Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2022-10-13

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka czy EKUZ – co wybrać?

Co chroni bardziej, ubezpieczenie turystyczne dla dziecka, czy EKUZ?

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka czy EKUZ – co wybrać?

Szkolna wycieczka, wypad na ferie, rodzinny wyjazd na święta – podróżowanie za granicę nie ogranicza się do okresu letniego. Do każdej podróży trzeba się przygotować, przemyśleć jakie rzeczy zabrać, spakować kosmetyki, leki, odpowiednie obuwie, dokumenty. W ferworze przygotowań warto pamiętać o polisie na podróż, aby w trakcie wypoczynku w pełni z niego korzystać ze świadomością, że w razie nieprzewidzianego zdarzenia jesteśmy odpowiednio chronieni. Ubezpieczenie jest zalecane dla każdego, ale dla dzieci szczególnie, bo przez większą aktywność są bardziej narażone np. na urazy. Jaki rodzaj ubezpieczenia wybrać w przypadku wyjazdu dziecka za granicę? Czy karta EKUZ dla dzieci będzie wystarczająca? Podpowiadamy.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne?

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj dodatkowego ubezpieczenia, którego celem jest zapewnienie ochrony w trakcie wyjazdu. Kiedy podróż przebiega według planu, a ewentualne nieprzewidziane elementy to jedynie miłe niespodzianki, nie będzie konieczności korzystania z ubezpieczenia. Choroby, urazu, pobytu w szpitalu jednak nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Kiedy dojdzie do zdarzenia, będzie niestety już za późno. Koszty ewentualnego leczenia za granicą, transportu do kraju, czy w przypadku dzieci zakwaterowania opiekuna, są bardzo wysokie.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka standardowo obejmuje koszty leczenia (KL), w tym również koszt niezbędnych leków, assisatance i NNW. Dokładny zakres zależy od wybranego pakietu i przed zakupem polisy zawsze należy zapoznać się dokładnie z ofertą i OWU. Towarzystwa nie różnicują pakietów ze względu na wiek ubezpieczonego, więc tym samym zakresem ochrony można objąć wszystkich członków rodziny, gdy planujemy wyjazd rodzinny. Najczęściej, jeśli szukasz ubezpieczenia turystycznego dla rodziny, korzystnie będzie wybrać pakiet rodzinny.

Oprócz kosztów leczenia, NNW, assistance ubezpieczenie turystyczne może też obejmować ochronę bagażu i OC w życiu prywatnym.

Czym jest karta EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bywa niekiedy mylona z ubezpieczeniem turystycznym, jednak są to zupełnie inne rodzaje ochrony. EKUZ powinny wyrobić wszystkie osoby wybierające się do krajów Unii Europejskiej oraz EFTA (Norwegia, Lichtenstein, Islandia, Szwajcaria), chociaż nie jest ona obowiązkowa. Karta stanowi potwierdzenie posiadania powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w polskim NFZ i uprawnia do korzystania z publicznej opieki medycznej za granicą w nagłych przypadkach w zakresie takim samym jak mieszkańcy danego kraju. Oznacza to, że jeśli mieszkańcy ponoszą część kosztów np. pobytu w szpitalu, na tej samej zasadzie zostaną zrefundowane koszty pobytu turysty z Polski i konieczna będzie dopłata. Wniosek o EKUZ dla dziecka można złożyć udając się do najbliższego oddziału NFZ. Wyrobienie karty jest bezpłatne. W okresie natężonego ruchu turystycznego być może będzie trzeba poczekać dzień lub dwa, jednak najczęściej kartę uzyskasz od ręki. Możesz też złożyć wniosek o EKUZ dla dziecka online. Karta zostanie przesłana pocztą. Wydawana jest na 3 lata lub do osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia.

Ubezpieczenie dziecka przez organizatora wyjazdu – czy wystarczy?

Jeśli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wyjazd zagraniczny, kolonie, obóz, wycieczkę, organizator ma obowiązek zadbać o ubezpieczenie obejmujące 2 ryzyka: koszty leczenia i NNW. Zatem ubezpieczenie na wyjazd dla dziecka jest gwarantowane prawnie, jednak zazwyczaj organizator wybiera ochronę podstawową z niskimi sumami ubezpieczenia. A leczenie za granicą może wiązać się z bardzo wysokimi kosztami.

O ile wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i podstawowe badania sięgną kilkudziesięciu czy kilkuset euro, to zabieg szpitalny czy operacja wygeneruje koszty rzędu dziesiątek tysięcy. Jeśli dziecko będzie objęte wyłącznie ubezpieczeniem o niskich sumach, które nie starczą na pokrycie kosztów, różnicę będzie musiał uregulować rodzic. Warto kupić polisę z wyższymi sumami, by w razie zdarzenia nie martwić się kosztami. Dodatkowo podstawowe pakiety nie przewidują np. zniszczenia przez dziecko hotelowego sprzętu. Zatem nawet jeśli wyjazd jest organizowany przez szkołę czy biuro podróży, dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dziecka może uchronić rodzica przed sporymi kosztami.

Dlaczego warto ubezpieczyć dziecko na czas wyjazdu?

Dzieci uwielbiają korzystać z wszelkich atrakcji, ruchu i swobody. Miewają mnóstwo pomysłów, nie zawsze bezpiecznych. Nietrudno o wypadek. Małe dzieci mogą być bardziej podatne na zmianę flory bakteryjnej czy diety i odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Zagrożeń jest wiele, bez względu na wiek. Ubezpieczenie turystyczne dla niemowlaka może okazać się tak samo potrzebne jak dla nastolatka. Oprócz kosztów leczenia przyjrzyjmy się, w jakich jeszcze przykładowych sytuacjach przyda się dodatkowa polisa:

  • assistance – zamiast szukać najbliższej przychodni czy szpitala na własną rękę, wystarczy kontakt z infolinią, by uzyskać wskazówki, jak postąpić i dokąd się udać; w razie hospitalizacji opiekuna, dziecku zostanie zapewniona opieka; w przypadku hospitalizacji dziecka opłacony zostanie pobyt rodzica; zapewniony zostanie transport medyczny na miejscu lub do kraju;
  • NNW – w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie zależne od stopnia uszczerbku i sumy ubezpieczenia; im wyższa suma ubezpieczenia tym wyższe będzie odszkodowanie, które może przydać się na pokrycie kosztów rehabilitacji czy dalszego leczenia;
  • OC w życiu prywatnym – jeśli dziecko wybije szybę w hotelu, uszkodzi sprzęty z wyposażenia pokoju lub czyjeś mienie, rodzic nie zostanie obciążony kosztami, szkodę pokryje ubezpieczyciel;
  • ubezpieczenie bagażu – w razie kradzieży, utraty lub zniszczenia bagażu z rzeczami osobistymi, sprzętem elektronicznym czy wózka dziecięcego można liczyć na odszkodowanie;
  • dodatkowe ubezpieczenie w turystyce górskiej – obejmuje koszty pracy ratowników w razie akcji poszukiwawczej lub ratowniczej, pomocy na miejscu zdarzenia, użycia sprzętu i transportu poszkodowanego;
  • ubezpieczenie w przypadku uprawiania sportów zimowych – na stoku nietrudno o wypadek.

Jeśli dziecko choruje na choroby przewlekłe, trzeba zaznaczyć to przy zakupie polisy. Wariant podstawowy z reguły nie zapewnia ochrony w zakresie chorób przewlekłych i ich konsekwencji. Jeśli poinformujemy towarzystwo o przewlekłej chorobie dziecka, pakiet zostanie rozszerzony za dodatkową opłatą. W PZU ubezpieczenie turystyczne dla dziecka przewiduje ochronę w przypadku zaostrzenia lub powikłania choroby przewlekłej. Koszty leczenia zostaną pokryte w wysokości do 20% sumy ubezpieczenia.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla dziecka?

Wybierając polisę, warto rozważyć kilka kwestii:

  • do jakiego kraju dziecko jedzie i jakie szacunkowo są w nim koszty leczenia, co pozwoli określić przedział sumy ubezpieczenia, która będzie gwarantowała ochronę nawet w razie zabiegu operacyjnego;
  • czy dziecko choruje na choroby przewlekłe;
  • jaki rodzaj aktywności będzie podejmowało – wypoczynek nad wodą, sporty zimowe, górskie wycieczki;
  • czy jest typem „rozrabiaka” i istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniszczy elementy czyjegoś mienia.

Zastanawiając się, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne, warto też rozważyć, czy dziecko zabierze ze sobą drogie sprzęty, aby objąć je dodatkową ochroną.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dziecka?

Cena polisy uzależniona jest od wielu czynników, w tym od miejsca i czasu wyjazdu, zakresu ochrony, sum ubezpieczenia, celu wyjazdu. Poniżej na podstawie kalkulatora ubezpieczeń podróżnych przedstawiamy przykładową symulację zakresów i cen polisy turystycznej dla dziecka wyjeżdżającego do kraju europejskiego w 2022 r. w przerwie między Bożym Narodzeniem a Sylwestrem na 7 dni, chorującego na choroby przewlekłe, zamierzającego uprawiać sporty zimowe:

TUWariantKoszty leczenia i assistanceNNWOCBagaż podróżnySprzęt sportowyCena

Generali

Elastyczny

500 000 zł

40 000 zł

100 000 zł

500 zł    

nie (opcjonalnie)

102,00 zł

Generali

Oszczędny

100 000 zł

15 000 zł

nie

nie

nie (opcjonalnie)

71,00 zł

Proama

Oszczędny

100 000 zł

15 000 zł

nie

nie

nie (opcjonalnie)

71,00 zł

Proama

Optymalny

200 000 zł

20 000 zł

50 000 zł

500 zł    

nie (opcjonalnie)

84,00 zł

Proama

Elastyczny

300 000 zł

30 000 zł

80 000 zł

500 zł    

nie (opcjonalnie)

92,00 zł

Generali    

Optymalny

300 000 zł

30 000 zł

100 000 zł

500 zł    

nie (opcjonalnie)

93,00 zł

Wszystkie pakiety obejmują ochronę w razie zachorowania na COVID-19.

Ubezpieczenie turystyczne a EKUZ

Jeśli rozważasz,czy kupić ubezpieczenie turystyczne czy wyrobić kartę EKUZ dla dziecka wniosek nasuwa się jeden – kartę warto mieć, jednakjeśli zależy Ci na pełnej ochronie, zapewni ją dodatkowa polisa. Przyjrzyjmy się przykładowi. Pani Maria trafiła w Norwegii do przychodni z silnym bólem brzucha i podejrzeniem zapalenia wyrostka. Skierowano ją do szpitala, jednak musiała dotrzeć do niego we własnym zakresie, ponieważ karta EKUZ refundowała poradę w przychodni i szpitalu, ale nie transport między placówkami. Gdyby pani Maria miała wykupioną polisę, transport zapewniłby ubezpieczyciel. Zasadnicze różnice między EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym przedstawia tabela:

Rodzaj ochronyEKUZUbezpieczenie turystyczne

Transport na miejscu zdarzenia

nie

tak

Transport do kraju

nie

tak

Koszty leczenia    

Refundacja zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym kraju tylko w nagłych i uzasadnionych przypadkach

Refundacja do wysokości sumy ubezpieczenia

Akcja ratownicza lub poszukiwawcza

nie

tak

NNW

nie

tak

Assistance

nie

tak

Zakres terytorialny

Kraje UE i EFTA    

Europa i świat

Zakres placówek, gdzie można uzyskać pomoc

Publiczne mające umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ    

Publiczne i prywatne

Jak złożyć wniosek o EKUZ dla dzieci?

Zastanawiasz się jak wypełnić wniosek o kartę EKUZ dla dziecka? Zrobisz to w oddziale NFZ lub przez internet. Procedura nie jest skomplikowana i potrzebne będą podstawowe dane. Wizyta w oddziale skróci czas oczekiwania na kartę. Jeśli jednak do wyjazdu zostało jeszcze trochę czasu, starając się o kartę EKUZ dla dziecka wniosek online jest bardzo wygodną formą. Zostanie rozpatrzony w ciągu 5 dni roboczych, a w sezonie letnim w ciągu 10 dni. Możesz złożyć wniosek o EKUZ dla dziecka przez IKP. Wystarczy zalogować się, wejść w zakładkę „Uprawnienia”, wybrać konto swojego dziecka, przejść do zakładki „Moje konto”. Znajdziesz tam informacje o obecnie posiadanej karcie EKUZ, a także pole „Złóż wniosek”. Możesz też wystąpić o EKUZ dla dziecka przez EPUAP, logując się do platformy i wybierając zakładkę „Zdrowie”.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne?

Odpowiednie ubezpieczenie turystyczne może oszczędzić w razie problemów ze zdrowiem, urazów czy innych nieprzewidzianych zdarzeń, wiele stresu. Warto rozważyć dostępne opcje i wybrać dla siebie, a szczególnie dla dziecka najlepszą ochronę. Oferty największych towarzystw w Polsce porównasz w jednym miejscu w naszym kalkulatorze. Możesz też skontaktować się z konsultantem pod nr 22 27 00 337 lub udać się do najbliższej placówki CUK.

Oceń artykuł

5
(2)