2023-10-03

Narty we Włoszech – gdzie jechać z rodziną, a gdzie samemu?

Podpowiadamy, gdzie spędzić we Włoszech zimowy urlop.

Narty we Włoszech – gdzie jechać z rodziną, a gdzie samemu?

Planujesz zimą urlop we Włoszech? Chcesz się wybrać w Alpy, ale nie wiesz, jaki włoski kurort narciarski wybrać? Sprawdź naszą listę, na której znajdziesz miejsca, do których najlepiej wybrać się na rodzinny wyjazd na narty do Włoch, a także jaki ośrodek wybrać na samodzielny wypad.

Kiedy najlepiej jechać na narty do Włoch?

Zastanawiasz się, w jakim miesiącu najlepiej wybrać się na narty do Włoch? Już podpowiadamy. Najbardziej zaśnieżone stoki spotkamy we Włoszech w okresie od grudnia do kwietnia. Wtedy jednak ośrodki turystyczne są najbardziej zatłoczone, dlatego ci, którzy wolą spokojniejszy wypoczynek mają już odpowiedź na pytanie, kiedy nie lecieć na narty do Włoch. Warto wybrać się tu w styczniu, bo ceny w lokalnych sklepikach są wtedy atrakcyjne – to na ten moment przypada czas międzysezonowych wyprzedaży. W lutym, kiedy przypada czas karnawału, na zorganizowany wyjazd na narty we Włoszech decydują się przeważnie młodzi, którzy chcą zaznać imprezowego charakteru kurortów. Z kolei, jeśli nie lubisz odpoczywać w tłumach, zastanów się nad wybraniem się w Alpy tuż przed otwarciem głównego sezonu narciarskiego, czyli późno w listopadzie albo wcześnie w maju.

Gdzie pojechać na narty do Włoch?

Szukasz atrakcji nie tylko na stoku? We włoskich kurortach z pewnością znajdziesz coś dla siebie! Oto jedne z najlepszych ośrodków narciarskich we Włoszech:

 • Livigno to kurort, który znany jest turystom z całej Europy. Region słynie nie tylko z dobrej infrastruktury narciarskiej, ale i z oryginalnej architektury i zabudowy w postaci drewnianych domów Baita. Miejscowość często wybierana jest m.in. przez młodych ludzi, którzy korzystają z oferty Apres Ski. To nic innego jak impreza, która rozpoczyna się późnym popołudniem i na którą można udać się od razu po porannej wizycie na stoku. Na Apres Ski można dobrze zjeść, napić się i potańczyć.
 • Alta Badia to ośrodek, który oferuje aż 130 km tras. Znajdą tu dla siebie szlaki zarówno początkujący narciarze, jak i ci bardziej zaawansowani. Niecodzienną atrakcją tutaj jest tzw. skijöring, oznaczający jazdę na nartach za rozpędzonym koniem.
 • Cortina d’Ampezzo to ośrodek idealny dla narciarzy poszukujących adrenaliny. Stromy, czarny stok, który się tu znajduje robi naprawdę duże wrażenie nawet na bardzo doświadczonych sportowcach. Mniej zaawansowani narciarze również znajdą tu trasy dla siebie. W ramach przerwy w zjazdach można oddać się innym atrakcjom, takim jak: snowkiting, oznaczającym jazdę samochodem po lodzie, heliskiing, który oznacza zjazdy poza wyznaczonymi szlakami czy spacery po parku przyrody Dolomiti di Ampezzo.
 • Courmayeur to ośrodek narciarski zlokalizowany u stóp Mont Blanc. Najwięcej tu tras dla średniozaawansowanych i zaawansowanych narciarzy, chociaż znajdą się także te łatwiejsze – do nauki jazdy na nartach. W przerwie od wizyty na stoku możemy wybrać się stąd w Alpy francuskie, przemierzając tunel Mont Blanc. Z kolei udając się na szczyt Aiguille du Midi możemy podziwiać przepiękny widok na okolicę.
 • Sestriere to ośrodek narciarski, którego nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Znajdziemy tu aż 330 km tras, głównie te łatwiejsze oraz średniozaawansowane, jednak zaawansowani narciarze także znajdą tu coś dla siebie. Punkt obowiązkowy to Via Lattea, oznaczająca po polsku Drogę Mleczną. To największy obszar narciarski na świecie. Będąc tutaj możemy łatwo przetransportować się przy użyciu wyciągów na trasy na terytorium Francji.
 • San Martino di Castrozza to miejscowość, którą polecamy narciarzom, chcącym odpocząć bez miliona turystów na karku. W kurorcie znajdują się dwa snowparki, a miasteczko zapewnia spokojny odpoczynek w cieniu Dolomitów. Trasy należą raczej do tych prostszych, jednak nocne zjazdy zaliczyć trzeba do tych niezapomnianych przeżyć. Ośrodek jest bardzo słoneczny i ciepły, a przy tym nie brakuje tu ośnieżonych stoków.

Gdzie pojechać na narty do Włoch z dziećmi?

Teraz zajmijmy się tematem rodzinnych wyjazdów na narty do Włoch. Jakie kurorty turystyczne nadają się najbardziej na takie wakacje? Oto nasza lista:

 • Paganella to ośrodek w Dolomitach, który bez wątpienia jest przyjazny dzieciom. Oprócz przygotowanej dla nich infrastruktury (m.in. wyciąg krzesełkowy czy dużo szerokich i długich tras), kurort oferuje np. dmuchane miasteczko czy bibliotekę tzw. Biblioigloo, w której organizowane są specjalne warsztaty dla dzieci.
 • Marilleva i Madonna di Campiglio to chyba najbardziej przyjazne polskim rodzinom stoki narciarskie. Przyjazne, bo na miejscu znajdziemy szkółki narciarskie, które oferują lekcje w języku polskim. Również w placówce medycznej Trauma Clinic porozumiemy się w języku polskim. Na stokach znajduje się wiele niebieskich tras, idealnych dla rozpoczynających przygodę z nartami dzieci. Najmłodsi z pewnością poszaleją w parkach śnieżnych, a jest ich tu sporo: Family Park Folgarida, Family Park Daolasa, Family Park Marilleva.
 • Pejo jest ośrodkiem nieco mniej zatłoczonym, ale równie dobrze, co poprzednie, przygotowanym dla dzieci. Znajdziemy tu nie tylko śnieżny park zabaw dla najmłodszych, ale też taki, który zadowoli nieco starsze dzieci i nastolatków. Cała rodzina spędzi na pewno przyjemnie czas na grającym pianinie, które gra różne melodie, gdy się na nie naskoczy lub najedzie.
 • Merano 2000 to miejsce, gdzie atrakcje czekają zarówno na najmłodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie dla nich przygotowany jest tu park z trzema taśmami, gdzie czeka masa śnieżnych atrakcji np. magiczny dywan. Znajdziemy tu także tor saneczkowy.
 • Alpe di Susi to płaskowyż nazywany największym wysokogórskim pastwiskiem Europy. To jeden z najlepszych kierunków wybieranych na rodzinny wyjazd na narty do Włoch. Dlaczego? Dużo tu szlaków narciarskich o łatwym i średniozaawansowanym poziomie trudności. Znajdziemy tu szkółkę narciarską z polskojęzycznymi instruktorami. Miejsce przyciąga także bogatą infrastrukturą, a 300 słonecznych dni w roku sprawia, że można tu nieźle podładować baterie podczas uprawiania zimowych sportów.
 • Plan de Corones to położony na jednej górze stok, który oferuje 100 km tras. Zjazdy są dość szerokie i długie, dlatego idealne, by stawiać tu pierwsze narciarskie kroki. Nieopodal znajduje się Kids Area Panorama z magicznymi dywanami dla starszych i młodszych dzieci. Całe rodziny będą się tutaj świetnie bawić się także na torach saneczkowych.

Ile kosztuje skipass we Włoszech w sezonie 2023/2024?

Planując wyjazd na narty we Włoszech, warto wiedzieć jaki budżet przeznaczyć na zjazdy. Prezentujemy przykładowe ceny karnetów 6-dniowych dla dorosłych oraz dzieci, a także skipassów jednodniowych. Przykładowe ceny znajdują się w tabeli, którą stworzyliśmy na podstawie danych z portalu skiinfo.pl.

Nazwa kurortuCena karnetu 6-dniowego dla dorosłychCena karnetu 6-dniowego dla dzieciCena biletu jednodniowego dla dorosłychCena biletu jednodniowego dla dzieci

Alta Badia

645 Euro

245 Euro

74 Euro

Cortina d’Ampezzo

770 Euro

245 Euro

58 Euro

Courmayeur

1286 Euro

322 Euro

65 Euro

16,50 Euro

Livigno

880 Euro

59 Euro

29 Euro

Merano 2000

50,50 Euro

38 Euro

Plan de Corones

900 Euro

295 Euro

69 Euro

Kiedy darmowe skipassy we Włoszech?

Jeśli chcesz zaoszczędzić na wyjeździe i zastanawiasz się, kiedy najtaniej jechać na narty do Włoch, możesz wybrać się w okresie, kiedy obowiązują darmowe skipassy na stokach. Tzw. Free Ski we Włoszech organizowane są na początku sezonu i na końcu. Chcąc więc skorzystać z darmowych zjazdów na włoskich stokach narciarskich, warto wybrać się tu w grudniu lub na przełomie marca i kwietnia. Jakie są warunki takiej „promocji”? Zazwyczaj trzeba wykupić wakacje na określony czas np. minimum 7 dni, co umożliwia w okresie trwania Free Ski bezpłatne korzystanie z infrastruktury m.in. wyciągów czy busów. 

Ile kosztuje tygodniowy wyjazd na narty do Włoch 2023/2024?

Sprawdziliśmy dla Was, jak przedstawiają się ceny zorganizowanych wyjazdów na narty do Włoch w sezonie 2023/2024. Wycieczek poszukiwaliśmy na portalu narty-wlochy.pl pod koniec września 2023 r.

Jedną z tańszych ofert w okresie, gdy obowiązuje Free Ski znaleźliśmy w Livigno. Za wyjazd na początku grudnia na 7 dni trzeba zapłacić 806 euro za 2 osoby. W cenę wliczone jest zakwaterowanie i darmowy skipass na 6 dni, a także ubezpieczenie narciarskie Ski Premium.

Interesują Cię narty we Włoszech w Sylwestra? Na przełomie roku 2023 i 2024 najtańszą ofertę znaleźliśmy w Val di Sole. Dwie osoby muszą zapłacić tu 900 Euro za tygodniowy wyjazd. Kupując taką wycieczkę, możemy liczyć na rabat na skipass w wysokości 5%. 

Jeśli wybierasz się na rodzinny wyjazd na narty do Włoch w okresie ferii, musisz liczyć się z tym, że za karnet na stok trzeba będzie zapłacić osobno. Jeśli jednak nadal zastanawiasz się, gdzie wyjechać na narty do Włoch tanio, to znajdziesz też takie oferty. Jedna z najniższych cen wycieczki na portalu narty-wlochy.pl to 628 Euro w przypadku rodziny 2+2, w kurorcie Val di Fiemme. W ramach oferty możemy liczyć na rabat -5% na skipass.

Ubezpieczenie narciarskie do Włoch – czy warto?

Wycieczka zaplanowana? Teraz przejdźmy do kwestii ubezpieczenia. Przed wyjazdem warto wyrobić kartę EKUZ, która uprawnia do korzystania z publicznej opieki medycznej. Jednak koniecznością będzie także wykupienie ubezpieczenia na narty. Celowo używamy słowa „koniecznie”, bo w ostatnim czasie zmieniło się we Włoszech prawo! Od 1 stycznia 2022 r. narciarze na włoskich stokach muszą mieć wykupione specjalne ubezpieczenie turystyczne, które przewiduje OC, czyli polisę odpowiedzialności cywilnej. Trzeba więc taką polisę wykupić, w przeciwnym razie narciarz może zostać ukarany mandatem w wysokości od 100 do 150 euro, a także odebraniem karnetu (skipassu).

Sprawdź, jakie elementy powinno zawierać dobre ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch. Z kolei to, ile kosztować będzie Cię taka polisa, sprawdzisz w naszym internetowym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.   

Czy wiesz, że...

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia z OC na włoskich stokach został wprowadzony obowiązek jazdy w kasku dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.

FAQ:

 • 1
  Który region Włoch jest najpiękniejszy?

  Do najpiękniejszych regionów we Włoszech należy często odwiedzana przez turystów Toskania, Kalabria czy Sycylia. Tak naprawdę wiele miejsc we Włoszech zasługuje na uznanie i wizytę. Miłośnicy narciarstwa i sportów zimowych spędzą aktywnie czas w Alpach, a wielbiciele słonecznych plaż odpoczną na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

 • 2
  Gdzie jest najcieplej zimą we Włoszech?

  Szukając ciepłych miejsc we Włoszech zimą, możemy wybierać spośród takich regionów jak: Sycylia, Kalabria czy Apulia i Sardynia. Najwyższe temperatury będą tu w grudniu, jednak pamiętajmy, że nie będą to upały, takie jak w środku lata.

 • 3
  Gdzie najbliżej na narty za granicę?

  Najbliżej, a zarazem najtaniej w Europie wybierzemy się na narty do Czech. Same stoki zapewniają dobre warunki, chociaż najwięcej tu szlaków łatwych i średniozaawansowanych. Na uwagę zasługują takie ośrodki narciarskie, jak: Benecko czy Bozi Dar. W bardziej popularnych miejscowościach np. Harrachov czy Szpindlerowy Młyn jest o wiele więcej turystów, co przekłada się na wyższe ceny.

 • 4
  Czy we Włoszech jest drogo?

  Wyjeżdżając na wakacje we Włoszech musimy liczyć się z wyższymi cenami niż w Polsce. To, ile wydamy, zależy od miejsca pobytu, kiedy wybieramy się na wycieczkę oraz gdzie. Przykładowo, obiad we Włoszech może nas kosztować ok. 60-80 zł, a za 100 zł zjemy porządny posiłek. Wizyta w ekskluzywnej restauracji to już wydatek rzędu 350 zł.

 • 5
  Jak taniej kupić skipass?

  Możesz skorzystać z promocji tzw. Free Ski, która organizowana jest zazwyczaj na początku i na końcu sezonu. Wybierając się na zorganizowaną wycieczkę na narty do Włoch w tym czasie, możesz liczyć na skipass w cenie oferty. Poza okresem trwania akcji Free Ski możesz skorzystać z atrakcyjnych rabatów (np. -5% na skipass), które oferowane są w niektórych rezydencjach czy hotelach.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku