W tym artykule:
- Dlaczego ubezpieczenie OC jest droższe dla młodego kierowcy?
- Im młodszy kierowca, tym większe ryzyko wypadku
- Zwyżka za wiek - jak to wygląda u konkretnych ubezpieczycieli?
- Jak obniżyć składkę za OC i uniknąć zwyżki za wiek?
- Porównuj ceny - to też dobra metoda!
- Zwyżki za wiek OC - o czym musisz pamiętać?
- Porównaj oceny za ubezpieczenie OC
Zwyżka za wiek to celowy zabieg towarzystw ubezpieczeniowych, które podnoszą składkę za ubezpieczenie OC ze względu na niewielką historię kierowcy oraz jego małe doświadczenie na drodze. Jeśli jesteś młodą osobą i niedawno odebrałeś prawo jazdy lub do tej pory nie miałeś historii ubezpieczeniowej przydadzą Ci się informacje na temat tego jak uniknąć zwyżki OC za wiek.
Dlaczego ubezpieczenie OC jest droższe dla młodego kierowcy?
Młody kierowca musi się liczyć ze zwyżką OC ze względu na to, że jest jeszcze niedoświadczony. Najczęściej jest nim osoba, która nie ukończyła jeszcze 26. roku życia, jednak ubezpieczyciel może definiować ją na swój sposób. O tym powinieneś dowiedzieć się podczas podpisywania umowy. Ubezpieczyciel może np. uważać młodego kierowcę także za osobę w wieku poniżej 25 lat.
W teorii towarzystwo ubezpieczeniowe uważa go za osobę, która może spowodować większe zagrożenie na drodze, a co za tym idzie - jest w grupie podwyższonego ryzyka. Spowodowane jest to przede wszystkim brakiem doświadczenia np. błędnym manewrowaniem w razie niebezpieczeństwa, złą oceną odległości, nieodpowiednim dostosowaniem prędkości do warunków jazdy, kiedy pada czy jest mgła. Poza tym, młody kierowca często nie zdaje sobie sprawy, jaką bierze odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu. Jeszcze większa jest wtedy, kiedy wyjeżdża z pasażerami.
Im młodszy kierowca, tym większe ryzyko wypadku
Niestety, zwyżka za wiek jest nie tylko teorią, ale także i w praktyce widać, że młodzi kierowcy często powodują wypadki. W 2019 roku wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji w przedziale wiekowym 18-24 wynosił aż 17,4. To najwyższa wartość wśród innych kierowców, porównując ich np. do doświadczonych osób w wieku 40-59 lat czy 25-39. Według danych polskiej policji, najczęściej przyczynami wypadków na drodze było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, ale nie tylko. Sprawcy często nie ustąpili pierwszeństwa pojazdu, a także nie zauważyli pieszych na przejściu. Ponadto, nie zachowywali bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.

Warto też zaznaczyć, że w wyniku wypadków młodych kierowców w Polsce zginęło łącznie w 2019 roku ponad 400 osób, a rannych zostało prawie 6500 użytkowników ruchu. Stąd towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zabiegi takie jak zwyżki OC za wiek, aby mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
Zwyżka za wiek - jak to wygląda u konkretnych ubezpieczycieli?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego niezależnie od wieku, każdy kierowca musi zadbać o to, aby mieć ważną polisę, zanim wsiądzie za kierownicę. Zakres ochrony każdego OC jest taki sam, jednak różnią się ceną. Wszystko zależy od tego, jakie auto chcesz ubezpieczyć pod względem marki, modelu czy przebiegu, a także czy są inni użytkownicy pojazdu. Poza tym, głównym czynnikiem, który biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe jest wiek oraz historia ubezpieczeniowa kierowcy. Składka może być wyższa w momencie, kiedy jest to osoba niedoświadczona i początkująca w prowadzeniu auta. Zwyżka OC stosowana jest przez takich ubezpieczycieli jak Aviva, Axa, Compensa, Concordia, Generali, PZU czy Warta.
Warto jednak zaznaczyć, że jednocześnie są towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie stosujązwyżek za wiek przy OC. Młodego użytkownika nie biorą pod uwagę np. Allianz, Hestia, MTU, Proama i You Can Drive. Trzeba pamiętać o tym, aby podać prawidłowe dane kierowcy podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem.
Przykładowo, w jednym gospodarstwie domowym mieszka ojciec ze swoim synem, który niedawno zdał prawo jazdy. Posiadają jeden samochód, do którego wymagane jest oczywiście obowiązkowe OC. Wszelkie formalności leżą po stronie starszego mężczyzny, który co roku wykupuje polisę OC. Zapomniał jednak o tym, aby podać także młodszego użytkownika swojego samochodu przed podpisaniem kolejnej umowy. Jednocześnie wiąże się to z tym, że jeśli dojdzie do szkody w wyniku młodego kierowcy, towarzystwo ma prawo do rekalkulacji składki. Z kolei z tytułu AC odszkodowanie może nie zostać wypłacone.
Z DORADCĄ
Jak obniżyć składkę za OC i uniknąć zwyżki za wiek?
Zwyżki OC za wiek są oczywiście mało opłacalne dla samych młodych kierowców, którzy najczęściej mają mniej niż 26 lat. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można obniżyć cenę za składkę OC. Pierwszym z nich jest rejestracja samochodu na dwie osoby. Głównym kierowcą będzie zatem osoba młodsza, a współwłaścicielem ktoś, kto posiada już spore zniżki za ubezpieczenie. Drugą metodą na obniżenie składki OC jest sytuacja odwrotna, czyli rejestracja pojazdu na osobę starszą, a młodszego kierowcę wpisać jako współwłaściciela. Dzięki temu, osobie niedoświadczonej będą naliczać się zniżki i jednocześnie jej polisa będzie tańsza.
Warto wziąć pod uwagę także fakt, że cena ubezpieczenia OC zależy także od modelu samochodu. Pod uwagę brana jest np. pojemność silnika. Młody kierowca, aby uniknąć zwyżki OC za wiek, może postawić na auto z mniejszą pojemnością, aby składka za polisę była tańsza. Ważne jest także tzw. zbieranie zniżek. Oznacza to, że jeszcze przed zdaniem prawa jazdy kat. B można zarejestrować na siebie inny pojazd np. skuter i ubezpieczyć go. Dzięki temu, historia ubezpieczeniowa będzie już się tworzyć.
Porównuj ceny - to też dobra metoda!
Wiesz już, że zakres ochrony ubezpieczenia OC nie różni się od siebie, jednak jego cena już tak. Towarzystwa ubezpieczeniowe często proponują też atrakcyjne pakiety OC+AC, w których w jednej cenie, możesz zyskać więcej. Dobrym sposobem jest zatem porównywanie ofert od wielu ubezpieczycieli. Dzięki temu, masz większe pole wyboru, a także możesz dopasować ofertę do swoich potrzeb. Korzystaj z kalkulatora online i za pomocą kilku kliknięć oceń propozycje.
Zwyżki za wiek OC - o czym musisz pamiętać?
Podczas wyboru ubezpieczenia OC przez młodego kierowcę musisz pamiętać o kilku istotnych aspektach. Przede wszystkim, jeśli stosujesz zabiegi, które mają na celu obniżyć składkę za obowiązkową polisę, dane muszą zgadzać się z tymi, które są w dowodzie rejestracyjnym.
Przykładowo, Janek zdał prawo jazdy i jest młodym kierowcą, ponieważ nie ukończył jeszcze 26. roku życia. Aby obniżyć składkę za obowiązkowe ubezpieczenie OC i uniknąć zwyżek, postanowił, aby jego ojciec był współwłaścicielem auta. Te dane musiał umieścić zarówno w dowodzie rejestracyjnym, jak i powiadomić o nich towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu, że jego tata mógł pochwalić się bezszkodową jazdą, zaoszczędził sporo pieniędzy.
Jeśli skorzystasz z takiej metody jak Janek, musisz jednak liczyć się z tym, że jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku, obydwie osoby widniejące w dowodzie rejestracyjnym i na polisie OC, stracą część zniżek. Pamiętaj także o tym, aby powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o innych użytkownikach samochodu.
Porównaj oceny za ubezpieczenie OC
Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC dla Twojego samochodu korzystając z kalkulatora online, odwiedzając jedną z placówek lub dzwoniąc na infolinię.
Oceń artykuł