2023-01-10

Ceny OC w 2022 r. – jak zmieniała się sytuacja na rynku ubezpieczeń?

Sprawdź, jak kształtowały się ceny polis komunikacyjnych w 2022 r.

Ceny OC w 2022 r. – jak zmieniała się sytuacja na rynku ubezpieczeń?

Rok 2022 przyniósł sporo zmian w wielu obszarach życia. Dotknęły one także branżę ubezpieczeniową. W Polsce podobnie jak w wielu innych krajach europejskich odnotowano rażący w porównaniu z latami ubiegłymi wzrost inflacji. Choć w minionym roku poziom stawek za OC wykazywał wręcz tendencję spadkową, to sytuacja ta może już ulec sporej zmianie w 2023 roku.

O tym, co bezpośrednio wpływa na ceny polis OC i AC w Polsce, jakie są w tej kwestii prognozy na nadchodzące miesiące, a także jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu komunikacyjnym piszemy w poniższym tekście.

Jak kształtowały się ceny za OC w 2022 roku w Polsce?

Średnie ceny OC komunikacyjnego w listopadzie 2022 roku oscylowały w kwocie 524 zł. Choć wszystkie województwa odnotowały spadek cen w stosunku do roku ubiegłego, to największy z nich miał miejsce na Opolszczyźnie (7,4%).

Najtańsze OC w 2022 roku można było wykupić na Podkarpaciu (432 zł) i Lubelszczyźnie (444 zł). Z nieco większym wydatkiem za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu musieli liczyć się mieszkańcy województwa dolnośląskiego (650 zł) oraz pomorskiego (590 zł).

Ciekawą tendencję można było zaobserwować także w odniesieniu do stawek za AC. Ranking CUK Ubezpieczenia udowadnia, że problem związany z narastającą inflacją wpłynął na ceny polis. Ubezpieczenie AC podrożało w listopadzie w stosunku do stycznia o 7 proc. Oznacza to średnią dla kraju na poziomie 926 zł. Było to jednak rezultatem wzrostu wartości pojazdów spowodowanego inflacją. Poniższe grafiki ilustrują opisywaną sytuację.

Najniższe ceny AC w 2021 r, występowały w województwie wielkopolskim.
Najniższe ceny AC w 2022 r, występowały w województwie łódzkim.
Najdrożej za AC w 2022 r. zapłaciliśmy w Szczecinie.

*Źródło: Powyższe dane to średnie ceny polis AC dla samochodów osobowych przygotowane na podstawie danych ponad 700 000 klientów CUK Ubezpieczenia.

Od czego zależą ceny polis komunikacyjnych w Polsce?

Istnieje wiele czynników determinujących wysokość składki polisy komunikacyjnej. Od czego zależy cena OC? Przede wszystkim od parametrów auta oraz informacji o jego właścicielu, a także ryzyka ubezpieczeniowego, jakie za sobą niosą. Oto zestawienie najważniejszych kryteriów wpływających na wysokość składki:

 • Wiek kierowcy

Według rankingu OC z 2022 roku na podstawie danych CUK najwięcej za obowiązkową polisę zapłacą młodzi kierowcy w wieku od 18 do 24 lat. Ubezpieczyciele stosują zwyżki z uwagi na mniejsze doświadczenie osób w tak młodym wieku. Dla kierowcy w tym przedziale wiekowym w 2022 roku średnie ceny OC wyniosły 1033 zł. Sprawdź też: Dlaczego młodzi kierowcy płacą większe stawki za polisę?

Wpływ wieku kierowców na cenę polis OC i AC w 2022 r.

Młodzi kierowcy muszą się liczyć z zapłatą wyższej składki OC.
Najmniej za polisę AC w 2022 r. zapłacili emeryci oraz osoby zbliżające się do wieku emerytalnego.
 • Wypracowane zniżki

Wpływ na wysokość składki mają także posiadane przez kierowcę zniżki, które przyznawane są za każdy rok bezszkodowej jazdy, a ich maksymalny poziom wynosi 60%. W związku z tym bardziej doświadczeni i ostrożni kierowcy znacznie oszczędzą na polisie OC. Kierowca w wieku 55 – 64 lat zapłaci średnio 452 zł, zaś w przypadku AC średnia kwota w tej grupie wiekowej wynosi 842 zł.

 • Parametry samochodu

Na wysokość składki za OC z pewnością wpłyną parametry dotyczące ubezpieczanego pojazdu. Należą do nich: rok produkcji, pojemność silnika, a także marka i model. Mogą one generować wyższe ryzyko uczestnictwa w kolizjach i wypadkach. Przykładowo, im większa pojemność silnika, tym większe osiągi i możliwa do uzyskania prędkość, która może z kolei przyczynić się do spowodowania zdarzenia drogowego. Cena polisy OC dla takiego pojazdu będzie więc wyższa.

Jak dowodzi raport CUK Ubezpieczenia, zarówno w 2021, jak i w 2022 roku najchętniej ubezpieczanymi samochodami w Polsce były Volkswageny. Warto dodać, że w grupie aut osobowych w 2022 roku pojawiły się również swoiste unikaty, takie jak Abarth, Lincoln, Wartburg czy Syrena. Wspomniana częstotliwość ubezpieczeń dotyczy zarówno OC, jak i AC. Ranking najpopularniejszych marek objętych polisą przedstawia poniższy wykres:

TOP 10 marek samochodów osobowych ubezpieczanych w 2022 roku:

Samochody marki Audi były najchętniej ubezpieczane przez kobiety.
Samochody marki BMW były najchętniej ubezpieczane przez mężczyzn.
 • Pozostałe czynniki (stan cywilny, miejsce zamieszkania itp.)

Na cenę ubezpieczenia OC i AC w 2022 roku wciąż wpływały też pozostałe czynniki, takie jak wspomniane wcześniej miejsce zamieszkania, czy zawód kierowcy. Wielkość miasta również ma znaczenie – im większe, tym więcej pojazdów na drodze i większe ryzyko spowodowania stłuczki, a to z kolei podnosi składkę. Niektóre z towarzystw mogą uwzględniać też stan cywilny czy liczbę posiadanych dzieci.

Pod uwagę brane jest również to, czy dany pojazd będzie użytkowany przez inne osoby. Wszystkie te kryteria zależne są jednak od indywidualnych metod stosowanych przez konkretne towarzystwo. Skorzystaj z kalkulatora OC na stronie CUK i sprawdź najlepsze aktualne oferty polis!

Ceny polis komunikacyjnych w 2023 roku – prognozy

Według oceny ekspertów multiagencji CUK Ubezpieczenia w 2023 roku nastąpi wzrost cen polis komunikacyjnych. Ma to przede wszystkim związek ze zwiększeniem kosztów likwidacji szkód. Czynnikiem generującym wzrost będą także rekomendacje KNF dotyczące tych szkód, które zaczęły obowiązywać już od 1 listopada 2022 r. Na tę sytuację wpływa też wycena, która musi zakładać wypłatę odszkodowania zapewniającą doprowadzenie pojazdu do wymaganego stanu.

Zgodnie z roczną analizą opracowaną przez ekspertów CUK, powyższe czynniki bezpośrednio wpłyną na wzrost kosztów funkcjonowania firm ubezpieczeniowych, które odtąd będą musiały liczyć się z nowymi wytycznymi KNF. Kierowcy będą musieli też trzymać się na baczności w kwestii przepisowej jazdy – wzrost wysokości mandatów za przewinienia drogowe może narazić ich bowiem na spore wydatki!

Jakie są kary za brak OC W 2023 roku?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, wzrastają też kary za brak OC. Opłaty w przypadku aut osobowych wynoszą maksymalnie 200 proc. płacy minimalnej. Stanowi to także element zależny od poziomu inflacji.

W pierwszym półroczu 2023 roku zapominalscy kierowcy za trzydniowy brak polisy OC zapłacą 1400 zł, a najwyższa kara (powyżej 14 dni) wyniesie 6980 zł. W drugiej połowie roku będzie to już jednak odpowiednio 1440 i 7200 zł.

To ważne!

Inflacja powoduje wzrost wydatków na paliwo, części eksploatacyjne oraz serwis. Ci, którzy planują kupno nowego pojazdu, również muszą liczyć się z tym, że zapłacą znacznie więcej. Właśnie dlatego nie narażaj się na dodatkowe koszty za brak polisy i wykup OC w najlepszej cenie – sprawdź ofertę za pomocą kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych na stronie CUK!

Jak oszczędzić na ubezpieczeniu auta? Znajdź najtańsze OC!

Istnieje wiele łatwych w realizacji metod na to, by móc zaoszczędzić na obowiązkowej polisie komunikacyjnej. Sprawią one, że ewentualny wzrost cen ubezpieczeń, którego możemy spodziewać się w 2023 roku, będzie mniej dotkliwy. Przedstawiamy listę sprawdzonych sposobów, by nie przepłacić za ubezpieczenie OC:

 • 1
  Jedź ostrożnie! O tym, dlaczego warto przestrzegać przepisów ruchu drogowego, nie trzeba chyba wspominać. W czerwcu b.r. ubezpieczyciele otrzymali dostęp do taryfikatora punktów karnych i mandatów. Dzięki temu ustalono też nowy parametr do wyceny składek za polisy OC. Docelowo kierowcy, którzy popełnią ciężkie wykroczenia w ruchu drogowym, zapłacą wyższe składki. Natomiast jeżdżący przepisowo będą mogli wkrótce liczyć na dodatkowe przywileje.
 • 2
  Zachowaj ciągłość polisy OC, a po szkodzie rozważ zmianę ubezpieczyciela. Jeśli zdarzy Ci się szkoda, a nie posiadałeś wcześniej ochrony zniżek, porównaj oferty innych towarzystw. Każdy ubezpieczyciel ma bowiem odrębne zasady obliczania składek dla kierowców po szkodzie. Sprawdzenie wysokości składki pozwoli zaleźć najbardziej opłacalne w tym momencie rozwiązanie – być może korzystniej będzie wykupić polisę w innej firmie, niż przedłużać ją w obecnej.
 • 3
  Zniżki OC wypracowane przez Twojego małżonka, mogą zostać przepisane na Ciebie. Dzięki temu szybko odciążysz swój domowy budżet przeznaczony na polisy komunikacyjne. Możesz też rozważyć dopisanie innego współwłaściciela, który posiada większe zniżki. Dowiedz się, jak przenieść zniżki OC na męża lub żonę.
 • 4
  Rozważ ochronę zniżek w OC i AC. Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku z Twoim udziałem, wypracowane zniżki nie znikną. Dotyczy to jednak tylko wznowienia polisy w tym samym towarzystwie.
 • 5
  Ranking najtańszych polis OC+AC otrzymasz, korzystając z porównywarki na stronie CUK – wykonaj kalkulację online i poznaj bieżące oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych!Zastanawiasz się, gdzie najtaniej kupić OC? – przeczytaj także tę poradę.

Ceny polis OC i AC w 2022 roku – podsumowanie

Mimo początkowych obaw kierowców o wzrost stawek za OC ich poziom w 2022 roku był stabilny, a nawet nieco niższy niż w roku ubiegłym. Inflacja nie spowodowała radykalnych zmian – wręcz przeciwnie! W listopadzie 2022 ceny ubezpieczeń OC i AC samochodu były nie tylko o około 3% niższe niż na początku roku, ale również 5% niższe niż jeszcze w listopadzie 2021.

Ceny polis OC i AC 2021 r. vs. 2022 r.:

Średnia składka za OC w 2022 r. była niewiele mniejsza niż w 2021 r.
W stosunku do poprzedniego roku, w 2022 r. nastąpił zauważalny wzrost ceny za AC.

Jak można zatem podsumować ranking OC i AC w 2022 roku? Oto kluczowe wnioski pochodzące z rocznego raportu CUK Ubezpieczenia:

 • W listopadzie 2022 ceny polis OC spadły średnio o 5 procent w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku, a autocasco kosztowało niespełna o 7 proc. więcej niż na początku roku.
 • Najwięcej za obowiązkową ochronę płacili właściciele pojazdów w woj. dolnośląskim (650 zł) oraz pomorskim (590 zł).
 • Najtańsze OC w 2022 roku nabyli natomiast mieszkańcy Podkarpacia (432 zł) i woj. lubelskiego (444 zł).
 • Wyzwaniem dla rynku ubezpieczeniowego był napływ samochodów z Ukrainy, ubezpieczenia graniczne oraz konieczność szybkiego dostosowania obsługi w języku ukraińskim.
 • W przyszłym roku sposobem na oszczędności przy wysokiej inflacji może być dokupienie pakietu „mini casco” lub niedublowanie ochrony NNW. Ostrożnym kierowcom pomóc może pełne wdrożenie dostępu ubezpieczycieli do taryfikatora mandatów. Po nowym roku drastycznie wzrosną za to kary za brak polisy.

Warto wiedzieć!

Czym jest minicasco? To określenie dla niepełnej wersji autocasco, nazywane także AC mini lub smart casco. Stanowi okrojony wariant polisy AC polegający często na tym, że świadczenie jest wypłacane jedynie w przypadku szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Dokładny zakres takiej ochrony zawsze uzależniony jest jednak od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, dlatego przed zakupem należy poznać szczegóły OWU.

Czy zakup pakietu OC i AC pozwoli oszczędzić na ubezpieczeniu?

Pakiet OC i AC to propozycja, która może zadowolić cenowo wielu kierowców. Obowiązkowa polisa komunikacyjna OC często występuje bowiem w korzystnym wariancie z dołączoną ochroną autocasco. Dzięki nabyciu polis w pakiecie, zamiast kupna produktów osobno, można zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych!

Ubezpieczenie autocasco zapewni Ci ochronę na wypadek niespodziewanych zdarzeń, do których może dojść w każdej chwili. Polisa gwarantuje wsparcie na wypadek szkód spowodowanych przez czynniki atmosferyczne, osoby trzecie, kolizje i wypadki drogowe, a także w razie kradzieży pojazdu. Szczegóły oferowanego zakresu są zależne od towarzystwa.

Zakup pakietu OC i AC to szansa na niższą cenę ubezpieczenia! Wiele firm oferuje zniżki dla stałych klientów lub tych, którzy decydują się na wykupienie kilku produktów jednocześnie. Rozważ zatem tę opcję przy przedłużaniu swojej polisy – skorzystaj z kalkulatora online i porównaj najlepsze ceny pakietów OC i AC w różnych towarzystwach!  

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Gdzie znaleźć najtańsze OC? Sprawdź ofertę CUK!

Już dziś zyskaj najtańszą polisę komunikacyjną dzięki ofercie CUK! Porównanie cen OC samochodu u wielu ubezpieczycieli w tym samym czasie daje możliwość znalezienia najtańszej polisy z preferowanym zakresem dodatków. W tym celu warto wykorzystać nowoczesny kalkulator OC w wersji online, który umożliwi szybki zakup wybranej polisy przez internet i to bez wychodzenia z domu! Możesz zaoszczędzić też czas i pieniądze, wykupując zdalnie pakiet OC i AC dostosowany do Twoich potrzeb.

Wolisz porozmawiać o ubezpieczeniu osobiście? Zostaw nam swój numer, zadzwoń na infolinię: 22 27 00 337, by skontaktować się z naszym doradcą lub odwiedź najbliższą stacjonarną placówkę CUK Ubezpieczenia. Czekamy na Twój kontakt!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku