2022-12-13

Assistance w podróży – co to jest?

Wybierasz się w podróż i chciałbyś się ubezpieczyć? Poznaj najlepszy sposób na bezpieczny wyjazd: assistance.

Assistance w podróży – co to jest?

Wybierasz się w podróż i chciałbyś wykupić ubezpieczenie? Porównujesz różne warianty, ale nie jest dla Ciebie jasne czym jest assistance w podróży? Poznaj jego zalety i dowiedz się, w jakich sytuacjach assistance w podróży może okazać się przydatne. 

Czym jest assistance w podróży?

Assistance to rodzaj dodatkowego i dobrowolnego ubezpieczenia, które ma na celu zapewnienie osobie z niego korzystającej fachowej pomocy w przypadku wystąpienia zdarzeń ubezpieczeniowych w wielu obszarach. Assistance w podróży ma za zadanie zapewnić bezpieczeństwo zarówno w trakcie krótkich, jak i długodystansowych wyjazdów samochodem lub środkami transportu publicznego.

Istotą jest udzielenie pomocy osobie ubezpieczonej po wystąpieniu szkody na osobie ubezpieczonej lub jej mieniu. W ramach assistance w podróży ubezpieczony otrzymuje wsparcie medyczne czy informacyjne. 

Assistance na wyjazd w praktyce – jak działa?

Każda podróż wiąże się w mniejszym lub większym stopniu z ryzykiem. Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest Europa, Stany Zjednoczone, a może bardziej tropikalne i dalekie azjatyckie destynacje. Warto przygotować się do każdej wyprawy jak najlepiej i nie chodzi tu tylko o bagaż czy niezbędne dokumenty. Przed wyjazdem trzeba koniecznie zapoznać się z obyczajami, kulturą i możliwymi zagrożeniami ze strony danego kraju, nawet jeśli tylko przejeżdżasz przez dany odcinek samochodem. Niezbędne porady na ten temat znajdziesz w naszych artykułach, a także na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Do podstawowej ochrony raczej nie zalicza się assistance. Ubezpieczenie turystyczne to jednak formalność, o którą warto zadbać. Dlaczego? Każde państwo ma nieco inny sposób finansowania służby medycznej. Kiedy dojdzie do wypadku, nagłego zachorowania czy po prostu wizyty u lekarza z powodu złego samopoczucia, może okazać się, że trzeba za to słono zapłacić. Mając kartę EKUZ zyskujesz podstawową ochronę, czyli taką, na jaką mogą liczyć obywatele danego kraju. Jeśli jednak część usług jest płatna, trzeba ponieść koszty z własnej kieszeni.

Wyjeżdżasz na wakacje za granicę? Każda podróż wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego przygotuj się na każdą ewentualność. Assistance w podróży to niezbędna pomoc o każdej porze dnia i nocy. Nie pozwól na to, aby cokolwiek zakłóciło Twój cenny czas podczas odpoczynku.

Dowiedz się, do czego uprawnia karta EKUZ i gdzie możesz z niej skorzystać.

Polisa podróżna ma szerszy zakres ochrony niż karta EKUZ. Kupujesz ją na dany okres i działa przez całą dobę. Warunki ubezpieczenia są zależne od towarzystwa, z którym podpisujesz umowę. Warto zaznaczyć, że biura podróży oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych zawsze rekomendują zakup polisy turystycznej przed wyjazdem, aby zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo.

Chcąc zagwarantować sobie komfort i wsparcie na miejscu w razie trudnych zdarzeń, przyda Ci się assistance na wyjazd. To dobrowolny dodatek, który jest sprzedawany jako rozszerzenie polisy turystycznej lub osobny produkt. Z reguły jego cena nie jest wysoka, tak samo, jak głównego ubezpieczenia. Często dopłacasz kilka złotych dziennie za to, że w razie naprawdę trudnej i stresującej sytuacji za granicą, otrzymasz pomoc. O jakim rodzaju wsparciu mówimy?

Przykładowo, assistance na wyjazd do Chorwacji może okazać się przydatne kiedy:

  • jeden z ubezpieczonych zachoruje i nie będziesz wiedział, do jakiego ośrodka medycznego możesz się udać,
  • zgubisz dowód lub paszport, a bez znajomości języka obcego, trudno będzie Ci się zorientować na miejscu, co robić,
  • jeden z ubezpieczonych wybierze się na stok narciarski i przez długi czas z niego nie wróci (mogą być konieczne akcje ratownicze i poszukiwawcze, które z reguły nie wchodzą w skład podstawowej opieki zdrowotnej),
  • konieczne będzie zorganizowanie transportu medycznego do Polski, bo stan zdrowia ubezpieczonego na to nie pozwoli.

Jak widzisz, sytuacji, w których assistance na podróż się przydaje, jest całe mnóstwo. Warto wziąć pod uwagę każdą ewentualność.

Zakres ubezpieczeń assistance w podróży

Ten rodzaj ubezpieczenia assistance oferuje wiele usług podczas wystąpienia zdarzeń losowych w trakcie wyjazdów w kraju i za granicą.

Wśród nich można wyróżnić m.in.:

  • wsparcie telefoniczne poprzez udzielenie niezbędnych informacji siedem dni w tygodniu dwadzieścia cztery godziny na dobę (np. informacji o miejscu, w którym można uzyskać pomoc lekarską),
  • udzielanie pomocy w przypadku utraty bagażu oraz dokumentów w wyniku kradzieży bądź zgubienia,
  • pokrycie kosztów poszukiwań oraz ratownictwa w górach i na morzu,
  • organizowanie powrotu do kraju w razie konieczności natychmiastowego stawiennictwa na ojczyźnie,
  • transport zwłok ubezpieczonego,
  • wsparcie medyczne poprzez udzielenie informacji dotyczących lokalizacji najbliższych szpitali i specjalistycznych placówek,
  • udzielenie pomocy finansowej w razie utraty środków czy konieczności poniesienia dodatkowych kosztów związanych z wykupieniem wyżywienia i zakwaterowania po opóźnieniu lotu, wymagającego przedłużenia wyjazdu ubezpieczonego,
  • pomoc tłumacza,
  • pomoc w kontaktach z bliskimi osobami ubezpieczonego,
  • udzielanie wsparcia podczas wypadku samochodowego bądź awarii - transport pomiędzy placówkami medycznymi, transport do miejsca zakwaterowania,
  • pomoc prawna.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu assistance na podróż?

Wiesz już, że assistance turystyczny to duże wsparcie podczas wyjazdu za granicę. Warto jednak podpisać umowę z towarzystwem, które jest w stanie maksymalnie spełnić potrzeby turystów. Oto kilka elementów polisy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Limit zdarzeń lub ograniczenia kwotowe

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe wskazuje w OWU tzw. limity odpowiedzialności. Mogą one być określone w liczbie zdarzeń lub konkretnej kwocie. Przykładowo, dojazd lekarza do miejsca pobytu ubezpieczonego jest finansowany przez towarzystwo tylko do kwoty 500 złotych i może wystąpić tylko raz w określonym przypadku (np. tylko po nieszczęśliwym wypadku, ale nie w trakcie nagłego zachorowania). Warto zapoznać się z taką listą, aby wiedzieć, na jaką realną pomoc możesz liczyć.

Zakres terytorialny

Z reguły assistance na wyjazd za granicę obejmuje terytorium RP, a także Europę lub cały świat. Warto zwrócić na to uwagę, aby mieć pewność, czy w danym miejscu będzie Cię dotyczyć wsparcie ze strony ubezpieczyciela. To szczególnie ważne, jeśli wybierasz się autem za granicę. Wszystkie te informacje znajdziesz w OWU.

Zakres ochrony

Warto wiedzieć, za co płacisz. Dokładnie zapoznaj się, jak działa assistance w podróży, aby nie być niemile zaskoczonym na miejscu. Pamiętaj też o tym, żeby objąć ochroną wszystkich podróżujących. A co jeśli jedziesz swoim autem? Niektóre towarzystwa, takie jak Allianz czy Generali, proponują moto assistance w ubezpieczeniu podróżnym. To dodatkowe rozszerzenie, które działa podobnie jak na terenie Polski, jednak z pewnymi ograniczeniami. Warto dopytać o taką możliwość przed podpisaniem umowy, aby np. móc liczyć na holowanie samochodu do najbliższego warsztatu.

Wyłączenia odpowiedzialności

To te sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie poniesie odpowiedzialności za zaistniałe wydarzenie. Przykładem jest niestosowanie się do zaleceń lekarza, choroby psychiczne, zdarzenia, które rozpoczęły się jeszcze przed wyjazdem lub są wynikiem niedbalstwa ze strony ubezpieczonego. Z taką listą zapoznaj się przed podpisaniem umowy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co powinno mieć dobre assistance na wyjazd za granicę?

Na pewno przyda Ci się wsparcie w postaci organizacji i pokrycia kosztów różnorodnych usług w razie nagłego zachorowania czy pobytu w szpitalu. Kiedy wymarzone wakacje stają się nagle powodem do stresu i czasem spędzonym w placówkach medycznych, może przydać się wsparcie w postaci opieki psychologa, organizacji przewozu zwierząt domowych czy pomocy prawnej. Na pozór mogą wydawać się one niepotrzebne, ale kiedy przebywasz w obcym kraju, każde wsparcie jest bardzo cenne, niezależnie, czy to Ty jesteś osobą chorą, czy może Twój partner w podróży. Dobrze skonstruowane assistance na wyjazd za granicę jest w stanie ograniczyć Twoje koszty z tym związane do minimum.

Zalety płynące z assistance w podróży:

  • nie musisz martwić się o to, że nie znasz obcego języka,
  • nie będziesz ponosić dodatkowych kosztów za niektóre usługi, które są nieocenionym wsparciem (np. pomoc prawna),
  • otrzymasz szybkie informacje na temat najbliższej placówki, apteki, przyjmowanych leków, sprzętu rehabilitacyjnego itd.,
  • będziesz czuć się pewniej ze wsparciem pod telefonem,
  • łatwiej zorganizujesz pomoc dla siebie i bliskich,
  • szybciej skontaktujesz się z wybranymi instytucjami (np. bankiem).

Zaginione dokumenty i bagaż to kolejna stresująca sytuacja na wakacjach. Assistance podróżne powinno usprawnić pomoc w zablokowaniu osobistego rachunku bankowego czy kontaktu z odpowiednimi instytucjami. Nieocenione są też usługi informacyjne, np. gdzie znajduje się najbliższa apteka, jak działają leki, w jaki sposób przygotować się do badania, gdzie szukać pomocy. Kiedy będziesz za granicą i nawet znasz język obcy, wsparcie od osoby trzeciej jest na wagę złota.

To ważne!

Wybierając ubezpieczenie turystyczne oraz assistance w podróży, od razu sprawdź, w jaki sposób możesz kontaktować się z infolinią. Trzymaj ten numer telefonu blisko siebie, aby w razie kłopotów, móc liczyć na szybkie i sprawdzone informacje, np. na temat najbliższej placówki medycznej.

Towarzystwa ubezpieczeniowe często proponują dostarczenie leków oraz zwrot kosztów ich zakupu. To bardzo dobra informacja dla osób, których stan zdrowia nagle się pogorszy i będzie konieczne dodatkowe wsparcie finansowe. Nie każda podstawowa polisa podróżna oferuje takie wsparcie.

Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku konieczna będzie interwencja pogotowia ratunkowego, wsparcie w ramach posiadanego assistance podróżnego może zapewnić Ci transport do najbliższej placówki medycznej. W niektórych wariantach jest także możliwość pokrycia kosztów związanych z przewozem z jednego miejsca do drugiego, np. na konieczne badania.

Assistance w podróży to dobre wsparcie w procesie rehabilitacyjnym, zgodnie z zaleceniami lekarza. Ubezpieczyciel może zwrócić koszty wizyt fizykoterapeuty w miejscu aktualnego pobytu ubezpieczonego, a także pomóc Ci w finansowaniu sprzętu niezbędnego do chodzenia czy poprawy zdrowia.

Choć planując podróż, każdy chce z niej wrócić zdrowy i wypoczęty, warto też wziąć pod uwagę, aby assistance na wyjazd zawierał transport zwłok do Polski. To sytuacja skrajna, jednak warto być zabezpieczonym także w tej kwestii.

Czy warto kupić assistance w podróży?

Ubezpieczenie assistance w podróży zapewnia wsparcie w wielu obszarach związanych z podróżami w kraju i za granicą. Będzie obowiązywać bez względu na wybrany przez Ciebie środek lokomocji. Wykupienie tego rodzaju ubezpieczenia zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa podczas podróży. W ten sposób będziesz mógł w pełni skupić się na urlopie i podróży – bez zmartwień i obaw, że stanie się coś złego.

Wyobraź sobie wczasy na Malediwach – słońce, plaża, wakacje w pełni, ale dopada Cię choroba. Co zrobić w takiej sytuacji? Bez assistance w podróży byłby poważny kłopot, a posiadając ubezpieczenie otrzymasz szybką, profesjonalną i bezpłatną pomoc.

Chciałbyś poznać naszą ofertę ubezpieczeń podróżnych?

Odwiedź jedną z naszych placówek, zamów rozmowę z doradcą lub zadzwoń do nas (22 27 00 337).

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku