2021-08-17

Dominikana – czy i kiedy warto pojechać?

Kiedy najlepiej odwiedzić Dominikanę, co warto zobaczyć i czy jest tam bezpiecznie?

Dominikana – czy i kiedy warto pojechać?

Marzysz o rajskich wakacjach i zastanawiasz się, gdzie jechać? Podpowiadamy: do Dominikany! Tak naprawdę można wybrać się tam o każdej porze roku, jednak przypadają dwa szczyty sezonu turystycznego, które warto wziąć pod szczególną uwagę. Kiedy lecieć do Dominikany? Sprawdzamy!

Kiedy do Dominikany? Dwa terminy

Biorąc pod uwagę maksymalną temperaturę, która występuje każdego miesiąca, nie ma dużo wątpliwości - do Dominikany warto jechać o każdej porze roku. Termometr rzadko pokazuje tam niższą wartość niż 23°C, często temperatura sięga 30-32°C, dlatego Dominikana to tak chętnie wybierany kierunek na wakacje. Każdego dnia świeci tu słońce i jest idealna aura do rajskiego wypoczynku i kąpieli w ciepłej wodzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że klimat jest tu dość ciepły, ale wilgotny.

Podróżujący do Dominikany powinni wiedzieć, że wilgotne powietrze nieco bardziej potęguje uczucie gorąca. Kiedy wilgotność sięga nawet 90%, słońce potrafi być męczące. Jeśli nie lubisz takiej pogody, zdecyduj się na wakacje w Dominikanie jesienią lub zimą. Jak podają biura turystyczne, urlopowicze najchętniej decydują się na wakacje w Dominikanie w dwóch terminach: od grudnia do lutego i od lipca do września.

Kiedy do Dominikany? Grudzień, styczeń, luty

Temperatura w Polsce spada, dlatego Dominikana to świetny kierunek zimą. W tym czasie temperatura w Dominikanie osiąga nawet 30°C w ciągu dnia. Stale jednak utrzymuje się wilgotne powietrze, stąd mówi się o tropikalnym klimacie. Zimą można cieszyć się z pełnego słońca i rajskiego wypoczynku z daleka od nieprzyjemnej aury.

Kiedy do Dominikany? Lipiec, sierpień, wrzesień

To szczyt sezonu. W lipcu i sierpniu temperatura w dzień może sięgać nawet 32-35°C, najczęściej jednak utrzymuje się na poziomie 31-32°C w dzień i 23°C w nocy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę gwałtowne deszcze, ulewy, a nawet burze. Dla niektórych osób może być to uciążliwe, szczególnie jeśli planują dalekie wędrówki piesze. Koniecznie trzeba spakować ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, parasol i nieprzemakalne buty. Nie można też zapomnieć o kremach z filtrami i okularach przeciwsłonecznych. We wrześniu nadal panuje wysoka temperatura i pełne słońce, dlatego ten miesiąc również jest oblegany przez turystów, którzy lubią gorące powietrze.

Dominikana w czerwcu

Czy urlop w Dominikanie w czerwcu to dobry pomysł? Tak! W czerwcu również panuje przyjemna aura w Dominikanie. W dzień temperatura wynosi 29-31°C, a wieczory również są dość ciepłe. Ze względu na to, że jest to miesiąc, w którym występują opady deszczu, warto zaopatrzyć się w lekką, ale nieprzemakalną kurtkę.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Dominikana - kiedy jechać, aby ominąć porę deszczową?

Pora deszczowa jest oczywiście uzależniona od konkretnego roku. Wiele osób zastanawia się, kiedy lecieć do Dominikany, aby ominąć pory deszczowe. Ze względu na to, że kraj ten leży w strefie klimatu podrównikowego, powietrze jest wilgotne, a temperatura dość wysoka przez cały rok. Zdarzają się oczywiście gwałtowne opady deszczu, jednak są one krótkotrwałe. Nie powinny przeszkadzać podróżującym w wypoczynku. Najwięcej pada od maja do października. Często też pora deszczowa utrzymuje się aż do grudnia.

W praktyce nie wygląda to jednak tak, że deszcz pada każdego dnia i jest na tyle uciążliwy, że nie można wyjść z pokoju hotelowego. To krótkie i intensywne opady, po których wychodzi słońce i swobodnie można wybrać się na plażę. Obfity deszcz najczęściej występuje na północy i wschodzie kraju. Pogoda i klimat z roku na rok nieco się zmieniają, dlatego warto przed wyjazdem zapoznać się z prognozami. Ulewy czy upały potrafią być nieprzewidywalne.

Dominikana - co warto wiedzieć?

Wiesz już, kiedy najlepiej jechać do Dominikany. Jeśli chcesz trafić na gorący sezon turystyczny, wybierz się w lipcu, sierpniu lub wrześniu. Z kolei, kiedy potrzebujesz odpoczynku od niskiej temperatury w Polsce, koniecznie zaplanuj tam swój zimowy urlop. Dominikana to kraj, który charakteryzuje się piaszczystymi plażami i luksusowymi resortami. Tak kojarzy się większości z nas. Warto jednak zaznaczyć, że jest to piękna okolica, którą również można zwiedzić, a nie tylko leżeć na plaży i kąpać się w ciepłej wodzie.

Wśród polecanych miejsc w Dominikanie jest oczywiście stolica Santo Domingo, w której kryją się tu zabytki z epoki kolonialnej. Jeśli chodzi o kurorty turystyczne, najpopularniejszy jest region Punta Cana. To tu znajduje się plaża Bavaro Beach, uznawana za najpiękniejszą na świecie. Drugim ciekawym rejonem jest Puerto Plata. To teren porośnięty egzotyczną roślinnością, z ciepłą wodą i pięknym wybrzeżem. Wolisz spokojne miejsca z dala od turystów? Puna Cana będzie zdecydowanie lepszym miejscem dla Ciebie. Dzika roślinności zwierzęta, możliwość uprawiania sportów wodnych i doskonały wypoczynek na plaży to dobre połączenie.

Jeśli chcesz popływać z delfinami, koniecznie wybierz się na Wyspę Delfinów i odwiedź Park Narodowy Tres Ojos. Magiczna może okazać się też podróż na wyspę Saone, np. statkiem albo katamaranem. Stąd można podziwiać lazurową wodę. Dominikana to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, a najpopularniejsza jest tu miejscowość Cabarete. Przez cały rok można uczyć się i czerpać mnóstwo przyjemności z aktywności na świeżym powietrzu.

Dominikana a bezpieczeństwo

Każdy wyjazd powinien wiązać się z odpowiednim przygotowaniem. I nie chodzi tu bynajmniej o spakowanie odpowiednich ubrań, stroju kąpielowego i wygodnych butów. Nie można też zapomnieć o najważniejszym, czyli zdrowiu i bezpieczeństwie.

Pierwszą ważną rzeczą, o którą trzeba zadbać, jest ubezpieczenie turystyczne. To nie tylko formalność, ale przede wszystkim, dobre zabezpieczenie podczas wyjazdu. Dobrze skonstruowana polisa zapewnia zwrot kosztów za leczenie, hospitalizację, a nawet zagubiony bagaż czy zniszczony sprzęt sportowy. Wszystko zależy od konkretnej oferty, z którą warto się zapoznać zanim podpiszesz umowę. Jedziesz do Dominikany z biurem podróży? Rozważ ubezpieczenie turystyczne, które kupisz indywidualnie. Dzięki temu masz pewność, że oferta jest elastyczna (przygotowana pod Twoje potrzeby), a także masz szansę porównać ubezpieczenie od wielu towarzystw. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli chodzi o obowiązkowe szczepienia, nie ma takich w przypadku wyjazdu do Dominikany. Zaleca się jednak szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i błonicy. To dodatkowe zabezpieczenie, które jest szczególnie ważne. Jeśli nie wiesz, czy szczepienie jest w Twoim przypadku konieczne, skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. 

Kradzieże i huragany - Dominikana

Czy Dominikana jest niebezpieczna? Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje kilka ważnych informacji na ten temat. Przede wszystkim od czerwca do listopada są możliwe huragany. Warto przed wyjazdem zapoznać się z tym, jak zachować środki ostrożności w razie trzęsienia ziemi czy innych zagrożeń ze strony natury. Tak jak w każdym kraju turystycznym, są też możliwe kradzieże wśród podróżujących. Dokumenty i pieniądze trzymaj w bezpiecznym miejscu. Zachowaj też szczególną ostrożność na plaży i podczas korzystania z atrakcji turystycznych.

Dominikana - wakacje w trakcie pandemii

W związku z trudną i dynamiczną sytuacją epidemiczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie zaleca jakichkolwiek wyjazdów za granicę, które mogą wiązać się z trudnościami zarówno w kraju docelowym, jak i po powrocie. Mimo wszystko, granice Dominikany są otwarte dla turystów. Wyjątkiem tu jest Haiti, która została zamknięta 7 lipca 2021 roku. Dominikana to jeden z nielicznych krajów, który nie wymaga testu na obecność koronawirusa. Możliwe jest jednak, że wyrywkowo zostanie on przeprowadzony np. na lotnisku. Każdy podróżujący musi wypełnić też formularz wjazdu i wyjazdu, który jest dostępny elektronicznie.

Przed wyjazdem do Dominikany, koniecznie zapoznaj się z obecnymi obostrzeniami oraz sytuacją epidemiczną. W lipcu 2021 roku wymagane jest noszenie maseczki w miejscach publicznych oraz panuje godzina policyjna, która ma na celu zminimalizować ryzyko częstego przemieszczania się. Na miejscu może być konieczny pomiar temperatury i wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia, np. w hotelu.

Wykup ubezpieczenie turystyczne!

Bądź przygotowany na każdą ewentualność i wykup ubezpieczenie turystyczne. Dopasuj je do swoich potrzeb i rodzaju wyjazdu. Sprawdź kalkulator online, zadzwoń na infolinię albo odwiedź jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku