Gdy zbliża się czas naszego urlopu jedną z pierwszych rzeczy, jakimi się zajmujemy, jest rezerwacja pobytu w konkretnym ośrodku wypoczynkowym lub zaplanowanie indywidualnej wycieczki. Kolejny krok to skompletowanie odpowiedniego ekwipunku, określenie rodzaju transportu i tym podobnych.
W natłoku spraw niestety bardzo często zapominamy o kluczowej dla naszego bezpieczeństwa kwestii, jaką jest odpowiednio dobrane ubezpieczenie na wakacje. To ono zapewni nam spokój i dodatkową ochronę w czasie letnich wojaży. Pokryje także koszty leczenia, jeśli odbywa się ono w placówkach prywatnych. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferuje ubezpieczenia turystyczne dopasowane do naszych potrzeb, zatem mamy z czego wybierać.
Jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać?
Ubezpieczenia podróżnicze są oferowane przez ubezpieczycieli w wielu różnych konfiguracjach, które możemy indywidualnie dopasować do naszych potrzeb. Musimy je tylko odpowiednio wcześnie określić, aby wiedzieć, która oferta będzie dla nas najlepsza. Jakie ubezpieczenie turystyczne zapewni nam najlepszą ochronę? To zależy od wielu indywidualnych kwestii. Przede wszystkim należy zadać sobie kilka kluczowych pytań:
- Dla kogo będzie zakupione i na jaki okres?
- Od czego ma ono chronić?
- Gdzie zamierzamy wybrać się na wakacje?
- Jakie aktywności planujemy w trakcie wyjazdu?
Co powinno zawierać ubezpieczenie turystyczne? – doradzamy krok po kroku
- PAMIĘTAJ O MIEJSCU PODRÓŻY
Jednym z głównych kryteriów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze polisy podróżnej, jest miejsce, do którego mamy zamiar pojechać. Inne warunki może bowiem posiadać ubezpieczenie na wakacje za granicą, a inne polisa na wyjazd w kraju. Poza kartą EKUZ, która upoważnia nas do korzystania z pomocy medycznej w wielu krajach Europy, warto posiadać też dodatkową ochronę. Ubezpieczenie zdrowotne na wakacje jest natomiast niezwykle istotne z punktu widzenia nieprzewidzianych zdarzeń – w każdym kraju obowiązują inne zasady udzielania pomocy. Sprawdź, kiedy karta EKUZ może być niewystarczająca.
Choć zdawać by się mogło, że EKUZ to wystarczająca forma ochrony przy wyjeździe za granicę, to nic bardziej mylnego! Warto więc postawić na odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne. Oto podstawowe różnice:
EKUZ | UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE |
---|---|
Tylko częsciowa refundacja kosztów leczenia(co może być niewystarczające). | Refunduje wszystkie koszty leczenia na podstawie OWU. |
Działa tylko w przypadku problemów zdrowotnych. | Może zapewnić dodatkowo szeroki zakres ochrony na czas podróży. |
Działa tylko na podstawie UE i EFTA. | Obejmuje zakresem niemal cały świat. |
Działa tylko w placówkach publicznych. | Pokrywa także koszt leczenia prywatnego. |
Ubezpieczenie turystyczne zagraniczne – wybierz odpowiednie!
Planując wyjazd w Polsce, również warto zaopatrzyć się w dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Należy pamiętać o tym, że pokryje ono m.in. prywatne koszty leczenia i rehabilitacji. Każdy z takich pakietów można też dowolnie rozszerzyć o dodatkowe, odpowiadające nam opcje. W przypadku wypraw do innych krajów należy natomiast koniecznie pamiętać o ubezpieczeniach za granicę.
Każdy zagraniczny kierunek ma inne wymogi, jakie musi spełnić ubezpieczenie turystyczne. Gdzie najlepiej sprawdzić, jaka polisa kompleksowo ochroni Cię od ryzyk przeważających w danej strefie geograficznej? Przyjdź do najbliższej placówki CUK lub zamów rozmowę z doradcą. Nasi konsultanci z pewnością dobiorą dla Ciebie właściwą ochronę na wyjazd!
Z DORADCĄ
Dlaczego tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne za granicą? Ponieważ koszty leczenia przy posiadaniu samej karty EKUZ lub w przypadku braku posiadania jakiejkolwiek ochrony mogą wpędzić nas w niemożliwe do spłacenia długi! Warto mieć świadomość, ile kosztuje leczenie w danym kraju. Właściwe ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę uchroni nas przed niebotycznym rachunkiem za pomoc medyczną.
Państwo | Przykładowe koszty działań medycznych, które mimo karty EKUZ będą finansowane przez polskiego turystę*: |
---|---|
Finlandia | ● Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – maksymalna opłata 16,10 EUR lub 22,10 EUR. ● Wizyta u specjalisty – 32,10 EUR. ● Pobyt polskiego turysty w szpitalu – opłata za dzień: do 38,10 EUR. ● Poszkodowany musi samodzielnie pokryć koszty transportu medycznego do Polski. |
Norwegia | ● Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – do 304,00 NOK. ● Wizyta u specjalisty – do 490,00 NOK. ● Polski turysta ponosi pełny koszt leczenia stomatologicznego.
|
Włochy | ● Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – opłata do 36,15 EUR. ● Polski turysta korzystający z transportu do szpitala ponosi część kosztów.
|
Szwajcaria | ● Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – opłata 92 CHF – ryczałt na 30 dni. ● Hospitalizacja jest dodatkowo płatna – 15,00 CHF/dzień. ● Za transport karetką turysta poniesie 50% kosztów przejazdu. ● Poszkodowany korzystający z transportu lotniczym pogotowiem ponosi 50% kosztów. ● Za ratownictwo górskie opłata 50% kosztów. ● Koszty akcji poszukiwawczo-ratowniczych w 100% płatne.
|
- ZORGANIZOWANA WYCIECZKA CZY INDYWIDUALNA PODRÓŻ
W przypadku wykupionych wycieczek możemy liczyć na zapewnione przez organizatora grupowe ubezpieczenia turystyczne. Często wyróżniają się one preferencyjnymi stawkami w stosunku do samodzielnie zakupionej polisy. Uwzględniają one także ryzyka, które mogą wiązać się z wycieczką w określone rejony. Jeśli nie korzystamy z oferty profesjonalnego biura podróży, to o indywidualne ubezpieczenie turystyczne koniecznie musimy jednak zadbać samodzielnie.
Z grupową polisą najczęściej mamy do czynienia, jeśli chodzi o wyjazd za granicę. Ubezpieczenie to oprócz konkurencyjnej ceny często jest o wiele lepszym rozwiązaniem dla osób planujących także grupowe aktywności. Nie tylko pokrywa ono koszty związane z jakimkolwiek uszczerbkiem na zdrowiu (ryzyko wzrasta podczas uprawiania sportów ekstremalnych, takich jak np. wspinaczka wysokogórska), ale także zagwarantuje nam opłacenie rehabilitacji potrzebnej, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku w podróży. Wykupując indywidualne ubezpieczenie turystyczne, możemy natomiast liczyć na korzyść w postaci rezygnacji z niektórych aspektów ochrony, które uważamy za nieprzydatne w naszym przypadku.
- CZAS TRWANIA WYJAZDU — NA JAKI OKRES WYKUPIĆ UBEZPIECZENIE
Jeśli decydujemy się na indywidualne ubezpieczenie turystyczne, koniecznie pamiętajmy o doprecyzowaniu okresu, którego ma no dotyczyć. Zwykle bowiem wybieramy taki zakres czasowy, który jest tożsamy z datą wyjazdu i powrotu. Teoretycznie jest to logiczny wybór, jednak należy zastanowić się, jakie będą konsekwencje, gdy na przykład samolot powrotny zostanie opóźniony?
Na szczęście towarzystwa ubezpieczeniowe przewidują taką ewentualność i w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zawarty jest zapis, że w takiej sytuacji ubezpieczenie zostaje przedłużone o 48 godzin. Ubezpieczenia w turystyce biorą bowiem pod uwagę wszelkie niestandardowe sytuacje, które mogą przydarzyć się każdemu podróżującemu. Decydując się na kompletną polisę, możemy pewniej korzystać z możliwości, jakie oferuje nasz wyjazd bez obaw o to, czy otrzymamy właściwą pomoc w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Mówiąc krócej – powierzamy nasz los profesjonalistom!
- JAK LUBISZ SPĘDZAĆ WOLNY CZAS?
Jest to kolejny ważny aspekt, na który musisz zwrócić uwagę, odpowiadając na pytanie „Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?”. To od preferowanych przez Ciebie aktywności zależy, jakie ryzyka uwzględni określona polisa.
Lubisz poświęcać czas na wycieczki lub sport? W tej sytuacji idealne będą dla Ciebie ubezpieczenia dla aktywnych, które uwzględniają wiele zdarzeń mogących mieć miejsce podczas typu rekreacji. Oczywiście ich warunki będą powiązane choćby z typem sportu, który uprawiasz. Jeśli jesteś na przykład fanem urozmaiconych aktywności fizycznych, to z pewnością przyda Ci się dodatkowe ubezpieczenie dla sportowców.
A może największą, wyczekiwaną przez cały rok wakacyjną atrakcją jest dla Ciebie korzystanie z promieni słonecznych na plaży? Jeśli preferujesz spokojny relaks na łonie natury lub inne mniej dynamiczne formy wypoczynku, to poinformuj o tym towarzystwo. Doradca zaproponuje wówczas takie rodzaje ubezpieczeń turystycznych, które będą wprost skrojone do skali preferowanych aktywności oraz towarzyszących im ryzyk.
Jaki jest koszt ubezpieczenia turystycznego?
W tym wypadku nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest on uzależniony od konkretnej oferty danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Przy jego obliczaniu przede wszystkim brany jest pod uwagę konkretny kraj oraz zakres ubezpieczenia na wakacje wraz z ustaleniem jego sumy. W wielu ofertach towarzystw, w przypadku wykupienia ochrony na dłuższy okres, jednym z otrzymywanych benefitów może być przedłużenie okresu ubezpieczenia podróżniczego o kilka dni.
Kryterium, które z pewnością zadecyduje o cenie polisy, będzie to, do jakiego kraju planujemy podróż. Ubezpieczenie międzynarodowe, które uwzględnia koszty prywatnego leczenia w zagranicznych placówkach medycznych, może być znacznie droższe niż wtedy, gdy zdecydujemy się na wczasy w Polsce. Warto jednak zadbać o nie, by zapewnić sobie właściwą ochronę na miejscu – w skrajnych przypadkach taka polisa może nawet uratować życie!
Jak widać, przy zakupie ubezpieczenia na wakacje musimy wziąć pod uwagę wiele czynników, dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę.
Które ubezpieczenie turystyczne wybrać?
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich podróżnych! W CUK możesz ubezpieczyć się przed różnymi wypadkami w czasie ferii, wakacji czy urlopu. Dzięki takiej ochronie zyskasz pewność, że znajdując się w takiej sytuacji, nie poniesiesz konsekwencji finansowych. Wystarczy zwrócić się do nas z pytaniem: „Jakie ubezpieczenie turystyczne polecacie?” Doradca w najbliższej placówce CUK Ubezpieczenia lub na infolinii służy w tej kwestii kompleksową pomocą. Nie czekaj – przyjdź lub zadzwoń, a my przygotujemy dla Ciebie najlepszą ofertę!
Oceń artykuł