenty finansowe, które niemal nigdy nie przynoszą strat. Jednocześnie generowane zyski są niskie. Natomiast część udziałowa to środki inwestowane w udziały w firmach, czyli po prostu w akcje. Rynek akcyjny jest mało przewidywalny, a inwestycje te niosą za sobą ryzyko straty. Jednocześnie potencjalne zyski są bardzo wysokie. Środki gromadzone w PPK są inwestowane w instrumenty jednego i drugiego rodzaju. Początkowo większa część pieniędzy jest inwestowana w instrumenty udziałowe. Z czasem coraz więcej środków wędruje do części dłużnej, aby ostatecznie stanowić nawet 85% wszystkich środków zgromadzonych w PPK. Innymi słowy, im dłużej odkładasz pieniądze w pracowniczych planach kapitałowych, tym bezpieczniej są inwestowane Twoje środki. Nie ma wątpliwości, że na pytanie o pracownicze plany kapitałowe – co to jest – najtrafniejszą odpowiedzią będzie fundusz inwestycyjny. Natomiast inwestowanie pieniędzy zawsze wiąże się z ryzykiem ich utraty. Należy jednak podkreślić, że w przypadku planów kapitałowych ryzyko to jest minimalne. Tylko międzynarodowy kryzys gospodarczy, trwający przez długie lata, mógłby spowodować, że kapitałowe plany pracownicze przyniosą stratę.
Warto w tym miejscu zauważyć, że każdy fundusz inwestycyjny pobiera opłatę za zarządzanie pieniędzmi. Inwestowanie środków oraz ich gromadzenie generuje w końcu pewne koszty. Ponadto fundusze są zwykle instytucjami nastawionymi na zysk. Przeznaczenie PPK jest jednak inne, gdyż jest to instytucja państwowa. Dlatego też w przypadku PPK koszt zarządzania środkami to tylko 0,4% rocznie. Dla porównania średnie koszty zarządzania środkami w funduszach to około 3,5%.
Wypłata środków z PPK
Według ogólnych założeń, w PPK składki powinieneś odprowadzać co najmniej do 60. roku życia. Dopiero wtedy najwcześniej powinieneś wypłacić środki. Jeśli zrobisz to w jednej transzy, zapłacisz podatek od zysku 19%. Jeśli natomiast wypłacisz maksymalnie 25% zgromadzonej kwoty, a resztę będziesz wypłacał w transzach, unikniesz konieczności płacenia podatku. Środki z PPK możesz również wypłacić wcześniej, jeśli:
- skorzystasz z nich jako z pożyczki na wkład własny do mieszkania (dla osób przed 45. rokiem życia),
- potrzebujesz ich ze względu na poważną chorobę swoją lub kogoś z najbliższej rodziny (maksymalna wypłata to 25% zgromadzonej kwoty).
W dowolnej chwili możesz również dokonać zwrotu. Pamiętaj jednak, że wtedy część środków trafi do Twojego pracodawcy, ZUS-u i do państwa.
FAQ
Ostateczna ilość towarzystw, których oferty poznasz zależy od parametrów polisy, której potrzebujesz? O najlepszą ofertę dla Ciebie zapytamy ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych.
Polisę za pośrednictwem CUK Ubezpieczenia, możesz kupić na kilka sposobów:
- korzystając z kalkualtora online
- dzwoniąć na naszą infolinię
- odwiedzając najbliższą placówkę
Twoja firma to dzieło, na którego sukces ciężko pracujesz każdego dnia. Starasz się zapewnić jak najwyższą jakość usług i dbasz o zadowolenie klientów, jednak każde przedsiębiorstwo jest narażone na nieprzewidziane sytuacje. Ryzyko wiąże się nie tylko z utrzymaniem stabilnej pozycji na rynku, ale także z okolicznościami, które wynikają ze specyfiki branży czy dotyczą zdarzeń losowych.
Ubezpieczymy majątek Twojej firmy, czyli nieruchomości, wyposażenie i sprzęt, z którego korzystasz w godzinach pracy. Jeśli Twoja firma posiada samochody, możemy zaproponować Ci odpowiednie ubezpieczenie floty. Prowadzisz działalność związaną z transportem albo boisz się o bezpieczeństwo przewożonych towarów? Pomożemy Ci w zakupie superubezpieczenia cargo. Jeśli martwisz się o odpowiedzialność za przypadkowe szkody na osobach trzecich, wybierz OC działalności gospodarczej.
W CUK Ubezpieczenia otrzymujesz kompleksową superochronę ubezpieczeniową i pomoc prawną. Spraw, aby Twoja firma rozkwitała i nie martw się ryzykiem.
Masz pytanie?
Jeśli chcesz się z nami skontaktować, wypełnij poniższy formularz.