Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-08-20

Koszty leczenia za granicą – jak wybrać sumę ubezpieczenia?

Sprawdź, czym się kierować przy wyborze sumy ubezpieczenia!

Wyjeżdżasz za granicę? Starannie przyjrzyj się sumie ubezpieczenia, aby nie martwić się o koszty leczenia na urlopie.

Leczenie za granicą może słono kosztować nawet w razie drobnego kłopotu zdrowotnego. Ubezpieczenie może okazać się przydatne.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia podróżnego?

Polisa turystyczna na wyjazd zagraniczny zwykle zawiera ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu i Assistance. Skupmy się na kosztach leczenia – to ogół wydatków, jaki ponosisz w placówkach medycznych, kiedy problem zdrowotny zdarzy Ci się w trakcie podróży.

Sumę ubezpieczenia dla poszczególnych składników ubezpieczenia określamy osobno np. bagaż możesz ubezpieczyć na 2 tys. zł, a koszty leczenia na 300 tys. zł.

Jak działa suma ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia to najwyższa kwota, jaką może wypłacić Ci towarzystwo za szkody objęte ochroną. Przykładowo, podczas wycieczki do USA Ewa trafiła do szpitala z powodu zwykłego zapalenia wyrostka robaczkowego. Za hospitalizację, wycięcie wyrostka i leki zapłaciła równowartość 280 tys. zł. Jej suma ubezpieczenia wynosiła 350 tys. zł i leczenie zmieściło się w tej kwocie. Gdyby jednak przytrafiło się coś poważniejszego, suma okazałaby się za niska.

Pamiętaj, że suma ubezpieczenia to limit odpowiedzialności ubezpieczyciela. Gdy wydatki na leczenie przewyższą umówioną kwotę, będziesz musiał z własnej kieszeni zapłacić resztę.

Koszty leczenia a karta EKUZ

W ramach Unii Europejskiej i kilku wybranych krajów (Szwajcaria, Norwegia, Islandia i Liechtenstein) sprawa jest prostsza. Na ich terenie karta EKUZ pozwoli Ci skorzystać z powszechnego systemu opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, na jakich korzystają ze świadczeń tamtejsi mieszkańcy. W tym miejscu warto mieć na uwadze, że nie we wszystkich krajach komplet usług medycznych jest darmowy i może się zdarzyć, że np. w Chorwacji będziesz musiał wnieść opłatę za pobyt w szpitalu. EKUZ nie sprawi, że każda usługa medyczna będzie darmowa! Ubezpieczenie kosztów leczenie przydaje się nawet w krajach, gdzie obowiązuje EKUZ.

Jak wybrać sumę ubezpieczenia kosztów leczenia?

Wśród ofert towarzystw możesz natrafić na tanie polisy o niewystarczających warunkach ubezpieczenia. Zdarzają się sumy ubezpieczenia na wyjazd poza Europę niższe niż 100 tys. zł. To często za mało, aby pokryć typowe zdarzenia objęte ochroną, nie mówiąc już o poważnych przypadkach.

Wybierając sumę ubezpieczenia, nie należy sugerować się jej wartością w Polsce. Za 400 tys. zł można kupić mieszkanie w dużym polskim mieście. Nie oznacza to jednak, że tygodniowe leczenie po udarze mózgu za granicą będzie kosztować mniej.

Wiele zależy oczywiście od kosztów opieki medycznej na miejscu. Szczególnym przypadkiem, jeśli chodzi o opiekę zdrowotną jest USA, gdzie usługi medyczne są bardzo kosztowne. Z tego powodu warto wybrać maksymalne sumy ubezpieczenia oferowane przez ubezpieczycieli. W USA sama tylko operacja serca po zawale może kosztować nawet 740 tys. zł, a jedno pobranie krwi to koszt ok. 4 tys. zł.

O czym należy pamiętać, wybierając sumę ubezpieczenia?

Istotny jest Twój stan zdrowia. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, musisz bezwzględnie powiedzieć o tym ubezpieczycielowi. Cena składki wzrośnie, ale wykupienie odpowiedniej klauzuli gwarantuje pokrycie kosztów niezbędnego leczenia związanego ze zdiagnozowanymi już chorobami.

Bez względu na cel podróży (także do UE!) niezbędne jest ubezpieczenie transportu medycznego, który zostanie pokryty w ramach kosztów leczenia i Assistance. Jeśli nie będziesz mógł wrócić do kraju o własnych siłach, towarzystwo zapłaci za specjalistyczny transport do Polski. Jego koszt w Europie zwykle zaczyna się od 30 tys. zł, a transport medyczny z Azji lub USA to koszt nawet kilkuset tysięcy złotych.
 

Wyjeżdżasz w podróż? Kup ubezpieczenie turystyczne!

Zadzwoń na infolinię lub odwiedź placówkę CUK Ubezpieczenia, aby poznać korzystne oferty polis!

Oceń artykuł

0
(0)