2022-11-09

Roczne ubezpieczenie turystyczne — odpowiadamy na najważniejsze pytania

Dużo podróżujesz? Przekonaj się, czy opłaca Ci się kupować ochronę na cały rok!

Roczne ubezpieczenie turystyczne — odpowiadamy na najważniejsze pytania

Często podróżujesz i zmieniasz kierunki swoich wycieczek? A może planujesz podróż dookoła świata? Każda taka wyprawa wymaga właściwego przygotowania i zabezpieczenia. Jeśli chcesz zapewnić sobie optymalną ochronę w trakcie podróży, do wyboru masz ubezpieczenie turystyczne na cały rok lub zakup jednorazowej polisy tuż przed każdym wyjazdem.

W poniższym tekście rozważamy, czym różnią się poszczególne ubezpieczenia podróżne, a także czy umowy polis na 12 miesięcy są opłacalne. Sprawdź też, jak zaplanować przerwę od pracy i zorganizować urlop na czas dłuższej wyprawy. Dzięki odpowiedniej wiedzy wyjazd będzie znacznie bezpieczniejszy – przede wszystkim pod względem finansowym!

Ubezpieczenie na rok a zwykła polisa turystyczna

Ubezpieczenie podróżne na rok obejmuje wszystkie wyjazdy, na które zdecydujesz się w czasie kolejnych 12 miesięcy. Najczęściej możesz wybrać ochronę w Europie lub na całym świecie. To komfortowe rozwiązanie dla osób, które nie chcą kupować osobnych polis przed każdym wyjazdem.

Standardowe ubezpieczenie turystyczne zapewnia Ci ochronę wyłącznie w trakcie nieprzerwanej podróży np. w ciągu dwóch tygodni. Wadą takiego rozwiązania dla osób, które często wyjeżdżają za granicę na dłuższe okresy, jest na pewno konieczność pamiętania o formalnościach.

 Roczne ubezpieczenie podróżne gwarantuje Ci pełną dowolność, jeśli chodzi o miejsce oraz długość pobytu. Zwróć uwagę, czy w takiej polisie nie ma jednak ograniczenia dotyczącego nieobecności w kraju – czasami podróż zagraniczna nie może być dłuższa niż 90 dni. Warto sprawdzić też szczegóły dotyczące zakresu i obszaru ochrony, gdyż zwykle posiada również ograniczenia terytorialne. Polisę turystyczną na rok możesz kupić też online – sprawdź, jak to zrobić!

Długość ochrony polisy turystycznej – dopasuj rozwiązanie do potrzeb podróży!

Ubezpieczenie turystyczne na dzień, tydzień lub miesiąc kupowane jest zwykle na kilka dni przed planowanym wyjazdem i gwarantuje ochronę w wyznaczonym terminie (zarówno w Polsce, jak i za granicą). To od Ciebie zależy, jaki zakres polisy wybierzesz!

Ubezpieczenie roczne turystyczne to natomiast rozwiązane dedykowane osobom, które często podróżują za granicę – zarówno w celach wypoczynkowych, jak i zawodowych. Dzięki niemu nie muszą one martwić się o pełną ochronę podczas długiego pobytu poza granicami Polski. Z rocznej polisy turystycznej mogą skorzystać też osoby pracujące przez określony czas za granicą lub turyści planujący dłuższe dalekie podróże – również wokół globu!

Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie wybrać na swój wyjazd? Przeczytaj tę poradę:

Czym kierować się przy wyborze ubezpieczenia turystycznego na wakacje?

Czy roczne ubezpieczenie turystyczne się opłaca?

Decydując się na zakup jakiegokolwiek ubezpieczenia w podróży, zapoznaj się najpierw dokładnie z ofertami towarzystw ubezpieczeniowych, poznaj ceny składek oraz zakresy polis. Oszacuj, ile czasu rocznie spędzasz za granicą, jakie będą Twoje aktywności oraz odwiedzane lokalizacje docelowe – wykonaj kalkulację na stronie CUK i sprawdź najlepsze oferty!

To zakres i czas ochrony, a także kierunek podróży będą determinowały kwotę składki. Odpowiedz sobie też na pytanie, czy Twoje urlopy oraz roczne plany związane z podróżowaniem są pewne. Dzięki temu łatwiej ocenisz, czy ubezpieczenie podróżne roczne będzie dla Ciebie najbardziej opłacalną opcją. Do potencjalnych korzyści wynikających z zakupu takich polis zaliczyć można przede wszystkim:

  • mniej formalności (polisę wystarczy kupić raz na rok, a nie przed każdym wyjazdem),
  • często niższy koszt przy polisie w jednym towarzystwie niż w przypadku zakupów jednorazowych u różnych ubezpieczycieli,
  • ciekawe oferty towarzystw dla klientów deklarujących dłuższe i podróże,
  • oferta dedykowana stricte osobom często podróżującym (więcej benefitów od towarzystw),
  • polisa turystyczna na rok świetnie sprawdzi się w podróży dookoła świata!

To ważne!

Decydując się na roczną podróż po Europie, nie możesz zapomnieć o Karcie EKUZ – dzięki niej otrzymasz bezpłatnie świadczenia zdrowotne na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywatela kraju, w którym przebywasz. Jednak nie zawsze okaże się to wystarczającym zabezpieczeniem – o wiele szerszy zakres ochrony w nieprzewidzianych sytuacjach zapewni ubezpieczenie turystyczne z indywidualnie dobranym rozszerzeniem.

Co może zapewnić ubezpieczenie turystyczne na rok?

W zależności od posiadanej polisy możesz liczyć na pokrycie kosztów leczenia ambulatoryjnego oraz ratownictwa za granicą. W warunkach ochrony powinien znaleźć się także transport powrotny do kraju. Dlaczego jest to takie istotne? Przykładowo, jeśli doznasz urazu ciała, który nie pozwoli Ci na komfortowy lot samolotem na własną rękę, będziesz musiał zorganizować odpowiedni sprzęt oraz zapewnić prawidłowe warunki. Niestety, to nie tylko czasochłonne, ale także dość kosztowne.

W ubezpieczeniu turystycznym na rok powinna znaleźć się także ochrona bagażu. Częsta zmiana miejsc pobytu stanowi zagrożenie dla transportowanych przez Ciebie przedmiotów. Zastanawiasz się, co poza tym powinno zapewniać ubezpieczenie w podróży zagranicznej? To zależy od indywidualnych potrzeb. Jednak przede wszystkim zwróć uwagę na te aspekty:

Jak wybrać sumę ubezpieczenia w polisie turystycznej na rok?

Jednym z najważniejszych kryteriów, którymi kierują się turyści wybierający roczne ubezpieczenie podróżne, jest jego cena. Często zdarza się, że bardzo istotne w kontekście zagranicznej podróży rozszerzenia kosztują niewiele. Dlatego koniecznie zwróć uwagę, by przed każdym zakupem polisy na wyjazd dokładnie zapoznać się z OWU towarzystwa – nie warto kierować się jedynie kwotą składki, ponieważ im szerszy zakres ochrony, tym większe bezpieczeństwo w podróży!

Jak zatem wybrać sumę ubezpieczenia kosztów leczenia? Najważniejszym kryterium jest Twój stan zdrowia. Jeśli chorujesz przewlekle, powinieneś poinformować o tym ubezpieczyciela. Wówczas składka za polisę wzrośnie, ale wykupienie właściwego rozszerzenia zapewni pokrycie kosztów niezbędnego leczenia związanego z istniejącymi już chorobami. (Więcej informacji dotyczących ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą znajdziesz w tej poradzie).

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Dodatki do ubezpieczenia turystycznego – na co warto podstawić?

Częste podróże to szansa na spełnienie marzeń i wzbogacenie życiowych doświadczeń. Niestety należy pamiętać także o pewnych zagrożeniach związanych z wyjazdami. Właśnie dlatego warto wziąć pod uwagę rozszerzenia do polis turystycznych, które proponują towarzystwa. W podstawowej lub rozszerzonej wersji ubezpieczenia podróżnego, w zależności od oferty, możesz znaleźć ochronę NNW. Jeśli dojdzie do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci, będziesz mógł liczyć na wypłatę świadczenia.

Ciekawym rozwiązaniem za granicą jest także assistance. Jeśli zgubisz dokumenty i będziesz potrzebować pomocy tłumacza, wystarczy, że zadzwonisz do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego. Z łatwością zorganizujesz też pomoc prawną. Wszystko zależy jednak od warunków ochrony, które zapewnia Ci dana firma. Nie zapominaj o rozszerzeniu polisy o choroby przewlekłe, pracę lub aktywności, które zamierzasz podejmować. Rozsądnym dodatkiem będzie też ochrona bagażu.

To ważne!

Jeżeli podróżujesz autem, koniecznie wykup dodatkowe rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej, jakim jest auto assistance, które zapewni Ci holowanie oraz naprawę na miejscu w razie awarii lub wypadku w podróży.

Roczna polisa turystyczna – czy warto postawić na ofertę biura podróży?

Jeśli wykupiłeś wycieczkę zagraniczną zorganizowaną przez biuro podróży, na pewno w pakiecie znajdzie się też ubezpieczenie na wyjazd, co stanowi pewną wygodę. Jednak zawsze warto sprawdzić, jakie są szczegóły takiej polisy. Niestety może okazać się, że zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego od organizatora podróży jest niewielki i nie wystarczy, by zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa w trakcie wyjazdu.

Niezależnie od tego, czy podróżujesz na własną rękę, czy jest to wyprawa zorganizowana, zawsze masz możliwość dokupienia indywidualnej polisy turystycznej. Dzięki temu dopasujesz ubezpieczenie podróżne do swoich potrzeb, a także wymogów terytorium, do którego zmierzasz. Jeśli wybierasz się na przykład w góry i planujesz uprawiać sporty zimowe, rozważ ubezpieczenie turystyczne na narty i snowboard.

Wyłączenia z rocznej polisy podróżnej – co warto wiedzieć?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe dyktuje swój zakres ochrony, który znajdziesz w OWU. Przykładowo, może ograniczyć polisę ze względu na dane terytorium. Ubezpieczyciele często rezygnują też z gwarancji ochrony podczas uprawiania pewnych sportów – zwłaszcza tych, które są obarczone wysokim ryzykiem. Dlatego warto sprawdzić ten aspekt jeszcze przed podpisaniem umowy.

Ubezpieczenie turystyczne na rok może nie zadziałać również w przypadku spożycia alkoholu czy wykonywania pracy fizycznej. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, a zataiłeś swój stan zdrowia przed ubezpieczycielem, również nie uzyskasz świadczenia. Niektóre firmy wprowadzają też ograniczenia wiekowe. Oznacza to, że seniorzy (po 65 lub 70 roku życia) nie mogą w wielu przypadkach podpisać umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jednak jest to zależne od ubezpieczyciela. (Z tej porady dowiesz się więcej na temat polisy dla seniora).

Zakup polisy podróżnej na rok – o czym jeszcze warto pamiętać?

Wybierając polisę, pamiętaj przede wszystkim o porównaniu ofert ubezpieczeń turystycznych na rok samodzielnie w kalkulatorze online lub z pomocą naszego doradcy. Dzięki temu poszerzysz informacje dotyczące najbardziej opłacalnych rozwiązań dobranych do swoich potrzeb. Jedynie dokładne porównanie propozycji wielu ubezpieczycieli pozwoli Ci znaleźć tę idealną polisę!

Zwróć także uwagę na sumę ubezpieczenia. To maksymalna kwota, którą możesz uzyskać w ramach odszkodowania. Im wyższa, tym lepiej dla Ciebie, ponieważ koszty leczenia za granicą są bardzo drogie. Jeśli jesteś chory przewlekle, musisz uwzględnić to także w swojej polisie, aby mieć zabezpieczenie w razie pogorszenia stanu zdrowia.

Długa podróż a kwestie zatrudnienia – zadbaj o niezbędne formalności

Planujesz dłuższy wyjazd? A może podróż dookoła świata? Oprócz zakupu polisy turystycznej nie zapomnij także o dopełnieniu niezbędnych formalności związanych ze swoim zatrudnieniem. Przed wyprawą koniecznie omów z pracodawcą kwestię planowanej nieobecności w pracy. W pierwszej kolejności wykorzystaj zaległy urlop – dzięki temu otrzymasz pełne wynagrodzenie jeszcze przez jakiś czas.

Jeśli Twoim celem jest długa podróż po wielu kontynentach i nie zamierzasz w tym czasie kontynuować współpracy z obecną firmą, rozważ inne opcje. W tej sytuacji możesz wykorzystać na przykład roczny urlop bezpłatny. Dzięki temu bez składania wypowiedzenia po odbytej podróży bezpiecznie wrócisz do pracy na dotychczasowych warunkach.

Urlop roczny to jednak długi okres, dlatego możliwie jak najwcześniej poinformuj szefa o swoich planach. Dzięki temu dasz mu szansę na znalezienie zastępstwa, za co każdy pracodawca z pewnością będzie Ci wdzięczny. (Sprawdź, jak prawidłowo złożyć wniosek o urlop).

Szukasz ubezpieczenia turystycznego? – sprawdź oferty polis w CUK!

Dzięki bogatej ofercie CUK znajdziesz dostosowane do potrzeb wyjazdu ubezpieczenie turystyczne na wakacje lub cały rok! Odwiedź nas w jednej z placówek stacjonarnych lub skontaktuj się z naszym doradcą na infolinii. Dzięki łatwej kalkulacji online na stronie CUK po wprowadzeniu danych otrzymasz szybką wycenę najlepszych polis podróżnych w preferowanym zakresie. W porównywarce czekają na Ciebie propozycje ubezpieczeń od ponad 30 znanych towarzystw – sprawdź ofertę CUK już dziś!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku