2022-09-23

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty i snowboard?

Sprawdź, czy warto mieć polisę turystyczną na stoku!

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie na narty i snowboard?

Dyscypliny zimowe, takie jak narciarstwo czy snowboard to nie tylko wspaniała atrakcja w trakcie urlopu lub ferii, ale także sport, dzięki któremu można zadbać o kondycję. Niestety, jak każda tego typu aktywność fizyczna, niesie za sobą spore ryzyko kontuzji czy groźnego wypadku. Właśnie z tego powodu przed planowanym wyjazdem na narty czy snowboard w Polsce lub za granicę rozważ zakup odpowiedniego ubezpieczenia. Poniżej wyjaśniamy, co powinna zawierać taka polisa. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy i dlaczego warto mieć ubezpieczenie na stoku!

Ubezpieczenie na narty w Polsce – jakiej polisy potrzebujesz?

Choć każda osoba ubezpieczona w ramach NFZ uzyska pomoc w nagłych wypadkach – także podczas groźnego zdarzenia na stoku, to wyjazd na narty lub snowboard warto dodatkowo zabezpieczyć. Ubezpieczenie na narty w Polsce może bowiem zapewnić ochronę OC, NNW czy assistance. Dzięki polisie z odpowiednim rozszerzeniem zyskasz specjalistyczną pomoc medyczną, transport do najbliższej placówki, a także zwrot kosztów leczenia i rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu. Ubezpieczenie NNW i OC na narty może natomiast działać nie tylko w trakcie ferii czy urlopu, ale także całym rokiem.

Planujesz rodzinny wyjazd w góry? Twoje dziecko wybiera się na szkolną wycieczkę? Zadbaj o bezpieczeństwo swoich pociech nie tylko w trakcie ferii zimowych, ale także przez cały rok – wykup polisę NNW już dziś!

Czym jest ubezpieczenie narciarskie?

Polisa narciarska to w praktyce rozbudowane ubezpieczenie turystyczne, które daje ochronę w przypadku uprawiania sportów wysokiego ryzyka, a do takich zaliczyć można zarówno narciarstwo, jak i snowboard. Zwróć uwagę na to, co gwarantuje wybrana polisa turystyczna na narty. Ubezpieczenie z odpowiednim rozszerzeniem zapewni Ci maksymalną ochronę podczas przykrych zdarzeń, do których może dojść na stoku. Dzięki niemu unikniesz większych problemów finansowych w razie doznania urazu.

Co zapewnia ubezpieczenie narciarskie? Najczęściej obejmuje ono koszty leczenia, dostęp do placówek medycznych, koszty poszukiwania i ratownictwa medycznego (na stoku i poza stokiem), a także transport do szpitala. W zależności od konkretnej oferty i dobranych dodatków od towarzystwa ubezpieczeniowego polisa może też uwzględniać odszkodowanie za zgubiony czy uszkodzony bagaż, w tym również sprzęt sportowy.

Ubezpieczenie na narty za granicę – o czym należy pamiętać?

Ubezpieczenie narciarskie lub na snowboard powinno być przede wszystkim dobrane pod kątem kraju, do którego się wyjeżdża. Do podstawowej pomocy medycznej za granicą w krajach UE i EFTA uprawnia karta EKUZ – o tym, czym jest i gdzie się ją wyrabia, pisaliśmy już w tej poradzie. Jednak nie zawsze jest ona wystarczającą gwarancją pokrycia wszelkich kosztów związanych z wypadkiem na stoku. W tej sytuacji najlepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty akcji ratowniczej, działań pogotowia górskiego czy transportu medycznego w niektórych krajach. Sprawdź też poradę, w której wyjaśniamy, kiedy karta EKUZ może być niewystarczająca.

Warto wiedzieć!

Polska jest wyjątkiem wśród państw Europy, jeśli chodzi o przeprowadzenie akcji ratowniczej przez GOPR i TOPR. Gdy ulegniesz wypadkowi na polskim stoku, pomoc udzielona przez ratowników będzie bezpłatna. Za granicą oprócz karty EKUZ przed poniesieniem ogromnych kosztów związanych z ratownictwem uchroni Cię właściwe ubezpieczenie narciarskie (turystyczne).

Zakup polisy na narty lub snowboard – co może zapewnić?

Odszkodowanie wypłacone w ramach ubezpieczenia turystycznego na narty lub snowboard pokryje koszty leczenia za granicą, gdy np. ulegniesz wypadkowi na stoku i skręcisz kostkę, kolano lub doznasz innych urazów. Do takiej polisy warto włączyć również OC w życiu prywatnym. Wtedy to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie, która z naszej winy ulegnie wypadkowi – czasem chwila nieuwagi może bowiem doprowadzić do niebezpiecznej kolizji na stoku.

Ubezpieczenia narciarskie mogą posiadać nie tylko rozbudowane rozszerzenia w postaci OC czy NNW. Ubezpieczyciel pomoże Ci również w rezerwacji dodatkowej doby hotelowej, zorganizuje tłumacza, prawnika oraz transport do kraju (sprawdź, na jakie wsparcie możesz liczyć w ramach polisy assistance w podróży).

Jeśli przed wyjazdem za granicę wykupisz ubezpieczenie turystyczne, możesz być spokojny w trakcie uprawiania sportów zimowych, takich jak snowboard czy narty. Wyjazd za granicę gwarantuje wspaniałe przeżycia i piękne, ośnieżone stoki dla pasjonatów. Zakup polisy na taką podróż należy jednak rozszerzyć o podejmowaną aktywność: narciarstwo, snowboarding, saneczkarstwo, łyżwiarstwo itp. Według niektórych towarzystw są to sporty wysokiego ryzyka, inni zaś uznają je za ekstremalne. Skorzystaj z naszego kalkulatora online i wykup polisę turystyczną dostosowaną do Twojego wyjazdu!

Co powinna zawierać polisa na narty lub snowboard?

Istnieje wiele sytuacji, w których należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie rozszerzenie przy zakupie ubezpieczenia turystycznego na wyjazd. Ten temat rozwinęliśmy już szerzej w poprzedniej poradzie: Sprawdź, jakie ubezpieczenie przyda Ci się na stoku. Ubezpieczenie na wyjazd powinno przede wszystkim posiadać właściwy dla wybranej aktywności zakres ochrony – w tym wypadku warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków;
  • KL – ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą i ratownictwa;
  • OC w życiu prywatnym – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej;
  • assistance – organizacja transportu medycznego, tłumacza, opieki nad dziećmi, gdy opiekun ulegnie wypadkowi itd.;
  • dodatkowe opcje – np. ubezpieczenie bagażu, sprzętu, uprawianie sportów ekstremalnych.
ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy zwrócić szczególną uwagę na rozszerzenie polisy narciarskiej?

Warto wspomnieć, że jazda na nartach poza wytyczonymi trasami jest zaliczana przez wiele towarzystw do sportów tzw. wysokiego ryzyka. Jeśli zamierzasz wzbogacić swój wyjazd o takie atrakcje, wykup odpowiednio rozszerzone ubezpieczenie. Polisa włączająca sporty ekstremalne będzie kosztować nieco więcej niż standardowa, jednak warto się na nią zdecydować ze względu na zwiększone ryzyko wypadku.

O właściwym rozszerzeniu polisy narciarskiej możesz pomyśleć także, jeśli zainwestowałeś w drogi sprzęt. Jest to zwykle spory wydatek – zwłaszcza gdy wybieramy profesjonalne produkty z wyższej półki. Podczas zimowej wycieczki w góry przyda Ci się zatem ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje kradzież bagażu oraz sprzętu. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule – sprawdź, czy ubezpieczenie bagażu chroni też sprzęt sportowy.

Polisa turystyczna na zimowy wyjazd powinna również uwzględnić rozszerzenie o choroby przewlekłe. Nasilenie objawów lub nagłe pogorszenie stanu zdrowia może nie tylko wykluczyć nas z uprawiania ulubionych aktywności, ale także narazić na spore koszty. Jeśli jednak przed zagranicznym wyjazdem w góry wykupisz polisę z odpowiednim rozszerzeniem, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, gdy poczujesz się źle z powodu określonego schorzenia. Wiele towarzystw ujęło choroby przewlekłe w zakresie ubezpieczenia, zatem wskazanie ich nie podniesie ceny polisy.

O czym warto pamiętać, by wyjazd na narty był bezpieczny?

Wybierając się w góry celem uprawiania sportów zimowych, musisz pamiętać o odpowiednim ekwipunku. Choć ośrodki narciarskie często oferują wypożyczenie odpowiedniego sprzętu, to nie zawsze będzie on dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji. O tym, jak przygotować się do wyjazdu pisaliśmy już w tej poradzie – sprawdź, jak spakować się na wyjazd w góry.

Niezależnie od tego, na jakim poziomie zaawansowania jesteś w danej dyscyplinie zimowej, pamiętaj, by zachować ostrożność na stoku. Mierz siły na zamiary, korzystaj tylko z wyznaczonych tras, a także uważaj na innych użytkowników. Ubezpieczenie narciarskie przyda się nie tylko do Austrii czy Włoch, gdzie znaleźć można naprawdę trudne trasy dla zaawansowanych narciarzy, ale także wtedy, gdy dopiero uczysz się jeździć na stoku, np. w Zakopanem. Jeśli chcesz wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu zimowego przeczytaj też naszą poradę – bezpieczne ferie zimowe 2023.

Wybierasz się na narty? – wykup ubezpieczenie turystyczne w CUK!

Planujesz wyjazd na narty, snowboard lub inny typ zimowej rekreacji? Nie zapomnij się ubezpieczyć! Możesz to zrobić wygodnie i łatwo, korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online. Czekają na Ciebie najlepsze oferty od znanych towarzystw ubezpieczeniowych.

Zapewniamy też kompleksowe wsparcie naszych doradców. Zajrzyj do placówki lub zadzwoń na infolinię i zapytaj o najdogodniejszą ofertę ubezpieczenia na narty. Dzięki polisie narciarskiej zyskasz pewność, że w trudnej sytuacji zdrowotnej w trakcie wyjazdu nie poniesiesz konsekwencji finansowych, a także otrzymasz odpowiednią pomoc. Nie czekaj – wykup polisę turystyczną w CUK już dziś!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku