2023-02-14

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch

Szukasz dobrej polisy turystycznej do Włoch? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch

Piękne widoki, niesamowity klimat i pyszne lokalne jedzenie to tylko niektóre z zalet wyjazdu do Włoch. Zanim jednak spakujesz walizkę, przygotuj się na każdą ewentualność. Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Włoch. Pomożemy wybrać Ci idealną opcję.

Dlaczego warto odwiedzić Włochy?

Ten europejski kraj jest co roku odwiedzany przez dziesiątki milionów turystów, stolica zachwyca swoim pięknem architektonicznym, a uśmiechnięci mieszkańcy jeszcze bardziej zachęcają do odkrywania zakątków każdego miasta i miasteczka. Mowa tu oczywiście o Włoszech. Dużą zaletą podróżowania do tego kraju jest również wygodny transport. Często można trafić na atrakcyjne cenowo bilety lotnicze, a nawet wybrać się w podróż kamperem czy samochodem.

Odkrywając Włochy nie można zapomnieć o pysznym jedzeniu, lokalnym winie i produktach spożywczych, które w oryginalnej wersji znajdują się tylko na terenie tego kraju. Miast i zabytków jest tak wiele, że trudno wybrać kilka czy kilkanaście najważniejszych. Warto jednak zastanowić się, czy zależy Ci na romantycznych spacerach po Wenecji, poznaniu bliżej Florencji, zanurzeniu się w piękno zabytków w Rzymie, a może na wybraniu się do zatłoczonego, choć uroczego miasta, jakim jest Mediolan. Do wyboru masz także wiele miejsc nad morzem, gdzie wypoczniesz i będziesz uprawiać sporty wodne. Nie sposób nie wspomnieć też o urokach zimowych wypadów do Włoch. To tutaj turyści z Polski często wybierają się na narty, by doskonalić swoje umiejętności. Jak widzisz, Włochy oferują naprawdę wiele sposobów na wypoczynek.

Na co uważać, wyjeżdżając do Włoch? Czy jest tu bezpiecznie?

Włochy to piękny kraj i ma on wielu miłośników nie tylko w Europie. Warto jednak pamiętać o tym, że każda wycieczka może być źródłem nieprzyjemnych sytuacji oraz zagrożeń. Na terenie Włoch obowiązuje czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Może więc zdarzyć się tak, że podczas spacerowania po ulicach większych miast, zauważysz żołnierzy uzbrojonych w broń, a przed zwiedzaniem atrakcji turystycznej konieczna będzie kontrola Twojego bagażu. Należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zaleceń władz porządkowych.

We Włoszech możliwe są też kradzieże przez kieszonkowców i włamania. Trzeba zatem uważać, szczególnie w środkach transportu publicznego. Niektóre regiony wyróżniają się wysoką aktywnością sejsmiczną. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wyjeżdżasz na narty? Dobre ubezpieczenie turystyczne do Włoch powinno zawierać koszty ratownictwa w górach oraz transportu do szpitala. Jedziesz tylko zwiedzać włoskie miasta? Powinieneś zadbać o to, aby polisa gwarantowała wypłatę odszkodowania w razie zniszczenia i kradzieży bagażu. Weź pod uwagę, że latem temperatura często przekracza ponad 30 stopni Celsjusza, a w niektórych regionach jest ona jeszcze wyższa. Osoby starsze powinny dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb, aby otrzymać pomoc także na wypadek zaostrzenia chorób przewlekłych.

Krótki poradnik dla turystów – zaplanuj bezpieczny wyjazd do Włoch

Planujesz odwiedzić Włochy? Nie musisz wyrabiać paszportu, wystarczy ważny dowód osobisty. Przed wyjazdem warto jednak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne, pieniądze i zabezpieczenie swojego bagażu. Oto, na co warto zwrócić szczególną uwagę:

 • Do wynajęcia i prowadzenia samochodu potrzebne będzie aktualne prawo jazdy.
 • W dużych miastach i zatłoczonych miejscach lepiej mieć ze sobą kartę kredytową, a nie sporą gotówkę. Trzymaj ją blisko siebie, najlepiej z przodu w saszetce.
 • We Włoszech panują nieco inne obyczaje, a jednym z nich jest sjesta. Większość sklepów, szczególnie umiejscowionych z daleka od kurortów lub poza sezonem, jest zamknięta od 13:00 do 16:00 (lub nawet dłużej). Właśnie dlatego warto zaopatrzyć się w wodę i prowiant.
 • Pamiętaj o zabraniu powerbanka lub ładowarki samochodowej.
 • Latem we Włoszech jest bardzo gorąco, dlatego nie zapominaj o nawodnieniu i kremie z filtrem.
 • Niezależnie, czy wybierasz się w podróż samochodem czy samolotem, przyda Ci się ubezpieczenie do Włoch obejmujące ochronę bagażu.
 • Jeśli zamierzasz uprawiać sport, dokup rozszerzenie, które zapewni Ci odszkodowanie w razie uszkodzenia cennego sprzętu.

Nie możesz zapomnieć o swoim bezpieczeństwie, dlatego warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie turystyczne. Włochy to państwo, w którym obowiązuje karta EKUZ, ale nie gwarantuje pełnej ochrony pod względem medycznym. Dlatego koniecznie rozważ zakup polisy podróżnej.

Ubezpieczenie do Włoch – czy karta EKUZ wystarczy?

Karta EKUZ działa na terenie Włoch. Jest ona bezpłatna i możesz wyrobić ją w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania oddziale NFZ. Karta EKUZ upoważnia Cię do korzystania z publicznych placówek medycznych we Włoszech, na takich samych warunkach, co obywatele kraju. Warto jednak zaznaczyć, że jest to podstawowa ochrona. Jeśli będziesz musiał skorzystać z prywatnej opieki medycznej, poniesiesz dodatkowe koszty. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie zdrowotne. Włochy to zróżnicowany kraj, z wieloma pięknymi kurortami, często oddalonymi od przychodni i szpitali publicznych. Jeśli nagle będziesz musiał skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej, będą to dość duże koszty. To samo dotyczy niektórych usług, a także wizyt u specjalistów. Przykładowo, we Włoszech każdy, kto chce leczyć się stomatologicznie, musi za to zapłacić.

Tak samo jest w przypadku wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Konsultacja, nawet kilkunastominutowa, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu wynosi 36,15 euro, co może być dość sporym wydatkiem. Częściowo płaci się również za leczenie ambulatoryjne. Opłata nie jest pokrywana w ramach karty EKUZ.

Karta EKUZ we Włoszech nie obejmuje kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków i akcji poszukiwawczych. Ubezpieczenie na wyjazd do Włoch jest zatem polecane osobom, które wybierają się w góry albo będą spędzać czas aktywnie na sportach wodnych.

To samo dotyczy transportu do Polski, jeśli dojdzie do tak poważnego wypadku, że samodzielny powrót nie będzie możliwy. Niefortunnie złamana noga czy obrażenia ciała w wyniku wypadku mogą przekładać się na organizację własnego przewozu do kraju. To wiąże się z ogromnymi kosztami, często przekraczającymi kilkanaście tysięcy euro.

Właśnie dlatego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Włochy to jeden z krajów europejskich, w którym niektóre usługi medyczne są dodatkowo płatne przez pacjentów.

Pamiętaj!

Karta EKUZ nie obejmuje ratownictwa, transportu medycznego do kraju i niektórych świadczeń medycznych, np. podstawowej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Aby nie płacić za to z własnej kieszeni, przydaje się ubezpieczenie do Włoch. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Jakie ubezpieczenie na wakacje wybrać?

Co wchodzi w skład ubezpieczenia do Włoch?

Ubezpieczenie turystyczne do Włochpowinno być dopasowane do formy odpoczynku. Innego zakresu ochrony będzie potrzebować osoba, która wyłącznie zwiedza i leży na plaży, a bardziej rozbudowanej, jeśli chce jeździć na nartach. W większości przypadków ubezpieczenie turystyczne to przede wszystkim:

 • zwrot kosztów leczenia (powinien on zawierać także transport medyczny do Polski oraz koszty akcji ratowniczej i poszukiwań),
 • NNW (na wypadek uszczerbku na zdrowiu),
 • ubezpieczenie bagażu,
 • OC w życiu prywatnym.

Każdy, kto wybiera się do obcego kraju, powinien wziąć pod uwagę nieoczekiwane sytuacje, takie jak uszkodzenie cudzego roweru, aparatu czy sprzętu sportowego. W takich momentach nieocenionym wsparciem jest OC w życiu prywatnym. To polisa do Włoch, dzięki której możesz liczyć na zwrot kosztów za straty, które poniesie osoba trzecia przez Twoją chwilę nieuwagi.

To ważne!

Każde podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Włoch powinno obejmować zwrot kosztów leczenia (z jak najwyższą sumą ubezpieczenia), transportu do Polski i ratownictwa. Przyda się też OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu oraz NNW.

Dodatkowo ubezpieczenie do Włoch może obejmować:

Polisa do Włoch z klauzulą alkoholową chroni Cię w przypadku zdarzeń, podczas których byłeś pod wpływem napojów wysokoprocentowych. Kiedy dojdzie do wypadku po jednym czy dwóch drinkach, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Dlatego tak ważna jest klauzula alkoholowa.

Jedziesz za granicę, aby kontynuować treningi albo zdobywać górskie szczyty? W takim razie ubezpieczenie do Włoch powinno zawierać także ochronę w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych. Nie każdy wyjazd będzie podlegał podstawowemu zakresowi ochrony. Jeśli uprawiasz sporty wyczynowo, koniecznie dopasuj ubezpieczenie turystyczne. Włochy to kraj, do którego często wybierają się osoby planujące jazdę na nartach, dlatego warto się zabezpieczyć na każdą ewentualność.

Planujesz poruszać się samochodem po Włoszech? Wykup dodatkowe assistance, które zapewni Ci np. holowanie do najbliższego warsztatu, pomoc w razie wypadku, pojazd zastępczy.

Ponadto zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia, która jest najważniejszym elementem polisy turystycznej. Im wyższa, tym na większy zakres pomocy możesz liczyć.

A co jeśli w czasie wakacji we Włoszech dopadnie nas ulewa? Włochy są jednym z krajów, w ktorym działa ubezpieczenie od deszczu.  Posiadając taką polisę możemy liczyć na zwrot pieniędzy za każdy dzień złej pogody!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy ubezpieczenie do Włoch z biura podróży wystarczy?

Jeśli kupujesz wycieczkę w biurze podróży, w cenie znajduje się podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Włoch. Warto jednak dokładnie się jemu przyjrzeć.

Sumy ubezpieczenia mogą być znacznie niższe niż w przypadku polisy podróżnej kupowanej samodzielnie. To przekłada się na duże ryzyko niewystarczających kwot na leczenie lub w razie nagłego wypadku. Zaleca się, aby suma ubezpieczenia była jak najwyższa. Do Włoch rekomendujemy sumę ubezpieczenia kosztów leczenia od 30 000 euro wzwyż.

Polisa podróżna do Włoch zakupiona w biurze podróży może nie mieć dodatkowych rozszerzeń, takich jak OC w życiu prywatnym, sporty wysokiego ryzyka czy klauzula alkoholowa. Nie są to niezbędne elementy ubezpieczenia turystycznego, ale warto, aby znalazły się w zakresie ochrony. Gwarantują one spokój oraz bezpieczeństwo na wycieczce.

Niektóre dodatki są też osobno płatne i nie wliczają się w koszty wycieczki. Przykładowo, mogą to być koszty ratownictwa, NNW czy ochrona bagażu.

Cena ubezpieczenia do Włoch - od czego zależy?

Cena ubezpieczenia do Włochzależy od wielu czynników. Koszt może wynosić już kilka złotych dziennie, jednak jest on uzależniony od:

 • długości pobytu,
 • liczby ubezpieczonych osób,
 • charakteru podróży,
 • wybranych rozszerzeń,
 • konkretnej oferty ubezpieczyciela.

Jeśli szukasz ubezpieczenia turystycznego do Włoch, warto porównywać oferty. Dzięki temu wybierzesz interesujący Cię zakres i najbardziej opłacalną opcję. 

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Nie zastanawiaj się dłużej, jeśli planujesz odwiedzić Włochy. Ubezpieczenie zdrowotne kupisz w CUK Ubezpieczenia. Wystarczy, że podasz dokładną datę wyjazdu, cel i liczbę uczestników. Wtedy wyliczymy cenę za ubezpieczenie turystyczne do Włoch od ponad 30. towarzystw, a Ty zdecydujesz, jaki wariant wybierasz. Pamiętaj, że bezpieczeństwo na wakacjach jest najważniejsze. Kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych za spokojny tygodniowy pobyt na urlopie jest na wagę złota!

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Włoch wybrać?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, koszty leczenia we Włoszech są częściowo odpłatne. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacisz 36,15 euro, czyli około 160 złotych. Dodatkowe opłaty mogą być naliczane także, jeśli potrzebujesz badań. Nie wszystkie usługi są pokrywane z karty EKUZ, dlatego tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne do Włoch. 

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala indywidualnie, jaki jest zakres kosztów leczenia w konkretnej polisie. Najczęściej jednak zalicza się do nich wizyty lekarskie, zarówno domowe, jak i w gabinetach. W ramach ubezpieczenia turystycznego do Włoch możesz skorzystać z badań medycznych, konsultacji oraz hospitalizacji. Dobrze skonstruowana polisa to także taka, która gwarantuje pomoc w postaci zabiegów i operacji, transportu sanitarnego, ratownictwa i wcześniej wspomnianego transportu pacjenta do Polski.

Zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego do Włoch obejmuje nie tylko usługi stricte medyczne. Możesz w nim znaleźć również pomoc w organizacji przyjazdu i pobytu osób towarzyszących pacjentowi, a także wsparcie tłumacza.

Ponadto, jeśli będziesz wspinać się po górach albo uprawiać sporty ekstremalne, może zdarzyć się naprawdę wiele. Warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność, także akcje ratownicze. Te są bardzo drogie we Włoszech, mogą wynosić nawet 20 000 euro.

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Włoch!

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Włoch. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić jedną z placówek.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku