2023-03-30

OC dla młodego kierowcy — jak oszczędzić na zakupie polisy?

Wiek i brak doświadczenia kierowcy jest jednym z czynników determinujących wysokość składki OC komunikacyjnego. 

OC dla młodego kierowcy — jak oszczędzić na zakupie polisy?

Wielu młodych kierowców tuż po uzyskaniu prawa jazdy planuje zakup własnego samochodu. Jednak zarówno samo auto, jak i jego eksploatacja mogą generować spore wydatki. Jednym z nich będzie zakup ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy oraz innych dodatków do polisy. Warto wiedzieć, że istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą na tym zaoszczędzić!

Wiek kierowcy ma wpływ na cenę polisy komunikacyjnej. Młodzi i niedoświadczeni użytkownicy auta mogą spodziewać się wyższych kwot składek za OC. Właśnie dlatego bardzo ważna w ich przypadku jest bezszkodowa jazda oraz odpowiedni dobór polisy. Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy często okazuje się jednak sporym wydatkiem. W artykule podpowiadamy, jak w takim wypadku zaoszczędzić na polisie komunikacyjnej i od czego może zależeć jej koszt. Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu auta dla młodego kierowcy!

Młody kierowca – kto nim jest?

Ważnym terminem przy omawianiu zagadnienia OC jest sam „młody kierowca”. Do jakiego wieku może obowiązywać takie określenie? W Polsce jest to najczęściej osoba w wieku 18-25 lat, która ma uprawnienia do kierowania pojazdem krócej niż 2 lata. Okres ten nie jest jednak liczony od momentu zdania egzaminu na prawo jazdy, ale od dnia, w którym został wydany dokument. Określenie „młody kierowca” często jest stosowane zamiennie z terminem „okres próbny”.

Warto mieć na uwadze fakt, że według niektórych towarzystw taka osoba może mieć nawet 30 lat! Wybrani ubezpieczyciele takim mianem określają też kierowców, którzy otrzymali uprawnienia do prowadzenia pojazdu nie później niż dwa lub trzy lata temu. W związku z powyższym liczy się nie tylko wiek danego kierowcy, ale także jego doświadczenie za kierownicą i czas uzyskania dokumentu prawa jazdy.

Warto wiedzieć!

Symbolem kierowców, którzy dopiero zdali egzamin na prawo jazdy i jeszcze nabierają doświadczenia, jest zielony listek. Choć nie jest obowiązkowy, to będąc młodym kierowcą, na pewno warto go mieć! Naklejka ta kosztuje niewiele, a poprawia bezpieczeństwo na drodze – ostrzega uczestników ruchu, że kierujący tak oznaczonym autem nie ma dużego doświadczenia. Dzięki temu inni kierowcy wiedzą, by zachować większą ostrożność oraz pomóc przy potencjalnych problemach na drodze.

Czy cena OC zależy od wieku kierowcy?

Tak, jest to jeden z czynników, które wpływają na wysokość składki w obowiązkowej polisie komunikacyjnej. Największy wpływ na cenę ubezpieczenia OC (od odpowiedzialności cywilnej) posiadaczy pojazdów mechanicznych ma: wiek kierowcy, czas posiadania prawa jazdy oraz jego historia ubezpieczeniowa. Jakie OC dla młodego kierowcy proponują towarzystwa? Zakres tej polisy jest zawsze taki sam, gdyż wynika on z ustawy, jednak poszczególne oferty różnią się ceną. Młody kierowca płaci zazwyczaj wysoką kwotę składki za ubezpieczenie. Na zniżki przyjdzie mu trochę poczekać.

Rok bezszkodowej jazdy na koncie kierowcy to zazwyczaj 10% zniżki. Standardowo po sześciu latach bez wypadku czy kolizji posiada się zniżki w wysokości 60% (choć w zależności od towarzystwa czas potrzebny na uzyskanie pełnych zniżek może być różny). Każda szkoda powoduje jednak utratę 10%. Należy też pamiętać, że zwyżka za wiek to nie jedyny czynnik, który jest brany pod uwagę przy obliczaniu składki ubezpieczenia OC. Oprócz wieku kierowcy, ważne będzie też jego doświadczenie za kierownicą, czyli to, od jak dawna ma prawo jazdy, a także liczba lat bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia OC.

Jakie czynniki wpływają na cenę OC?

Choć zakres ubezpieczenia OC jest taki sam u każdego ubezpieczyciela (Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK), to prawo nie określa ceny za polisę. W związku z tym ubezpieczyciele mogą sami decydować o cenie za OC. Każde towarzystwo posiada inną politykę szacowania ryzyka i naliczania zniżek, dlatego warto regularnie  porównywać ceny u wielu ubezpieczycieli!

Co wpływa na cenę OC? Może chodzić o parametry pojazdu, takie jak: pojemność silnika, wiek i przebieg auta, sposób jego użytkowania, miejsce zamieszkania kierowcy, a nawet stan cywilny i liczba dzieci! [Sprawdź też poradę: Stan cywilny a zniżki w OC].

Pamiętaj, że choć OC ma taki sam zakres ochrony w każdym towarzystwie, ubezpieczyciel może je poszerzyć o cenne dodatki, np. autocasco, wybrany assistance lub mini AC. Dzięki temu, kupując OC, możesz mieć znacznie szerszą ochronę ubezpieczeniową w korzystnej cenie!

Dodatkowym czynnikiem regulującym cenę za ubezpieczenie OC zarówno dla młodego, jak i bardziej doświadczonego kierowcy będzie też forma płatności. Opłacenie polisy na cały rok z góry w wielu przypadkach będzie korzystniejsze niż wybór płatności ratalnej. Warto jednak na bieżąco śledzić oferty towarzystw, by zyskać m.in. na promocjach i akcjach rabatowych!

To ważne!

Większość towarzystw stosuje system wyliczenia składki na podstawie całej historii ubezpieczeniowo-szkodowej kierowcy. Ceny uwzględniają zwyżkę albo zniżkę w procentowej lub kwotowej wartości, w zależności od historii szkód. Każde zgłoszenie szkody ma swoje przełożenie na wpisanie jej do bazy, a co za tym idzie, będzie miała ona znaczenie przy kolejnym wyliczeniu składki.

Dlaczego młody kierowca zapłaci więcej za OC?

Ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy może okazać się sporym wydatkiem! Wynika to zwykle z braku wymaganej historii ubezpieczeniowej. Za lata bezszkodowej jazdy naliczane są bowiem zniżki w ubezpieczeniu. Zmniejszenie składki za obowiązkową polisę OC przychodzi z czasem – zwykle dopiero po kilku latach bezszkodowej jazdy. Z czego wynikają takie reguły?

Dla towarzystwa najważniejszym kryterium przy obliczaniu ceny składki za OC jest ryzyko ubezpieczeniowe szacowane indywidualnie. Im wyższe, tym większe prawdopodobieństwo spowodowania szkody przez danego kierowcę, a to powoduje konieczność zorganizowania likwidacji szkody. W przypadku wysokiego ryzyka cena ubezpieczenia OC będzie wyższa.

Za droższym OC dla młodego kierowcy przemawiają policyjne dane statystyczne. Młodzi kierowcy są sprawcami większej liczby wypadków i kolizji drogowych, a ten fakt niesie za sobą wyższe ryzyko ubezpieczeniowe dla towarzystwa. Powodem tego stanu rzeczy jest nie tylko brak wystarczających umiejętności i doświadczenia na drodze, ale także brawura i większa skłonność do ryzyka w przypadku młodego kierowcy aniżeli ma to miejsce, gdy mowa o starszym i bardziej doświadczonym.

Najtańsze ubezpieczenie dla młodego kierowcy dostępne na rynku znajdziesz, korzystając z porównywarki polis komunikacyjnych – już dziś sprawdź wysokość składki, używając w tym celu nowoczesnego kalkulatora OC i AC samochodu online na stronie CUK! 

Dopisanie starszego współwłaściciela do samochodu młodego kierowcy

Dobrym sposobem na tanie ubezpieczenie dla młodych kierowców jest dopisanie ich do polisy starszego użytkownika jako współwłaściciela pojazdu. Jeśli będzie to osoba z dużym doświadczeniem za kierownicą, posiadająca bezszkodową historię oraz wysokie zniżki w OC, to na ubezpieczeniu dla młodszej osoby można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!

Jak to działa w praktyce? Gdy właścicielami samochodu są dwaj kierowcy, ubezpieczyciele przeliczają składkę za OC na podstawie informacji o każdym z nich. Ponadto podczas kalkulacji przyjmują zwykle korzystniejsze zniżki uzyskane przez (zwykle bardziej doświadczonego) kierowcę za bezszkodową jazdę. W ten sposób młody kierowca może zapłacić za polisę znacznie mniej!

Warto wiedzieć!

  • Zniżki w OC nie są przyznawane na stałe! Mogą być nie tylko zmniejszone, ale także zupełnie wyzerowanie. Zazwyczaj kierowcy tracą je za spowodowanie szkody – w zależności od ubezpieczyciela mogą stracić 5%, 10%, a nawet 20% zniżki!
  • Większość towarzystw przyznaje zniżki na podstawie historii ubezpieczenia właściciela pojazdu nawet do 10 lat wstecz! Zatem po kilku latach bez przerwy w OC, posiadając długoletnią historię bezszkodowej jazdy, kierowca ma szansę na zachowanie pełnych, uzyskanych dotychczas zniżek.

Jak młody kierowca może zaoszczędzić na polisie OC?

Oprócz dopisania starszego właściciela do pojazdu młodego kierowcy oraz unikania szkód istnieje wiele innych sprawdzonych metod na obniżenie składki za polisę komunikacyjną. Podsumujmy zatem najskuteczniejsze sposoby oszczędzania na ubezpieczeniu OC:

  • 1
    Kupując pierwszy samochód, warto zdecydować się na nowsze, mniejsze i bardziej ekonomiczne auto. Zazwyczaj, im starszy pojazd, tym droższa polisa. Kupując samochód kilkuletni, średnio na polisie młody kierowca może zaoszczędzić nawet około 20% (auto 5-10 lat w porównaniu z autem 20-25 lat).
  • 2
    Dopisanie jako współwłaściciela samochodu doświadczonego kierowcy, który posiada na swoim koncie maksymalne zniżki (może to być rodzic, starsze rodzeństwo, a nawet bardziej doświadczony małżonek).
  • 3
    Ubezpieczenie aut z dużą mocą i pojemnością silnika to większy wydatek niż w przypadku pojazdów o skromnych możliwościach rozwijania prędkości na drodze – zdobywając doświadczenie za kierownicą, warto zatem postawić na te drugie. To pewny sposób na tańsze OC!
  • 4
    Unikaj przeróbek oraz tuningu pojazdu! Tego typu zabiegi mogą zwiększyć cenę ubezpieczeni auta!
  • 5
    Banalnym, choć często niedocenianym sposobem oszczędzania na OC i AC jest… bezpieczna jazda! Każdy rok bezszkodowego prowadzenia samochodu towarzystwa nagradzają zniżką. Maksymalnie można uzbierać ich 60-70 procent.
  • 6
    Jednorazowa płatność za polisę zamiast rat – w ten sposób można uniknąć dodatkowych opłat naliczanych przy płatnościach ratalnych.
  • 7
    Regularne porównywanie propozycji różnych towarzystw – dzięki analizie ofert i promocji wielu ubezpieczycieli można sporo zaoszczędzić na polisie! Firmy ubezpieczeniowe często ogłaszają promocje dla określonych grup użytkowników oraz stałych klientów. Aby zyskać szerszą perspektywę, skorzystaj z kalkulator OC i AC online i sprawdź najlepsze aktualne oferty!

Na co uważać, będąc młodym kierowcą?

Chcąc jak najszybciej zyskać zniżki za bezszkodową jazdę, warto po prostu… uważać na drodze! Oznacza to maksymalną uważność podczas prowadzenia pojazdu, pokorę, otwartość na naukę i unikanie brawurowych zachowań. Jakie działania możesz wdrożyć jako młody i niedoświadczony kierowca, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników ruchu? Oto lista wskazówek:

  • unikaj jazdy nocą lub przy skrajnie złych warunkach pogodowych;
  • staraj się prowadzić pojazd w obecności osoby posiadającej większe doświadczenie za kierownicą;
  • bezwzględnie stosuj się do przepisów ruchu drogowego;
  • unikaj przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci;
  • unikaj spożywania alkoholu dzień przed planowaną podróżą,
  • korzystaj z jazd doszkalających;
  • zawsze uważnie sygnalizuj manewry;
  • pamiętaj o dozwolonych w okresie próbnym prędkościach na obszarze zabudowanym i poza nim;
  • zachowuj zdrowy rozsądek.

Młody kierowca musi pamiętać też o opłacaniu obowiązkowej polisy na czas! Ten nawyk należy budować już od momentu uzyskania prawa jazdy. Za brak ważnego OC przewidziana jest kara. Aby do niej nie dopuścić, należy wykupić polisę w wybranym przez siebie towarzystwie i w razie kontroli lub kolizji posłużyć się nią. Sprawdź, jakie kary za brak OC w 2023 roku obowiązują kierowców!

Uwaga!

W trakcie okresu próbnego młody kierowca musi zachować szczególną ostrożność w kwestii przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Popełnienie tylko dwóch wykroczeń, których skutkiem jest: mandat karny, prawomocny wyrok sądu, orzeczenie organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym, skutkuje wydłużeniem okresu próbnego o kolejne dwa lata.

Jaki wpływ miał wiek kierowcy na ceny OC w 2022 roku?

Każdy kierowca, niezależnie od wieku, jest narażony na skutki inflacji, które mogą odbijać się negatywnie także na branży ubezpieczeniowej. Jak udowadnia raport ekspertów CUK, sytuacja ta w 2022 roku była jednak dość stabilna. Niezmiennie najwięcej za polisę płaciły młode osoby. Według rankingu OC z 2022 roku na podstawie danych CUK najwięcej za obowiązkową polisę płacą kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. W ubiegłym roku średnie ceny OC dla kierowców w tym przedziale wiekowym wyniosły 1033 zł.

To, jaki wpływ miał wiek kierowcy na ceny OC w 2022 roku, ilustruje dokładnie poniższy wykres:

Dlaczego warto wykupić OC dla młodego kierowcy onilne?

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów zakupu polisy komunikacyjnej. Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy można nabyć stacjonarnie w placówce u doradcy, telefonicznie lub online, korzystając kalkulatora OC i AC na stronie CUK! Ta ostatnia metoda ma wiele plusów – przede wszystkim umożliwia dokładne porównanie ofert wielu ubezpieczycieli w dogodnym momencie i zakup potrzebnej ochrony bez wychodzenia z domu!

Zakup ubezpieczenia OC online to szansa na szybki przegląd najtańszych polis ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych, które wykupisz za pośrednictwem multiagencji CUK. Wycenę składek otrzymasz w zaledwie 2 minuty, a wybraną polisę opłacisz zdalnie! Do formularza wystarczy wpisać kilka podstawowych danych dotyczących Twojego pojazdu oraz Ciebie jako kierowcy. Porównania ofert oraz transakcji dokonasz na przykład, odpoczywając na kanapie przed telewizorem – jest to więc ogromna wygoda i oszczędność czasu!

Warto wiedzieć!

Plusem zakupu ubezpieczenia auta przez internet jest prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Jeśli po zawarciu polisy uznasz, że chcesz rozszerzyć zakres ochrony o AC, a taka dopłata w obecnym towarzystwie wychodzi drożej niż pełen pakiet u innego ubezpieczyciela, to możesz rozwiązać umowę, składając druk odstąpienia od umowy zawartej na odległość. Druk otrzymasz w mailu wraz z polisą. Kupując obowiązkowe ubezpieczenie w placówce, nie będziesz miał możliwości rezygnacji z OC!

Szukasz taniego ubezpieczenia OC? Sprawdź ofertę CUK!

Szukasz najlepszej oferty polis komunikacyjnych? Chcesz wiedzieć, ile wynosi OC dla młodego kierowcy obecnie? Niektóre towarzystwa oferują tańsze ubezpieczenie właśnie z myślą o młodych osobach. Już dziś sprawdź oferty takich towarzystw, jak MTU, You Can Drive, PZU, czy Warta i wielu innych, korzystając z intuicyjnego kalkulatora ubezpieczenia samochodu online na stronie CUK!

Dzięki tej porównywarce zyskasz propozycje ponad 30 znanych towarzystw,  w tym także pakiety OC i AC dostosowane do swoich potrzeb! Wolisz zapytać o polisę osobiście? Nic prostszego! Odwiedź najbliższą stacjonarną placówkę CUK Ubezpieczenia w Twojej okolicy lub porozmawiaj z doradcą za pośrednictwem infolinii (22 27 00 337). Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy młodemu kierowcy naliczają się zniżki?

Zniżki naliczają się z każdym rokiem bezszkodowej jazdy. Zatem polisa młodego kierowcy może być tańsza dopiero po roku od otrzymania dokumentu prawa jazdy. Warunkiem rozpoczęcia naliczania zniżek jest to, że ubezpieczy on auto, rozpoczynając budowę swojej historii ubezpieczenia i nie spowoduje w tym czasie żadnego wypadku lub kolizji.

  • 2
    Do kiedy jest się młodym kierowcą?

Określenie „młody kierowca” jest stosowane zamiennie z terminem „okres próbny”. Dla osoby, która po raz pierwszy uzyskała prawo jazdy kategorii B, trwa on 2 lata, począwszy od dnia, w którym został jej wydany ten dokument. Istotny dla tego określenia jest więc staż za kierownicą, a nie realny wiek danego kierowcy.

  • 3
    Kiedy OC tanieje?

Cena za ubezpieczenie OC wyraźnie spada już po pierwszym roku jazdy z własnym OC. Im dłuższa bowiem historia ubezpieczeniowa, w trakcie której nie doszło do szkody, tym większe zniżki otrzyma kierowca. Osoby, które ubezpieczają swoje samochody choćby rok, płacą o ok. 25% niższe składki, a kolejne 12 miesięcy doświadczenia za kierownicą to już prawie o 50% mniejsza cena.

  • 4
    Czego nie może młody kierowca?

Młodych kierowców w okresie próbnym obowiązują zasady, które określa Ustawa Prawo o Ruchu Drogowym. Należy dostosować się do nich, by uniknąć mandatów. Przed upływem 8 miesiąca posiadania prawa jazdy kierowca po raz pierwszy uzyskujący kategorię B nie może na przykład:

  • przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym;
  • przekraczać prędkości 80 km/h poza obszarem zabudowanym;
  • przekraczać prędkości 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej;
  • podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B;
  • osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B.
  • 5
    Czy istnieją zwyżki za OC dla młodych kierowców?

Towarzystwa ubezpieczeniowe mogą naliczać młodym kierowcom zwyżki za wiek, nawet do 26. roku życia (w zależności od polityki ubezpieczyciela). Zwyżkami są objęte przeważnie osoby w wieku od 18 do 25 lat, jednak nie tylko wiek ma wpływ na podwyższenie składki ubezpieczenia OC. Niektóre towarzystwa definiują młodego kierowcę jako osobę, która nie ukończyła 25. roku życia lub ma prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy.

  • 6
    Ile wynosi składka OC dla młodego kierowcy?

Młodzi kierowcy, którzy nie korzystają ze zniżek doświadczonego współwłaściciela samochodu, mogą spodziewać się wyższej składki za OC. Brak historii ubezpieczenia wpływa na to, że cena polisy dla młodego kierowcy znacznie wzrasta. Osoby, które nie posiadają zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy (kupują pierwszą polisę), zapłacą zatem najwięcej. Ostateczna suma za polisę będzie zależała też od konkretnej oferty towarzystwa oraz dobranych dodatków. 

Oceń artykuł

5.00
(4)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku