2023-11-03

Włochy – co warto zobaczyć i jak zaplanować podróż?

Nie wiesz, co zobaczyć we Włoszech? Przeczytaj naszą poradę i odkryj ten piękny kraj.

Włochy – co warto zobaczyć i jak zaplanować podróż?

Włochy to kraj o niezwykle urozmaiconej linii brzegowej – słynie z pięknych wysp i malowniczych plaż. Jest tam również wiele rejonów, które zachwycą pasjonatów gór. We Włoszech znajdują się dwa systemy górskie – Alpy na północy oraz Apeniny wzdłuż całego półwyspu. Włochy oferują liczne atrakcje turystyczne i zabytki, które można odwiedzić całym rokiem. Są też kolebką europejskiej kultury i sztuki, co czyni je niezwykle popularnym wakacyjnym kierunkiem wśród wielu turystów z całego świata! Z tej porady dowiesz się, co warto zobaczyć we Włoszech i jak zaplanować swoją podróż.

Włochy jako cel podróży – bezpieczeństwo

Planujesz swoją pierwszą podróż do słonecznej Italii i w związku z tym zastanawiasz się, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Włoch? Przede wszystkim musisz skompletować odpowiednie dokumenty i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Weź ze sobą:

 • dowód osobisty (aplikacja mObywatel nie jest akceptowana) lub paszport;
 • gotówkę (może przydać się np. w niewielkich restauracjach, gdzie nie będzie możliwa płatność kartą);
 • prywatne ubezpieczenie turystyczne dostosowane do potrzeb Twojego wyjazdu;
 • potwierdzenie rezerwacji hotelu;
 • bilety na samolot;
 • wygodną odzież i obuwie dostosowane do aktualnej aury.

Istotnym aspektem w przypadku każdej podróży za granicę jest również geopolityczne bezpieczeństwo. We Włoszech obowiązuje obecnie czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego (skala jest pięciostopniowa). Oznacza to, że – zdaniem miejscowych władz – zamachy terrorystyczne są bardzo prawdopodobne.

Jeśli władze wprowadzą alert terrorystyczny, zostaną zastosowane zaostrzone środki bezpieczeństwa (m.in. wzmożone kontrole w miejscach publicznych). Dlatego śledź bieżące komunikaty o bezpieczeństwie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i bezwzględnie się do nich stosuj. Z portalu Gov.pl dowiesz się też o zagrożeniach dotyczących klęsk żywiołowych i kataklizmów we wszystkich rejonach kraju.

Jeśli planujesz w najbliższym czasie podróż po Włoszech, sprawdź dedykowane turystom informacje i porady w oficjalnym serwisie RP. ← wejdź w link. Zarejestruj się również w systemie Odyseusz.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Włoch?

Podczas podróży do obcego kraju warto poznać kilka ważnych wskazówek dotyczących miejscowych obyczajów. Pozwala to uniknąć niemiłych niespodzianek i problematycznych sytuacji na miejscu. Oto kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne podczas wizyty we Włoszech:

 • 1
  W godzinach 13-15 mniejsze sklepy i restauracje (zwłaszcza na południu kraju) są zamknięte. W niedzielę większość z nich również będzie nieczynna. Rzym jest tutaj wyjątkiem – restauracje nieczynne są zwykle w czwartki.
 • 2
  Tak jak w większości europejskich krajów, także we Włoszech muzea są zazwyczaj nieczynne w poniedziałki.
 • 3
  Większość restauracji we Włoszech do rachunku dolicza opłatę za obsługę w wysokości 1 lub 2 euro.
 • 4
  W większości kawiarni kawa zamówiona i wypita przy barze będzie tańsza niż ta podana do stolika.
 • 5
  Planujesz zwiedzać obiekty sakralne? Pamiętaj, że w wielu włoskich kościołach obowiązuje zakaz robienia zdjęć.
 • 6
  Aktywnie zwiedzasz Włochy? Zabytki i atrakcje o dużej renomie i popularności wiążą się z bardzo długimi kolejkami. Wystrzegaj się jednak oszustów, którzy będą usiłowali sprzedać Ci bilet wstępu poza kolejką. Nie dość, że stracisz gotówkę, to może okazać się, że kupione w ten sposób bilety wcale nie uprawnią Cię do wstępu.
 • 7
  Zachowaj ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię. Włosi jeżdżą brawurowo, często przejeżdżają na czerwonym świetle, a ruch drogowy jest tam dość chaotyczny.
 • 8
  Planujesz podróżować transportem miejskim? Sprawdź, czy kilkudniowe lub weekendowe bilety nie są tańsze, niż te jednorazowe (zwłaszcza w przypadku metra). Uważaj też na oszustów próbujących sprzedać Ci fałszywe bilety – pracownik metra zawsze okaże Ci dokument poświadczający jego tożsamość.

Pogoda – kiedy najlepiej jechać do Włoch?

Jeśli zależy nam na pogodzie sprzyjającej zwiedzaniu, to Włochy najlepiej odwiedzić w okresie umiarkowanych temperatur (od kwietnia do czerwca oraz od września do października). Między czerwcem a sierpniem można bowiem spodziewać się raczej upalnej i parnej pogody w dominującej części kraju, a to skutecznie utrudni nam oglądanie zabytków i atrakcji plenerowych. W styczniu i lutym Rzym jest niemal pozbawiony turystów, dlatego warto rozważyć swój wyjazd także zimą. Wczesną wiosną lub późną jesienią można znaleźć też tańsze oferty hoteli czy biletów lotniczych.

Planujesz podróżować zimą? Przeczytaj naszą poradę: Narty we Włoszech – gdzie jechać z rodziną, a gdzie samemu?

Włochy – największe zabytki i atrakcje turystyczne

Jeśli zaplanowałeś już swoją podróż i zastanawiasz się, co warto zobaczyć we Włoszech, to przygotowaliśmy dla Ciebie listę największych atrakcji do zwiedzenia w tym kraju. Koniecznie sprawdź wymienione niżej lokalizacje, miasta i obiekty!

 • Krzywa Wieża (Torre pendente) w Pizie – ten charakterystyczny zabytek o okrągłym planie to jeden z symboli Włoch, pełni funkcję dzwonnicy. Wraz z Duomo, Baptysterium i przyległym cmentarzem stoi na Piazza dei Miracoli, znanym także jako Plac Katedralny (Piazza del Duomo). Słynna wieża zbudowana z białego marmuru, liczy osiem kondygnacji i 54,98 m wysokości. Jej masę ocenia się na 14 tysięcy ton.
 • Koloseum – ten monumentalny amfiteatr stanowi jeden z bardziej rozpoznawalnych zabytków we Włoszech. Został wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Obiekt w czasach swojej świetności mógł pomieścić nawet 85 tys. widzów!
 • Bazylika św. Piotra w Watykanie – jej pierwotna forma została zbudowana przez Konstantyna Wielkiego około 324 roku. Zgodnie z tradycją jest to miejsce ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża. Jego grób leży natomiast pod głównym ołtarzem. W świątyni można podziwiać aż 45 ołtarzy, 11 kaplic, 395 posagów i ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych malowideł i mozaik.
 • Piazzale Michelangelo we Florencji – to najbardziej znany punkt widokowy na panoramę miasta we Włoszech. Widok ten jest często powielany na magnesach i pocztówkach. Na placu stoi kopia Dawida – najsłynniejszej rzeźby Michała Anioła. Ponadto warto też zwiedzić całą Florencję – miasto określane jest mianem stolicy sztuki! Bogactwo arcydzieł można podziwiać w licznych muzeach, kościołach i galeriach sztuki.
 • Pompeje – stanowisko archeologiczne starożytnego miasta Pompeje to jeden z najsłynniejszych zabytków we Włoszech. Miasto zostało niegdyś przykryte popiołem wulkanicznym podczas erupcji Wezuwiusza w 79 roku i z czasem zostało odkryte na nowo. Na terenie Pompejów znajduje się rozległy park archeologiczny, który także warto zwiedzić.
 • Mediolan – stolica najbogatszego włoskiego regionu Lombardia i drugie co do wielkości miasto we Włoszech. Określane europejską stolicą mody, a także sztuki. Znajduje się tam wiele pałaców, kościołów, parków i muzeów. Warto zwiedzić również światową świątynię opery – La Scalę.
 • Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie – jedna z najbardziej znanych gotyckich budowli we Włoszech i w Europie. Należy też do największych kościołów na świecie. Można podziwiać tam imponujące witraże umieszczone w chórze katedry.
 • Wenecja – historyczne miasto położone na licznych bagnistych wyspach Morza Adriatyckiego. Wokół niego znajduje się Laguna Wenecka wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Do najważniejszych zabytków i atrakcji zaliczyć można: Plac św. Marka, Pałac Dożów, Bazylikę św. Marka oraz… słynne gondole!
 • Werona – romantyczne miasto znane z powieści Williama Shakespeare’a, w którym zobaczymy legendarny dom z „Romea i Julii”, lecz to nie jedyne atrakcje tego miejsca! Można tam podziwiać też dobrze zachowaną arenę rzymską, liczne starożytne zabudowania, obiekty z okresu renesansu i średniowiecza, wiele urokliwych placów oraz imponujących mostów (np. Ponte Scaligero). Przez Weronę przepływa rzeka Adyga, a u jej brzegu usytuowany jest zamek Castelvecchio pochodzący z 14 wieku.
 • Turyn – jest stolicą jednego z najpiękniejszych włoskich regionów – Piemontu. Można podziwiać tam wiele zabytków architektury barokowej i książęcych pałaców. Turyści kojarzą to miasto ze słynnym całunem turyńskim, piłką nożną i Fiatem. Dodatkowo można skosztować tam popularnego lokalnego trunku – wermutu.
 • Neapol – miasto znane z pysznej pizzy oraz mnóstwa rozmaitych atrakcji turystycznych. Podczas zwiedzania nie wolno pominąć wpisanego na listę UNESCO Starego Miasta, licznych zamków, katakumby, punktów widokowych oraz muzeów pełnych starożytnych rzeźb i malowideł. To tam znaleźć można dzieła jednego z najsłynniejszych włoskich artystów – barokowego mistrza Caravaggia. Neapol żyje też w cieniu Wezuwiusza – z oddali widać sylwetkę wciąż aktywnego wulkanu! Ze szlaku na jego szczyt rozpościera się piękny widok na okolicę.
 • Monte Cassino – miasto ściśle związane z historią Polski. 1944 roku rozegrały się tu tragiczne wydarzenia, które utrwaliły się w pamięci naszego narodu – śmierć poniosło w walce wielu polskich żołnierzy. U podnóża klasztoru, znajduje się Cmentarz Wojenny na Monte Cassino, będący najsłynniejszą polską nekropolią poza granicami kraju.
 • Asyż – malownicza miejscowość oddalona około 23 km na wschód od Perugii. Wyróżnia się piękną, tradycyjną zabudową. Asyż istniał już w starożytności – jego pozostałości w postaci rzymskich murów obronnych, ruin forum, fasad świątyni Minerwy czy amfiteatru można podziwiać po dzień dzisiejszy. Miasteczko kojarzone jest przede wszystkim z żywotem świętego Franciszka.
 • Włoskie Wyspy – Jedną z największych wakacyjnych atrakcji Włoch jest pobyt na malowniczych wyspach, takich jak Sardynia, Sycylia, Lipari, Capri czy Elba. Są one idealnym miejscem do beztroskiego wypoczynku na plaży w otoczeniu urokliwych krajobrazów. Największymi turystycznymi atutami włoskich wysp są: bogata oferta luksusowych hoteli, pocztówkowe widoki, szerokie piaszczyste plaże oraz ciepła morska woda w odcieniach błękitu.  
 • Dolomity i Trydent – Znaczną część północnych rejonów Włoch zajmują piękne góry. Wśród nich wyróżniają się zlokalizowane nad doliną rzeki Adygi Dolomity. To tam leży Trydent, który przyciąga turystów zabytkami, restauracjami, a także ośnieżonymi szczytami nad błękitną wodą. Wycieczkę po mieście warto zacząć od Piazza del Duomo. Cały region cechuje bogactwo przyrodnicze (jest tam aż dziewięć obszarów chronionych). Urozmaicone szlaki sprawiają, że można udać się w góry nawet bez większego przygotowania czy specjalistycznego sprzętu, podziwiając zachwycające widoki! 

Włochy – atrakcje dla dzieci

Włochy to nie tylko zabytki i atrakcje dla dorosłych! Gdzie zatem warto wybrać się na wakacje z dziećmi? Przede wszystkim nad malownicze wybrzeże. Włochy oferują bowiem wiele szerokich i bezpiecznych plaż idealnych na rodzinne wyjazdy. Należą do nich m.in.: La Pelosa na Sardynii, Marina di Bibbona w Toskanii, Baia Domizia w Kampanii, Tropea w Kalabrii i Porto Cesareo w Apulii. Podróżując do Włoch z dziećmi, rozważ też poniższe atrakcje:

 • 1
  Park Italia in Miniatura w Viserba niedaleko Rimini (są tam najważniejsze zabytki Włoch, od Mediolanu do Neapolu i Palermo, przedstawione w mikroskali).
 • 2
  Gardaland – park rozrywki na południowo-wschodnim wybrzeżu jeziora Garda.
 • 3
  Park rozrywki Mirabilandia w pobliżu Rawenny (podzielony na strefy tematyczne; oferuje łącznie 36 atrakcji).
 • 4
  „Whale watching” – familijne rejsy wycieczkowe mające na celu obserwowanie delfinów i wielorybów. Można w nie wypłynąć np. w Genui lub w apulijskim Taranto.

Włochy na weekend – gdzie warto spędzić czas?

Jeśli planujesz wybrać się do Włoch jedynie na 2-3 dni, to doskonałym pomysłem będzie wycieczka do Rzymu. Na miejscu czeka na Ciebie tak wiele atrakcji i zabytków, że z powodzeniem wypełnisz swój turystyczny planer po brzegi! Najważniejsze z nich to: Panteon, Fontanna di Trevi, Piazza Navona ze słynną fontanną Czterech Rzek, schody hiszpańskie, Bazylika św. Piotra, Koloseum i Forum Romanum. Wszystkie wymienione obiekty znajdują się w obszarze historycznego centrum, co znacznie przyspieszy zwiedzanie!

Warto wiedzieć!

Za najpiękniejszy nadmorski obszar Włoch uznaje się Sardynię, która wygrywa w wielu rankingach wśród kurortów nad Morzem Śródziemnym. W czołówce znajduje się też Toskania, Apulia, Kampania i Sycylia. W licznych zestawienia najpiękniejszych regionów świata prym wiedzie natomiast włoski Piemont, który słynie z bogatej historii, produkcji wina i licznych szlaków krajobrazowych.

Środek transportu w podróży do Włoch

Najszybszym i dla wielu turystów najwygodniejszym środkiem transportu do Włoch jest oczywiście samolot. Można wybierać spośród ofert aż 19 linii lotniczych, co zdecydowanie ułatwia znalezienie tańszych ofert i promocji! Najpopularniejsza trasa to: Lotnisko Chopina (Warszawa) — Lotnisko Fiumicino (Rzym). Lot w jedną stronę trwa średnio około 2 godz.

Z Polski do Włoch można dotrzeć także samochodem, jadąc przez Czechy, Niemcy i Austrię. Turyści podróżujący ze wschodniej części kraju zazwyczaj wybierają przejazd przez Słowację, Węgry i Słowenię. Średnio podróż autem do Włoch zajmuje około 13-15 godzin i (~1800 km). Dokładny dystans i czas jest oczywiście uzależniony od tego, z jakiego miejsca wyjeżdżamy i dokąd zmierzamy.

Po dotarciu na miejsce warto natomiast korzystać z transportu publicznego. Najwygodniejszym sposobem podróżowania we Włoszech jest kolej. Po włoskich torach jeździ kilka rodzajów pociągów oraz kilku różnych przewoźników. Podróżując w ten sposób, można szybko i wygodnie zwiedzić najważniejsze zabytki Włoch. O tym, jak tanio podróżować koleją, pisaliśmy w tej poradzie: Europejski bilet kolejowy Interrail – sprawdź, jak działa!

Czy wakacje we Włoszech są drogie?

Wielu turystów marzących nie tylko o wycieczce, ale także o przeprowadzce do słonecznej Italii zastanawia się, czy we Włoszech jest tanio. Obiektywnie Włochy są droższym krajem niż Polska. Szczególnie w kwestii wynajmu mieszkania, zakupów w sklepach, wyjść do restauracji czy kupna paliwa. Koszty podróży oraz życia we Włoszech w 2023 roku mogą być zróżnicowane w zależności od regionu, indywidualnych preferencji konsumenckich i wybranych atrakcji turystycznych. Co przede wszystkim determinuje ceny we Włoszech?

 • Region: Wielkie miasta, takie jak Rzym, Mediolan czy Wenecja, są zazwyczaj droższe niż mniejsze miejscowości i regiony wiejskie.
 • Sezon: W sezonie turystycznym, zwłaszcza w popularnych kurortach, ceny mogą znacząco wzrosnąć.
 • Zakwaterowanie: Koszty noclegu mogą w dużym stopniu wpłynąć na nasz wyjazdowy budżet. Hotele w centrum miast są często droższe niż pensjonaty czy mieszkania w okolicznych dzielnicach. Liczy się też ich standard.
 • Wyżywienie: Jedzenie w restauracjach może być kosztowne, zwłaszcza w ekskluzywnych lokalach. Można jednak nieco zaoszczędzić, jedząc w małych trattoriach czy pizzeriach.
 • Transport: Koszty transportu publicznego i paliwa mogą być zróżnicowane w zależności od regionu. Włochy mają jednak dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną. Zamieniając auto na transport miejski, można wiele zaoszczędzić!
 • Atrakcje turystyczne: Koszt biletów do wielu muzeów czy innych popularnych atrakcji można nieco ograniczyć poprzez szybszą rezerwację i zakup. Warto śledzić też lokalne okazje, czy nabyć karnet uprawniający do zwiedzenia wielu atrakcji za jedną opłatą. Koloseum, Forum Romanum i Palatyn są na przykład bezpłatne dla wszystkich turystów w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w ramach inicjatywy #domenicalmuseo.

Ważne!

Wyjazd do Włoch może okazać się dla nas zarówno kosztowny, jak i przystępny cenowo – wszystko zależy od indywidualnych wyborów konsumenckich, długości pobytu oraz planów podróży. Koszty można jednak znacznie ograniczyć poprzez dobrą organizację podróży. Wybierając zakwaterowanie poza centrum miasta, jedzenie w lokalnych restauracjach oraz korzystanie z transportu publicznego, można sporo zaoszczędzić!

Planujesz podróż do Włoch? Kup ubezpieczenie turystyczne!

Po przeczytaniu porady wiesz już, co zwiedzić we Włoszech i jak zaplanować swoją podróż. Pamiętaj także o bezpieczeństwie podczas całego wyjazdu. Kompleksową ochronę na wypadek wielu trudnych i nieprzewidzianych sytuacji w trakcie urlopu zapewni Ci odpowiednio dobrana polisa turystyczna! 

Co powinno obejmować takie ubezpieczenie? Przede wszystkim koszty leczenia w podróży, które za granicą mogą okazać się bardzo wysokie, ale nie tylko! Więcej na ten temat dowiesz się z porady: Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch. ← Wejdź w link i sprawdź szczegóły zagadnienia.

Chcesz szybko porównać najlepsze oferty polis podróżnych i wykupić wybraną ochronę bez wychodzenia z domu? Wypróbuj kalkulator ubezpieczeń turystycznych – dzięki niemu zyskasz dostęp do propozycji wielu towarzystw w jednym miejscu. Wolisz zapytać o polisę osobiście? Zadzwoń na infolinię (22 27 00 337), by porozmawiać z doradcą lub odwiedź nas w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy. Zachęcamy do kontaktu!  

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Co warto przywieźć z Włoch?

  Z Włoch warto przywieźć przede wszystkim pyszne lokalne produkty spożywcze, takie jak: wino, sery (m.in. parmigiano-reggiano, grana padano, mozzarella, gorgonzola, pecorino), oliwa z oliwek, kawa, czekolada z Turynu. We Włoszech można nabyć też unikatowe skórzane wyroby tradycyjne, ceramikę, szkło z Murano, słynne koronki z Burano, maski weneckie, perfumy (np. słynnych marek Gucci czy Prada). Ponadto Włochy są krajem związanym z modą, dlatego warto rozważyć kupno oryginalnych ubrań, obuwia czy dodatków.

 • 2
  Co się je we Włoszech na śniadanie?

  Typowe śniadanie we Włoszech, zwane „colazione", jest zwykle stosunkowo lekkie w porównaniu do pierwszego posiłku spożywanego w innych krajach. Włosi często rozpoczynają dzień od mocnej kawy – espresso, choć nie zawsze. Do śniadania serwowane jest też cappuccino, czyli espresso ze spienionym mlekiem. Większy posiłek spożywany jest tam w późniejszej porze dnia – około godziny 13. Oto kilka przykładów potraw śniadaniowych we Włoszech:

  • Cornetto – odpowiednik francuskiego croissanta. Jest to popularny we Włoszech rogalik, często nadziewany np. marmoladą, czekoladą lub kremem;
  • Ciastka lub placuszki – często serwowane w towarzystwie świeżych owoców lub jogurtu;
  • Świeże pieczywo z dżemem, kremem czekoladowym lub miodem.
 • 3
  Co jedzą Włosi na obiad?

  Obiad we Włoszech, zwany „pranzo," to bardzo ważny posiłek dnia i zazwyczaj składa się z kilku dań. Typowy włoski obiad może wyglądać następująco:

  • 1
   Primo Piatto – pierwsze danie, które często składa się z makaronu, takiego jak spaghetti, ravioli, lasagne, ale często bywa to też np. risotto. Popularnymi sosami są pomidorowy sugo, bolognese, alfredo czy pesto.
  • 2
   Secondo Piatto – drugie danie to zazwyczaj mięso, ryby lub dania z kurczaka. Może być podane w formie grillowanej, pieczonej lub smażonej. Jest to też zwykle danie bogatsze w białko.

  Przystawką lub dodatkiem do dań jest „contorno”, czyli warzywa (sałata, pomidory, bakłażany, cukinia lub szpinak) w formie sałatek, ugotowane na parze lub duszone. Do posiłku pijane jest wino dobierane do typu potrawy. Równie ważnym elementem włoskiego obiadu jest ser „formaggio” – deska lub talerz serów, takich jak mozzarella, parmezan, czy gorgonzola. Po głównym posiłku serwowany jest deser, czyli „dolce” (np. tiramisu, panna cotta, cannoli lub ciastko). Obiad kończy się też często wypiciem kawy espresso lub cappuccino.

 • 4
  Gdzie jest ciepło we Włoszech?

  We Włoszech wiele regionów zapewni turystom ciepłe i przyjemne temperatury podczas pobytu, szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Oto niektóre z regionów, gdzie można spodziewać się ciepłej pogody:

  • Wybrzeże Adriatyku i miasta, takie jak Rimini, Bari i Pescara (region Abruzja);
  • Wybrzeże Morza Tyrreńskiego i regiony, takie jak: Sycylia, Kalabria i wybrzeże Amalfi;
  • Sardynia – wyspa na Morzu Śródziemnym, która oferuje ciepłe lato i piękne plaże;
  • Sycylia – największa włoska wyspa, gdzie lato jest zwykle gorące i słoneczne;
  • Toskania – region ten ma ciepłe lato, a miasta takie jak Florencja i Piza są popularnymi miejscami do odwiedzenia;
  • Apulia na południu Włoch – oferuje ciepłe lato i urokliwe wybrzeże.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku