W tym artykule:
- Jak obniżyć składkę za OC i uniknąć zwyżki za wiek?
- Jak miejsce zamieszkania młodego kierowcy wpływa na cenę OC?
- Co się, stanie, jeśli młody kierowca spowoduje szkodę?
- Zwyżki za wiek OC – o czym musisz pamiętać?
- Kim jest młody kierowca?
- Dlaczego ubezpieczenie OC jest droższe dla młodego kierowcy?
- Zwyżka za wiek – jak to wygląda u konkretnych ubezpieczycieli?
- Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?
- Cena OC, gdy młody kierowca nie jest dopisany jako współwłaściciel
- Porównaj oceny za ubezpieczenie OC
Jako młody kierowca najczęściej po uzyskaniu prawa jazdy planujesz zakup własnego samochodu. Często zdarza się, że w dowodzie rejestracyjnym poza Tobą, dopisywany jest rodzic. Pozwala to na osiągnięcie lepszej składki za ubezpieczenie OC. Jako młody kierowca niestety musisz liczyć się z wyższą ceną za polisę.
Zwyżka OC za wiek to celowy zabieg towarzystw ubezpieczeniowych, które podnoszą składkę za ubezpieczenie ze względu na niewielką historię kierowcy oraz jego małe doświadczenie na drodze. Jeśli jesteś młodą osobą i niedawno odebrałeś prawo jazdy lub do tej pory nie miałeś historii ubezpieczeniowej przydadzą Ci się informacje na temat tego jak uniknąć zwyżki OC za wiek.
Najważniejsze informacje:
- Najczęstszymi sposobami na obniżenie składki OC w przypadku młodych kierowców jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego doświadczonego współwłaściciela.
- Zbierać zniżki można jeszcze przed uzyskaniem prawa jazdy. Można zarejestrować na siebie np. skuter.
- Bezszkodowa jazda to także sposób na zmniejszenie składki OC.
- Obniżenie składki za OC można osiągnąć poprzez zakup samochodu np. miejskiego o niewielkiej pojemności silnika.
- Porównuj oferty! W ten sposób możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na OC!
- Nie tylko wiek, ale również doświadczenie mają wpływ na wysokość składki OC dla młodego kierowcy.
Jak obniżyć składkę za OC i uniknąć zwyżki za wiek?
Zwyżki OC za wiek są oczywiście mało opłacalne dla samych młodych kierowców, którzy najczęściej mają mniej niż 26 lat. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można obniżyć cenę za składkę OC.
Dopisanie współwłaściciela
Pierwszym z nich jest rejestracja samochodu na dwie osoby. Głównym kierowcą będzie zatem osoba młodsza, a współwłaścicielem ktoś, kto posiada już spore zniżki za ubezpieczenie.
Przykład:
Ada, gdy tylko skończyła 18 lat, zdała egzamin na prawo jazdy i zaczęła odkładać na pierwszy samochód. Udało się jej go kupić rok później. Jednak ponieważ jest uznawana za młodego kierowcę, towarzystwa ubezpieczeniowe naliczają jej sporą zwyżkę za wiek przy wyliczaniu OC. Postanowiła więc dopisać jako współwłaściciela swojego ojca, który „za kółkiem” jeździ już 20 lat, a jego historia ubezpieczeniowa jest „czysta” (nie miał od kilku lat żadnej szkody). Dzięki temu ubezpieczyciele wyliczyli dla niej korzystniejszą składkę.
Drugą metodą na obniżenie składki OC jest sytuacja odwrotna, czyli rejestracja pojazdu na osobę starszą i wpisanie młodszego kierowcy jako współwłaściciela. Dzięki temu, osobie niedoświadczonej będą naliczać się zniżki i jednocześnie jej polisa będzie tańsza.
Zbieranie zniżek
Ważne jest także tzw. zbieranie zniżek. Oznacza to, że jeszcze przed zdaniem prawa jazdy kat. B można zarejestrować na siebie inny pojazd np. skuter i ubezpieczyć go. Dzięki temu historia ubezpieczeniowa będzie już się tworzyć.
Zbieranie zniżek
Ważne jest także tzw. zbieranie zniżek. Oznacza to, że jeszcze przed zdaniem prawa jazdy kat. B można zarejestrować na siebie inny pojazd np. skuter i ubezpieczyć go. Dzięki temu historia ubezpieczeniowa będzie już się tworzyć.
Zakup samochodu o niewielkiej pojemności silnika
Warto wziąć pod uwagę także fakt, że cena ubezpieczenia OC zależy także od modelu samochodu. Pod uwagę brana jest np. pojemność silnika. Młody kierowca, aby uniknąć zwyżki OC za wiek, może postawić na auto z mniejszą pojemnością, aby składka za polisę była tańsza.
Przykład:
Kamil jest młodym kierowcą i zastanawia się, jakie auto wybrać, by nie płacić dużo za OC. Pod uwagę bierze model Opel Astra o pojemności silnika 1,4 l i 2 l. Jednak po zapoznaniu się z ofertami ubezpieczeń dla tych dwóch pojazdów, zdecydował się na auto z silnikiem o mniejszej pojemności, ponieważ ubezpieczyciele zaproponowali mu na nie tańsze OC.
Porównanie ofert
Zakres ochrony ubezpieczenia OC nie różni się od siebie, jednak jego cena już tak. Towarzystwa ubezpieczeniowe często proponują też atrakcyjne pakiety OC+AC, w których w jednej cenie, możesz zyskać więcej. Dobrym sposobem jest zatem porównywanie ofert od wielu ubezpieczycieli. Dzięki temu masz większe pole wyboru, a także możesz dopasować ofertę do swoich potrzeb. Skorzystaj z kalkulatora OC i AC na CUK.pl i za pomocą kilku kliknięć oceń propozycje.
Znalezienie odpowiedniego ubezpieczyciela
Warto jednak zaznaczyć, że są towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie stosują zwyżek za wiek przy OC. Młodego użytkownika nie biorą pod uwagę np. Allianz, Hestia, MTU, Proama, Generali, Wiener, TUZ czy You Can Drive. Trzeba pamiętać o tym, aby podać prawidłowe dane kierowcy podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem.
O sposobach obniżenia składki OC pisaliśmy także tu: OC dla młodego kierowcy — jak oszczędzić na zakupie polisy?
Jak miejsce zamieszkania młodego kierowcy wpływa na cenę OC?
Na składkę za OC dla młodego kierowcy ma wpływ nie tylko jego wiek czy model pojazdu, jaki posiada, ale również miejsce zamieszkania. W zależności od tego, w jakiej miejscowości mieszkasz, taryfikacja może być inna. Nie ma jednej stałej stawki, która jest doliczana do składki za OC. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie dobiera taryfę. Najczęściej wyższe składki proponowane są osobom mieszkającym w dużych miastach.
Jeżeli mieszkasz w Warszawie czy we Wrocławiu, musisz liczyć się z tym, że składka za Twoją polisę będzie wyższa niż np. w małych miejscowościach. Taka sytuacja wynika z wyliczonego ryzyka ubezpieczeniowego.
Ryzyko wypadku czy kolizji w większych miastach jest znacznie wyższe niż w małych miejscowościach, gdzie ruch jest zdecydowanie mniej intensywny. Jak widać ubezpieczyciele, wyliczając składkę za OC dla młodego kierowcy, biorą pod uwagę różne parametry. Zwyżki za wiek to nie jedyny element taryfikacji składki za polisę.
Co się, stanie, jeśli młody kierowca spowoduje szkodę?
Jeżeli jesteś jedyną osobą wpisaną w dowodzie rejestracyjnym i spowodujesz szkodę, utracisz uzyskane już zniżki. Jeżeli takich nie posiadasz, to w kolejnym roku ubezpieczeniowym zapłacisz wyższą składkę za polisę OC.
Jeżeli natomiast jesteś wpisany jako współwłaściciel pojazdu lub jesteś głównym właścicielem, a inna osoba posiadająca pełne zniżki jest wpisana jako współwłaściciel auta, sprawa jest bardziej skomplikowana. W obu tych przypadkach, jeżeli młoda osoba spowoduje wypadek czy kolizję, zniżki straci również współwłaściciel pojazdu. Jeżeli osoba, która wraz z młodym kierowcą jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym posiada inne pojazdy, to również na innych polisach w przyszłym roku otrzyma wyższą składkę, ze względu na tę szkodę.
Zwyżki za wiek OC – o czym musisz pamiętać?
Podczas wyboru ubezpieczenia OC przez młodego kierowcę musisz pamiętać o kilku istotnych aspektach. Przede wszystkim, jeśli stosujesz zabiegi, które mają na celu obniżyć składkę za obowiązkową polisę, dane muszą zgadzać się z tymi, które są w dowodzie rejestracyjnym.
Przykład:
Janek zdał prawo jazdy i jest młodym kierowcą, ponieważ nie ukończył jeszcze 26. roku życia. Aby obniżyć składkę za obowiązkowe ubezpieczenie OC i uniknąć zwyżek, postanowił, że jego ojciec będzie współwłaścicielem auta. Te dane musiał umieścić zarówno w dowodzie rejestracyjnym, jak i powiadomić o nich towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu, że jego tata mógł pochwalić się bezszkodową jazdą, zaoszczędził sporo pieniędzy.
Kim jest młody kierowca?
Każde towarzystwo inaczej definiuje młodego kierowcę, a dokładne informacje znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Najczęściej pojęciem młodego kierowcy ubezpieczyciele określają osoby od 18 roku życia. Górna granica wieku w każdym towarzystwie może się różnić. W niektórych firmach młodym kierowcom może być nawet osoba w wieku 29 lat. Właśnie dlatego przed zakupem ubezpieczenia warto przejrzeć oferty dostępne na rynku i znaleźć towarzystwo, które daje najlepsze ceny OC dla młodych kierowców.
Kierowca młody stażem
Niestety wiek to nie jedyny warunek, który określa Cię jako młodego kierowcę. Bez względu na to, ile masz lat, dla ubezpieczycieli liczy się również Twoje doświadczenie za kierownicą. Jeżeli masz np. 35 lat, ale prawo jazdy zrobiłeś w wieku 34, otrzymasz zwyżkę dla młodego kierowcy.
Co ciekawe nie tylko młody kierowca otrzyma zwyżkę za wiek. Towarzystwa bardzo często do grupy podwyższonego ryzyka dodają również osoby starsze. Składki za OC dla seniorów również mogą być wyższe. Związane jest to oczywiście z ryzykiem wystąpienia wypadku ze względu na obniżoną koncentrację i refleks.
Dlaczego ubezpieczenie OC jest droższe dla młodego kierowcy?
Młody kierowca musi się liczyć ze zwyżką OC ze względu na to, że jest jeszcze niedoświadczony. W teorii towarzystwo ubezpieczeniowe uważa go za osobę, która może spowodować większe zagrożenie na drodze, a co za tym idzie, jest w grupie podwyższonego ryzyka. Poza tym młody kierowca często nie zdaje sobie sprawy, jaką bierze odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu.
Statystyki policyjne
Niestety, zwyżka za wiek jest nie tylko teorią, ale także i w praktyce widać, że młodzi kierowcy często powodują wypadki. Według raportu Policji „Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku” wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji w przedziale wiekowym 18-24 wynosił aż 12,01. Dla porównania wskaźnik ten w przypadku kierowców doświadczonych np. w wieku 40-59 lat wynosił 5,34.
Warto też zaznaczyć, że w wyniku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców w Polsce zginęło łącznie w 2022 roku 281 osób, a rannych zostało 3059 użytkowników ruchu. Stąd towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zabiegi takie jak zwyżki OC za wiek, aby mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze.
Zwyżka za wiek – jak to wygląda u konkretnych ubezpieczycieli?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego niezależnie od wieku, każdy kierowca musi zadbać o to, aby mieć ważną polisę, zanim wsiądzie za kierownicę. Zakres ochrony każdego OC jest taki sam, jednak różnią się ceną.
Głównym czynnikiem, który biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe, jest właśnie wiek oraz historia ubezpieczeniowa kierowcy. Składka może być wyższa w momencie, kiedy jest to osoba niedoświadczona i początkująca w prowadzeniu auta. Zwyżka OC stosowana jest przez takich ubezpieczycieli jak BeeSafe, Compensa, Euroins, InterRisk, Link4, TUW, Uniqa czy Warta.
Przykład:
W jednym gospodarstwie domowym mieszka ojciec ze swoim synem, który niedawno zdał prawo jazdy. Posiadają jeden samochód, do którego wymagane jest oczywiście obowiązkowe OC. Wszelkie formalności leżą po stronie starszego mężczyzny, który co roku wykupuje polisę OC. Zapomniał jednak o tym, aby podać także młodszego użytkownika swojego samochodu przed podpisaniem kolejnej umowy. Jednocześnie wiąże się to z tym, że jeśli dojdzie do szkody w winy młodego kierowcy, towarzystwo ma prawo do rekalkulacji składki. Z kolei z tytułu AC odszkodowanie może nie zostać wypłacone.
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?
Zastanawiasz się, ile kosztuje OC dla młodego kierowcy? Poniżej przedstawiamy porównanie składek u wybranych ubezpieczycieli dla osoby, która nie posiada żadnych zniżek.
Składka została wyliczona dla osoby, która ukończyła 20 lat, prawo jazdy posiada od 2021 roku i nigdy wcześniej nie ubezpieczała żadnych pojazdów. W dowodzie rejestracyjnym wpisana została tylko pani Anna, nie ma dodatkowych współwłaścicieli. Ubezpieczany pojazd to Opel Corsa z 2007 r. o pojemności 1.0.
Ceny przedstawiamy od najkorzystniejszej do najdroższej.
Powyższe zestawienie potwierdza, że składki za OC dla młodego kierowcy mogą się bardzo różnić. Koniecznie zatem porównaj ceny i wybierz dla siebie najkorzystniejszą ofertę, żeby nie przepłacać za ubezpieczenie.
Z DORADCĄ
Cena OC, gdy młody kierowca nie jest dopisany jako współwłaściciel
W przypadku gdy młoda osoba nie jest wpisana do dowodu rejestracyjnego, ale jest użytkownikiem pojazdu, powinieneś jako właściciel zgłosić taką informację do ubezpieczyciela. Jak wspominaliśmy, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżki za wiek w OC w przypadku dodatkowego młodego użytkownika.
Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC dla młodego kierowcy, który jest tylko użytkownikiem pojazdu i nie jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel. Symulacja została przygotowana dla pojazdu Opel Astra z 2007 roku (pojemność silnika 1364 cm3). Składki zostały wyliczone dla 50-letniego mężczyzny posiadającego pełne zniżki. Dla porównania w drugiej kolumnie znajdziemy ceny OC w sytuacji, kiedy mamy dodatkowego użytkownika: 18-letniego syna właściciela pojazdu, który nie jest wpisany do dowodu rejestracyjnego, ale porusza się tym autem.
Towarzystwo ubezpieczeniowe | Składka za OC dla doświadczonego kierowcy | Składka za OC dla doświadczonego kierowcy oraz młodego użytkownika |
---|---|---|
705 zł | 705 zł | |
488,58 zł | 732,87 zł | |
605 zł | 605 zł | |
606 zł | 1 122 zł | |
626 zł | 626 zł | |
463,47 zł | 559,45 zł | |
936 zł | 936 zł | |
609 zł | 1218 zł | |
596,70 zł | 1 123,49 zł | |
554 zł | 554 zł | |
614 zł | 614 zł | |
880 zł | 880 zł | |
614 zł | 614 zł | |
598 zł | 598 zł | |
663 zł | 1 056 zł | |
494 zł | 658 zł | |
808 zł | 1 869 zł | |
738 zł | 838 zł | |
760 zł | 760 zł |
Jak widać, składki w niektórych towarzystwach znacznie się od siebie różnią. OC dla młodego kierowcy jest znacznie droższe niż w sytuacji, gdy nie ma tego użytkownika. Koniecznie porównaj więc składki przed wyborem ubezpieczenia i sprawdź, które towarzystwo zaproponuje Ci najkorzystniejsze składki za OC. Ubezpieczenie możesz kupić również na naszej stronie internetowej – sprawdź, dlaczego opłaca się kupować ubezpieczenia online.
Porównaj oceny za ubezpieczenie OC
Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC dla Twojego samochodu, korzystając z kalkulatora online, odwiedzając jedną z placówek lub dzwoniąc na infolinię. Pamiętaj, że jeżeli nie dopełnisz ustawowego obowiązku, musisz liczyć się z tym, że zapłacisz bardzo wysokie kary z UFG, których wartość każdego roku wzrasta.
FAQ:
- 1Ile procent zwyżki za wiek?
Algorytm wyliczania składek jest ustalany indywidualnie przez każde towarzystwo. Poza tym może się zdarzyć, że w towarzystwie, które naliczyło 10% zwyżkę dla młodych kierowców, ostateczna cena będzie wyższa niż w towarzystwie, gdzie przydzielona zwyżkę w wysokości 20%.
- 2Od jakiego wieku tańsze OC?
Zazwyczaj ubezpieczyciele nie stosują zwyżek wobec osób powyżej 25. roku życia. Niektóre towarzystwa przygotowują jednak korzystną ofertę również dla młodych kierowców.
- 3Czy wiek kierowcy ma wpływ na OC?
Tak. Wiek kierowcy jest jednym z głównych czynników, które wpływają na wysokość składki OC. Najwięcej zapłacą osoby między 18 a 25. rokiem życia, ponieważ to one według statystyk częściej powodują stłuczki i wypadki.
- 4Do jakiego wieku jest się młodym kierowcą?
Towarzystwa różnie definiują pojęcie „młody kierowca”. Z reguły jest to osoba, która prawo jazdy ma nie dłużej niż 2 lata i nie ukończyła 25. roku życia. Jednak niektórzy ubezpieczyciele traktują jako młodego kierowców także osoby do 30. roku życia.
Oceń artykuł