2023-06-01

Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Wszystko o zwyżkach dla młodych kierowców.

Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Jako młody kierowca najczęściej po uzyskaniu prawa jazdy planujesz zakup własnego samochodu. Często zdarza się, że w dowodzie rejestracyjnym poza Tobą, dopisywany jest rodzic. Pozwala to na osiągnięcie lepszej składki za ubezpieczenie OC. Jako młody kierowca niestety musisz liczyć się z wyższą ceną za polisę.

Zwyżka za wiek to celowy zabieg towarzystw ubezpieczeniowych, które podnoszą składkę za ubezpieczenie OC ze względu na niewielką historię kierowcy oraz jego małe doświadczenie na drodze. Jeśli jesteś młodą osobą i niedawno odebrałeś prawo jazdy lub do tej pory nie miałeś historii ubezpieczeniowej przydadzą Ci się informacje na temat tego jak uniknąć zwyżki OC za wiek.

Kierowca młody wiekiem i stażem

Każde towarzystwo inaczej definiuje młodego kierowcę, a dokładne informacje znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Najczęściej pojęciem młodego kierowcy ubezpieczyciele określają osoby od 18 roku życia. Górna granica wieku w każdym towarzystwie może się różnić. W niektórych firmach młodym kierowcom może być nawet osoba w wieku 29 lat. Właśnie dlatego przed zakupem ubezpieczenia warto przejrzeć oferty dostępne na rynku i znaleźć towarzystwo, które daje najlepsze ceny OC dla młodych kierowców.

Niestety wiek to nie jedyny warunek, który określa Cię jako młodego kierowcę. Bez względu na to, ile masz lat, dla ubezpieczycieli liczy się również Twoje doświadczenie za kierownicą. Jeżeli masz np. 35 lat, ale prawo jazdy zrobiłeś w wieku 34, otrzymasz zwyżkę dla młodego kierowcy. W związku z tym, że nie posiadasz zbyt długiej praktyki za kierownicą, szanse na spowodowanie wypadku znacznie wzrastają. Oznacza to, że nie tylko wiek, ale również doświadczenie mają wpływ na wysokość składki OC dla młodego kierowcy.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest droższe dla młodego kierowcy?

Młody kierowca musi się liczyć ze zwyżką OC ze względu na to, że jest jeszcze niedoświadczony. W teorii towarzystwo ubezpieczeniowe uważa go za osobę, która może spowodować większe zagrożenie na drodze, a co za tym idzie, jest w grupie podwyższonego ryzyka. Spowodowane jest to przede wszystkim brakiem doświadczenia np. błędnym manewrowaniem w razie niebezpieczeństwa, złą oceną odległości, nieodpowiednim dostosowaniem prędkości do warunków jazdy, kiedy pada czy jest mgła. Poza tym młody kierowca często nie zdaje sobie sprawy, jaką bierze odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu. Jeszcze większa jest wtedy, kiedy wyjeżdża z pasażerami.

Im młodszy kierowca, tym większe ryzyko wypadku

Niestety, zwyżka za wiek jest nie tylko teorią, ale także i w praktyce widać, że młodzi kierowcy często powodują wypadki. W 2019 roku wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji w przedziale wiekowym 18-24 wynosił aż 17,4. To wyższa wartość niż u kierowców doświadczonych np. w wieku 40-59 lat czy nawet 25-39. Według danych polskiej policji najczęściej przyczynami wypadków na drodze było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu, ale nie tylko. Sprawcy często nie ustąpili pierwszeństwa przejazdu, a także nie zauważyli pieszych na przejściu. Ponadto nie zachowywali bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami.

Warto też zaznaczyć, że w wyniku wypadków spowodowanych przez młodych kierowców w Polsce zginęło łącznie w 2019 roku ponad 400 osób, a rannych zostało prawie 6500 użytkowników ruchu. Stąd towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zabiegi takie jak zwyżki OC za wiek, aby mieć wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

Brak doświadczenia oznacza większe ryzyko wypadku

Po uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdu bardzo często od razu wsiadamy za kółko. Pierwsze dwa lata po zrobieniu prawa jazdy to czas na zdobycie doświadczenia i wprawy w prowadzeniu samochodu. Niestety, ucząc się, młodzi kierowcy często szarżują na drogach, co przekłada się na ryzykowną i za szybką jazdę. Właśnie dlatego cena OC dla młodego kierowcy jest znacznie wyższa niż składki za ubezpieczenie proponowane kierowcom z wieloletnim doświadczeniem. Niestety żadne towarzystwo ubezpieczeniowe nie daje zniżki dla młodych kierowców, natomiast niektórzy ubezpieczyciele dają znacznie korzystniejszą taryfę od innych. Koniecznie sprawdź oferty różnych ubezpieczycieli, żeby nie przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Zwyżka za wiek – jak to wygląda u konkretnych ubezpieczycieli?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, dlatego niezależnie od wieku, każdy kierowca musi zadbać o to, aby mieć ważną polisę, zanim wsiądzie za kierownicę. Zakres ochrony każdego OC jest taki sam, jednak różnią się ceną. Wszystko zależy od tego, jakie auto chcesz ubezpieczyć pod względem marki, modelu czy przebiegu, a także czy są inni użytkownicy pojazdu. Poza tym głównym czynnikiem, który biorą pod uwagę towarzystwa ubezpieczeniowe jest właśnie wiek oraz historia ubezpieczeniowa kierowcy. Składka może być wyższa w momencie, kiedy jest to osoba niedoświadczona i początkująca w prowadzeniu auta. Zwyżka OC stosowana jest przez takich ubezpieczycieli jak BeeSafe, Compensa, Euroins, InterRisk, Link4, TUW, Uniqa czy Warta.

Warto jednak zaznaczyć, że jednocześnie są towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie stosują zwyżek za wiek przy OC. Młodego użytkownika nie biorą pod uwagę np. Allianz, Hestia, MTU, Proama, Generali, Wiener, TUZ czy You Can Drive. Trzeba pamiętać o tym, aby podać prawidłowe dane kierowcy podczas podpisywania umowy z ubezpieczycielem.

Przykładowo, w jednym gospodarstwie domowym mieszka ojciec ze swoim synem, który niedawno zdał prawo jazdy. Posiadają jeden samochód, do którego wymagane jest oczywiście obowiązkowe OC. Wszelkie formalności leżą po stronie starszego mężczyzny, który co roku wykupuje polisę OC. Zapomniał jednak o tym, aby podać także młodszego użytkownika swojego samochodu przed podpisaniem kolejnej umowy. Jednocześnie wiąże się to z tym, że jeśli dojdzie do szkody w winy młodego kierowcy, towarzystwo ma prawo do rekalkulacji składki. Z kolei z tytułu AC odszkodowanie może nie zostać wypłacone.

W przypadku gdy młoda osoba nie jest wpisana do dowodu rejestracyjnego, ale jest użytkownikiem pojazdu, powinieneś jako właściciel zgłosić taką informację do ubezpieczyciela. Jak wspominaliśmy, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe stosują zwyżki za wiek w OC w przypadku dodatkowego młodego użytkownika. Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC dla młodego kierowcy, który jest tylko użytkownikiem pojazdu i nie jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel.

Symulacja została przygotowana dla pojazdu marki Opel z 2007 roku. Składki zostały wyliczone dla mężczyzny posiadającego pełne zniżki. Dla porównania w drugiej kolumnie znajdziemy ceny OC w sytuacji, kiedy mamy dodatkowego użytkownika: 18-letniego syna właściciela pojazdu, który nie jest wpisany do dowodu rejestracyjnego, ale porusza się tym autem.

Towarzystwo ubezpieczenioweSkładka za OC dla doświadczonego kierowcySkładka za OC dla doświadczonego kierowcy oraz młodego użytkownika

705 zł

705 zł

488,58 zł    

732,87 zł

605 zł

605 zł

606 zł

1 122 zł

626 zł    

626 zł

463,47 zł    

559,45 zł

936 zł

936 zł

609 zł

1218 zł

596,70 zł  

1 123,49 zł

554 zł

554 zł

614 zł

614 zł

880 zł

880 zł

614 zł

614 zł

598 zł

598 zł

663 zł

1 056 zł

494 zł

658 zł

808 zł

1 869 zł

738 zł

838 zł

760 zł

760 zł

Jak widać składki w niektórych towarzystwach znacznie się od siebie różnią. OC dla młodego kierowcy jest znacznie droższe niż w sytuacji, gdy nie ma tego użytkownika. Koniecznie porównaj więc składki przed wyborem ubezpieczenia i sprawdź, które towarzystwo zaproponuje Ci najkorzystniejsze składki za OC. Ubezpieczenie możesz kupić również na naszej stronie internetowej– sprawdź, dlaczego opłaca się kupować ubezpieczenia online.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak obniżyć składkę za OC i uniknąć zwyżki za wiek?

Zwyżki OC za wiek są oczywiście mało opłacalne dla samych młodych kierowców, którzy najczęściej mają mniej niż 26 lat. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można obniżyć cenę za składkę OC. Pierwszym z nich jest rejestracja samochodu na dwie osoby. Głównym kierowcą będzie zatem osoba młodsza, a współwłaścicielem ktoś, kto posiada już spore zniżki za ubezpieczenie. Drugą metodą na obniżenie składki OC jest sytuacja odwrotna, czyli rejestracja pojazdu na osobę starszą i wpisanie młodszego kierowcy jako współwłaściciela. Dzięki temu, osobie niedoświadczonej będą naliczać się zniżki i jednocześnie jej polisa będzie tańsza.

Warto wziąć pod uwagę także fakt, że cena ubezpieczenia OC zależy także od modelu samochodu.Pod uwagę brana jest np. pojemność silnika. Młody kierowca, aby uniknąć zwyżki OC za wiek, może postawić na auto z mniejszą pojemnością, aby składka za polisę była tańsza. Ważne jest także tzw. zbieranie zniżek. Oznacza to, że jeszcze przed zdaniem prawa jazdy kat. B można zarejestrować na siebie inny pojazd np. skuter i ubezpieczyć go. Dzięki temu historia ubezpieczeniowa będzie już się tworzyć.

Co się, stanie, jeśli młody kierowca spowoduje szkodę?

Jeżeli jesteś jedyną osobą wpisaną w dowodzie rejestracyjnym i spowodujesz szkodę, utracisz uzyskane już zniżki. Jeżeli takich nie posiadasz, to w kolejnym roku ubezpieczeniowym zapłacisz wyższą składkę za polisę OC.

Jeżeli natomiast jesteś wpisany jako współwłaściciel pojazdu lub jesteś głównym właścicielem, a inna osoba posiadająca pełne zniżki jest wpisana jako współwłaściciel auta, sprawa jest bardziej skomplikowana. W obu tych przypadkach, jeżeli młoda osoba spowoduje wypadek czy kolizję, zniżki straci również współwłaściciel pojazdu. Jeżeli osoba, która wraz z młodym kierowcą jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym posiada inne pojazdy, to również na innych polisach w przyszłym roku otrzyma wyższą składkę, ze względu na tę szkodę.

Jak miejsce zamieszkania młodego kierowcy wpływa na cenę OC?

Na składkę za OC dla młodego kierowcy ma wpływ nie tylko jego wiek czy model pojazdu, jaki posiada, ale również miejsce zamieszkania. W zależności od tego, w jakiej miejscowości mieszkasz taryfikacja może być inna. Nie ma jednej stałej stawki, która jest doliczana do składki za OC. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie dobiera taryfę. Najczęściej wyższe składki proponowane są osobom mieszkającym w dużych miastach. Jeżeli mieszkasz w Warszawie czy we Wrocławiu, musisz liczyć się z tym, że składka za Twoją polisę będzie wyższa niż np. w małych miejscowościach. Taka sytuacja wynika z wyliczonego ryzyka ubezpieczeniowego. Ryzyko wypadku czy kolizji w większych miastach jest znacznie wyższe niż w małych miejscowościach, gdzie ruch jest zdecydowanie mniej intensywny. Jak widać ubezpieczyciele, wyliczając składkę za OC dla młodego kierowcy, biorą pod uwagę różne parametry. Zwyżki za wiek to nie jedyny element taryfikacji składki za polisę.

Co ciekawe nie tylko młody kierowca otrzyma zwyżkę za wiek. Towarzystwa bardzo często do grupy podwyższonego ryzyka dodają również osoby starsze. Składki za OC dla seniorów również mogą być wyższe. Związane jest to oczywiście z ryzykiem wystąpienia wypadku ze względu na obniżoną koncentrację i refleks.

Porównuj ceny – to też dobra metoda!

Wiesz już, że zakres ochrony ubezpieczenia OC nie różni się od siebie, jednak jego cena już tak. Towarzystwa ubezpieczeniowe często proponują też atrakcyjne pakiety OC+AC, w których w jednej cenie, możesz zyskać więcej. Dobrym sposobem jest zatem porównywanie ofert od wielu ubezpieczycieli. Dzięki temu masz większe pole wyboru, a także możesz dopasować ofertę do swoich potrzeb. Korzystaj z kalkulatora online i za pomocą kilku kliknięć oceń propozycje.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu powinien wykupić ubezpieczenie OC. Jeżeli nie dopełnisz ustawowego obowiązku musisz liczyć się z tym, że zapłacisz bardzowysokie kary z UFG, których wartość każdego roku wzrasta.

Jako młody kierowca musisz liczyć się z tym, że podczas zakupu OC zostaną doliczone zwyżki za wiek. Kupując polisę warto w przypadku samego OC można bez obaw kierować się wysokością składki. Cena OC dla nowego kierowcy jest różna w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Zastanawiasz się, ile kosztuje OC dla młodego kierowcy? Poniżej przedstawiamy porównanie składek u wybranych ubezpieczycieli dla osoby, która nie posiada żadnych zniżek.

Składka została wyliczona dla osoby, która ukończyła 20 lat, prawo jazdy posiada od 2021 roku i nigdy wcześniej nie ubezpieczała żadnych pojazdów. W dowodzie rejestracyjnym wpisana została tylko pani Anna, nie ma dodatkowych współwłaścicieli. Ubezpieczany pojazd to Opel Corsa z 2007 r. o pojemności 1.0.

Ceny przedstawiamy od najkorzystniejszej do najdroższej.

Towarzystwo ubezpieczenioweSkładka za OC

1 446 zł

1 510 zł

1 941 zł

2 273 zł

2 307,55 zł

2 706 zł

3 015 zł

3 887 zł

6 744 zł

8 418 zł

Powyższe zestawienie potwierdza, że składki za OC dla młodego kierowcy mogą się bardzo różnić. Koniecznie zatem porównaj ceny i wybierz dla siebie najkorzystniejszą ofertę, żeby nie przepłacać za ubezpieczenie.

Zwyżki za wiek OC – o czym musisz pamiętać?

Podczas wyboru ubezpieczenia OC przez młodego kierowcę musisz pamiętać o kilku istotnych aspektach. Przede wszystkim, jeśli stosujesz zabiegi, które mają na celu obniżyć składkę za obowiązkową polisę, dane muszą zgadzać się z tymi, które są w dowodzie rejestracyjnym.

Przykładowo, Janek zdał prawo jazdy i jest młodym kierowcą, ponieważ nie ukończył jeszcze 26. roku życia. Aby obniżyć składkę za obowiązkowe ubezpieczenie OC i uniknąć zwyżek, postanowił, że jego ojciec będzie współwłaścicielem auta. Te dane musiał umieścić zarówno w dowodzie rejestracyjnym, jak i powiadomić o nich towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu, że jego tata mógł pochwalić się bezszkodową jazdą, zaoszczędził sporo pieniędzy.

Jeśli skorzystasz z takiej metody jak Janek, musisz jednak liczyć się z tym, że jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku, obydwie osoby widniejące w dowodzie rejestracyjnym i na polisie OC, stracą część zniżek. Pamiętaj także o tym, aby powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe o innych użytkownikach samochodu.

Porównaj oceny za ubezpieczenie OC

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC dla Twojego samochodu korzystając z kalkulatora online, odwiedzając jedną z placówek lub dzwoniąc na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku