2024-01-04

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne?

Jak zorganizować sobie bezpieczną podróż?

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne?

Wyjeżdżasz na upragniony urlop? Zanim spakujesz walizki, pomyśl o swoim bezpieczeństwie! Na wycieczce może zdarzyć się wszystko, dlatego warto wykupić ubezpieczenie wycieczki, co rekomenduje nawet Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Bez obaw, formalności możesz załatwić online. Zobacz, kiedy warto kupić ubezpieczenie turystyczne oraz jakie niesie to zalety.

Najważniejsze informacje:

 • Każdy wyjazd wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego warto wziąć pod uwagę zabezpieczenie w postaci zapewnienia sobie pomocy medycznej.
 • Karta EKUZ jest darmowa i pozwala na korzystanie ze służby zdrowia na takich zasadach, co obywatele danego kraju. Jednak nie gwarantuje pokrycia wszystkich świadczeń i działa wyłącznie na terenie UE.
 • Ubezpieczenie turystyczne może być uzupełnieniem karty EKUZ albo zapewnić kompleksową ochronę.
 • Każdą polisę można dopasować do swoich potrzeb, rozszerzając ją np. o ochronę bagażu czy sporty wysokiego ryzyka.

Co zrobić, aby być bezpiecznym podczas podróży?

Każdy wyjazd, rekreacyjny czy też bardziej aktywny sportowo, niesie za sobą mnóstwo pozytywnych wrażeń. Warto jednak zejść na chwilę na ziemię, aby zabezpieczyć się na każdą ewentualność. Ugryzienie tropikalnego owada, nagłe zatrucie, złe samopoczucie czy wypadek na stoku narciarskim to tylko niektóre z sytuacji, które mogą się wydarzyć. Wtedy konieczna jest interwencja lekarza, a często nawet hospitalizacja.

Co zrobić, aby mieć pełną ochronę w takich sytuacjach?

 • Wyrobić kartę EKUZ – czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jak sama nazwa wskazuje, działa ona tylko na terytorium UE. Pozwala na korzystanie ze służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele danego kraju. Jej wyrobienie jest darmowe. W tym celu trzeba udać się do oddziału NFZ lub załatwić formalności online.
 • Kupić ubezpieczenie podróżne – dodatkowe zabezpieczenie w razie trudnych sytuacji. Obejmuje koszty leczenia w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, ale nie tylko. Warianty różnią się od siebie w zależności od proponowanej oferty przez towarzystwo. Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie podróżne to weź pod uwagę, że w krajach poza Unią Europejską nie działa karta EKUZ ani inna forma bezpłatnej pomocy medycznej.
 • Wykupić rozszerzenia – takie jak assistance w podróży (np. zawierające pomoc tłumacza, prawnika), NNW, OC w życiu prywatnym (jeśli wyrządzisz szkodę osobie trzeciej), ubezpieczenie bagażu podróżnego i koszty rezygnacji z podróży.

Pamiętaj!

EKUZ to nie to samo co ubezpieczenie podróży, dlatego nie można traktować ich tak samo. Najlepiej posiadać i jedno i drugie, wtedy możesz liczyć na kompleksową ochronę. EKUZ działa wyłącznie na terenie Unii Europejskiej oraz państw należących do EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu).

Co daje ubezpieczenie turystyczne?

Aby zrozumieć, czy warto kupować ubezpieczenie podróżne, warto przyjrzeć się bliżej działaniu karty EKUZ oraz dobrowolnej polisy. Pierwsza z nich zapewnia dostęp do opieki medycznej na takich samych zasadach jak dla obywateli danego kraju. Niech to jednak Cię nie zmyli. W wielu krajach służba zdrowia nie wygląda tak jak w Polsce, czyli niektóre świadczone usługi są dodatkowo płatne. Dotyczy to m.in. pokrycia kosztów materiałów opatrunkowych, niektórych podawanych leków, a czasem nawet samej hospitalizacji.

W efekcie, po leczeniu otrzymujesz rachunek, który z reguły nie należy do niskich. Warto wziąć pod uwagę, że w niektórych krajach opieka medyczna jest naprawdę sporo droższa niż w Polsce, w dodatku przeliczenia na złotówki z euro mogą być dodatkowo krzywdzące dla Twojego portfela.

Oczywiście publiczna opieka zdrowotna to co innego niż prywatna. Właśnie dlatego jeśli trafisz do lekarza z takiej placówki, będziesz musiał ponieść opłatę z własnej kieszeni, zupełnie tak samo jak w naszym  kraju. Karta EKUZ nie obejmuje także kosztów ratownictwa i poszukiwań, co szczególnie jest ważne, kiedy wybierasz się w góry lub będziesz uprawiać sporty na świeżym powietrzu. Nie upoważnia też do organizowania transportu medycznego przy trudnych przypadkach, w odróżnieniu od polisy turystycznej. Dzięki niej nie musisz płacić z własnej kieszeni za specjalistyczny powrót do kraju, np. z poważnym uszczerbkiem nóg czy urazem głowy.

Ubezpieczenie turystyczne to dodatkowe zabezpieczenie. Pokrywa także koszty leczenia w placówce prywatnej, a nawet rehabilitację. Wszystkie zdarzenia opisane są dokładnie w warunkach umowy. Dużym plusem jest to, że zakres ochrony można dopasować do swoich potrzeb, a koszt takiej polisy nie jest wysoki. Wynosi nawet kilka złotych za jeden dzień urlopu.

Pamiętaj!

Spokój i bezpieczeństwo podczas wyjazdów to coś bardzo cennego. Lepiej mieć pewność, że w sytuacji kryzysowej możesz liczyć na pomoc medyczną.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne?

Nadal zastanawiasz się, czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne? Oto główne powody, które powinieneś znać przed wyjazdem.

 • Pokrywa koszty leczenia w placówkach publicznych prywatnych

To przydatna informacja. Jeśli będziesz np. zwiedzać wyspę lub wypoczywać z daleka od większego miasta, masz większy dostęp do placówek medycznych. W dodatku ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszt wizyt prywatnych u specjalistów.

 • Zawiera akcje poszukiwawcze i ratownicze oraz transport powrotny do Polski

Ubezpieczenie turystyczne to zatem nie tylko zwrot kosztów za leczenie, ale też dodatkowa pomoc.

 • Pokrywa koszty w razie dopłat za hospitalizację czy leki

Odpowiedni wariant zapewni Ci zwrot kosztów za pobyt w szpitalu (w niektórych krajach nawet obywatele muszą dodatkowo za to płacić) oraz za leki.

 • Działa na całym świecie

Trzeba wskazać jednak, jakie jest miejsce docelowe Twojej podróży. W niektórych krajach koszty leczenia są bardzo wysokie i dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu nie musisz ponosić za nie samodzielnie kosztów.

 • Możesz zabezpieczyć się w razie choroby, wypadku czy nagłego złego samopoczucia

Otrzymujesz pomoc w trudnej i stresującej sytuacji.

 • Dopasujesz je do swoich potrzeb i celu podróży

Ubezpieczenie kupujesz na wybrany termin (np. tydzień) i możesz je dostosować do rodzaju aktywności (np. rozszerzenie dla osób, które trenują sport).

 • Kompleksowa ochrona

Dzięki rozszerzeniom zyskujesz kompleksową ochronę, np. kiedy zgubisz bagaż albo będziesz musiał odwołać wycieczkę i nie chcesz tracić poniesionych dotąd kosztów.

 • Dodatkowa pomoc w razie zaostrzenia objawów choroby przewlekłej

Dodatkowe ubezpieczenie na wakacje pokrywa koszty związane z pomocą udzieloną w ramach choroby przewlekłej – trzeba jednak sprawdzić, czy towarzystwo daje taką możliwość i wskazać podczas zakupu polisy, że choruje się przewlekle.

Czy ubezpieczenie turystyczne w Polsce ma sens?

Nie tylko za granicą przyda się ubezpieczenie turystyczne. Polska to także kraj, który jest wyborem wielu mieszkańców na swój wymarzony urlop. Lepiej zainwestować w dobrą polisę, która będzie stanowić wsparcie w razie nieszczęśliwego wypadku i jego następstw (np. złamana noga, uraz głowy itd.). Warto porównać ubezpieczenie turystyczne w Polsce, aby zobaczyć, czy będziesz mógł skorzystać też z placówek prywatnych. Pamiętaj jednak, że w Polsce możesz liczyć na pomoc ambulatoryjną (do 24 godzin w szpitalu), nie będzie natomiast refundacji hospitalizacji, gdyż korzystamy z NFZ.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na czym polega zakup ubezpieczenia turystycznego online?

Wiesz już, jaki zakres ochrony daje ubezpieczenie na podróż oraz dlaczego warto je mieć. Nie musisz jednak samodzielnie odwiedzać towarzystwa, aby wykupić polisę. Co więcej! Warto postawić na porównanie wariantów u wielu ubezpieczycieli jednocześnie. Służy do tego kalkulator ubezpieczeń turystycznych online CUK Ubezpieczenia. Wpisujesz odpowiednie dane, a następnie otrzymujesz podstawowe informacje na temat składki, zakresu ochrony i szczegółów. Wybierasz taki wariant, jaki Ci pasuje, a następnie dokonujesz płatności online. Szczegóły polisy dostajesz na podany adres e-mail.

Dlaczego warto kupić dodatkowe ubezpieczenie na wakacje online? Po pierwsze oszczędzasz czas. Nie musisz odwiedzać każdej z firm osobno, aby zobaczyć, co ma do zaoferowania. Oszczędzasz też pieniądze, bo płacisz za taki zakres ochrony, jaki potrzebujesz. Możesz to zrobić z każdego miejsca i urządzenia z dostępem do sieci. Wypełnienie formularzu jest proste i intuicyjne. Nie będziesz też tracić czasu na formalnościach.

Porównaj ceny w CUK Ubezpieczenia!

Zawsze możesz liczyć na CUK Ubezpieczenia. Poznaj nasz intuicyjny kalkulator online, a w razie pytań zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z placówek.

FAQ:

 • 1
  EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co lepiej wybrać?

  EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony, bo niektóre świadczenia medyczne za granicą w krajach Unii Europejskiej są dodatkowo płatne. Warto wykupić ubezpieczenie turystyczne.

 • 2
  Kiedy kupić ubezpieczenie turystyczne?

  Ubezpieczenie turystyczne warto wykupić kilka dni przed rozpoczęciem podróży. Zazwyczaj jest ważna od kolejnego dnia po zakupie (oraz opłaceniu).

 • 3
  Na jaką sumę ubezpieczenie turystyczne?

  Wiele zależy od kosztów leczenia w danym kraju, ale nie powinna być niższa niż 20-30 tysięcy euro.

Oceń artykuł

4.50
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku