Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2020-12-09

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch

Szukasz dobrej polisy turystycznej do Włoch? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Piękne widoki, niesamowity klimat i pyszne lokalne jedzenie to tylko niektóre z zalet wyjazdu do Włoch. Zanim jednak spakujesz walizkę, przygotuj się na każdą ewentualność. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Włoch. Pomożemy wybrać Ci idealną opcję.

Polisa turystyczna do Włoch - nie zapomnij o jej zakupie przed urlopem w Italii

Czy ubezpieczenie do Włoch z biura podróży wystarczy?

Jeśli kupujesz wycieczkę w biurze podróży, w cenie znajduje się podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Włoch. Warto jednak dokładnie się jemu przyjrzeć.

Sumy ubezpieczenia mogą być znacznie niższe niż w przypadku polisy podróżnej kupowanej samodzielnie. To przekłada się na duże ryzyko niewystarczających kosztów na leczenie lub w razie nagłego wypadku. Zaleca się, aby była ona jak najwyższa. Do Włoch rekomendujemy sumę ubezpieczenia kosztów leczenia od 30 000 euro wzwyż.

Polisa podróżna do Włoch zakupiona w biurze podróży może nie mieć dodatkowych rozszerzeń, takich jak OC w życiu prywatnym, sporty wysokiego ryzyka czy klauzuli alkoholowej. O nich dowiesz się więcej w dalszej części tekstu. Nie są to niezbędne elementy ubezpieczenia turystycznego, ale warto, aby znalazły się w zakresie ochrony. Gwarantuje to spokój oraz bezpieczeństwo na wycieczce.

Niektóre dodatki są też osobno płatne i nie wliczają się w koszty wycieczki. Przykładowo, mogą to być koszty ratownictwa, NNW czy ochrona bagażu.

Cena ubezpieczenia do Włoch - od czego zależy?

Cena ubezpieczenia do Włoch zależy od wielu czynników. Koszt może wynosić już kilka złotych dziennie, jednak jest on uzależniony od:

  • długości pobytu,
  • liczby ubezpieczonych osób,
  • charakteru podróży,
  • wybranych rozszerzeń,
  • konkretnej oferty ubezpieczyciela.

Jeśli szukasz ubezpieczenia turystycznego do Włoch, warto porównywać oferty. Dzięki temu, wybierzesz interesujący Cię zakres, a następnie wybierzesz najbardziej opłacalną opcję. 

Co wchodzi w skład ubezpieczenia do Włoch?

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch powinno być dopasowane do formy odpoczynku. Innego zakresu ochrony będzie potrzebować osoba, która wyłącznie zwiedza i leży na plaży, a bardziej rozbudowanej, jeśli chce jeździć na nartach. W większości przypadków ubezpieczenie turystyczne to przede wszystkim:

  • zwrot kosztów leczenia (powinien on zawierać także transport medyczny do Polski oraz koszty akcji ratowniczej i poszukiwań),
  • NNW (na wypadek uszczerbku na zdrowiu),
  • ubezpieczenie bagażu,
  • dodatkowa klauzula alkoholowa (opcjonalnie).

Każdy, kto wybiera się do obcego kraju, powinien wziąć pod uwagę nieoczekiwane sytuacje, takie jak uszkodzenie cudzego roweru, aparatu czy sprzętu sportowego. W takich momentach nieocenionym wsparciem jest OC w życiu prywatnym. Dzięki niemu, możesz liczyć na zwrot kosztów za straty, które poniesie osoba trzecia przez Twoją chwilę nieuwagi.

Jedziesz za granicę, aby kontynuować treningi albo zdobywać górskie szczyty? W takim razie ubezpieczenie do Włoch powinno zawierać także ochronę w trakcie uprawiania sportów ekstremalnych. Nie każdy wyjazd będzie podlegał podstawowemu zakresowi ochrony. Jeśli uprawiasz sporty wyczynowo, konieczne będzie wykupienie dodatkowej klauzuli. 

Ponadto zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia, która jest najważniejszym elementem polisy turystycznej. Im wyższa, tym na większy zakres pomocy możesz liczyć. 

EKUZ a ubezpieczenie do Włoch

Karta EKUZ działa na terenie Włoch. Jest ona bezpłatna i możesz wyrobić ją w odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania oddziale NFZ. Karta EKUZ upoważnia Cię do korzystania z publicznych placówek medycznych we Włoszech, na takich samych warunkach, co obywatele kraju. Warto jednak zaznaczyć, że jest to podstawowa ochrona. Jeśli będziesz musiał skorzystać z prywatnej opieki medycznej, poniesiesz dodatkowe koszty. To samo dotyczy niektórych usług, także wizyt u specjalistów. Przykładowo, we Włoszech każdy, kto chce leczyć się stomatologicznie, musi za to zapłacić. Tak samo jak w przypadku wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Konsultacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Opłata nie jest pokrywana w ramach karty EKUZ. 

Karta EKUZ we Włoszech nie obejmuje kosztów następstw nieszczęśliwych wypadków i akcji poszukiwawczych. To samo dotyczy transportu do Polski, jeśli dojdzie do tak poważnego wypadku, że samodzielny powrót nie będzie możliwy. 

Na co uważać, wyjeżdżając do Włoch?

Włochy to piękny kraj i ma on wielu miłośników nie tylko w Europie. Warto jednak pamiętać o tym, że każda wycieczka może być źródłem nieprzyjemnych sytuacji oraz zagrożeń. Na terenie Włoch obowiązuje czwarty w pięciostopniowej skali stopień zagrożenia terrorystycznego. Może więc zdarzyć się tak, że podczas spacerowania po ulicach większych miast, zauważysz żołnierzy uzbrojonych w broń, a przed zwiedzaniem atrakcji turystycznej konieczna będzie kontrola Twojego bagażu. Należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do zaleceń władz porządkowych.

We Włoszech możliwe są też kradzieże przez kieszonkowców i włamania. Trzeba zatem uważać, szczególnie w środkach transportu publicznego. Niektóre regiony wyróżniają się wysoką aktywnością sejsmiczną. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wyjeżdżasz na narty? Dobre ubezpieczenie turystyczne do Włoch powinno zawierać koszty ratownictwa w górach oraz transportu do szpitala. Jedziesz tylko zwiedzać włoskie miasta? Powinieneś zadbać o to, aby polisa gwarantowała wypłatę odszkodowania w razie zniszczenia i kradzieży bagażu. Weź pod uwagę, że latem temperatura często przekracza ponad 30 stopni Celsjusza, a w niektórych regionach jest ona jeszcze wyższa. Osoby starsze powinny dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb, aby otrzymać pomoc także na wypadek zaostrzenia chorób przewlekłych. 

Koszty leczenia we Włoszech

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, koszty leczenia we Włoszech są częściowo odpłatne. Za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacisz opłatę w wysokości 36,15 euro, czyli około 160 złotych. Dodatkowe opłaty mogą być naliczane także, jeśli potrzebujesz badań. Nie wszystkie usługi są pokrywane z karty EKUZ, dlatego tak ważne jest ubezpieczenie turystyczne do Włoch.  

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala indywidualnie, jaki jest zakres kosztów leczenia w konkretnej polisie. Najczęściej jednak zalicza się do nich wizyty lekarskie, zarówno domowe, jak i w gabinetach. W ramach ubezpieczenia turystycznego do Włoch możesz skorzystać z badań medycznych, konsultacji oraz hospitalizacji. Dobrze skonstruowana polisa to także taka, która gwarantuje pomoc w postaci zabiegów i operacji, transportu sanitarnego, ratownictwa i wcześniej wspomnianego transportu pacjenta do Polski. 

Zakres ochrony ubezpieczenia turystycznego do Włoch obejmuje nie tylko usługi stricte medyczne. Możesz w nim znaleźć również pomoc w organizacji przyjazdu i pobytu osób towarzyszących pacjentowi, a także wsparcie tłumacza.

Ponadto jeśli będziesz wspinać się po górach albo uprawiać sporty ekstremalne, może zdarzyć się naprawdę wiele. Warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność, także akcje ratownicze. Te są bardzo drogie we Włoszech, mogą wynosić nawet 20 000 euro. 

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Włoch!

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Włoch. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić jedną z placówek.