2023-05-17

Jakie ubezpieczenie wybrać do Tanzanii i ile ono kosztuje?

Wykup  polisę turystyczną w CUK i bezpiecznie podróżuj po Tanzanii!

Jakie ubezpieczenie wybrać do Tanzanii i ile ono kosztuje?

Planujesz wakacje w Tanzanii i zastanawiasz się, jak się do nich przygotować? Jeśli czytasz ten tekst, z pewnością rozważasz zakup ubezpieczenia turystycznego do Tanzanii. To bardzo dobre podejście, ponieważ różne sytuacje losowe, które mogą wydarzyć się podczas takiego wyjazdu, często mocno nadwyrężają domowy budżet. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie na wyjazd do Tanzanii nie jest obowiązkowe, ale bardzo pomocne, gdy będziemy zmuszeni skorzystać podczas wyjazdu np. z leczenia, hospitalizacji czy ratownictwa.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na wyjazd do Tanzanii?

Warto wiedzieć, że standardy opieki medycznej w Tanzanii odbiegają od tych europejskich. Okazuje się, że pacjenci, którzy muszą poddać się specjalistycznemu leczeniu, będą często musieli zostać przetransportowani do państw ościennych – Kenii czy RPA. Taki medyczny transport lotniczy jest bardzo drogi, dlatego zaleca się wykupienie ubezpieczenia, które je pokryje. Osoby o wątłym zdrowiu powinny także pomyśleć o specjalnym dodatku do ubezpieczenia – leczenie chorób przewlekłych zazwyczaj nie jest objęte podstawowym pakietem.

Karta EKUZ – czy wystarczy w Tanzanii

Nie! Mając kartę EKUZ możemy korzystać bezpłatnie z opieki medycznej na terenie krajów Unii Europejskiej, do której Tanzania, oczywiście, nie należy. Dlatego karta EKUZ podczas wyjazdu do Tanzanii nam się po prostu nie przyda. Jedynym sposobem na uniknięcie wysokich opłat za leczenie na terenie Tanzanii jest specjalne ubezpieczenie turystyczne.

Przykład 1:

Agnieszka marzyła o podróży do Tanzanii, ale zastanawiała się nad ubezpieczeniem zdrowotnym. Wiedziała, że karta EKUZ, którą sobie kiedyś wyrobiła, nie będzie wystarczająca w przypadku wyjazdu do Tanzanii. Zdecydowała się więc na wykupienie specjalnego ubezpieczenia turystycznego, które zapewni jej ochronę medyczną podczas pobytu w Tanzanii i pozwoli uniknąć wysokich kosztów leczenia. Agnieszka podczas jednej z wycieczek skręciła kostkę. Trafiła do szpitala. Łączny koszt leczenia oraz transportów między placówkami wyniósł ponad 15 000 zł. Dzięki wykupionej polisie towarzystwo ubezpieczeniowe pokryło wszelkie niezbędne koszty.

Jak wybrać ubezpieczenie do Tanzanii?

Jakie elementy powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii? W zależności od sposobu odpoczynku czy indywidualnych potrzeb będziemy zwracać uwagę na inne kwestie. Jednak baza ubezpieczenia zazwyczaj jest podobna. Oto najważniejsze elementy takiej polisy:

  • Koszty leczenia za granicą

Wiemy już, że w niektórych skomplikowanych przypadkach medycznych konieczne może być transportowanie pacjenta do innego kraju. Koszt medycznego transportu za granicą nie należy do najtańszych, a mając ubezpieczenie turystyczne możemy być spokojni, ponieważ to towarzystwo zapłaci za przewóz. Polisa pokryje także koszt hospitalizacji, wizyt lekarskich, zakupu leków czy przewozu pacjenta do Polski. Wybierając ubezpieczenie, zwróćmy uwagę na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą. Im większa ta suma, tym lepiej. Dobrze, jeśli wynosi ona minimum 50 000 euro.

  • Koszty ratownictwa

Ten element jest przydatny miłośnikom wycieczek, czy to górskich, czy też innego rodzaju. Chroni na wypadek konieczności zorganizowania akcji poszukiwawczej – na morzu, lądzie czy w górach. Oznacza to, że akcje ratownicze czy poszukiwawcze zostaną w pełni opłacone przez towarzystwo.

  • Ubezpieczenie NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków

Mówi się, że „złe” nie śpi. Do wypadków może dojść także na wycieczce. Ubezpieczenie NNW jest przydatne właśnie w takich losowych sytuacjach. Jeśli będąc na wakacjach w Tanzanii skręcimy kostkę, w ramach ochrony NNW otrzymamy odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.

  • OC w życiu prywatnym (odpowiedzialność cywilna)

To ubezpieczenie jest przydatne wtedy, gdy na wycieczce wyrządzisz krzywdę osobie trzeciej. Dotyczy to zarówno zniszczenia mienia np. drogiego sprzętu fotograficznego, jak i uszkodzenia ciała. Mając ubezpieczenie turystyczne w postaci OC w życiu prywatnym, nie będziesz musiał pokrywać kosztów naprawy czy zadośćuczynienia ze swojej kieszeni – zajmie się tym towarzystwo ubezpieczeniowe.

  • Ubezpieczenie bagażu

Ten rodzaj ubezpieczenia jest pożądany szczególnie przez podróżnych, którzy zabierają ze sobą na wycieczkę drogi sprzęt, np. laptop czy kamerę. Jednak umówmy się szczerze – zgubienie przez linie lotnicze bagażu nawet o niewielkiej wartości jest dość uciążliwe podczas wakacji. Mając ubezpieczenie bagażu, w razie jego uszkodzenia czy zgubienia, otrzymasz odszkodowanie.

  • Assistance

Nie znasz języka angielskiego na tyle, aby swobodnie załatwić różne sprawy? Podczas podróży przyda Ci się assistance. W jego ramach towarzystwo pomoże zorganizować pomoc w razie losowych sytuacji, nagłych wypadków. Asystent udzieli wskazówek, np. gdzie znajduje się najbliższy szpital, pomoże zarezerwować pokój w hotelu, pomoc drogową itd. 

  • Dodatkowe klauzule

Warto zastanowić się nad dodatkową ochroną. Na przykład osoby przewlekle chore powinny dokupić dodatek do polisy, który zagwarantuje opłacenie leczenia w związku z tą zdrowotną przypadłością. Na przykład, jeśli osoba chorująca na cukrzycę wyląduje w szpitalu w związku ze spadkiem poziomu cukru we krwi, mając ubezpieczenie obejmujące klauzulę „choroby przewlekłe”, nie będzie musiała płacić za leczenie. Podstawowa ochrona tutaj nie wystarczy.

Innym ciekawym dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego jest klauzula alkoholowa. W wielu przypadkach polisa „nie zadziała”, jeśli do zdarzenia dojdzie, gdy ubezpieczony jest pod wpływem alkoholu. Rozwiązaniem tego jest ubezpieczenie z klauzulą alkoholową. Przykład: jeśli podczas wizyty w hotelowym barze uszkodzisz aparat fotograficzny innego turysty, ubezpieczyciel pokryje koszt zadośćuczynienia. Bez tego dodatku do polisy, musielibyśmy pokryć koszty naprawy czy zakupu nowego aparatu z własnej kieszeni.

A co jeśli lubimy spędzać czas uprawiając sport? Wtedy dobrze jest się zastanowić nad dodatkową ochroną dla aktywnych. Warto sprawdzić, jakie sporty towarzystwo uznaje za ekstremalne. Taką informację znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia, tzw. OWU.
 

  • Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży

Chociaż ten element nie jest składową ubezpieczenia turystycznego, może uratować nasz portfel w przypadku, gdy musimy zrezygnować z wycieczki. Choroba dziecka, zmiana sytuacji politycznej w miejscu, do którego lecimy czy też inne losowe sytuacje mogą nas zmusić do zmiany planów wyjazdowych. Dzięki ubezpieczeniu od rezygnacji z podróży otrzymasz zwrot zaliczek oraz innych kosztów, które już na wycieczkę poniosłeś. Zadziała także, gdy chcemy wycieczkę z jakiegoś powodu przerwać.

Ubezpieczenie na wypadek COVID-19

Jeśli planujesz podróż do Tanzanii i nie jesteś zaszczepiony na COVID-19, pamiętaj, że obowiązkowo musisz wykonać test RT-PCR nie wcześniej niż 96 h przed przylotem do kraju. Oprócz tego już będąc na miejscu, zobowiązany będziesz do wykonania tzw. rapid testu, a także do jego opłacenia. Warto wspomnieć, że podstawowe ubezpieczenie turystyczne nie pokrywa z reguły leczenia na COVID-19. W związku z wciąż dużą w niektórych krajach zachorowalnością na chorobę wywołaną koronawirusem, ubezpieczyciele proponują tzw. klauzulę COVID-19. To specjalny dodatek do ubezpieczenia turystycznego, z którym masz pewność, że w razie pomocy lekarza czy koniecznością hospitalizacji w związku z COVID-19 nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni. Specjalny dodatek do ubezpieczenia, w zależności od oferty towarzystwa, pokryje np. koszty leczenia COVID-19, testu na koronawirusa czy kosztów kwarantanny lub izolacji. 

Przykład 2:

Adam pojechał na wymarzone wakacje do Tanzanii. Na miejscu poczuł się źle. Wykonał test na COVID 19. Na szczęście miał polisę turystyczną, która obejmowała ochronę również w takiej sytuacji. Adam spędził w szpitalu 5 dni. Koszty leczenia wyniosły ponad 30 tysięcy złotych, jednak to towarzystwo pokryło cały rachunek.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii?

Wiesz już, co powinna zawierać polisa turystyczna do Tanzanii. Jednak, ile ona kosztuje? Cena ubezpieczenia do Tanzanii zależy m.in. od długości pobytu, celu wyjazdu, tego czy podróżny choruje przewlekle lub chce skorzystać z dodatkowych klauzul np. alkoholowej. Z pomocą przychodzi kalkulator ubezpieczeń turystycznych. Wpisując swoje dane, szybko poznasz oferty wybranych towarzystw ubezpieczeniowych i wybierzesz dla siebie najkorzystniejszą. Mało tego, możesz też kupić ubezpieczenie online – bez wychodzenia z domu!

Sprawdźmy na przykładzie, ile kosztuje ubezpieczenie do Tanzanii. W naszej symulacji pod uwagę bierzemy jednego podróżnego – Tomka, 30-latka. Tomek nie choruje przewlekle, a wybiera się do Tanzanii, bo chce przede wszystkim wypocząć. Nie planuje uprawiania sportów wyczynowych czy wysokiego ryzyka. Jego wyjazd trwać będzie 7 dni (01.06-07.06.2023 r.). Oto polisy, które wybrał dla nas kalkulator ubezpieczeń.

Symulacja wykonywana była 06.05.2023 r.
Allianz StandardAllianz ComplexAllianz VIPAllianz Premium

koszty leczenia
i assistance (suma ubezpieczenia)

200 000 zł

300 000 zł

500 000 zł

1 000 000 zł

NNW (suma ubezpieczenia)

20 000 zł

40 000 zł

30 000 zł

60 000 zł

OC w życiu prywatnym
(suma ubezpieczenia)

200 000 zł

400 000 zł

80 000 zł

800 000 zł

bagaż (suma ubezpieczenia)    

1 000 zł

1 600 zł

4000 zł

4 000 zł (ze sprzętem elektronicznym)

klauzula COVID-19

TAK

TAK

TAK

TAK

klauzula alkoholowa

TAK

TAK

TAK

TAK

dodatkowa ochrona

sport rekreacyjny, 
praca umysłowa,
opóźnienie bagażu (SU: 1 000 zł) ,
 opóźnienie lotu (SU: 600 zł)

sport rekreacyjny, 
praca umysłowa,
opóźnienie bagażu (SU: 1 000 zł) ,
 opóźnienie lotu (SU: 600 zł)

sport rekreacyjny, 
praca umysłowa,
opóźnienie bagażu (SU: 1 000 zł) ,
bezpieczna kieszeń, 
Business Assistance, opóźnienie lotu (SU: 600 zł)

sport rekreacyjny, 
praca umysłowa,
opóźnienie bagażu (SU: 1 000 zł) ,
bezpieczna kieszeń, 
Business Assistance, opóźnienie lotu (SU: 600 zł)

cena

77,00 zł

93,10 zł

143,50 zł

240,10 zł

Symulacja wykonywana była 06.05.2023 r.
Proama ElastycznyProama OptymalnyProama Oszczędny

koszty leczenia
i assistance (suma ubezpieczenia)

300 000 zł

200 000 zł

100 000 zł

NNW (suma ubezpieczenia)

30 000 zł

20 000 zł

15 000 zł

OC w życiu prywatnym
(suma ubezpieczenia)

80 000 zł

50 000 zł

NIE

bagaż (suma ubezpieczenia)    

500 zł

500 zł

NIE

klauzula COVID-19

TAK

TAK

TAK

klauzula alkoholowa

TAK

TAK

TAK

dodatkowa ochrona

kradzież mienia na czas wyjazdu (SU: 5 000 zł)        

kradzież mienia na czas wyjazdu (SU: 5 000 zł)

kradzież mienia na czas wyjazdu (SU: 5 000 zł)

cena

54,00 zł

53,00 zł

43,00 zł

Symulacja wykonywana była 06.05.2023 r.
Generali OptymalnyGenerali OszczędnyGenerali Elastyczny

koszty leczenia
i assistance (suma ubezpieczenia)

300 000 zł

100 000 zł

500 000 zł
          

NNW (suma ubezpieczenia)

30 000 zł

15 000 zł

40 000 zł

OC w życiu prywatnym
(suma ubezpieczenia)

100 000 zł

NIE

100 000 zł

bagaż (suma ubezpieczenia)    

500 zł

NIE

500 zł

klauzula COVID-19

TAK

TAK

TAK

klauzula alkoholowa

TAK

TAK

TAK

dodatkowa ochrona

kradzież mienia na czas wyjazdu (SU: 5 000 zł)        

kradzież mienia na czas wyjazdu (SU: 5 000 zł)

kradzież mienia na czas wyjazdu (SU: 5 000 zł)

cena

54,00 zł

43,00 zł

63,00 zł

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych podpowiada nam, że optymalną i rekomendowaną ofertą jest polisa tzw. Allianz Premium. Co prawda, to najdroższa z propozycji, jednak warto zauważyć, że sumy ubezpieczenia są tu wysokie. Na szczególną uwagę zasługuje suma ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą – wynosi aż 1 mln złotych. W przypadku wycieczki do Tanzanii to bardzo ważny element ubezpieczenia.

Czy w Tanzanii jest bezpiecznie?

Bijesz się z myślami – z jednej strony marzysz o egzotycznych wakacjach w Tanzanii, a z drugiej obawiasz się, czy ten kierunek wyjazdu jest bezpieczny? Sprawdziliśmy, jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w Tanzanii. Szczególną ostrożność należy zachować na granicy z Mozambikiem, ponieważ istnieje tam ryzyko zagrożenia terroryzmem. Takie niebezpieczeństwo nie grozi nam jednak raczej w innych miejscach kraju. Warto jednak zachować ostrożność ze względu na napady rabunkowe czy kradzieże. Nie zaleca się zabierania na spacery wartościowych przedmiotów czy dużej ilości gotówki. Paszport warto zdeponować w hotelowym sejfie, a ze sobą brać tylko kopię. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca także, by unikać większych zgromadzeń, uroczystości religijnych, koncertów, a także wieców ze względu na zagrożenie zamieszkami wywołanymi sytuacją polityczną w kraju. Jeśli zdecydujemy się na podróże taksówkami, bezwzględnie wybierajmy te licencjonowane, ponieważ w Tanzanii w wielu turystycznych kurortach dochodzi do incydentów porywania w celu wymuszenia wypłaty gotówki w bankomatach.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca Polaków do rejestracji swojej podróży w systemie Odyseusz. Dzięki temu, w razie problemów MSZ będzie mogło udzielić podróżnemu pomocy za pośrednictwem placówek dyplomatycznych.

Jak poruszać się autem w Tanzanii?

Będziesz poruszał się po kraju wynajętym autem? Warto wiedzieć, że ruch w Tanzanii jest lewostronny. To jednak nie koniec niespodzianek, które czekają na nas na drodze. Niestety, miejscowi nie stosują się do prawa drogowego, traktując je raczej jako zbiór zaleceń. Trzeba też uważać na kierowców pod wpływem alkoholu, uzbroić się w cierpliwość ze względu na zły stan techniczny dróg czy brak ich oświetlenia.

Jakie choroby występują w Tanzanii?

Jak na egzotyczny kraj przystało, w Tanzanii na porządku dziennym są „egzotyczne” choroby. Malaria, denga, cholera, skażenie wody mikroorganizmami czy śpiączka po ukąszeniu muchy tse-tse to tylko niektóre z nich. Chociaż podróżując bezpośrednio z Polski, nie trzeba mieć żadnych obowiązkowych szczepień, warto umówić się z lekarzem medycyny tropikalnej, aby skonsultować kwestię tych zalecanych. Będąc na miejscu, koniecznie zachowajmy ostrożność w kwestii wody. Nawet myjąc zęby, wybierajmy tę butelkowaną. Jeśli chodzi o profilaktykę przeciwmalaryczną, warto dostosować się do zaleceń i spać pod moskitierami, stosować także specjalne repelenty odstraszające komary.

Ubezpieczenie turystyczne do Tanzanii możesz kupić nawet online!

Nie czekaj i już teraz porównaj ubezpieczenie turystyczne w naszym kalkulatorze. Poznaj różne warianty, przeanalizuj i wybierz najlepszy, a następnie w kilku kliknięciach opłać polisę i ciesz się najlepszą ochroną podczas wyjazdu!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku