2023-03-21

Ubezpieczenie turystyczne — dokumenty, wymogi, formalności

Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić, aby wykupić ubezpieczenie turystyczne!

Ubezpieczenie turystyczne — dokumenty, wymogi, formalności

Polisa turystyczna dołączona do wycieczki z biura podróży nie zawsze zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa w czasie wyjazdu. Często nie wiemy nawet, że finalizując formalności związane z wyjazdem, podpisaliśmy też dokument potwierdzający zakup ochrony wybranej przez organizatora. Chociaż to rozwiązanie ma swój niewątpliwy walor w postaci wygody (to biuro podróży dopełnia formalności), należy wiedzieć, że taka polisa może okazać się niewystarczająca!

W związku z powyższym warto zapoznać się z niezbędnymi wymogami i zakupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne na własną rękę! Ważne jest jednak to, by procedura zawarcia takiej polisy przebiegła poprawnie. Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia turystycznego? Na co zwrócić uwagę, zawierając polisę? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w tej poradzie!

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia ubezpieczenia turystycznego?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań dotyczących polisy podróżnej jest to o dokumenty wymagane do jej zawarcia. Przede wszystkim należy zgromadzić dane niezbędne do sporządzenia umowy. Niektóre z nich przydadzą się także w celu uzyskania środków z polisy, gdy podczas wyjazdu dojdzie do nagłego zdarzenia. Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia turystycznego? W zależności od zakresu polisy mogą być to:

  • Dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport (w zależności od kierunku podróży);
  • Potwierdzenia: zakupu wycieczki, biletów lotniczych, rezerwacji hotelu itp.;
  • Faktury potwierdzające wartość ubezpieczanego mienia (sprzęt sportowy, fotograficzny, elektronika itp.);
  • Badania lekarskie, orzeczenia, zaświadczenia o istniejących chorobach (według wskazań ubezpieczyciela).

Czy trzeba udokumentować ubezpieczycielowi choroby przewlekłe?

Choroby przewlekłe to niezwykle istotne rozszerzenie w każdej polisie turystycznej. Musimy o nich wspomnieć za każdym razem, gdy dokonujemy zakupu tego ubezpieczenia. Tylko wtedy będziemy mogli liczyć na wsparcie, jeśli w trakcie wyjazdu dojdzie do nagłego zaostrzenia przewlekłej choroby i pogorszenia stanu zdrowia. Środki z polisy zapewnią pomoc, gdy będzie potrzebna konsultacja z lekarzem, zakup dodatkowych leków, przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów czy hospitalizacja.

Niektórzy ubezpieczyciele będą wymagali także badań oraz zaświadczeń lekarskich – umożliwi to otrzymanie należnych środków z polisy. Właśnie dlatego, w przypadku zdiagnozowanych chorób przewlekłych przed każdym planowanym wyjazdem warto udać się do swojego lekarza prowadzącego, by zgromadzić niezbędną dokumentację medyczną.

Jak wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Przed każdą planowaną podróżą musimy wybrać odpowiadające specyfice wyjazdu ubezpieczenie turystyczne. Wymagania biura podróży mogą sprowadzać się do zakupu narzuconej polisy wraz z wycieczką. W takiej sytuacji warto dokładniej przyjrzeć się OWU ubezpieczenia, gdyż proponowana ochrona może nie być wystarczająca. Najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy dokupienie rozszerzonego wariantu polisy indywidualnie.

Optymalny czas dla dopełnienia formalności związanych z zakupem ubezpieczenia turystycznego to minimum tydzień przed podróżą. Pozwoli on dokonać dobrego rozeznania w dostępnych ofertach. Jeśli planujemy dłuższą wyprawę w różne rejony świata i nie chcemy martwić się ciągłym poszukiwaniem potrzebnych polis, warto wykupić roczne ubezpieczenie turystyczne. Jest to doskonała forma ochrony dla osób, które rozważają na przykład podróż dookoła świata!   

Najszybszym sposobem na zapewnienie sobie polisy w ostatnim momencie z pewnością będzie zakup ubezpieczenia turystycznego online. Zdalnie można nie tylko porównywać oferty, ale także dokonać transakcji. W tym celu warto skorzystać z prostego w obsłudze kalkulatora ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK – wycenę składek od wiodących towarzystw otrzymasz błyskawicznie!

To ważne!

W każdym ubezpieczeniu turystycznym obowiązuje okres karencji ustalany przez każdego ubezpieczyciela indywidualnie. Właśnie dlatego najlepiej jest zakupić polisę turystyczną jeszcze przed wyjazdem. Pozwoli to również dokładnie przeanalizować oferty i dokonać najlepszego wyboru!

Zgłoszenie szkody z polisy turystycznej – jakie dokumenty będą potrzebne?

Choć każdy z nas chciałby spędzić urlop bez niespodzianek i kontaktu z ubezpieczycielem, to zawsze należy liczyć się z pewnym ryzykiem. Jeśli już dojdzie do wypadku, kradzieży mienia, czy innych zdarzeń wymagających zgłoszenia szkody, warto wiedzieć, jakie dokumenty przygotować, kontaktując się z towarzystwem. Kompletując potrzebną dokumentację, przyspieszymy proces udzielenia nam właściwej pomocy. Szczegółowe informacje o tym, jakich dokumentów wymaga zgłoszenie szkody znajdziemy w OWU zakupionej polisy turystycznej. Zwykle są to:

  • skan dokumentu tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • formularz zgłoszenia szkody,
  • polisa ubezpieczeniowa,
  • rachunki i dokumentacja medyczna ze szpitala (w razie hospitalizacji),
  • rachunki za leki,
  • notatka policyjna (jeśli interweniowała policja),
  • oświadczenia świadków zdarzenia (w zależności od ubezpieczyciela)
  • potwierdzenie pobytu w określonej lokalizacji geograficznej podczas zdarzenia (np. rachunki z hotelu, pensjonatu).

Czy wyjazd za granicę wymaga posiadania polisy turystycznej?

Choć ubezpieczenie turystyczne w większości krajów jest dobrowolne, to często okazuje się bardzo przydatne ze względu na wysokie koszty leczenia za granicą. Karta EKUZ nie pokrywa bowiem wszystkich potrzebnych świadczeń, których możemy potrzebować, jeśli przydarzy się nam groźny wypadek. Nie we wszystkich krajach możemy też z niej korzystać. Często okazuje się, że jedyną skuteczną formą pomocy w danej sytuacji jest prywatna opieka medyczna, a ta w obcym kraju może być dla nas bardzo droga.

Właśnie dlatego, wybierając się w zagraniczną podróż, warto wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne. Jakie dokumenty należy przeczytać przed jego zakupem? Przede wszystkim OWU polisy! To tam znajdziemy szczegóły dotyczące ochrony, a także wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Mając taką wiedzę, można rozważyć też dokupienie rozszerzonego wariantu polisy z większą sumą ubezpieczenia oraz szerszym zakresem ochrony. Dzięki temu, gdy dojdzie do zdarzenia, będziemy mogli liczyć na satysfakcjonujące odszkodowanie.

Chcesz wykupić polisę turystyczną? Skorzystaj z oferty CUK!

Dzięki informacjom zawartym w artykule wiesz już, jakie dokumenty i dane są potrzebne do ubezpieczenia turystycznego. Dopełnienie niezbędnych formalności może mieć kluczowe znaczenie przy potencjalnym ubieganiu się o odszkodowanie. Równie ważne jest jednak to, by przed zakupem odpowiedniej polisy porównać najlepsze oferty od wielu towarzystw. Dzięki temu dobierzesz idealną ochronę do potrzeb swojego wyjazdu!

Najlepsze propozycje od wiodących ubezpieczycieli sprawdzisz, wykorzystując kalkulator ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK. Dzięki niemu wykupisz też polisę bez wychodzenia z domu! Jeśli nie będziesz pewien, jakie dane potrzebne są do danego ubezpieczenia turystycznego, zawsze możesz dopytać o to naszego doradcę na infolinii: 22 27 00 337 lub w najbliższej stacjonarnej placówce CUK. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ — najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Od jakich ryzyk chroni ubezpieczenie turystyczne?

Standardowe ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia, assistance oraz NNW. Ubezpieczyć można np. bagaż podróżny, opóźnienie lotu, odwołanie wycieczki. Polisę warto rozbudować też o dodatkowe elementy, takie jak OC w życiu prywatnym, zachorowanie na Covid-19, czy ryzyko związane z uprawianiem określonych sportów.

  • 2
    Czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne bez wątpienia jest gwarancją spokojnego wyjazdu – zapewni bowiem kompleksową pomoc w razie nagłego zachorowania, wypadku, kradzieży, czy zgubienia bagażu. Turystyczna polisa NNW przyda się zwłaszcza wtedy, gdy podczas podróżowania ucierpi Twoje zdrowie. Dzięki niej zyskasz wsparcie finansowe potrzebne na rehabilitację, a następnie także świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu.

  • 3
    Gdzie kupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę?

Planując zakup polisy turystycznej na zagraniczny wyjazd, warto porównać oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych. Pozwoli to wybrać optymalny zakres ochrony dostosowany do potrzeb konkretnego wyjazdu. Ważnym elementem takiego ubezpieczenia będą z pewnością koszty leczenia za granicą. Porównania ofert i zakupu polisy można dokonać za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online na stronie CUK. 

  • 4
    Co pokrywa EKUZ?

EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) zapewnia podróżującym prawo do otrzymania niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa UE na koszt polskiego NFZ. Dotyczy to państw obszaru Unii Europejskiej, ale także Szwajcarii, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu. Dzięki EKUZ skorzystasz więc z pomocy lekarza lub hospitalizacji za granicą na wyżej wskazanym obszarze w razie nagłej choroby lub wypadku.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku