2024-03-26

Najciekawsze kierunki turystyczne na Wielkanoc 2024

Gdzie spędzić Wielkanoc w 2024 r.? Sprawdź nasze propozycje!

Najciekawsze kierunki turystyczne na Wielkanoc 2024

Wyjazdy w święta wielkanocne są coraz częściej wybieraną formą spędzania wiosennego urlopu wśród Polaków. Biura podróży prześcigają się w ofertach wycieczek dla spragnionych odpoczynku turystów. Wczasy w Wielkanoc to nie tylko możliwość zwiedzania wielu ciekawych miejsc na mapie świata poza sezonem. To również niepowtarzalna okazja do obchodzenia świąt w sposób inny niż dotychczas! Takie wyjazdy integrują bliskich, otwierają na nieznane dotąd tradycje i zapewniają mnóstwo dodatkowych atrakcji. Przeczytaj poradę i poznaj najciekawsze wyjazdowe kierunki na Wielkanoc w 2024 roku!

Święta wielkanocne za granicą – propozycje na 2024 rok

Święta wielkanocne za granicą mogą okazać się niezapomnianym przeżyciem! Otwierają na nowe doświadczenia kulturowe, rozmaite zwyczaje i obrzędy typowe dla innych krajów. Każdy chrześcijański rejon świata ma bowiem własne tradycje dotyczące obchodów Wielkanocy. Gdzie spędzić zatem ten ważny w naszej kulturze czas? Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych zagranicznych kierunków na Wielkanoc w 2024 r.

(Linki przenoszą do artykułów o największych atrakcjach turystycznych wskazanych miejsc).

 • 1
  Włochy – Wielkanoc jest we Włoszech niezwykle ważnym świętem, zwłaszcza dla katolików. W całym kraju odbywają się wówczas liczne procesje religijne. W Watykanie, w związku z obchodami Wielkiego Tygodnia zbierają się tysiące ludzi, a transmisje obrzędów są transmitowane na całym świecie. Warto doświadczyć tego na żywo!
 • 2
  Praga – Czesi kochają tradycję zdobienia jaj wielkanocnych. Są one dekorowane różnymi technikami. W wielu miastach organizuje się konkursy na najpiękniejszą czeską pisankę. Wypiekane są też ciasta w kształcie baranków. Choć nie wszyscy mieszkańcy kraju są związani z tradycją Wielkanocy, to warto wybrać się tam dla samych atrakcji turystycznych stolicy państwa – Pragi.
 • 3

  Wiedeń lub cała Austria – na turystów odwiedzających kraj w okresie Wielkanocy czekają regionalne jarmarki i ciekawe eventy kulturalne. W Wielką Sobotę Austriacy po zachodzie słońca rozpalają ogniska lub organizują procesje z płonącymi pochodniami. Można też nasłuchiwać kościelnych dzwonów zwiastujących Rezurekcję.

 • 4
  Szwecja – choć niewielu Szwedów obchodzi Wielkanoc w znanej nam formie (w Szwecji jest to tradycja świecka), kraj ten pozostaje ciekawą opcją spędzenia wiosennego urlopu – można popłynąć tam np. promem.
 • 5
  Irlandia – Zielona Wyspa kusi swoim urokiem przez cały rok! Ponadto Wielkanoc świętują tam zarówno osoby wierzące, jak i świeckie. Obchody te mają jednak znacznie większy związek z nadejściem okresu wiosny niż z katolicką tradycją.
 • 6
  Francja – to kolejny ciekawy pomysł na wielkanocną wycieczkę! Choć tamtejsze święta mają raczej wymiar komercyjny niż duchowy, można znaleźć też regiony, gdzie oryginalna tradycja „Pâques” (Wielkanocy) bywa konsekwentnie kultywowana. Przez całe święta w wielu francuskich miastach w obrębie parków lub zamków organizuje się dziecięcą zabawę „Chasse aux oeufs”, czyli „polowanie na jajka”.
 • 7
  Dominikana – często wybierany przez turystów kierunek wyjazdowy na Wielkanoc. Dzięki tej destynacji zyskamy zarówno gwarancję ciepłej aury w czasie pobytu, jak i możliwość poznania miejscowych tradycji wielkanocnych! Warto bowiem zaznaczyć, że większość tamtejszych mieszkańców wyznaje religię rzymskokatolicką. Semana Santa, czyli Wielkanoc na Dominikanie zaczyna się w Niedzielę Palmową i trwa przez cały Wielki Tydzień.

Warto wiedzieć!

Zastanawiasz się, jaki kierunek wyjazdu wybrać na Wielkanoc 2024? Oferty biur podróży mogą ułatwić Ci tę decyzję. Wśród popularnych obecnie propozycji z pewnością znajdziesz opcję urlopu na Malcie lub objazdowe podróże po największych atrakcjach USA. Przy wyborze destynacji, uwzględnij jednak przede wszystkim swoje możliwości finansowe, a także preferowaną długość pobytu za granicą. Egzotyczne wycieczki w Wielkanoc do takich miejsc jak Zanzibar czy Bali z pewnością okażą się droższe niż np. krótki wyjazd do jednej z europejskich stolic.

Gdzie można spędzić święta wielkanocne w Polsce?

Wielu Polaków planuje spędzić Wielkanoc 2024 nad morzem lub w górach. Nie są to jednak jedyne obszary kraju, które warto odwiedzić w tym okresie. Nasz kraj ma głęboko zakorzenione tradycje świąteczne, a obrzędy mogą różnić się w zależności od wybranego województwa. Wyjazd na Wielkanoc do innych regionów Polski daje możliwość odkrywania nowych smaków, zwyczajów i przeżyć, co przyniesie sporo satysfakcji każdemu turyście. Gdzie na Wielkanoc w 2024 roku warto wybrać się w Polsce i jak spędzić ten czas? Oto nasze propozycje!

 • 1
  Dolny Śląsk – warto pojechać tam  z uwagi na oryginalne obrzędy wielkanocne związane z regionem. Do popularnych wielkoczwartkowych zwyczajów praktykowanych na śląskiej wsi można zaliczyć m.in. chodzenie z tzw. klekotkami (grzechotkami). Według lokalnych zwyczajów dzieci otrzymują natomiast prezenty od zająca (zwykle są to zabawki lub słodycze). Niektórzy Ślązacy wierzą też, że konsumpcja poświęconych bazi zapewni im błogosławieństwo i zdrowie.
 • 2

  Wielkanoc 2024 w polskich górach – jest to propozycja nie tylko dla pasjonatów wyżynnych krajobrazów. Każdy z rejonów Polski ma inne zwyczaje związane z obchodami świąt wielkanocnych. Rozważ wyjazd w polskie Tatry lub Pieniny i przekonaj się, jak obchodzą Wielkanoc rodzimi górale!

 • 3
  Urlop na Kaszubach – lokalna tradycja związana z obchodami świąt Zmartwychwstania jest niezwykle bogata i urozmaicona! Do dziś zachowała się kaszubska nazwa Wielkanocy: Jastra lub Jastrë. Wiele obiektów noclegowych w tym regionie oferuje turystom pobyt z organizacją świątecznych posiłków. Warto pamiętać, że Kaszuby to nie tylko spory pas polskiego wybrzeża, ale także urokliwa Szwajcaria Kaszubska czy Bory Tucholskie.
 • 4
  Wycieczka na Mazury – świąteczny wyjazd w te rejony z pewnością uczyni Wielkanoc wyjątkową. Miejscowa przyroda pozwala turystom wypocząć, pooddychać świeżym powietrzem, a także zasmakować regionalnych specjałów kulinarnych. Pobyt w hotelu nad jednym z mazurskich jezior pozwoli zapomnieć o codziennych obowiązkach związanych z gotowaniem czy sprzątaniem. To idealny pomysł na beztroskie święta dla całej rodziny!
 • 5
  Glamping – sprawdź, jak odpoczywać w bliskości przyrody bez rezygnacji z komfortowych warunków! Dzięki tej formie noclegów spędzisz niezapomnianą Wielkanoc w 2024 roku na łonie natury. Oferty glampingowe są dostępne również w Polsce, w wielu rejonach kraju.

Wyjeżdżasz na Wielkanoc? Kup polisę podróżną!

Po przeczytaniu porady wiesz już, jak zaplanować wyjazd na Wielkanoc w 2024 roku za granicę lub w Polsce. Niezależnie od wybranego kierunku wycieczki, zawsze pamiętaj o polisie podróżnej! Dzięki niej zyskasz kompleksowe wsparcie ubezpieczyciela podczas trudnych do przewidzenia sytuacji na wyjeździe. Ubezpieczenie turystyczne w Polsce powinno skupiać się m.in. wokół rozbudowanej ochrony NNW, a polisa podróżna za granicę musi obejmować koszty leczenia (KL) w kraju docelowym.

Polisę idealnie dopasowaną do potrzeb i specyfiki Twojego wyjazdu znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK. Sprawdź oferty i zapewnij sobie pełną ochronę w trakcie każdej podróży! Ubezpieczenie podróżne wykupisz także wygodnie za pośrednictwem aplikacji, infolinii (22 27 00 337) lub stacjonarnie – w jednej z ponad 500 placówek CUK w całym kraju. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Kiedy wypadają święta wielkanocne w 2024 roku?

  Wielkanoc, czyli najważniejsze chrześcijańskie święto upamiętniające mękę i Zmartwychwstanie Pańskie, w 2024 roku wypada 31 marca (Wielka Niedziela). 1 kwietnia (w poniedziałek) obchodzony jest natomiast zgodnie z tradycją drugi dzień świąt wielkanocnych – w Polsce wolny od pracy.

 • 2
  Jak obchodzi się święta wielkanocne w Niemczech?

  W Niemczech nie ma tradycji „lanego poniedziałku” i nie święci się pokarmów wielkanocnych. Wieczorem rozpalane są tradycyjne ogniska przed kościołami. Uczestnicy obrzędów odpalają od nich świece paschalne, które towarzyszą im w domach przez resztę świąt. W Niemczech w okresie Wielkanocy popularne jest również dekorowanie pisanek, organizowanie jarmarków oraz udział w uroczystych nabożeństwach kościelnych. Rodziny spotykają się przy stołach, aby celebrować wspólny czas. Niemiecka Wielkanoc (w wybranych landach) trwa nawet do 5 dni!

 • 3
  Jak Włosi obchodzą święta wielkanocne?

  Włosi obchodzą Wielkanoc z głębokim szacunkiem dla swoich tradycji religijnych i kulturowych. Wielki Piątek skupia się wokół męki i śmierci Jezusa Chrystusa. W Wielką Sobotę odbywa się uroczysta msza na Placu Świętego Piotra, a następnie papież przewodzi nocnej mszy Wielkanocnej. Niedziela Wielkanocna stanowi główny punkt świętowania.  W wielu włoskich miastach są organizowane procesje religijne, parady i widowiska. Rodziny spotykają się przy wielkanocnych stołach, co stanowi istotny element włoskiej tradycji wielkanocnej. Wiele osób uczestniczy w nabożeństwach kościelnych.

 • 4
  Czy w USA obchodzi się Wielkanoc?

  Tak. Wielkanoc jest obchodzona w USA. Jest to ważne święto zarówno z punktu widzenia religijnego, jak i kulturowego dla mieszkających tam chrześcijan. Rodziny uczestniczą w nabożeństwach kościelnych, a następnie organizują uroczyste śniadania lub obiady wielkanocne. Dla dzieci w USA Wielkanoc jest też czasem zabawy związanej z poszukiwaniem kolorowych jajek, które są ukrywane w ogrodach lub wewnątrz domów. Niektóre społeczności organizują również parady wielkanocne oraz wydarzenia kulturalne, które są dostępne dla mieszkańców i turystów.

Oceń artykuł

5.00
(7)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku