Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-11-30

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla seniora?

Ubezpieczenie OC dla seniora – czy z wiekiem zapłacimy więcej?

Cena OC zależy od wielu czynników. Można tu wymienić parametry techniczne pojazdu (pojemność silnika, marka i model auta), doświadczenie kierowcy (młodzi stażem kierowcy płacą więcej), liczbę spowodowanych kolizji samochodowych, czy wreszcie wiek ubezpieczonego. Wiele się mówi o tym, że polisy dla młodych osób są bardzo drogie. A ile za ubezpieczenie OC auta musiałby zapłacić wiekowy kierowca?

Wyższe OC na emeryturze? To prawdopodobny scenariusz. Ubezpieczyciele mogą podwyższać składki kierowcom seniorom.

Seniorzy za kierownicą

Senior za kierownicą może budzić uzasadnione obawy. Wiek wpływa na wiele aspektów życia. Koncentracja i skupienie są już nie te, co kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Podobnie rzecz się ma z refleksem i szybkością reakcji na zmieniającą się sytuację na drodze. Do tego dochodzi pogorszenie wzorku i słuchu, które powodują, że seniorowi nie tak łatwo zorientować się w sytuacji na drodze.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, w swojej wycenie polisy OC, nie kierują się jednak stanem zdrowia ubezpieczającego pojazd, czy ogólnie wiedzą medyczną. Kierują się przede wszystkim statystykami, a seniorzy nie wypadają w nich aż tak źle. Okazuje się, że wśród wszystkich kolizji drogowych, te spowodowane przez seniorów, stanowią tylko niewielki odsetek. Dzieje się tak dlatego, że seniorzy nie decydują się na brawurową jazdę. Bardzo często jeżdżą powoli, spokojnie, bez zbędnego przyspieszania. W ten sposób znacznie wydłużają sobie czas na reakcję, a i auto nie zamienia się w pędzący pocisk. Oczywistym jest, że prędkość auta ma wpływ na to, z jaką siłą potencjalnie uderza i jaką trudność sprawi jego zatrzymanie. Poruszające się powoli auto seniora łatwiej zatrzymać, łatwiej nim manewrować a i wyrządzone przez niego szkody nie są aż tak duże.

To wszystko powoduje, że seniorzy nie stanowią dla firm ubezpieczeniowych grupy znacznie zwiększonego ryzyka. Oczywiście, niosą ze sobą nieco podwyższone ryzyko, dlatego też ich składki są trochę wyższe niż osób z przedziału 40 – 50 lat. Co jednak ważne, koszt OC dla seniora powiększa się o 15 – 20% względem składek dla osoby w wieku 40 – 50 lat, co przekłada się na kwoty od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy też, że bardzo ważna jest data uzyskania prawa jazdy. 50-latek z rocznym prawo jazdy zapłaci dużo więcej niż 50-latek, który ma prawo jazdy od 30 lat.

Różnice w składce dla seniora

Dla porównania cen ubezpieczenia OC w zależności od wieku kierowcy, można przeprowadzić sobie mały eksperyment. Przydatny będzie do tego kalkulator OC i AC. Należy wprowadzić tam dane ubezpieczającego oraz dane pojazdu. W pierwszej wersji niech to będzie osoba młoda, dwudziestokilkuletnia. Kolejna kalkulacja musi być dokładnie taka sama pod względem cech pojazdu, co pierwsza, by porównanie było miarodajne. Jedyne, co zmieniamy, to wiek kierowcy i rok uzyskania prawa jazdy. Teraz niech będzie to osoba czterdziestokilkuletnia. Składka powinna być niższa niż poprzednio. Ostatnie wyliczenie niech będzie dla seniora. Ubezpieczający w wieku sześćdziesięciukilku lat to odpowiedni przykład. Składka powinna być nieco wyższa niż przy drugiej kalkulacji, ale niższa niż przy pierwszej.

Zależnie od firm ubezpieczeniowych, różnice między ubezpieczeniem dla młodego kierowcy a polisą dla seniora bywają bardzo duże. Senior może zapłacić nawet połowę składki, która dla młodego kierowcy będzie obowiązkowa. Zawsze jednak należy pamiętać, że wiek kierującego nie jest jedynym wyznacznikiem ceny OC.

Porównaj wysokość składki OC!

Słyszałeś o naszym kalkulatorze ubezpieczeń samochodowych? Przyda Ci się do porównania ofert w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Możesz także zadzwonić na infolinię lub odwiedzić nas w jednej z ponad 300 placówek CUK Ubezpieczenia.