2023-06-27

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka czy EKUZ – co wybrać?

Co chroni bardziej, ubezpieczenie turystyczne dla dziecka, czy EKUZ?

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka czy EKUZ – co wybrać?

Wyjeżdżasz na zagraniczne wakacje z dzieckiem? Wszystko już przygotowane, zaplanowane, pozostała tylko kwestia ubezpieczenia? Skoro tu trafiłeś, z pewnością szukasz informacji na temat karty EKUZ dla dziecka. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest taki dokument, jak go wyrobić, do czego uprawnia, a czego nie obejmuje. Zapraszamy!

Czym jest karta EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bywa niekiedy mylona z ubezpieczeniem turystycznym, jednak są to zupełnie inne rodzaje ochrony. EKUZ powinny wyrobić wszystkie osoby wybierające się do krajów Unii Europejskiej oraz EFTA (Norwegia, Lichtenstein, Islandia, Szwajcaria), chociaż nie jest ona obowiązkowa. Wydawana jest bezpłatnie.

Każda osoba otrzymuje swoją kartę, także dziecko.

Jak wygląda karta EKUZ? Przypomina plastikową kartę bankomatową, jest więc poręczna i mieści się w portfelu. W przypadku osób niewidomych karta oznakowana jest naklejką z opisem w alfabecie Braille’a. Mieszczą się na niej takie dane:

  • nazwisko i imię,
  • data urodzenia,
  • numer ewidencyjny,
  • kod właściwego dla miejsca zameldowania NFZ,
  • numer karty,
  • data ważności.

Jak odbywa się rozliczenie w ramach karty EKUZ? Zazwyczaj pacjent nie musi się niczym martwić, bo to placówki rozliczają się między sobą. W niektórych krajach jednak będziesz musiał zapłacić za leczenie, a dopiero po powrocie do kraju złożyć wniosek o refundację.

Co obejmuje karta EKUZ dla dziecka?

Karta stanowi potwierdzenie posiadania powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego w polskim NFZ i uprawnia do korzystania z publicznej opieki medycznej za granicą w nagłych przypadkach w zakresie takim samym, jak mieszkańcy danego kraju. Oznacza to, że jeśli mieszkańcy ponoszą część kosztów np. pobytu w szpitalu, na tej samej zasadzie zostaną zrefundowane koszty pobytu turysty z Polski i konieczna będzie dopłata. Przykład? Mieszkańcy Niemiec płacą 10 euro za każdy dzień pobytu w szpitalu. Jeśli na wyjeździe zagranicznym Twoje dziecko będzie musiało być hospitalizowane, będziesz musiał zapłacić za taką pomoc.

W takim razie, co obejmuje karta EKUZ dla dziecka? Lekarz, który ma podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ udzieli mu pomocy w nagłych i uzasadnionych sytuacjach, np. gdy nagle rozboli go ząb, złamie rękę czy się zatruje.

Z kartą EKUZ nie ma możliwości bezpłatnego powrotu do kraju, gdy Twoje dziecko zachoruje. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy okazuje się, że leczenie będzie długie i kosztowne. Wtedy można wystąpić z wnioskiem o pokrycie kosztów transportu do Polski, gdzie będzie odbywało się dalsze leczenie.

Czego nie obejmuje karta EKUZ dla dziecka?

Przede wszystkim z kartą EKUZ dziecko nie będzie mogło zostać bezpłatnie poddane żadnemu planowanemu zabiegowi czy operacji. Jeśli Twoja pociecha ma bardzo dużą wadę wzroku nie licz na to, że w ramach karty EKUZ lekarz za granicą zrobi mu jego korektę.

Z poprzedniego akapitu wiesz już, że karta EKUZ nie zapewnia powrotu do kraju, nawet jeśli ma to związek z nagłym zachorowaniem. W niektórych krajach np. w Austrii będziesz musiał z własnej kieszeni zapłacić za karetkę, a także pomoc ratowników górskich, jeśli Twoje dziecko dozna wypadku np. na stoku narciarskim. Karta EKUZ nie obejmuje także transportu pomiędzy placówkami medycznymi.

Karta EKUZ dla dziecka to nie ubezpieczenie podróżne, a więc nie obejmuje takich zdarzeń jak np. zgubienie bagażu, nawet jeśli znajdowały się w nim leki. Nie otrzymasz także odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu np. za złamaną rękę.

Co w takim razie przyda się zamiast karty EKUZ dla dziecka? Jeśli interesuje Cię szersza ochrona, warto zakupić ubezpieczenie turystyczne dla dziecka – NNW, ubezpieczenie bagażu, assistance czy OC w życiu prywatnym. Jeśli polisa będzie dobrze skonstruowana Twoje dziecko będzie mogło skorzystać z pomocy medyka na szerszych warunkach niż w przypadku karty EKUZ np. pomoc udzielona mu zostanie nie tylko w placówkach publicznych, ale i też prywatnych.

Jeśli chcesz kupić taką polisę, zapraszamy do naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Wpisując najważniejsze dane, poznasz oferty kilku towarzystw i będziesz mógł wybrać najlepszą z nich!

Czy dziecko musi mieć kartę EKUZ?

W Polsce istnieje obowiązek zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia. Jednak jeśli z jakiegoś powodu tak się nie stanie, mimo wszystko, każde dziecko do 18. roku życia ma prawo do opieki zdrowotnej.

Karta EKUZ przysługuje każdej osobie ubezpieczonej w Polsce. Okazuje się, że w przypadku dzieci nieubezpieczonych, również przysługuje prawo do korzystania z karty EKUZ.

Jednak, aby korzystać z karty EKUZ, trzeba najpierw o nią wystąpić. Tak dzieje się również w przypadku dzieci.

EKUZ dla dziecka – jak wyrobić?

Zastanawiasz się, jak wypełnić wniosek o kartę EKUZ dla dziecka? Zrobisz to osobiście, przez pełnomocnika w oddziale NFZ lub przez internet. Dziecko nie musi być obecne podczas składania wniosku. Procedura nie jest skomplikowana i potrzebne będą podstawowe dane. Wizyta w oddziale skróci czas oczekiwania na kartę. Wyrobienie karty jest bezpłatne. W okresie natężonego ruchu turystycznego być może będzie trzeba poczekać dzień lub dwa, jednak najczęściej kartę uzyskasz od ręki.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia EKUZ dla dziecka?

Wiesz już, czym jest EKUZ dla dziecka. Jakie dokumenty będą potrzebne, aby ją wyrobić? Przygotuj:

  • wniosek o wydanie karty EKUZ (można go pobrać w oddziale NFZ lub ze strony pacjent.gov.pl/ekuz)
  • dokument ze zdjęciem, potwierdzającym Twoją tożsamość,
  • dobrze jest mieć przy sobie dokument, potwierdzający ubezpieczenie Twoje i dziecka.

Legitymacja szkolna czy inny dokument potwierdzający kontynuowanie nauki potrzebny jest tylko w przypadku osób powyżej 18. roku życia.

Czy można wyrobić EKUZ dla dziecka online?

Tak. To wygodny sposób, jeśli do wyjazdu zostało jeszcze trochę czasu. Wyrobienie karty EKUZ dla dziecka przez internet to oszczędność czasu – unikasz kolejek i nie musisz dojeżdżać do placówki NFZ. Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 5 dni roboczych, a w sezonie letnim w ciągu 10 dni. Karta zostanie przesłana pocztą.

Jak to zrobić? Możesz złożyć wniosek o EKUZ dla dziecka przez IKP – Internetowe Konto Pacjenta. Wystarczy zalogować się, wejść w zakładkę „Uprawnienia”, wybrać konto swojego dziecka, przejść do zakładki „Moje konto”. Znajdziesz tam informacje o obecnie posiadanej karcie EKUZ, a także pole „Złóż wniosek”.

Możesz też wystąpić o EKUZ dla dziecka przez ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej), logując się do platformy i wybierając zakładkę „Zdrowie”.

Status swojej sprawy możesz sprawdzić, logując się na IKP lub ePUAP.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile jest ważna karta EKUZ dla dziecka?

Karta EKUZ jest respektowana tylko z dowodem tożsamości dziecka lub rodzica! Ważna jest do ukończenia pełnoletności, czyli 18. roku życia. Później trzeba starać się o kolejną kartę EKUZ.

EKUZ dla dziecka czy ubezpieczenie turystyczne?

Jeśli rozważasz, czy kupić ubezpieczenie turystyczne, czy wyrobić kartę EKUZ dla dziecka, wniosek nasuwa się jeden – kartę warto mieć, jednak jeśli zależy Ci na pełnej ochronie, zapewni ją dodatkowa polisa.

Przyjrzyjmy się przykładowi. Dziecko Pani Marii trafiło w Norwegii do przychodni z silnym bólem brzucha i podejrzeniem zapalenia wyrostka. Skierowano ich do szpitala, jednak musieli dotrzeć do niego we własnym zakresie, ponieważ karta EKUZ refundowała poradę w przychodni i szpitalu, ale nie transport między placówkami. Gdyby pani Maria miała wykupioną polisę turystyczną dla dziecka, transport zapewniłby ubezpieczyciel.

Chcesz wiedzieć więcej na temat ubezpieczenia turystycznego? Przeczytaj, porównaj polisy i kup tu: Ubezpieczenie turystyczne.

FAQ

  • 1
    Jak szybko można wyrobić kartę EKUZ dla dziecka?

Najszybciej wyrobisz kartę EKUZ, składając wniosek w placówce NFZ. Najczęściej taki dokument otrzymasz od ręki, w okresie wakacyjnym będzie trzeba poczekać kilka dni. Jednak jeśli możesz trochę poczekać, wygodnie jest złożyć wniosek o kartę EKUZ dla dziecka online.

  • 2
    Czy EKUZ jest za darmo?

Tak, karta EKUZ dla dziecka jest wydawana bezpłatnie.

  • 3
    Co zamiast karty EKUZ dla dziecka?

By cieszyć się rozszerzoną ochroną na wyjeździe zagranicznym oprócz karty EKUZ dla dziecka, dobrze jest wykupić ubezpieczenie turystyczne, które zapewnia leczenie nie tylko w publicznych, ale i prywatnych placówkach.

Oceń artykuł

4.40
(5)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku