2022-09-26

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne online?

Jak zorganizować sobie bezpieczną podróż?

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne online?

Wyjeżdżasz na upragniony urlop? Zanim spakujesz walizki, pomyśl o swoim bezpieczeństwie! Na wycieczce może zdarzyć się wszystko, dlatego warto wykupić ubezpieczenie wycieczki, co rekomenduje nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bez obaw, formalności możesz załatwić online. Zobacz, jak to działa i na co zwrócić uwagę.

Ubezpieczenie na podróż – czy warto je mieć?

Każdy wyjazd, rekreacyjny czy też bardziej aktywny sportowo, niesie za sobą mnóstwo pozytywnych wrażeń. Warto jednak zejść na chwilę na ziemię, aby zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Ugryzienie tropikalnego owada, nagłe zatrucie, złe samopoczucie czy wypadek na stoku narciarskim to tylko niektóre z sytuacji, które mogą się wydarzyć. Wtedy konieczna jest interwencja lekarza, a często nawet hospitalizacja. Co zrobić, aby mieć pełną ochronę w takich sytuacjach?

  • 1
    Wyrobić kartę EKUZ – czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak sama nazwa wskazuje, działa ona tylko na terytorium UE. Zapewnia dostęp do opieki medycznej na takich samych zasadach jak dla obywateli danego kraju. Niech to jednak Cię nie zmyli. W wielu krajach służba zdrowia nie wygląda tak jak w Polsce, czyli niektóre świadczone usługi są dodatkowo płatne. Dotyczy to m.in. pokrycia kosztów materiałów opatrunkowych, niektórych podawanych leków, a czasem nawet samej hospitalizacji. W efekcie, po leczeniu otrzymujesz rachunek, który nie należy do niskich. Warto wziąć pod uwagę, że w niektórych krajach opieka medyczna jest naprawdę sporo droższa niż w Polsce, w dodatku przeliczenia na złotówki z euro mogą być dodatkowo krzywdzące dla Twojego portfela. Oczywiście publiczna opieka zdrowotna to co innego niż prywatna. Właśnie dlatego jeśli trafisz do lekarza z takiej placówki, będziesz musiał ponieść opłatę z własnej kieszeni. Karta EKUZ nie obejmuje także kosztów ratownictwa i poszukiwań, co szczególnie jest ważne, kiedy wybierasz się w góry.
  • 2
    Kupić ubezpieczenie podróżne – dodatkowe zabezpieczenie w razie trudnych sytuacji. Obejmuje koszty leczenia w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, ale nie tylko. Warianty różnią się od siebie w zależności od proponowanej oferty przez towarzystwo. To dodatkowe ubezpieczenie na wakacje, które pokrywa także koszty leczenia w placówce prywatnej, a nawet rehabilitację. Wszystkie zdarzenia opisane są dokładnie w warunkach umowy. Zakres ochrony można dopasować do swoich potrzeb, a koszt takiej polisy nie jest wysoki. Wynosi nawet kilka złotych za jeden dzień urlopu.
  • 3
    Wykupić rozszerzenia – takie jak assistance w podróży (np. zawierające pomoc tłumacza, prawnika), NNW, OC w życiu prywatnym (jeśli wyrządzisz szkodę osobie trzeciej), ubezpieczenie bagażu podróżnego i koszty rezygnacji z podróży.

Pamiętaj!

EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie podróży, dlatego nie można traktować ich tak samo. Najlepiej posiadać i jedno i drugie, wtedy możesz liczyć na kompleksową ochronę. EKUZ działa wyłącznie na terenie Unii Europejskiej oraz państw należących do EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu).

Oto powody, dla których warto wykupić ubezpieczenie wycieczki:

  • pokrywa koszty leczenia w placówkach prywatnych,
  • zawiera akcje poszukiwawcze i ratownicze,
  • pokrywa koszty w razie dopłat za hospitalizację czy leki,
  • obejmuje transport powrotny do Polski,
  • działa na całym świecie (trzeba wskazać jednak, jaki jest cel Twojej podróży),
  • możesz zabezpieczyć się w razie choroby, wypadku czy nagłego złego samopoczucia,
  • otrzymujesz pomoc w trudnej i stresującej sytuacji,
  • dopasujesz je do swoich potrzeb i celu podróży (np. rozszerzenie dla osób, które trenują sport),
  • dzięki rozszerzeniom zyskujesz kompleksową ochronę, np. kiedy zgubisz bagaż albo będziesz musiał odwołać wycieczkę i nie chcesz tracić poniesionych dotąd kosztów,
  • dodatkowe ubezpieczenie na wakacje pokrywa koszty związane z pomocą udzieloną w ramach choroby przewlekłej (trzeba jednak sprawdzić, czy towarzystwo daje taką możliwość i wskazać podczas zakupu polisy, że choruje się przewlekle),
  • w niektórych krajach koszty leczenia są bardzo wysokie i dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu nie musisz ponosić za nie samodzielnie kosztów.

Na czym polega zakup ubezpieczenia turystycznego online?

Wiesz już, jaki zakres ochrony daje ubezpieczenie na podróż oraz dlaczego warto je mieć. Nie musisz jednak samodzielnie odwiedzać towarzystwa, aby wykupić polisę. Co więcej! Warto postawić na porównanie wariantów u wielu ubezpieczycieli jednocześnie. Służy do tego kalkulator ubezpieczeń turystycznych online CUK Ubezpieczenia. Wpisujesz odpowiednie dane, a następnie otrzymujesz podstawowe informacje na temat składki, zakresu ochrony i szczegółów. Wybierasz taki wariant, jaki Ci pasuje, a następnie dokonujesz płatności online. Szczegóły polisy dostajesz na podany adres e-mail.

Dlaczego warto kupić dodatkowe ubezpieczenie na wakacje online? Po pierwsze oszczędzasz czas. Nie musisz odwiedzać każdej z firm osobno, aby zobaczyć, co ma do zaoferowania. Oszczędzasz też pieniądze, bo płacisz za taki zakres ochrony, jaki potrzebujesz. Możesz to zrobić z każdego miejsca i urządzenia z dostępem do sieci. Wypełnienie formularzu jest proste i intuicyjne. Nie będziesz też tracić czasu na formalnościach.

Ubezpieczenie w podróży online – zakup krok po kroku

Wejdź na stronę kalkulatora online, a następnie udziel podstawowych informacji na temat wyjazdu. Zobacz, jak to zrobić krok po kroku:

  • Trzeba określić lokalizację, czyli Polskę, Europę albo świat. Oczywiście jeśli będą konieczne przesiadki poza Europą, koniecznie zaznacz szersze terytorium. Wtedy będziesz mieć pewność, że otrzymasz ochronę w każdych warunkach.
  • W następnym etapie zaznacz okres ochrony. Najlepiej, aby odpowiadał on terminowi wyjazdu, a nawet dzień czy dwa dłużej, w razie niespodziewanych sytuacji.
  • Odpowiedz na pytanie, ile jest osób ubezpieczonych oraz jaki jest ich wiek (wystarczy przedział). Konieczna jest informacja o tym, czy wśród podróżujących są osoby przewlekłe chore.
  • Jakie formy aktywności planujesz? Zaznacz: wypoczynek, sport wyczynowy/wysokiego ryzyka/zimowy, pracę fizyczną lub pracę umysłową.
  • Podaj dane kontaktowe.

To wszystko! Teraz przyszedł czas na analizę wyników, wybór odpowiedniego wariantu i dopełnienie formalności. W dalszej części będą potrzebne następujące dane:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • data urodzenia.

Trzeba też wybrać formę płatności oraz podać adres email, na który ma zostać wysłany dokument polisy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co wziąć pod uwagę kupując ubezpieczenie podróży online?

Jak widzisz, zakup ubezpieczenia na wakacje przez internet jest prosty. Po wpisaniu danych do formularza otrzymasz warianty do wyboru oraz nazwy towarzystw ubezpieczeniowych, które je oferują. To idealny moment na to, aby przyjrzeć się szczegółom. Informacje widoczne są w jasny i przejrzysty sposób, dlatego bez problemu możesz porównać oferty nawet na telefonie. Oczywiście warto zrobić to odpowiednio wcześniej przed wyjazdem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopełnić formalności na ostatnią chwilę.

Podstawowe elementy ubezpieczeń podróżnych, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę:

  • Suma ubezpieczenia – to jeden z ważniejszych elementów polisy i im wyższa, tym lepiej. To kwota, która może być maksymalnie zagospodarowana na koszty leczenia, assistance, NNW czy też OC w życiu prywatnym. W pierwszym przypadku minimalną kwotą, którą warto wziąć pod uwagę, jest 20-30 tysięcy euro. Pamiętaj jednak, by wysokość sumy ubezpieczenia dopasować do kraju, do którego się udajesz.
  • Zakres ochrony – powinien obejmować zwrot kosztów leczenia, transportu w razie wypadku, a także refundację wydatków związanych z leczeniem. Przyda się też NNW, czyli wsparcie finansowe w razie uszczerbku na zdrowiu po wypadku, a także assistance i ochrona bagażu. Dobrze, aby ubezpieczenie turystyczne było jak najlepiej dopasowane. COVID-19 - nie zapomnij o wzięciu pod uwagę też tego ryzyka. Coraz więcej towarzystw proponuje wsparcie w razie wystąpienia objawów koronawirusa. Takie ubezpieczenie na podróż gwarantuje pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia w razie kwarantanny, testów czy powrotu do kraju.

Teraz zastanów się, jaki jest cel Twojej wycieczki oraz w jakich sytuacjach warto liczyć na pomoc ze strony ubezpieczyciela. W tym momencie weź też pod uwagę:

  • Klauzulę alkoholową – podstawowe ubezpieczenie wycieczki nie działa, kiedy do zdarzenia dojdzie pod wpływem napojów alkoholowych. Jeśli chcesz mieć kompleksową ochronę, lepiej wykupić polisę wraz z takim rozszerzeniem.
  • Sporty ekstremalne i zimowe – tradycyjne ubezpieczenie z reguły nie obejmuje zdarzeń, do których dojdzie w wyniku profesjonalnych aktywności fizycznych. Właśnie dlatego, jeśli celem Twojej wycieczki jest np. jazda na nartach czy udział w zawodach, trzeba wykupić rozszerzenie. Lepiej nie doprowadzić do sytuacji, w której okaże się, że koszty leczenia nie zostaną zwrócone. Jakie dyscypliny najczęściej są uznawane za ekstremalne lub wysokiego ryzyka? To m.in. wspinaczka wysokogórska, motocross, kolarstwo górskie, skoki narciarskie, baloniarstwo, bungee, wyścigi konne czy szybownictwo.
  • Ubezpieczenie bagażu i odwołanie wycieczki – to kolejne sytuacje, w których warto móc liczyć na wsparcie ubezpieczyciela. Trzeba jednak sprawdzić, czy dany wariant obejmuje te zdarzenia. To ochrona na wypadek kradzieży, zniszczenia oraz zagubienia sprzętu czy też walizki.
  • OC w życiu prywatnym – przydatne, kiedy nieumyślnie wyrządzisz szkodę osobie trzeciej i na przykład uszkodzisz jej mienie (albo będziesz sprawcą wypadku). Ubezpieczyciel zapewni wsparcie finansowe przydatne na zakup nowego przedmiotu czy rehabilitację.

To ważne!

Pamiętaj o tym, aby zawsze dobierać ubezpieczenie pod kątem kierunku wyjazdu, charakteru oraz indywidualnych potrzeb. Stąd też ważna jest suma ubezpieczenia. Kwota powinna być dostosowana do kraju, do którego się wybierasz. Leczenie w Stanach Zjednoczonych jest o wiele droższe niż np. w Czechach.

Czy ubezpieczenie turystyczne w Polsce ma sens?

Nie tylko za granicą przyda się ubezpieczenie turystyczne. Polska to także kraj, który jest wyborem wielu mieszkańców na swój wymarzony urlop. Lepiej zainwestować w dobrą polisę, która będzie stanowić wsparcie w razie nieszczęśliwego wypadku i jego następstw (np. złamana noga, uraz głowy itd.). Warto porównać ubezpieczenie turystyczne w Polsce, aby zobaczyć, czy będziesz mógł skorzystać też z placówek prywatnych. Pamiętaj jednak, że w Polsce możesz liczyć na pomoc ambulatoryjną (do 24 godzin w szpitalu), nie będzie natomiast refundacji hospitalizacji.

Porównaj ceny w CUK Ubezpieczenia!

Zawsze możesz liczyć na CUK Ubezpieczenia. Poznaj nasz intuicyjny kalkulator online, a w razie pytań zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku