2023-10-13

Europejski bilet kolejowy Interrail – jak działa?

Dowiedz się, jak podróżować tanio pociągiem.

Europejski bilet kolejowy Interrail – jak działa?

Podróż po Europie pociągiem może dostarczyć nam ciekawych doznań, a ponadto okazać się dobrą alternatywą dla wypraw samolotem, jeśli np. boisz się lub nie lubisz latać. Komfortową, ekologiczną, a często także dużo tańszą opcją podróżowania po Europie jest zakup abonamentu Interrail na pociąg. Dzięki niemu odwiedzenie wielu krajów naszego kontynentu będzie wygodniejsze. Ponadto to Ty decydujesz, jaka opcja kolejowego karnetu będzie dla Ciebie najkorzystniejsza!

W tej poradzie odpowiadamy na następujące pytania:

 • Czym jest kolejowy bilet europejski Interrail Global Pass?
 • Jak korzystać z wybranego abonamentu Interrail?
 • Jak zaplanować podróż koleją po Europie z karnetem?
 • Które kraje możesz odwiedzić, korzystając z Interrail Global Pass?
 • Jakiego ubezpieczenia potrzebujesz, podróżując po Europie?

Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Czym jest bilet Interrail Global Pass?

Interrail Global Pass to bilet europejski na pociąg, który umożliwia podróż aż po 33 krajach! Stanowi rodzaj abonamentu na przejazdy koleją, gwarantując turystom nielimitowane podróże w wybranym obszarze oraz przedziale czasowym (w zależności od wybranej opcji biletu). Aby podróżować bez ograniczeń, wybierz Interrail Global Pass. Natomiast dzięki One Country Pass będziesz mógł kontynuować podróż w jednym wybranym kraju.

Odwiedź oficjalną stronę Interrail, którą możesz przeglądać w wybranym języku, by poznać szczegóły dla wybranej opcji biletu: https://www.interrail.eu/en.

Co zyskujesz, kupując Interrail Global Pass?

Chcesz w łatwy sposób planować urozmaicone wycieczki pociągiem po Europie z Polski? Wystarczy, że wykupisz bilet Interrail Global Pass – umożliwia on odkrywanie ponad 40 000 miejsc w preferowanym tempie oraz przejazdy pociągami w 33 różnych krajach całej Europy. Możesz dzięki niemu podróżować sam, z rodziną lub grupą przyjaciół. To spora oszczędność na przejazdach bez limitu bagażu, z którym musisz liczyć się, np. lecąc samolotem. Taki bilet gwarantuje też:

 • Zniżki dla młodzieży i seniorów (oraz darmowe bilety dla dzieci od 4 do 11 lat);
 • Nielimitowane przejazdy kolejowe i promowe po całej Europie (podróż na jednym bilecie);
 • Wygodny wyjazd z Polski (start i finisz podróży na dowolnej stacji kolejowej);
 • Wiele opcji podróżowania (możliwość dopasowania typu biletu do własnych potrzeb);
 • Możliwość podróży z Interrail Mobile Pass bez papierowych biletów. Aplikacja mobilna może służyć Ci na każdym etapie podróży – od planowania po kontrolę biletów.
 • Bezpłatną dostawę kurierską biletu do domu.

Szczegółowe informacje na temat biletu Interrail Pass po polsku znajdziesz na stronie interrailpass.pl.

Jak korzystać z biletu Interrail Global Pass?

Interrail Global Pass to tak zwany bilet ryczałtowy – opłacasz z góry ustaloną kwotę i dzięki temu możesz korzystać z nieograniczonej liczby pociągów tych operatorów, którzy honorują bilet. Obecnie z zakupionego abonamentu Interrail Global Pass możesz korzystać zarówno w wersji papierowej, jak i mobilnej → wejdź w link i sprawdź szczegóły!

W przypadku tradycyjnej (papierowej) wersji biletów musisz zaznaczać daty podróży, by nie przekroczyć limitu narzuconego przy wybranej opcji. Jeden dzień podróży to 24 godziny (jeden pociąg bez limitu), ale jeśli planujesz w tym czasie przesiadkę, a upłynie dozwolony czas, będziesz musiał już oznaczyć ją jako kolejny dzień.

Również w przypadku zmiany pociągu należy użyć kolejnego dnia przejazdu i odnotować to na bilecie. Zawsze pamiętaj o tak zwanym pass cover number, który może być potrzebny np. podczas rezerwacji przejazdów – numer ten znajdziesz na odwrocie okładki karnetu, nad kodem QR. Jeśli napotkasz problem, skontaktuj się z supportem.

Bilet mobilny jest zintegrowany z oficjalną aplikacją Interrail – tam dokonasz też płatnych rezerwacji (można opłacać je również przez stronę Interrail,  na oficjalnych stronach przewoźników lub na stacjach kolei). Lista przewoźników akceptujących bilet jest zamieszczona w witrynie internetowej Interrail.

Z niektórych pociągów nie można skorzystać bez rezerwacji miejsca. Odnosi się to zwykle to pociągów międzykrajowych lub szybkich (high speed trains). Rezerwacji dokonasz na stronie lub w pobranej aplikacji. W zależności od kraju obowiązują różne stawki za rezerwacje. Niektóre są bardzo wysokie, a inne wręcz symboliczne – wyjątkowo drogie rezerwacje są np. we Francji.

Warto wiedzieć!

W ramach Interrail oprócz pociągów możesz korzystać też z busów lub statków, choć ich oferta jest znacznie ograniczona w stosunku do przejazdów koleją. Jeśli korzystasz wówczas ze zniżek Interrail, wystarczy okazać bilet – nic nie trzeba na nim wpisywać.

Jak kupić właściwy bilet Interrail Pass?

Bilet Interrail na podróże pociągiem po Europie możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę wiek, okres korzystania z abonamentu, terytorium (wszystkie 33 państwa lub jeden kraj) oraz preferowany standard podróży. Jak kupić europejski bilet kolejowy Interrail? Wykonaj następujące kroki:

 • 1
  Odwiedź polską stronę Interrail Pass ← wejdź w link!
 • 2
  Wybierz opcję GLOBAL PASS (33 kraje) lub ONE COUNTRY PASS (jedno państwo).
 • 3
  Wejdź w zakładkę „kup bilety”.
 • 4
  Uzupełnij formularz, wpisując dane i zaznaczając swoje preferencje.
 • 5
  Opłać bilet zdalnie, postępując zgodnie z instrukcją.

Europejski bilet kolejowy Interrail Global Pass – cena

Interrail „GLOBAL PASS” na całą Europę można kupić już od 871 zł, natomiast „ONE COUNTRY PASS” od 240 zł. Dokładne stawki za bilety zależą m.in. od wybranego terminu, klasy podróży, a także liczby podróżnych i wieku pasażerów. Uzupełnij formularz na stronie, by przekonać się, ile dokładnie zapłacisz za wybrany bilet Interrail w preferowanej opcji.

Ważne!

Zakup jakiejkolwiek wersji karnetu Interrail nie gwarantuje darmowych przejazdów wszystkimi pociągami. W przypadku niektórych potrzebna jest płatna rezerwacja (np. francuskie TGV, hiszpańskie AVE, pociągi nocne itp.). Jeśli chcesz upewnić się, czy miejsce w Twoim pociągu będzie płatne, wejdź na stronę z rozkładem jazdy Interrail. Litera „R” przy danym pociągu  oznacza obowiązek dokonania rezerwacji.

Koleją po Europie – gdzie dotrzesz z Interrail Global Pass?

Dlaczego pociągi to dobra opcja podróżowania po Europie? Przeloty samolotami są często bardzo drogie i trudno znaleźć promocje, jeśli planujemy przemieszczać się między wieloma krajami w krótkim odstępie czasu. Marzy Ci się „eurotrip” z wygodną opcją podróży koleją? Rozważ zakup abonamentu GLOBAL PASS na pociąg i ciesz się niemal nieograniczoną możliwością zwiedzania Europy!

A oto lista krajów, które odwiedzisz, korzystając z abonamentu Interrail:

Austria (oraz Lichtenstein), Belgia, Bośnia-Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja (oraz Monako), Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna (Dawna Jugosłowiańska Rep. Macedonii), Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Bilet Interrail w ramach konkursu Discover EU dla młodych

Jesteś młodą osobą i marzysz o tanich podróżach poza granicami Polski? Bilet kolejowy po Europie Interrail możesz uzyskać w ramach „Discover EU” stanowiącego rozszerzenie programu Erasmus+. Umożliwia on młodym ludziom poznawanie nowych krajów, języków, kultur i rozwijania swoich kompetencji. Do programu mogą aplikować osoby, które mają minimum 18 lat i biorą udział w „Erasmusie”.

Interrail współpracuje z programem Discover EU, oferując uczestnikom darmowe bilety i nieograniczone przejazdy po państwach UE oraz spore zniżki na promy i linie lotnicze. Miesiąc darmowych przejazdów koleją po Europie zyskują osoby wyłonione przez komisję na podstawie zgłoszeń. → Tu znajdziesz regulamin konkursu.

Wygrany w ten sposób bilet Interrail można aktywować maksymalnie rok po otrzymaniu go; jest też ważny przez 30 dni od momentu aktywacji. Liczba przejazdów pozostaje nielimitowana, ale czas przebywania w pociągu ogranicza się łącznie do 7 dni. Aby ułatwić sobie korzystanie z Interrail, warto zainstalować aplikacje Rail Runner, która umożliwia zarządzanie swoimi przejazdami i planowanie podróży.

Podróż koleją po Europie – jakie ubezpieczenie wybrać?

Wybierając się w podróż po Europie, pamiętaj, by wyrobić i zabrać ze sobą EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jeśli należysz do NFZ, uprawni Cię ona do podstawowych świadczeń medycznych na takich samych zasadach, które obowiązują obywateli danego kraju. Jednak zakres pomocy w razie poważnych wypadków nie zawsze będzie wystarczający.

Aby zapewnić sobie kompleksowe wsparcie w trudnych sytuacjach podczas wycieczki po Europie, postaw na dopasowane do potrzeb swojej podróży ubezpieczenie turystyczne uwzględniające koszty leczenia za granicą, OC w życiu prywatnym czy ochronę bagażu. Pamiętaj o doborze właściwej sumy ubezpieczenia odpowiadającej kosztom za opiekę medyczną w kraju, do którego się wybierasz.

Aktualne oferty polis podróżnych dopasowanych do indywidualnych potrzeb każdego turysty znajdziesz, wykorzystując w tym celu kalkulator ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK. Wybraną polisę wygenerujesz i opłacisz zdalnie w kilka minut! Możesz też zrobić to osobiście w jednej z ponad 500 placówek CUK w całej Polsce lub za pośrednictwem naszej infolinii (22 27 00 337). Zachęcamy do kontaktu!      

Sprawdź także: Czy należy Ci się odszkodowanie za opóźnienie pociągu?        

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Jak zarezerwować miejsce w pociągu Interrail?

  Miejsce w pociągu Interrail można łatwo zarezerwować metodą zdalną. Wystarczy odwiedzić dedykowaną stronę, na której znajduje się dokładna instrukcja korzystania z biletu lub pobrać w tym celu aplikację Interrail na smartfona. Nie zawsze będzie to jednak konieczne. Płatna rezerwacja miejsca jest obowiązkowa na przykład w przypadku pociągów dużych prędkości „high speed” i nocnych. Rezerwacji możesz dokonać tylko wówczas, gdy posiadasz ważny karnet. Tu znajdziesz instrukcję rezerwacji.

 • 2
  Gdzie można pojechać PKP za granicę?

  Warto wiedzieć, że polski przewoźnik kolejowy jest partnerem Interrail, ale z jego usług możesz skorzystać również niezależnie od zakupionego karnetu. PKP Intercity oferuje kilkanaście połączeń międzynarodowych m.in. do Niemiec, Rosji, Czech, Austrii, Węgier, Holandii, na Ukrainę, Słowację i Białoruś, a nawet do Francji. Dzięki przewozom PKP możesz zwiedzić ciekawe miejsca w Europie. Bilety do Berlina czy Pragi kupisz już za około 20 euro!

 • 3
  Czy podróż koleją jest tańsza niż samolotem?

  Nie można jednoznacznie orzec, czy zawsze przejazd pociągiem będzie tańszy niż przelot samolotem – zależy to bowiem od wielu czynników, takich jak m.in. termin podróży, promocje przewoźnika, posiadanie karnetu, uczestnictwo w programie lojalnościowym lub typ przewożonego bagażu. Bilet europejski na pociąg typu Interrail Global Pass z pewnością pozwoli jednak zaoszczędzić na podróżowaniu osobom, które planują dłuższe podróże po Europie.

Oceń artykuł

5.00
(6)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku