2021-05-21

Podróż dookoła świata - ile kosztuje i jak ją najlepiej zorganizować?

Marzysz o podróży dookoła świata? Porównujemy różne sposoby podróży - poznaj ich zalety i wady.

Podróż dookoła świata - ile kosztuje i jak ją najlepiej zorganizować?

Codziennie jeździsz palcem po mapie i marzysz o wycieczce dookoła świata? Coraz śmielej myślisz o tym, by wybrać się w taką wyprawę i zastanawiasz się, jaki budżet może ona pochłonąć? Koszt podróży dookoła świata może być naprawdę różny. Wszystko zależy od tego, czy decydujesz się na zorganizowanie takiej wycieczki samodzielnie, czy korzystasz z usług biura podróży oraz ile czasu i gdzie będziesz podróżować. Sprawdziliśmy dla Ciebie, ile kosztuje podróż dookoła świata i jakie są wady i zalety różnych form zwiedzania świata!

Podróże dookoła świata z biurem podróży

Najprostszym, jednak chyba najdroższym sposobem przeżycia takiej przygody jest skorzystanie z oferty biura podróży. Dookoła świata podróżować można np. z organizatorem Kiribati Club. Biuro podróży proponuje miesięczną (a dokładnie 31-dniową podróż dookoła świata. Trasa takiej wyprawy obejmuje cztery kontynenty i sześć państw w tym Japonię, Australię, Nową Zelandię wyspę Fidżi i USA. W każdym z tych krajów uczestnicy odwiedzają charakterystyczne miasta m.in. Tokio, Sydney, San Francisco czy Nowy Jork.

Organizator na liście miejsc do odwiedzenia umieścił również kultowe parki narodowe. Obcować z naturą podczas takiej wycieczki można m.in. w obliczu Wulkanu Fuji w Japonii, podczas nurkowania na rafie koralowej w Australii, trekkingu w Parku Narodowym Tongariro w Nowej Zelandii czy spaceru szlakami Wielkiego Kanionu w USA. Jak widać wycieczka dookoła świata z tym biurem jest naszpikowana atrakcjami. Jest tu jednak także miejsce na odpoczynek w cieniu palm na Wyspie Fidżi. 

Wycieczka dookoła świata - cena oferty z biura podróży

Wycieczka trwająca 31 dni, którą organizuje biuro Kiribati Club kosztuje 27 999 zł. Cena obejmuje oczywiście bilety lotnicze i noclegi w hotelach oraz koszt transportu pociągami i samochodami na terenie danego kraju. Oprócz tego w koszt wycieczki wliczone są fakultatywne wycieczki czy rejsy, a także opieka przewodnika/opiekuna grupy.

Uczestnicy, wyjeżdżający w ramach podróży Kiribati Club objęci są ubezpieczeniem Signal Iduna. Zakres tej polisy turystycznej obejmuje: 

  • ubezpieczenie kosztów leczenia - suma ubezpieczenia 100 000 EUR,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków - NNW - suma ubezpieczenia 15 000 PLN,
  • ubezpieczenie bagażu - suma ubezpieczenia - 1000 PLN.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Podróż dookoła świata na własną rękę

Jeśli masz nieograniczoną ilość czasu, a samodzielne podróże po świecie Cię nie przerażają, możesz zdecydować się na wycieczkę dookoła świata właśnie w takim trybie. Planując taką podróż samodzielnie, masz pewność, że każdy punkt podróży będzie Ci odpowiadał, co nie zawsze może mieć miejsce w przypadku narzuconych tras przez biuro podróży. Masz ochotę na zwiedzanie USA na własną rękę? Możesz zatrzymać się tu na dłużej i eksplorować różne zakątki tego kraju. Możesz odpoczywać, kiedy chcesz i zwiedzać, co chcesz. 

Dłuższa wycieczka oznacza jednak większy budżet. Dlatego podróżnicy, decydujący się na zwiedzanie świata na własną rękę poszukują pracy, w której mogą wykonywać swoje obowiązki zdalnie lub po prostu podejmują pracę wszędzie tam, gdzie się aktualnie znajdują. Taka podróż dookoła świata może trwać nawet kilka lat bez obawy o znaczne uszczuplenie budżetu.

Bilet dookoła świata

Jeśli szukasz oszczędności, możesz zdecydować się m.in. na zakup tzw. biletu dookoła świata - round-the-world ticket, czyli tzw. RTW. Taki lot dookoła świata oferowany jest przez różne “stowarzyszenia” (sojusze), do których należą poszczególne linie lotnicze. Przykładowym zrzeszeniem jest np. Star Alliance - tutaj znajdziemy np. LOT oraz linię Lufthansa.

Czy lot dookoła świata z takim biletem się opłaca? Okazuje się, że to rozwiązanie pozwala na wprowadzenie znacznych oszczędności do budżetu w porównaniu z kosztem kilku biletów. Wybierając taką formę można zaoszczędzić nawet do 30%. Bilet dookoła świata można skomponować samodzielnie lub skorzystać z “gotowca”. Wybierając tę drugą opcję, trzeba liczyć się jednak zazwyczaj z wyższą ceną. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak długo można podróżować na takim bilecie i jakie są jego wady? Bilet jest ważny 1 rok od daty pierwszego wylotu, chociaż można zrealizować go podczas miesięcznej wycieczki. Oprócz ram czasowych ważne jest również to, że musisz wrócić dokładnie do tego kraju, z którego wyjechałeś. Nie możesz skończyć swojej wycieczki w innym państwie. 

Linie lotnicze wprowadzają również inne ograniczenia. W zależności od oferty, spotkamy się z ograniczeniem, co do tras lub limitem kilometrów, który można wykorzystać przy jednym bilecie. Niektóre firmy wprowadzają również zasadę, że nie można się cofać, chociaż wybór kierunku lotu jest dowolny - można wybrać albo zachód, albo wschód. Inne stowarzyszenia lotnicze natomiast zastrzegają, że w ramach biletu dookoła świata można zatrzymać się tylko jeden raz na danym kontynencie.

Warto zaznaczyć, że opcja biletu dookoła świata nie pozostawia podróżującym za dużo spontaniczności. Całą trasę trzeba zaplanować na etapie zakupu biletu, dlatego to rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach podróży i zobaczyć wcześniej ustalone miejsca. Oczywiście możliwe jest późniejsze edytowanie wylotów, jednak jest to opcja dodatkowo płatna. Taka ułożona przed wylotem trasa to jednak dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie podróżowali za dużo po świecie i obawiają się, że brak planu może wprowadzić chaos w ich podróży marzeń. 

Bilet dookoła świata - cena

To, ile zapłacimy za taki bilet, jest zależne nie tylko od rodzaju sojuszu (stowarzyszenia linii lotniczych), ale i ilości przesiadek lub mil/kilometrów do wykorzystania podczas podróży. 

Przykładowa wyprawa dookoła świata proponowana przez linię KLM obejmuje miasta tematycznie nawiązujące do starożytnej historii, a więc Londyn, Pekin, Osaka, Honolulu, Gwatemala, Lima kończąc ponownie na Londynie. Koszt takiej wycieczki to 2350 EUR, a więc 10,5 tys. zł. Warto zaznaczyć, że startując z Polski, trzeba doliczyć bilet do Wielkiej Brytanii.

Rejs dookoła świata

A może zamiast lotu samolotem wolisz wybrać rejs? W 2017 roku angielska linia Mundy Cruising oferowała rejs dookoła świata w 357 dni. Taka wycieczka kosztowała 125 tys. funtów, a uczestnicy rejsu odwiedzili wszystkie kontynenty! 

Obecnie również można napotkać ciekawe oferty takich rejsów. Podróż dookoła świata statkiem kupić można np. na stronie tanierejsowanie.pl. Można tu łatwo zarezerwować swoją wymarzoną wycieczkę! Ale uwaga! Taką podróż warto planować dużo wcześniej, bo wiele statków ma wykupiony komplet biletów.

Podróż dookoła świata - koszt rejsu

Cena rejsu dookoła świata, który trwa ok. 120 dni to 12 999 EURO za osobę, a więc prawie 59 tys. złotych (dane z maja 2021 r.). Cena obejmuje pobyt na statku. Doliczyć do tej kwoty trzeba ceny wycieczek, pobytu na lądzie czy koszt pamiątek. Można oczywiście zdecydować się na inną opcję np. rejs trwający 128 dni, a nawet 214 dni, jednak trzeba liczyć się z o wiele większym kosztem.

Podróż dookoła świata - cena ubezpieczenia

Jeśli zdecydowałeś się na wycieczkę dookoła świata zorganizowaną przez biuro podróży, masz zapewnione ubezpieczenie. Jednak warto przeanalizować, jaką propozycję ma dla Ciebie organizator takiej podróży. Z reguły zakres ochrony polisy turystycznej, proponowanej w ramach gotowej wycieczki jest bardzo niewielki.  

Jeśli postanowiłeś podróżować samodzielnie, wtedy jasne jest, że kwestia ubezpieczenia turystycznego leży w Twoich rękach. Warto dopasować polisę podróżną do swoich potrzeb i sposobu podróżowania. Na przykład, jeśli zdecydowałeś się na zwiedzanie Nowej Zelandii na własną rękę i w planach masz trekking, dobrze jest przyłożyć się do wybierania polisy pod kątem ubezpieczenia NNW i być zabezpieczonym na wypadek zwichniętej czy złamanej kostki. 

W przypadku podróży dookoła świata można wybrać oferty dostosowane do różnych kontynentów. W zależności od zakresu i oferty, ubezpieczenie na podróż dookoła świata może kosztować od ok. 10 do ok. 100 zł dziennie. Jeśli podróżujemy dłużej niż miesiąc czy dwa, warto rozważyć opcję korzystniejszej finansowo polisy rocznej.

Szukasz ubezpieczenia na podróż? W takim razie koniecznie odwiedź placówkę CUK lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku