2022-11-16

OC w życiu prywatnym – kiedy i komu może się przydać podczas podróży?

Kiedy warto dodać OC w życiu prywatnym do polisy turystycznej?

OC w życiu prywatnym – kiedy i komu może się przydać podczas podróży?

Różnego rodzaju zdarzenia i wypadki na wakacjach nie należą do rzadkości, a w przypadku braku OC w życiu prywatnym – mogą nas sporo kosztować. OC jest opcjonalnym elementem ubezpieczenia turystycznego, jednak warto rozważyć jego zakup. Dowiedz się, w jakich sytuacjach to ubezpieczenie zaoszczędzi Ci stresu i pieniędzy.

OC w życiu prywatnym – co to jest?

OC to inaczej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które zapewnia ochronę finansową ubezpieczonego w przypadku wyrządzenia przez niego szkody osobie trzeciej. W praktyce to oznacza, że jeśli przez Twoje działanie, osoba poszkodowana będzie musiała ponieść koszty (np. na leczenie, rehabilitację, zakup nowego sprzętu czy przedmiotu osobistego), ubezpieczyciel wypłaci jej odszkodowanie. To dobre zabezpieczenie, bo pewnych sytuacji nie jesteś w stanie przewidzieć. Przypadkowe popchnięcie osoby na stoku, nadepnięcie na okulary przeciwsłoneczne czy nieumyślne zarysowanie samochodu przez Twoje dziecko to tylko niektóre ze zdarzeń, które są objętą ochroną.

Rozszerzenie polisy mieszkaniowej o OC w życiu prywatnym

Co ważne, ubezpieczenie OC w życiu prywatnym występuje jako rozszerzenie wielu polis, głównie mieszkaniowych. Pozwala to uniknąć wielu przykrych sytuacji, np. kiedy zalejesz łazienkę sąsiada przez źle działającą pralkę, jednocześnie stajesz się sprawcą zdarzenia i musisz ponieść tego konsekwencje. Choć nie zrobiłeś tego umyślnie, poszkodowanemu należy się odszkodowanie. Wtedy właśnie warto sięgnąć po wsparcie z OC w życiu prywatnym.

Tego typu polisa sprawdza się nie tylko w obrębie mieszkania czy domu jednorodzinnego, ale także poza nim. Wszelkie nieumyślne działania, które wyrządzisz osobie trzeciej, będą objęte ochroną. Wyjątkiem są wyłączenia odpowiedzialności, czyli zdarzenia, za które towarzystwo nie odpowiada. Z taką listą najlepiej jest zapoznać się jeszcze przed podpisaniem umowy. Znajdziesz ją w OWU, czyli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Wśród wyłączeń może być np. szkoda wyrządzona bliskiej osobie, z którą mieszkasz lub związana z uprawianiem sportów ekstremalnych.

Rozszerzenie ubezpieczenia turystycznego o OC w życiu prywatnym

Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Odpowiedzialność cywilna to bardzo ważny aspekt, kiedy wybierasz ubezpieczenie podróżne. Nie da się ukryć, że na urlopie może wydarzyć się wszystko. Kiedy odwiedzasz znane kurorty turystyczne, uprawiasz sport czy też zwiedzasz nowe kraje – istnieje ryzyko, że nieumyślnie wyrządzisz szkodę trzeciej osobie. Warto zwrócić uwagę na ten dodatek, kiedy kupujesz ubezpieczenie podróżne online. Poniżej wytłumaczymy Ci, jak działa OC w życiu prywatnym.

Ubezpieczenie podróżne a OC w życiu prywatnym – jak działa?

Wypadki w czasie podróży zdarzają się niestety regularnie. Na przykład podczas pośpiesznego przemieszczania się na dworcu nietrudno o najechanie ciężką walizką na stopę innego podróżnego. Zdarzają się też przypadki zniszczenia mienia innej osoby — uszkodzenie kosztownej kamery czy aparatu innego turysty podczas tłocznej wycieczki może popsuć nam humor do końca wyjazdu. Dobrze skonstruowane ubezpieczenie w podróży wraz z rozszerzeniem OC w życiu prywatnym może zabezpieczyć Cię w momencie, kiedy uszkodzisz rzecz należącą do osoby trzeciej. To nie wszystko. Będziesz mógł liczyć na ochronę, gdy dojdzie do przypadkowego zniszczenia wyposażenia hotelu czy pensjonatu lub potrącenia przechodnia w trakcie wyprawy rowerowej po nieznanym terenie.

Sytuacji, w których możemy komuś zaszkodzić, jest bardzo wiele i dotyczy to zarówno uszczerbków na zdrowiu, jak i różnego rodzaju szkód materialnych.

Czy warto kupić OC w życiu prywatnym na podróż?

Czy OC w życiu prywatnym jest obowiązkowe? Nie, to dodatek do ubezpieczenia lub dobrowolna polisa. Nie należy mylić tego produktu z OC komunikacyjnym, które jest obowiązkowe dla kierowców. Czy osoby wyjeżdżające za granicę powinny zdecydować się na wykupienie OC w życiu prywatnym? Zdecydowanie tak! Dzięki temu prostemu dodatkowi do polisy podróżnej zapewnimy bezpieczeństwo naszych finansów.

Pamiętajmy, że szkody wyrządzone na zagranicznych wycieczkach niezwykle często kończą się pozwem sądowym. Koszty w takich przypadkach bywają porażające. OC pozwoli uniknąć takich nieprzyjemności, a w razie wystąpienia nieprzewidzianych turbulencji – zachować spokój i cieszyć się resztą wakacji.

Czasem wystarczy chwila nieuwagi, abyś uszkodził cudzy sprzęt narciarski, rower czy aparat fotograficzny. Zapewnij sobie pełne wsparcie podczas wypoczynku i postaw na OC w życiu prywatnym. Niech nic nie przeszkodzi Ci w wypoczynku!

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Osoby, które już wcześniej zdecydowały się na zakup OC w życiu prywatnym, nie zawsze muszą dodawać OC podczas zakupu polisy turystycznej. Może okazać się to zbędne, jeśli na przykład podczas ubezpieczania nieruchomości zdecydowałeś się na dodatek OC w życiu prywatnym.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie obejmuje także terytorium kraju, który został obrany za miejsce wypoczynku. Jeśli nie, ewentualne koszty związane z przypadkowym zdarzeniem trzeba będzie pokryć samodzielnie.

Dlatego, jeśli posiadasz OC w życiu prywatnym, ale nie obejmuje ono kraju, w którym zamierzasz wypoczywać, lepiej zdecyduj się na zakup OC podczas nabywania polisy turystycznej.

Nie ma problemu, aby kupić ubezpieczenie turystyczne online wraz z OC w życiu prywatnym. Wystarczy, że znasz swoją datę podróży, kierunek i rodzaj aktywności. Pamiętaj, że podczas uprawiania sportów wysokiego ryzyka może być konieczne dokupienie rozszerzenia.

Jakie są wyłączenia w OC podróżnym?

Jak już wspominaliśmy, przed podjęciem decyzji warto uważnie zapoznać się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych. Każdy ubezpieczyciel może bowiem działać na innych warunkach. Z tego względu koniecznie należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czyli OWU. Znajdziemy tam listę wyłączeń z odpowiedzialności, w razie których ubezpieczony nie jest chroniony finansowo. Może się np. okazać, że w razie wakacji na stoku trzeba rozszerzyć zakres OC o uprawianie sportów.

Niektóre towarzystwa zastrzegają sobie również, że OC nie działa, kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Jednak coraz więcej ubezpieczycieli wprowadza tzw. klauzulę alkoholową, czyli dodatkowe rozszerzenie polisy w podróży gwarantującą pokrycie wszystkich szkód – nawet w stanie nietrzeźwości. Nie dotyczy to jednak kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu.

OC w życiu prywatnym to opcjonalne, choć bardzo ważne uzupełnienie ubezpieczenia turystycznego, które może przydać się praktycznie w każdym miejscu. Posiadanie tego ubezpieczenia może okazać się skuteczną deską ratunkową w poważnych tarapatach finansowych.

OC w życiu prywatnym – przykłady ofert towarzystw ubezpieczeniowych

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz na kilka dni, czy może wybierasz się w długą podróż po kilku krajach, warto zdecydować się na OC w życiu prywatnym. Koszt rozszerzenia nie jest wysoki. Wraz z ubezpieczeniem turystycznym może nawet wynosić kilka złotych za jeden dzień. Warto porównać oferty, aby dowiedzieć się, która z nich najbardziej spełnia Twoje oczekiwania. Przykładowo, OC w życiu prywatnym dla dziecka jest dobrym wsparciem finansowym. Maluchy i nastolatkowie przez przypadek mogą uszkodzić przedmioty osobiste osób trzecich (np. piłką, deskorolką, rowerem) albo nawet wyrządzić uszczerbek na zdrowiu.

Najlepiej jest skorzystać z kalkulatora i wybrać ubezpieczenie podróżne online. W jasny sposób możesz porównać konkretne warianty, cenę i zakres ochrony. Oto przykładowe towarzystwa ubezpieczeniowe, które mają atrakcyjne polisy w tym zakresie.

Allianz

Ubezpieczenie w podróży kupione w towarzystwie Allianz gwarantuje wysokie sumy ubezpieczenia – nawet do 1,5 miliona złotych. W zakres ochrony wchodzi hospitalizacja, leczenie ambulatoryjne, transport medyczny, opóźnienie w podróży i koszty związane z poszukiwaniem i ratownictwem.

Polisę można rozszerzyć o:

  • OC w życiu prywatnym,
  • nieszczęśliwe wypadki,
  • ubezpieczenie bagażu podróżnego,
  • rezygnację z wyjazdu lub skrócenie imprezy,
  • assistance.

Compensa

W towarzystwie Compensa polisa na wakacje może być wykupiona w wielu wariantach. Głównie różnią się one sumą ubezpieczenia i rozszerzeniami. Każdy z nich gwarantuje koszty leczenia, zwrot za pobyt w szpitalu (w tym przebyte badania), wizyty lekarskie czy zakup środków medycznych. Można dokupić rozszerzenie, które gwarantuje ochronę w razie zagubienia bagażu i NNW.

Jeśli chodzi o OC w życiu prywatnym, tutaj w wariancie najtańszym jest dodatkiem opcjonalnym, a w każdym kolejnym znajduje się w pakiecie. Suma ubezpieczenia waha się od 100 do 250 tysięcy złotych.

Ergo Hestia

W Ergo Hestia ubezpieczenie podróżne gwarantuje wysokie sumy ubezpieczenia (do 3 milionów złotych), pokrycie kosztów leczenia w razie zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, a także transport medyczny. Polisa obejmuje także NNW i OC w życiu prywatnym.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Link4

W Link4 do dyspozycji jest wiele wariantów. Wśród nich jest ubezpieczenie turystyczne Europa i Świat, które można wykupić zarówno krótkoterminowo, jak i na cały rok. Pokrywa koszty badań, zabiegów ambulatoryjnych, zakupów leków i środków medycznych. Co ciekawe, jeśli występują ostre stany zapalne lub bólowe, można skorzystać z leczenia stomatologicznego. Podobnie jak w innych wariantach, polisa obejmuje transport medyczny, poszukiwanie i ratownictwo. Jako rozszerzenia do polisy warto wybrać assistance, OC w życiu prywatnym i NNW.

PZU

Polisa podróżna w PZU także występuje w wielu wariantach, które można dopasować do swoich potrzeb. Wśród ciekawych rozszerzeń jest assistance, które pozwala na dostosowanie zakresu ochrony w zależności od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego. Warianty są przeznaczone np. dla rodziców, osób wyczynowo uprawiających sport czy rowerzystów. Dodatek stanowi też OC w życiu prywatnym. Obejmuje ono wsparcie w przypadku, kiedy ubezpieczony, podopieczny lub zwierzę ubezpieczonego podczas podróży doprowadzi do uszkodzenia przedmiotu osobistego osoby trzeciej, a nawet utraty zdrowia lub życia. Tego typu polisa gwarantuje wsparcie finansowe, kiedy poniesiesz szkodę związaną z użytkowaniem urządzeń transportu osobistego.

Chcesz porównać oferty?

Aby porównać ofertę ubezpieczeń turystycznych, w tym OC w życiu prywatnym, odwiedź jedną z licznych placówek CUK Ubezpieczenia lub skontaktuj się z nami telefonicznie. Doradcy CUK Ubezpieczenia pomogą Ci dobrać odpowiedni zakres ubezpieczenia turystycznego.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku