Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2019-09-24

Kiedy warto kupić ubezpieczenie na narty?

Sprawdź, czy warto mieć polisę turystyczną na stoku!

Zastanawiasz się, czy wyjeżdżając na narty lub snowboard potrzebne jest Ci ubezpieczenie? Czy za granicą wystarczy sama karta EKUZ? Wyjeżdżając na narty zawsze warto się ubezpieczyć. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i kiedy szczególnie rozważyć zakup ubezpieczenia turystycznego na narty.

Ubezpieczenie dla narciarzy obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków i koszty leczenia, jeśli wyjeżdżasz za granicę.

Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

Czy wiesz, że posiadanie karty EKUZ uprawnia do korzystania w państwach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) tylko z bezpłatnego leczenia w placówkach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia? Posiadacz karty EKUZ będzie zmuszony do opłacenia kosztów akcji ratowniczej, działań pogotowia górskiego, przewozu do szpitala czy do kraju na własną rękę. To może bardzo nadszarpnąć domowy budżet. Właśnie dlatego przed zagranicznym wyjazdem w góry warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Aby dowiedzieć się więcej o karcie EKUZ, przeczytaj naszą poradę “Czym jest EKUZ i gdzie się ją wyrabia?”.

Gdy wyjeżdżasz na stok za granicę

Polska jest wyjątkiem wśród państw Europy, jeśli chodzi o przeprowadzenie akcji ratowniczej przez GOPR i TOPR. Gdy ulegniesz wypadkowi na polskim stoku, pomoc udzielona przez ratowników będzie bezpłatna. 

Inaczej jest niestety za granicą. Tutaj możemy za takie działania zapłacić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Jeśli przed wyjazdem za granicę wykupisz ubezpieczenie turystyczne, możesz być spokojny. Ubezpieczyciel zapłaci za przeprowadzenie akcji poszukiwawczej i ratowniczej oraz transport do placówki medycznej. Odszkodowanie wypłacone z polisy dla narciarza pokryje także koszty leczenia za granicą, gdy ulegniesz wypadkowi na stoku i skręcisz kostkę, kolano lub doznasz innych urazów. 

W ramach assistance, ubezpieczyciel pomoże Ci również w rezerwacji dodatkowej doby hotelowej, zorganizuje tłumacza, prawnika, a także transport do kraju (sprawdź na jakie wsparcie możesz liczyć w ramach polisy assistance w podróży).

Kiedy uczysz się jeździć na nartach, snowboardzie

Narty czy snowboard to sport dość niebezpieczny tym bardziej, jeśli dopiero stawiamy pierwsze kroki. O wypadek na stoku wtedy nietrudno. Tutaj z pomocą przychodzi ubezpieczenie NNW - od następstw nieszczęśliwych wypadków. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci rekompensatę za doznanie trwałego uszczerbku na zdrowiu. 

Jeśli wybierasz się pierwszy raz na narty, warto również rozważyć włączenie do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym - OC dla narciarza. Wtedy to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie osobie, która z naszej winy ulegnie wypadkowi

Oczywiście ubezpieczenie OC w życiu prywatnym przyda się również bardziej doświadczonym narciarzom. Czasem chwila nieuwagi może doprowadzić do niebezpiecznej kolizji. 

Gdy uprawiasz sporty ekstremalne

Zakres ochrony podstawowych polis turystycznych trzeba zawsze rozszerzyć o podejmowaną aktywność; narciarstwo, snowboarding, saneczkarstwo, łyżwiarstwo. Według niektórych ubezpieczycieli to sporty wysokiego ryzyka, inni zaś uznają je za sporty ekstremalne. Pamiętaj o rozszerzeniu polisy, jeśli chcesz być pod ochroną!

Warto wspomnieć, że jazda na nartach poza wytyczonymi trasami jest zaliczana przez wiele towarzystw do sportów tzw. wysokiego ryzyka. Jeśli zamierzasz wzbogacić swój wyjazd o takie atrakcje, wykup rozszerzone ubezpieczenie. Polisa włączająca sporty ekstremalne będzie kosztować nieco więcej niż standardowa, jednak warto się na nią zdecydować ze względu na zwiększone ryzyko wypadku.

Gdy zainwestowałeś w drogi sprzęt

Sprzęt narciarski jest dość kosztowny, zwłaszcza gdy wybieramy produkty z wysokiej półki. Podczas zimowej wycieczki w góry przyda Ci się ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje kradzież bagażu oraz sprzętu. Zwróć na to uwagę podczas wyboru polisy. Warto przeczytać też poradę “Czy ubezpieczenie bagażu chroni też sprzęt sportowy?”.

Gdy chorujesz przewlekle

Objawy przewlekłej choroby mogą się w każdej chwili nasilić. Jeśli przed zagranicznym wyjazdem w góry kupisz polisę z odpowiednim rozszerzeniem, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, gdy poczujesz się źle z powodu nietypowego schorzenia.

Ubezpieczenie turystyczne na narty - zakres ochrony

Podsumowując, wyjeżdżając na narty, szczególnie za granicę, warto kupić ubezpieczenie. Zwróć uwagę czy zakres ochrony zawiera:

-    NNW - ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków
-    KL - ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą 
-    ubezpieczenie kosztów ratownictwa 
-    OC w życiu prywatnym - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej 
-    assistance - organizacja transportu medycznego, tłumacza, opieki nad dziećmi, gdy opiekun ulegnie wypadkowi itd.  
-    dodatkowe opcje np. ubezpieczenie bagażu, sprzętu, uprawianie sportów ekstremalnych

Kup ubezpieczenie turystyczne w CUK

Możesz to zrobić wygodnie i łatwo z pomocą naszych specjalistów. Zajrzyj do naszej placówki lub zadzwoń na infolinię i zapytaj o najdogodniejszą ofertę ubezpieczenia turystycznego na narty.

Oceń artykuł

0
(0)