Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-05-27

OC w życiu prywatnym – kiedy i komu może się przydać podczas podróży?

Kiedy warto dodać OC w życiu prywatnym do polisy turystycznej?

Różnego rodzaju zdarzenia i wypadki na wakacjach nie należą do rzadkości, a w przypadku braku OC w życiu prywatnym – mogą nas sporo kosztować. OC jest opcjonalnym elementem ubezpieczenia turystycznego, jednak warto rozważyć jego zakup. Dowiedz się, w jakich sytuacjach to ubezpieczenie zaoszczędzi Ci stresu i pieniędzy.

OC w życiu prywatnym chroni Ciebie, jeśli na wycieczce zniszczysz aparat innego turysty.

Przed czym chroni OC w życiu prywatnym podczas podróży?

OC to inaczej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które zapewnia ochronę finansową ubezpieczonego w przypadku wyrządzenia przez niego szkody osobie trzeciej. Wypadki w czasie podróży zdarzają się niestety regularnie. Na przykład podczas pośpiesznego przemieszczania się na dworcu nietrudno o najechanie ciężką walizką na stopę innego podróżnego.

Zdarzają się też przypadki zniszczenia mienia innej osoby - uszkodzenie kosztownej kamery czy aparatu innego turysty podczas tłocznej wycieczki może popsuć nam humor do końca wyjazdu. Sytuacji, w których możemy komuś zaszkodzić, jest bardzo wiele i dotyczy to zarówno uszczerbków na zdrowiu, jak i różnego rodzaju szkód materialnych.

OC podczas zagranicznych podróży

Czy osoby wyjeżdżające za granicę powinny zdecydować się na wykupienie OC? Zdecydowanie tak! Dzięki temu prostemu dodatkowi do polisy podróżnej, zapewnimy bezpieczeństwo naszych finansów.

Pamiętajmy, że szkody wyrządzone na zagranicznych wycieczkach niezwykle często kończą się pozwem sądowym. Koszty w takich przypadkach bywają porażające. OC pozwoli uniknąć takich nieprzyjemności, a w razie wystąpienia nieprzewidzianych turbulencji – zachować spokój i cieszyć się resztą wakacji.

OC w życiu prywatnym - zwróć uwagę na zakres terytorialny

Osoby, które już wcześniej zdecydowały się na zakup OC w życiu prywatnym, nie zawsze muszą dodawać OC podczas zakupu polisy turystycznej. Może okazać się to zbędne, jeśli na przykład podczas ubezpieczania nieruchomości zdecydowałeś się na dodatek OC w życiu prywatnym. 

Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczenie obejmuje także terytorium kraju, który został obrany za miejsce wypoczynku. Jeśli nie, ewentualne koszty związane z przypadkowym zdarzeniem trzeba będzie pokryć samodzielnie.

Dlatego, jeśli posiadasz OC w życiu prywatnym, ale nie obejmuje ono kraju, w którym zamierzasz wypoczywać, lepiej zdecyduj się na zakup OC podczas nabywania polisy turystycznej.

Jakie są wyłączenia w OC podróżnym?

Przed podjęciem decyzji warto uważnie zapoznać się z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych. Każdy ubezpieczyciel może bowiem działać na innych warunkach. Z tego względu koniecznie należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, czyli OWU. Znajdziemy tam listę wyłączeń z odpowiedzialności, w razie których ubezpieczony nie jest chroniony finansowo. Może się np. okazać, że w razie wakacji na stoku trzeba rozszerzyć zakres OC o uprawianie sportów.

Niektóre towarzystwa zastrzegają sobie również, że OC nie działa, kiedy jesteśmy pod wpływem alkoholu. Jednak coraz więcej ubezpieczycieli wprowadza tzw. klauzulę alkoholową, czyli dodatkowe rozszerzenie polisy w podróży gwarantującą pokrycie wszystkich szkód – nawet w stanie nietrzeźwości. Nie dotyczy to jednak kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. 

OC w życiu prywatnym to opcjonalne, choć bardzo ważne uzupełnienie ubezpieczenia turystycznego, które może przydać się praktycznie w każdym miejscu. Posiadanie tego ubezpieczenia może okazać się skuteczną deską ratunkową w poważnych tarapatach finansowych. 
 

Chcesz porównać oferty?

Aby porównać ofertę ubezpieczeń turystycznych, w tym OC w życiu prywatnym, odwiedź jedną z licznych placówek CUK Ubezpieczenia lub skontaktuj się z namitelefonicznie. Doradcy CUK Ubezpieczenia pomogą Ci dobrać odpowiedni zakres ubezpieczenia turystycznego.