2021-08-05

Zanzibar – czy i kiedy warto pojechać?

Najważniejsze informacje w przypadku podróży na Zanzibar. Sprawdź!

Zanzibar – czy i kiedy warto pojechać?

Błogie lenistwo, bezchmurne niebo, przyjemne temperatury, krystalicznie czysta i ciepła woda oraz bogactwo atrakcji turystycznych. Czy można wyobrazić sobie wypoczynek w bardziej sprzyjających okolicznościach? Nie można! Kto ma ochotę na takie wakacyjne doznania, powinien odwiedzić Zanzibar. Gdzie jest i kiedy warto pojechać w najciekawsze miejsca w Afryce? Dowiecie się z tego artykułu! Zapraszamy do lektury i podróży - na dobry początek palcem po mapie.

Czasy, w których bardziej egzotyczne kierunki interesowały głównie żądnych przygód podróżników, odeszły w zapomnienie. Obecnie praktycznie cały świat leży u naszych stóp i tylko od nas zależy, jaki wakacyjny kierunek obierzemy. Tych, którzy w tym roku mają ochotę odwiedzić najciekawsze miejsca w Afryce, swoim nieodpartym urokiem wabi Zanzibar. Fani ciepłych temperatur, nurkowania, plażowania, ale także aktywniejszego wypoczynku, znajdą tu coś dla siebie. Choć najlepiej przekonać się o urokach Zanzibaru na własnej skórze, bierzemy to niezwykle malownicze miejsce pod lupę, by solidnie przygotować się przed egzotyczną, daleką podróżą. 

Gdzie jest Zanzibar - mapa świata, stolica, atrakcje turystyczne

Zanzibar cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów planujących dalekie wyprawy. Gdzie jest położone to urokliwe miejsce, które przyciąga do siebie podróżników spragnionych bajecznie białych plaż, ciepłej wody i błękitnego nieba? Aby zaznać odrobiny raju, należy odwiedzić archipelag wysp położonych na Oceanie Indyjskim. Zanzibar (mapa Afryki poniżej) stanowi półautonomiczną część Tanzanii i położony jest około 35 kilometrów od jej brzegu. Główną i największą wyspą jest Unguja, zwana potocznie Zanzibarem, którego powierzchnia wynosi blisko 1700 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje ją blisko 625 000 osób, jednak w szczycie sezonu liczba ta jest zdecydowanie większa!  

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Turyści, którzy mają ochotę zaznać szczypty egzotyki, muszą uzbroić się jednak w cierpliwość. Z Polski nie ma bezpośrednich połączeń na Zanzibar. Mapa świata zamieszczona poniżej pokazuje, jak daleko położona jest ta destynacja. Należy przygotować się nawet na 14 godzin podróży, jednak Afryka i atrakcje turystyczne zdecydowanie są warte takiego poświęcenia. Zanzibar, czyli stolica z historyczną częścią Stone Town wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czy bogactwo fauny i flory, szybko wynagrodzi nam każdą minutę spędzoną na pokonywaniu długiej trasy i od samej płyty lotniska oczaruje wyjątkowym klimatem. Także dosłownie!

Gdzie leży Zanzibar?

Zanzibar - kiedy warto pojechać?

Wiele osób planujących podróż na Zanzibar zastanawia się, kiedy warto pojechać tam na wakacje. Często zadawanym pytaniem jest także to, czy należy się obawiać wyjazdu w porze deszczowej i kiedy możemy liczyć na najwyższe temperatury. Sprawdzamy! Klimat równikowy monsunowy sprawia, że w Afryce nie uświadczymy typowej dla Polski zimy. Występują tu jednak pory sucha i deszczowa, które rządzą się swoimi prawami. Choć nawet podczas tej ostatniej na chłód nie będziemy narzekać (na Zanzibarze termometry rzadko pokazują mniej niż 20 kresek na plusie), przydadzą się nam parasol i kalosze. Zwiedzanie w takich okolicznościach również ma swój urok! Jeśli jednak chcemy skorzystać z pełnego słońca, warto odwiedzić Zanzibar w szczycie sezonu, który przypada na okres od czerwca do września. Średnie temperatury wahają się wtedy od 28 do 30 stopni Celsjusza.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Pogoda Zanzibar - podział na miesiące:

 • Styczeń - na Zanzibarze początek roku jest wybitnie gorący. Temperatury sięgają tu nawet 35 stopni, a pora sucha gwarantuje bardzo niewielkie opady. Dla fanów tropikalnego ciepła - jak znalazł! Ze względu na dość wymagające warunki styczeń na Zanzibarze nie jest polecany osobom starszym i rodzinom z małymi dziećmi.
 • Luty - to kontynuacja styczniowych upałów, z wysokimi temperaturami nawet w nocy. Kołdra nie będzie nam potrzebna, za to krem z filtrem, spory zapas picia i nakrycie głowy - zdecydowanie!
 • Marzec - rozpoczyna się pora deszczowa, która trwa zazwyczaj do końca maja. Ta informacja odstraszy podróżników, którzy nie lubią zwiedzać i wypoczywać z parasolami w dłoniach. Nie ostudzi jednak zapałów poznawczych zmarzlaków - temperatury na Zanzibarze nie spadną wtedy poniżej 25 stopni Celsjusza. To też idealny moment dla marzących o podwodnych wyprawach w morskie głębiny. O lepsze warunki będzie trudno!
 • Kwiecień - jeżeli interesuje nas Zanzibar i plaże, kwiecień w tym regionie nie spełni naszych oczekiwań. Pora deszczowa trwa tu w najlepsze, w związku z tym ulewy mogą skutecznie stopować wyjście z hotelu - nawet przez kilka dni! Z tej przyczyny turyści odwiedzają Zanzibar w kwietniu mniej licznie, a większość baz noclegowych stawia na remonty.
 • Maj - jeśli zastanawiamy się, kiedy warto pojechać na Zanzibar, maj nadal nie jest wymarzonym miesiącem dla szukających słonecznej pogody i leniwego plażowania. Nadal trwa pora deszczowa i kilkudniowe oberwania chmury są raczej normą. Są jednak pozytywne aspekty planowania wakacji na Zanzibarze w tym okresie - ceny są kuszące, w końcu szczyt sezonu dopiero się zbliża!
 • Czerwiec - rozpoczyna się pora sucha, która potrwa tu nawet do października. Co to oznacza w praktyce? Wysokie temperatury - do 30 stopni Celsjusza oraz gwarancję bezchmurnego nieba. Będzie można korzystać z uroków tego miejsca do woli! Zanzibar atrakcje ma naprawdę ciekawe i liczne - warto poznać je wszystkie w towarzystwie pięknej pogody!
 • Lipiec - sezon urlopowy w pełni. Wakacje na Zanzibarze dostarczają uciech fanom nurkowania, plażowania i bardziej aktywnego wypoczynku. Poza zażywaniem kąpieli słonecznych możemy podziwiać barwne rafy koralowe lub zwiedzać liczne zabytki. Zanzibar ma naprawdę bogatą historię!
 • Sierpień - to idealne warunki pogodowe dla odwiedzających Zanzibar. Wycieczki fakultatywne i zwiedzanie w promieniach słońca gwarantują poczucie spełnienia urlopowiczom ceniącym aktywny wypoczynek. Można także odetchnąć na plaży i pluskać się w ciepłej wodzie. Atrakcji nie brakuje - każdy znajdzie tu coś dla siebie!
 • Wrzesień - pogoda na Zanzibarze nadal rozkochuje w sobie lubiących temperatury w okolicach 30 stopni Celsjusza i przyjemnie ciepłą wodę. Wilgotność powietrza nie jest zbyt duża, co również pozytywnie wpływa na komfort podczas dłuższych wypraw i zwiedzania. To już ostatnie podrygi szczytu sezonu - za chwilę ruch związany z turystyką zacznie się osłabiać.
 • Październik - jeśli planujecie wakacje na Zanzibarze w porze suchej, to ostatni moment na pakowanie walizek i dopełnianie formalności. Pogoda nadal jest przyjemna, a turystów zdecydowanie mniej. Z tej też przyczyny można trafić na naprawdę ciekawe oferty cenowe.
 • Listopad - mniej więcej w połowie miesiąca rozpocznie się krótka pora deszczowa, która będzie trwać do końca roku. Opady nie oznaczają jednak chłodu i szarości - tu temperatury są nadal wysokie. Jeśli lubimy spacerować w deszczu i skakać przez kałuże - Zanzibar poleca się także w listopadzie!
 • Grudzień - zakończenie roku w bardziej egzotycznym stylu? Czemu nie! Pod warunkiem, że nie przeszkadzają nam deszcze. Temperatura (zarówno powietrza, jak i wody) dopisze. Podobnie jak ceny!

Ceny - Zanzibar dla każdego!

Kiedy planujemy wakacje, nie pominiemy kwestii ich ceny. Zanzibar, choćby ze względu na swoje położenie względem Polski, musi wiązać się z wyższymi kosztami podróży. Nie oznacza to jednak, że nie jest w zasięgu ręki i portfela!

Możemy wybrać się na Zanzibar bez uczestnictwa w wycieczce proponowanej przez touroperatora. Wystarczy zmysł organizatora i cierpliwość do wyszukiwania najkorzystniejszych połączeń i cenowych okazji. To pozwoli nam naprawdę sporo zaoszczędzić, bez konieczności straty na jakości. Ci, którzy wolą zwiedzać podczas wycieczek zaplanowanych przez biuro, zawsze mogą zapolować na ofertę Last Minute i odwiedzić spontanicznie Zanzibar.

Dodatkowo możemy rozważyć samodzielne przygotowywanie posiłków, co też znacząco wpłynie na obniżenie ceny lub wyjechać na urlop poza szczytem sezonu. Zanzibar można zwiedzić taniej - wystarczy tylko odpowiednie zaplanowanie swoich aktywności i wcześniejsze sprawdzenie atrakcji. Co zobaczyć? Zanzibar oferuje wiele, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Zanzibar - co warto zobaczyć?

Aby nie zatonąć w morzu możliwości, na dobry początek warto Zanzibar poznać wirtualnie. Blog z najpotrzebniejszymi informacjami lub różnego rodzaju przewodniki mogą okazać się bezcennym źródłem informacji. Znajdziemy tam wskazówki na temat miejsc wartych obejrzenia oraz czasu, w którym najlepiej pojechać w wybrane miejsce. 

Nie ma co ukrywać - Zanzibar atrakcje ma na najwyższym poziomie. Nie mamy tu na myśli jedynie bajecznych plaż i ciepłej wody z bogactwem raf koralowych. To także niesamowita historia, perełki architektury, egzotyczna roślinność i organizowane atrakcje. Zanzibar w lipcu zaprasza do siebie fanów dobrego kina. Wtedy odbywa się tu międzynarodowy festiwal filmowy Zanzibar International Film Festival (ZIFF) z w wieloma ciekawymi pozycjami w repertuarze.

Komu mało i po świetnej produkcji chce zaczerpnąć zapierających dech w piersiach obrazów w trybie „na żywo”, polecamy odwiedzić choćby Kamienne Miasto. Lecisz na Zanzibar? Co warto zobaczyć? Na pewno właśnie Stone Town, czyli najstarszą dzielnicę, pamiętającą jeszcze czasy niewolnictwa. Tu zaspokoimy tęsknoty za wyszukaną architekturą (na której odcisnęły piętno wpływy arabskie, perskie  i portugalskie) oraz niepowtarzalnym klimatem. O ten ostatni zadba również delikatny zapach przypraw, rumu i muzyki, granej z zamiłowaniem przez ludność lokalną.

Zwiedzanie to jednak nie tylko zabytkowe stare miasto. Do bliższego poznania zachęca między innymi Targowisko Darajani czy Stary Fort z licznymi sklepikami, kuszącymi kolorytem pamiątek. Chętnych na spróbowanie lokalnych potraw w świetnych cenach z pewnością warto odesłać do Ogrodów Forodhani (okolice arabskiego fortu). To prawdziwa uczta - nie tylko dla podniebienia!

Zanzibar - atrakcje dla miłośników piękna przyrody

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy odwiedzić Zanzibar, czy warto jechać w to popularne ostatnio miejsce - wyciągamy jednego z ostatnich asów z rękawa! Przyroda - nie do podrobienia i przecenienia. Co zobaczyć? Park Narodowy Jozani, w którym spotkamy przyjazne małpy, piękne motyle, występujące tylko tutaj gatunki ptaków oraz znane z „Małego Księcia” okazałe baobaby. To jednak nie wszystko, co oferuje Zanzibar. Co zobaczyć, odwiedzając to miejsce? Na przykład słonia, lwa i nosorożca czarnego - wystarczy tylko wybrać się na Safari do parku Selous. Kto chce napotkać na swojej drodze żółwia, niech wybierze się do Prison Island. Jeśli chcesz poznać inny niż widziany z perspektywy hotelowej plaży Zanzibar, zwiedzanie musi być częścią Twojego planu wakacyjnego. Atrakcje poza strefa wypoczynkową wpiszą się w najbardziej wyszukane oczekiwania. Tu naprawdę jest sporo rzeczy, które warto zobaczyć. Byle tylko starczyło nam czasu i pogoda dopisała!

Podsumowanie: Zanzibar - czy warto jechać?

Zerkasz na oferty podróży na Zanzibar. Czy warto? Odpowiemy krótko - zdecydowanie tak. Zróbcie to z głową! Poszukiwacze bardziej egzotycznych atrakcji i spełnienia na każdej płaszczyźnie doznań wzrokowo-emocjonalnych zdecydowanie się nie zawiodą. Co zobaczyć, jeśli nie zdążymy się przygotować przed przyjazdem, a nie chcemy wydawać pieniędzy na wycieczki fakultatywne lub przewodnika? Z pewnością i bez tego będziecie zadowoleni - to niesamowita wyprawa do świata barw, muzyki, zapachu orientalnych przypraw i bogactwa historii.

To jednak nie wszystko. Pytając o Zanzibar i czy warto jechać w to miejsce, trzeba mieć na uwadze także otwartość mieszkańców, niepowtarzalną roślinność oraz rzadko występujące okazy zwierząt. Przyjedźmy tu, by spotkać na swojej drodze słonia lub nosorożca oraz zniewalające kolorem kwiaty. Te wybuchają feerią barw i zapachów zwłaszcza w szczycie sezonu, który przypada na okres od czerwca do października. Nie należy także nadmiernie obawiać się pory deszczowej. Fakt - sprzyja ona głównie fanom zwiedzania z parasolem, jednak w tym czasie spadają nie tylko krople, ale także i ceny. To mocna karta przetargowa, jeśli chcemy zwiedzać nowe zakątki świata przy jednoczesnych ograniczeniach finansowych.

Ubezpieczenie turystyczne na Zanzibar - zwiedzaj bezpiecznie!

Co jest ważne od strony ściśle praktycznej, zanim wybierzemy się na Zanzibar? Należy pamiętać, że na Zanzibarze istnieje ryzyko ataków terrorystycznych. Dodatkowo turyści mogą paść ofiarą rabunków i kradzieży. Niski poziom opieki zdrowotnej sprawia, że leczenie nie jest zbyt drogie, jednak warto pamiętać, że im wyższa suma kosztów leczenia, tym lepiej (jest nieoceniona w razie poważniejszych zachorowań).

Trzeba pamiętać, że z powodu pandemii COVID-19 MSZ odradza podróży na Zanzibar. Wynika to głównie z braku testowania oraz informacji o liczbie chorujących na COVID-19, co nie pozwala na ocenę zagrożenia epidemicznego. Jeśli jednak mimo wszystko zdecydujesz się polecieć na Zanzibar, będziesz zobowiązany do okazania zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na COVID-19. Po wjeździe na teren Zanzibaru obowiązkowe jest wykonanie tzw. rapid test na COVID-19. Bardziej szczegółowe informacje znajdują się na https://www.gov.pl/web/dyplomacja/tanzania i dotyczą zarówno Tanzanii, jak i Zanzibaru.

Pamiętaj, że na Zanzibar trzeba koniecznie jechać ze stosownym ubezpieczeniem turystycznym. Wszystkie podróże - małe i duże - są obarczone możliwością niespodziewanego wypadku losowego. Ubezpiecz bagaż oraz koszty leczenia, by mieć ewentualne problemy z głowy. Skoncentruj się na urlopowaniu, w CUK zajmiemy się resztą.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku