2023-10-11

Wiedeń – atrakcje, zabytki, informacje dla turystów

Odkryj uroki stolicy Austrii.

Wiedeń – atrakcje, zabytki, informacje dla turystów

Wiedeń może okazać się doskonałym pomysłem nie tylko na weekendową wycieczkę, ale także na dłuższy urlop. Miasto tętni życiem niezależnie od pory roku, oferując turystom wiele ciekawych atrakcji. Zabytki Wiednia oraz tamtejsze imprezy kulturalne są znane całej Europie. To prawdziwy raj dla miłośników obcowania ze sztuką oraz poznawania historii poprzez zwiedzanie.

Co warto zobaczyć w Wiedniu, wybierając się tam na weekend, dłuższy urlop w Austrii lub wakacje z dziećmi? Odpowiedzi na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania znajdziesz w tym artykule. Przeczytaj naszą poradę i dowiedz się, co zwiedzić w Wiedniu, dlaczego warto tam jechać oraz jak zaplanować taką wycieczkę!

Z czego słynie Wiedeń?

Wiedeń to szóste co do wielkości miasto Unii Europejskiej pod względem ludności mieszkającej w granicach miejskich. Uważany jest za „światową stolicę muzyki” – w jego centrum znajduje się wiele imponujących sal koncertowych, muzeów i akademii muzycznych. To z Wiednia pochodzą najwięksi światowi kompozytorzy, w tym: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Joseph Haydn, Franz Schubert, Johann Strauss i Johannes Brahms.

Wiedeń słynie także z wina (w granicach miasta znajduje się ponad 400 winnic) oraz oryginalnej kuchni. Będąc na miejscu, warto spróbować słynnego tortu Sachera (Sachertorte), sznycla wiedeńskiego (Wiener Schnitzel) oraz strudla jabłkowego (Apfelstrudel). Wiedeń ma też swoją niepisaną listę: „must see”, czyli atrakcji, których ze względu na ich popularność nie wolno pominąć podczas zwiedzania miasta. Piszemy o nich w kolejnym fragmencie tekstu.

Wiedeń – zwiedzanie, zabytki i atrakcje

Wiedeń ma turystom bardzo wiele do zaoferowania – dotyczy to zwłaszcza miłośników sztuki, europejskiej historii oraz muzeów, których w stolicy Austrii jest ponad 100. Mówiąc krótko: każdy zwiedzający znajdzie tam coś dla siebie! Co zatem warto zwiedzić w Wiedniu, będąc tam po raz pierwszy? Oto lista najważniejszych miejsc, zabytków i atrakcji: 

 • Wiedeńskie Stare Miasto (Innere Stadt)  – to najważniejszy punkt zwiedzania stolicy Austrii. Serce miasta zachwyca zabytkami znajdującymi się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najważniejsze z nich to: katedra św. Szczepana, Ratusz, Teatr Narodowy oraz dawna rezydencja Habsburgów – Hofburg. Pełno tam również ekskluzywnych sklepów, galerii sztuki, kawiarni i restauracji.
 • Pałac Schönbrunn – kompleks pałacowo-parkowy znajdujący się w trzynastej, najzamożniejszej dzielnicy Wiednia – Hietzing. Uchodzi za jedną z najpiękniejszych rezydencji barokowych w Europie. Niegdyś pełnił funkcję letniej rezydencji cesarzy Habsburgów.
 • Wiedeńskie bale zimowe – sezon balowy rozpoczyna słynny sylwestrowy Kaiserball, a kończy Bal Operowy odbywający się w Operze Wiedeńskiej w lutym. Łącznie organizuje się tam zimą ponad 400 bali!
 • Belweder – imponujący barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego, który mieści także galerię sztuki z cennymi zbiorami najważniejszych dzieł Gustava Klimta, Egona Schiele i Oskara Kokoschki.
 • Dzielnica Muzeów (MuseumsQuartier) – słynny wiedeński kompleks architektoniczny położony w centralnej części miasta. Zajmuje powierzchnię  60 tys. m², co czyni go jednym z największych tego typu obiektów na świecie.

 • Muzeum Historii Naturalnej (Naturhistorisches Museum) – znajduje się tam ok. 30 milionów obiektów z dziedzin antropologii, zoologii, geologii, mineralogii, botaniki i prehistorii.
 • Muzeum Historii Sztuki – słynie z największej na świecie kolekcji obrazów Bruegela. Znajdują się tam również kolekcje dzieł innych znanych artystów, w tym m.in.: Dürera, Raphaela, Titiana oraz Velázqueza.
 • Wystawy w Wiedniu – Wiedeń określany jest mianem jednej ze stolic sztuki europejskiej. Turyści mogą wybierać spośród ponad 100 muzeów oraz wielu wystaw stałych i czasowych. Warto odwiedzić np. Galerię Albertina.
 • Katedra św. Szczepana – gotycka świątynia, której historia sięga aż XII wieku stanowi obecnie jeden z najważniejszych symboli Wiednia. W jej wnętrzu znajdują się liczne dzieła sztuki z wielu epok, a także aż 22 dzwony rozdzielone na 4 wieże (w tym największy w Austrii Pummerin).
 • Wzgórza Kahlenberg i Leopoldsberg – najsłynniejsze wzgórza Wiednia, górujące nad Dunajem. To najważniejsze lokalne punkty widokowe, w których można podziwiać całą panoramę miasta.
 • Wiedeński Park Prater (park rozrywki) – zlokalizowany po drugiej stronie Kanału Dunajskiego. Stanowi zarówno park publiczny, jak i lunapark. Jego najważniejszym punktem jest słynny diabelski młyn.
 • Rejs Kanałem Dunajskim – to doskonała okazja, by podziwiać panoramę miasta z innej perspektywy. Rejsy organizowane są w Wiedniu całym rokiem!

 • Brunnenmarkt – najdłuższa w Europie ulica handlowa. Na targowisku można nabyć rozmaite produkty regionalne, a także oryginalne pamiątki z Austrii.
 • Browar Ottakringer – najstarszy browar w Wiedniu, a warzone w nim piwo jest znane daleko poza granicami miasta. Obowiązkowy punkt wycieczki dla każdego wielbiciela regionalnych trunków!
 • Wiedeńska Opera Narodowa – należy do najważniejszych i najpopularniejszych teatrów operowych na świecie.  Jej gmach „Staatsoper” powstał w XIX wieku.
 • Dom Muzyki – mieszczące się na czterech piętrach budynku nowoczesne muzeum muzyczne posiadające interaktywne sceny koncertowe. Gratka dla melomanów!

Warto wiedzieć!

Co można i warto zobaczyć w Wiedniu za darmo? Jeśli będziesz miał okazję zaplanować swoją wycieczkę na pierwszą niedzielę miesiąca, to całkowicie bezpłatnie zwiedzisz niektóre wiedeńskie muzea. Na aktualnej liście znajdują się m.in.: Muzeum Zegarów, Muzeum Hermesvilla, Muzeum Wiednia na Karlsplatz oraz Muzeum Rzymskie.

Co zobaczyć w Wiedniu z dziećmi?

Każdy rodzic lub opiekun powinien wiedzieć, że Wiedeń to doskonały kierunek na wycieczkę z dziećmi! Stolica Austrii ma wiele do zaoferowania najmłodszym turystom. Ponadto wymienione niżej atrakcje mogą przypaść do gustu także dorosłym, dzięki czemu zyskujemy gotowy pomysł na rodzinny weekend! Oto ciekawe miejsca, które warto odwiedzić w Wiedniu z dziećmi:

 • Tiergarten Schönbrunn

Wiedeński Ogród Zoologiczny jest najstarszym działającym na świecie. Znajduje się na terenie pałacu Schönbrunn wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiedeńskie Zoo jest także jednym z najnowocześniejszych na świecie. Na jego terenie znajdują się nowoczesne place zabaw dla dzieci, a także wiele punktów gastronomicznych.

 • Wiener Prater

Wesołe miasteczko Wiener Prater, które wyróżnia słynny diabelski młyn – Wiener Riesenrad (najstarszy z tego typu młynów na świecie).  Popularne atrakcje tego miejsca to: autodromy, dziecięce kolejki górskie, gabinety strachu, karuzela łańcuchowa, kucyki i trampoliny. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji!

 • Haus des Meeres — Aqua Terra Zoo

W ogromnym kompleksie z akwariami można podziwiać m.in. rekiny rafowe i młotowate, żółwie, egzotyczne ryby, ośmiornice i inne zachwycające okazy podwodnego świata! Dodatkowo znajduje się tam także ogród tropikalny i liczne terraria, które zamieszkuje obecnie ponad 500 zwierzaków, w tym m.in. małpki marmozety, rozmaite gatunki ptaków, jaszczurek i węży. W Haus des Meeres żyje około 10 tys. zwierząt.

Ile czasu potrzeba na zwiedzanie Wiednia?

Najważniejszy pytaniem, jakie zadają turyści przed wizytą w stolicy Austrii, jest to, co warto zobaczyć w Wiedniu w jeden dzień – tyle bowiem realnie pozostaje do dyspozycji, jeśli jest to tak zwany „weekendowy wypad”, przy którym część dnia poświęca się na dojazd, a pozostały czas to odpoczynek, zakupy i restauracje.

Aby zaliczyć najważniejsze atrakcje tego miasta, optymalnym czasem będą dwie pełne doby zwiedzania. Warto jednak zaznaczyć, że będą to tylko podstawowe zabytki skupione wokół centralnej części miasta. Nie zdołamy też przyjrzeć się wszystkim wystawom i ekspozycjom w miejscowych galeriach lub wybrać się na warte uwagi imprezy muzyczne czy sportowe.

Turystycznie najwięcej zyskamy, decydując się na dłuższy pobyt w Wiedniu. Jest to bowiem miasto pełne zabytków, muzeów, miejsc związanych z kulturą, sztuką i ciekawą rozrywką. Chciałbyś dobrze poznać Wiedeń, wszystkie jego zabytki i atrakcje? Nie chcesz skrupulatnie kalkulować, co zwiedzić w zaledwie 2 dni weekendu? Postaw na tygodniową wycieczkę! Będzie to niezbędne minimum czasowe, by zaliczyć wszystkie ciekawe punkty zwiedzania miasta.

Warto wiedzieć!

Lubisz zwiedzać miasta na własną rękę i rozważasz, jak najlepiej poruszać się po Wiedniu? Do najważniejszych atrakcji i zabytków z powodzeniem dotrzesz metrem lub tramwajem! Podobnie jak w Niemczech, także w Austrii metro oznaczone jest literą U (od U-Bahn). Kupując Vienna City Card, zyskasz możliwość podróżowania komunikacją miejską przez 24, 48 lub 72 godziny za odpowiednio: 17 EUR/25 EUR/29 EUR.

Jak dotrzeć do Wiednia?

Najszybszym środkiem komunikacji będzie z pewnością samolot. Do Wiednia można polecieć z Polski wieloma liniami lotniczymi (również tanimi). Warto sprawdzić oferty tych przewoźników: Ryanair, WizzAir, LOT, Austrian, Brussels Airlines.

Do stolicy Austrii można wyruszyć także własnym autem, choć będzie to wymagało obecnie sporej opłaty za paliwo, a także wielu godzin jazdy (czas uzależniony od miejsca początkowego). Zawsze to jednak większa niezależność w podróżowaniu i wygoda z bagażem!

Dobrą alternatywą może okazać się też kolej (np. TLK – PKP Intercity). Warto rozważyć podróż pociągiem relacji Warszawa – Wiedeń przez Kraków i Katowice. Ponadto ten środek transportu umożliwia dotarcie do Wiednia oraz powrót w takich godzinach, by móc zorganizować dobową wycieczkę, oszczędzając w ten sposób na noclegu. 

Od niedawna do Wiednia można dotrzeć również autokarem. Flixbus oferuje połączenia z Polski do wielu stolic europejskich. Za przejazd do Wiednia z Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Katowic lub Krakowa zapłacimy nieco ponad 100 zł (dokładne stawki można poznać w aplikacji lub na stronie Flixbusa). Warto sprawdzić także oferty innych przewoźników i wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę!

Co obejmuje Vienna Pass oraz Vienna City Card?

Wiele osób planujących wycieczkę do Austrii zastanawia się także, ile kosztują atrakcje w Wiedniu. Otóż warto wiedzieć, że dzięki Vienna Pass oraz Vienna City Card można na nich wiele zaoszczędzić!

 • Vienna PASS

Jest to karnet umożliwiający nielimitowane zwiedzanie i odkrywanie wielu lokalizacji Wiednia (również bez kolejek) pod warunkiem uiszczenia opłaty za kartę. Tego typu karnet obejmuje m.in. bezpłatny wstęp do ponad 70 atrakcji i nieograniczone przejażdżki autobusem typu hop-on/ hop-off. Karnet jest dostępny w kilku wariantach oferujących różne udogodnienia (inny jest też czas działania poszczególnych wersji karty). Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie Vienna PASS.

 • Vienna City Card

Jest to oficjalna miejska karta turystyczna umożliwiająca darmowe korzystanie z transportu publicznego. Zapewnia także zniżki do wielu najważniejszych atrakcji Wiednia. Podobnie jak Vienna PASS występuje w kilku wariantach czasowych oraz rozszerzonych opcjach usługowych (np. z darmowym transportem z lotniska). Wiedeńską Kartę Miejską można nabyć w hotelach, punktach sprzedaży miejskiej Wiener Linien lub w informacji turystycznej Albertinaplatz, Flughafen (lotnisko).

Więcej informacji o karnetach znajdziesz na tej stronie.

Planujesz wycieczkę do Wiednia? Wykup ubezpieczenie!

Po przeczytaniu porady wiesz już, co warto zwiedzić w Wiedniu i jak zaplanować wycieczkę, aby zagwarantować sobie niezapomniane wrażenia! Pamiętaj jednak o tym, że wypadki zdarzają się niezależnie od celu wyjazdu czy szerokości geograficznej – przed każdą podróżą wykup więc ubezpieczenie turystyczne obejmujące m.in. koszty leczenia za granicą, ochronę bagażu czy OC w życiu prywatnym.

EKUZ nie zawsze zapewni Ci odpowiednie wsparcie w razie wypadku w Austrii. Optymalną formą ochrony w obliczu wielu trudnych sytuacji podczas podróży do Wiednia będzie polisa podróżna z dopasowanym do potrzeb wyjazdu zakresem. Aktualne oferty znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych. Wybraną polisę wygenerujesz i opłacisz zdalnie. Możesz nabyć ją również za pośrednictwem infolinii (22 27 00 337), aplikacji lub osobiście w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Gdzie dobrze i tanio zjeść w Wiedniu?

  Aby znaleźć tani i dobry zestaw obiadowy w Wiedniu, warto zwracać uwagę na tablice wystawiane przed punktami gastronomicznymi w godzinach od 11:30 do 15:00. Serwowane są wówczas tak zwane Mittagsmenü, które są zasadniczo tym samym co w Polsce „zestaw obiadowy dnia” (zupa+drugie danie). Zawartość takiego menu widnieje właśnie na tablicach. Tanich i dobrych obiadów warto szukać także w  barach oferujących szwedzki bufet, gdzie można najeść się do syta w przystępnej cenie.

 • 2
  Ile kosztuje obiad w Wiedniu?

  Cena posiłku w Wiedniu będzie zależała od miejsca, standardu i renomy restauracji, a także lokalizacji wybranego punktu gastronomicznego. Im bliżej centrum, starówki i najważniejszych atrakcji Wiednia, tym będzie drożej. Najtańsze są fast foody (cena za kebab to około 3-4 euro), a najdroższe – posiłki w wysoko ocenianych restauracjach, gdzie za obiad trzeba będzie zapłacić nawet około 50 euro. Wirtualne menu wraz z cennikiem danego lokalu można z powodzeniem wyszukać w Google i tam poznać aktualne ceny lokalnych posiłków.

 • 3
  Co kupić jako pamiątkę z Wiednia?

  Do najchętniej wybieranych pamiątek z Wiednia zaliczyć należy czekoladowe pralinki z podobizną Mozarta (Mozartkugel) lub cesarzowej Sisi i pałacu Schönbrunn – można kupić je w większości sklepów ze słodyczami, a nawet w zwykłych marketach. Jeśli zależy nam jednak na trwalszej pamiątce, zawsze warto rozejrzeć się za ozdobnym magnesem na lodówkę lub innym gadżetem przedstawiającym Wiedeń i jego symbole. Może to być np. otwieracz do piwa, T-shirt, notes lub długopis.

 • 4
  Ile pieniędzy przygotować na weekend w Wiedniu?

  To kwestia indywidualna. Wszystko zależy od zaplanowanych atrakcji, typu noclegu i wyżywienia, a także decyzji o udziale w płatnych eventach. Zawsze warto przed wyjazdem sporządzić wstępny kosztorys odnoszący się do powyższych kwestii – dokładne zaplanowanie budżetu ułatwi nam wówczas odpowiedź na to pytanie. Jeśli chcemy zaoszczędzić na wycieczce, sprawdźmy, co warto zobaczyć w Wiedniu za darmo. Dzięki temu, że zwiedzanie będzie gratis, nasze pieniądze przeznaczymy jedynie na dojazd, wyżywienie i zakwaterowanie.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku