2022-10-13

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla seniora?

Ubezpieczenie OC dla seniora – czy z wiekiem zapłacimy więcej?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla seniora?

Cena OC zależy od wielu czynników. Można tu wymienić parametry techniczne pojazdu (pojemność silnika, marka i model auta), doświadczenie kierowcy (młodzi stażem kierowcy płacą więcej), liczbę spowodowanych kolizji samochodowych, czy wreszcie wiek ubezpieczonego. Wiele się mówi o tym, że polisy dla młodych osób są bardzo drogie. A ile za ubezpieczenie OC auta musiałby zapłacić wiekowy kierowca?

Jak ubezpieczyciele definiują OC dla seniora?

Senior za kierownicą może budzić uzasadnione obawy. Wiek wpływa na wiele aspektów życia. Koncentracja i skupienie są już nie te, co kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Podobnie rzecz się ma z refleksem i szybkością reakcji na zmieniającą się sytuację na drodze. Do tego dochodzi pogorszenie wzorku i słuchu, które powodują, że seniorowi nie tak łatwo zorientować się w sytuacji na drodze.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, w swojej wycenie polisy OC, nie kierują się jednak stanem zdrowia ubezpieczającego pojazd, czy ogólnie wiedzą medyczną. Kierują się przede wszystkim statystykami, a seniorzy nie wypadają w nich aż tak źle. Okazuje się, że wśród wszystkich kolizji drogowych, te spowodowane przez seniorów, stanowią tylko niewielki odsetek. Dzieje się tak dlatego, że seniorzy nie decydują się na brawurową jazdę. Bardzo często jeżdżą powoli, spokojnie, bez zbędnego przyspieszania. W ten sposób znacznie wydłużają sobie czas na reakcję. Oczywiste jest, że prędkość auta ma wpływ na to, z jaką siłą potencjalnie uderza i jaką trudność sprawi jego zatrzymanie. Poruszające się powoli auto seniora łatwiej zatrzymać, łatwiej nim manewrować, a wyrządzone przez niego szkody nie są aż tak duże.

To ważne!

Każde towarzystwo indywidualnie wylicza ryzyko ubezpieczeniowe, ale wiek gra tu bardzo istotną rolę. Wieloletnie doświadczenie na drodze, bezszkodowa jazda oraz statystyki sprzyjające seniorom sprawiają, że OC dla seniora może być naprawdę atrakcyjne cenowo, porównując je np. z młodymi kierowcami.

To wszystko powoduje, że seniorzy nie stanowią dla firm ubezpieczeniowych grupy znacznie zwiększonego ryzyka. Oczywiście, niosą ze sobą nieco podwyższone ryzyko, dlatego też ich składki są trochę wyższe niż osób z przedziału 40-50 lat. Co jednak ważne, koszt OC dla seniora powiększa się o 15-20% względem składek dla osoby w wieku 40-50 lat, co przekłada się na kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy też, że bardzo ważna jest data uzyskania prawa jazdy. 50-latek z rocznym prawo jazdy zapłaci dużo więcej niż 50-latek, który ma prawo jazdy od 30 lat.

Warto wiedzieć, że...

Ubezpieczyciele nie podwyższają specjalnie cen za OC dla emeryta. To dobra informacja dla wszystkich osób powyżej 60. czy 70. roku życia.

Wypadki na drogach a seniorzy – statystyki

Aby potwierdzić powyższe wnioski, zobacz, jak prezentują się statystyki wypadków za 2021 rok. Podane dane pochodzą bezpośrednio z raportów policyjnych.

Grupa wiekowaLiczba wypadkówLiczba ofiar

25-39

6546

653

40-59

5682

492

60 plus    

3418

361

Ubezpieczenie samochodu dla seniora a osoby młodej – porównanie stawek

Dla porównania cen ubezpieczenia OC w zależności od wieku kierowcy można przeprowadzić sobie mały eksperyment. Przydatny będzie do tego kalkulator OC i AC. Należy wprowadzić tam dane ubezpieczającego oraz dane pojazdu. W pierwszej wersji niech to będzie osoba młoda, dwudziestokilkuletnia. Kolejna kalkulacja musi być dokładnie taka sama pod względem cech pojazdu, co pierwsza, by porównanie było miarodajne. Jedyne, co zmieniamy, to wiek kierowcy i rok uzyskania prawa jazdy. Teraz niech będzie to osoba czterdziestokilkuletnia. Składka powinna być niższa niż poprzednio. Ostatnie wyliczenie niech będzie dla seniora. Ubezpieczający w wieku sześćdziesięciu kilku lat to odpowiedni przykład. Składka powinna być nieco wyższa niż przy drugiej kalkulacji, ale niższa niż przy pierwszej.

Zależnie od firm ubezpieczeniowych, różnice między ubezpieczeniem dla młodego kierowcy a polisą dla seniora bywają bardzo duże. Senior może zapłacić nawet połowę składki, która dla młodego kierowcy będzie obowiązkowa. Zawsze jednak należy pamiętać, że wiek kierującego nie jest jedynym wyznacznikiem ceny OC.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla seniora? Według naszych obliczeń wynika, że:

  • OC najtańsze jest dla osoby w średnim wieku (biorąc pod uwagę także młodego kierowcę i seniora),
  • ubezpieczenie dla seniora jest nieco droższe niż dla osoby w średnim wieku, ale tańsze niż dla młodego kierowcy,
  • najdroższe jest OC dla młodych kierowców.

Ubezpieczenie dla seniora – co wpływa na cenę składki?

Zakres ochrony obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest taki sam w każdym towarzystwie. Różni się jednak cena za OC. Senior musi wziąć pod uwagę, że każda firma wylicza je według własnych czynników, które bierze pod uwagę jako najważniejsze. Oblicza tym samym ryzyko ubezpieczeniowe. Im większe prawdopodobieństwo spowodowania wypadku, tym cena za OC będzie wyższa. Stąd też wynikają pewne różnice, jeśli chodzi o składki w wielu towarzystwach.

Cena za ubezpieczenie dla seniora zależy od:

  • historii ubezpieczeniowej (czy kierowca ma na koncie stłuczki, wypadki czy też kolizje, jeśli tak to ile ich było),
  • wieku (jak wspominaliśmy wcześniej, młodzi kierowcy zapłacą znacznie więcej za OC niż seniorzy),
  • miejsce zamieszkania (często jest tak, że mieszkańcy dużych miast zapłacą nieco więcej za OC),
  • zniżki OC dla emerytów (im dłużej ktoś ma prawo jazdy i może pochwalić się bezszkodową jazdą, tym większe zniżki są mu udzielane ze strony ubezpieczyciela),
  • marki, modelu i rocznika samochodu,
  • przebiegu pojazdu,
  • pojemności silnika,
  • wybranych rozszerzeń (czasem opłacalny jest pakiet OC/AC lub OC z assistance, bo jest w tej samej cenie co obowiązkowe ubezpieczenie).

To jeszcze nie wszystko. Pod uwagę często bierze się sytuację rodzinną, czyli stan cywilny i liczbę dzieci. To często przekłada się na statystyki dotyczące bezpieczeństwa na drodze. Ubezpieczenie dla emeryta może być tańsze, jeśli umowa jest przedłużana w tej samej firmie, jednak nie jest to złota zasada, która obowiązuje zawsze. W dalszej części artykułu tłumaczymy, jak można zaoszczędzić na ubezpieczeniu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak zaoszczędzić kupując ubezpieczenie dla emeryta?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zaoszczędzić na polisie. Warto wziąć to pod uwagę, szczególnie jeśli chodzi o ubezpieczenie OC. Emeryci liczą każdą złotówkę, co przekłada się na ich życie codzienne. Poniżej przedstawiamy proste sposoby na to, aby składka za polisę była niższa.

Porównaj oferty w wielu towarzystwach

Przede wszystkim skup się na tym, ile kosztuje ubezpieczenie dla emeryta w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych. Nie musisz robić tego samodzielnie i odwiedzać każdą firmę osobno. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora online. Potrzebujesz do tego podstawowe dane, które pochodzą z prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. W kilka minut otrzymasz listę ofert wraz z cenami, które błyskawicznie porównasz z każdego miejsca z dostępem do internetu. Nie musisz wychodzić z domu, aby sprawdzić, które OC dla emeryta jest najtańsze. W dodatku zobaczysz, jakie są rozszerzenia proponowane przez firmy. W CUK Ubezpieczenia mamy wiele wariantów, ponieważ współpracujemy z ponad 30 towarzystwami ubezpieczeniowymi. Formalności także dopełnisz przez internet, a polisa przyjdzie na podany adres e-mail. Nasz kalkulator umożliwia zakup wszystkich rodzajów polis komunikacyjnych dostępnych na rynku.

Bezszkodowa jazda i zniżki za OC

OC bez zniżek to częsty problem kierowców, którzy mają na swoim koncie stłuczki i wypadki spowodowane z ich przyczyny. Właśnie dlatego ubezpieczenie jest droższe. Pamiętaj jednak, że to tylko jeden z czynników wpływających na ostateczną cenę. Właśnie dlatego warto porównać oferty.

Zniżki OC naliczane są w tzw. systemie bonus/malus, jednak nie jest on stosowany w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Firmy mogą korzystać też ze swoich indywidualnych sposobów na wyliczenie składki. Zniżki nie są przyznawane bezterminowo, dlatego jeśli doszło do przerw między kolejnymi okresami ubezpieczenia, cena znowu będzie wyższa. Ponownie warto sprawdzić oferty w wielu towarzystwach. Po ewentualnej przerwie, będziesz poproszony o kilka informacji na temat poprzedniej polisy.

Pełne zniżki naliczane są po kilku latach. Najczęściej jest to 10% na jeden rok bezszkodowej jazdy. Istnieją jednak towarzystwa, które pełne zniżki przydzielają już po 3-4 latach.

To ważne!

Pamiętaj o tym, że nie zawsze pełne zniżki OC dla rencistów oznaczają niską opłatę za polisę. Jeśli kwota wyjściowa była wysoka, może okazać się, że w innym towarzystwie składka będzie jeszcze niższa. Właśnie dlatego tak ważne jest porównanie ofert.

Każda wyrządzona szkoda na drodze to utrata zniżek w towarzystwie. Wartość ta jednak jest ustalana indywidualnie. Często "odbierane" jest 20 czy też 30% zniżek. Pod uwagę bierze się liczbę szkód w konkretnym roku.

Aby sprawdzić, czy należą Ci się zniżki, wystarczy zarejestrować się na stronie UFG, aby otrzymać zaświadczenie o przebiegu ubezpieczenia z ostatnich lat. Informacja ta udzielana jest także przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ma się wykupioną polisę.

Lojalność dla stałych klientów

Jeśli chcesz zaoszczędzić na OC dla emeryta, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, ile będzie kosztować kolejne ubezpieczenie w tym samym towarzystwie, w którym masz aktualnie podpisaną umowę. Firmy często nagradzają lojalność swoich klientów i są w stanie zapewnić bardzo dobre warunki. Mimo wszystko po usłyszeniu kwoty sprawdź ceny w innych towarzystwach. Może w tej samej cenie otrzymasz rozszerzenie w postaci assistance albo AC mini? Warto to zweryfikować.

Sposób płatności ma znaczenie

Niektóre firmy doceniają to, że za OC płaci się jednorazowo, a nie w postaci rat. Właśnie dlatego warto zapytać o cenę jednego i drugiego wariantu. Może na tym także uda się zaoszczędzić parę złotych.

Porównaj wysokość składki OC!

Słyszałeś o naszym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych? Przyda Ci się do porównania ofert w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Możesz także zadzwonić na infolinię lub odwiedzić nas w jednej z ponad 300 placówek CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku