2024-01-11

Dominikana – czy i kiedy warto pojechać?

Kiedy najlepiej odwiedzić Dominikanę, co warto zobaczyć i czy jest tam bezpiecznie?

Dominikana – czy i kiedy warto pojechać?

Marzysz o rajskich wakacjach i zastanawiasz się, gdzie jechać? Podpowiadamy: do Dominikany! Tak naprawdę można wybrać się tam o każdej porze roku, jednak przypadają dwa szczyty sezonu turystycznego, które warto wziąć pod szczególną uwagę. Kiedy lecieć do Dominikany? Sprawdzamy!

Najważniejsze informacje:

 • Jeśli chcesz trafić na gorący sezon turystyczny, wybierz się do Dominikany w lipcu, sierpniu lub wrześniu.
 • Kiedy potrzebujesz odpoczynku od niskiej temperatury w Polsce, koniecznie zaplanuj tam swój zimowy urlop (od grudnia do lutego). Temperatura może osiągać tu wtedy nawet 30°C.
 • Dominikana to raj dla miłośników plażowania, ale i sportów wodnych. Znajdziemy tu wiele regionów, w których panują znakomite warunki do oddawania się obu formom wypoczynku np. Punta Cana, Cabarate czy Puerto Plata.

Kiedy warto pojechać do Dominikany?

Biorąc pod uwagę maksymalną temperaturę, która występuje każdego miesiąca, nie ma dużo wątpliwości — do Dominikany warto jechać o każdej porze roku. Termometr rzadko pokazuje tam niższą wartość niż 23°C, często temperatura sięga 30-32°C, dlatego Dominikana to tak chętnie wybierany kierunek na wakacje. Każdego dnia świeci tu słońce i jest idealna aura do rajskiego wypoczynku i kąpieli w ciepłej wodzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że klimat jest tu dość ciepły, ale wilgotny.

Podróżujący do Dominikany powinni wiedzieć, że wilgotne powietrze nieco bardziej potęguje uczucie gorąca. Kiedy wilgotność sięga nawet 90%, słońce potrafi być męczące. Jeśli nie lubisz takiej pogody, zdecyduj się na wakacje w Dominikanie jesienią lub zimą. Jak podają biura turystyczne, urlopowicze najchętniej decydują się na wakacje w Dominikanie w dwóch terminach: od grudnia do lutego i od lipca do września.

Grudzień, styczeń, luty

Temperatura w Polsce spada, dlatego Dominikana to świetny kierunek zimą. W tym czasie temperatura w Dominikanie osiąga nawet 30°C w ciągu dnia. Stale jednak utrzymuje się wilgotne powietrze, stąd mówi się o tropikalnym klimacie. Zimą można cieszyć się z pełnego słońca i rajskiego wypoczynku z daleka od nieprzyjemnej aury.

Lipiec, sierpień, wrzesień

To szczyt sezonu. W lipcu i sierpniu temperatura w dzień może sięgać nawet 32-35°C, najczęściej jednak utrzymuje się na poziomie 31-32°C w dzień i 23°C w nocy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę gwałtowne deszcze, ulewy, a nawet burze. Dla niektórych osób może być to uciążliwe, szczególnie jeśli planują dalekie wędrówki piesze. Koniecznie trzeba spakować ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, parasol i nieprzemakalne buty. Nie można też zapomnieć o kremach z filtrami i okularach przeciwsłonecznych. We wrześniu nadal panuje wysoka temperatura i pełne słońce, dlatego ten miesiąc również jest oblegany przez turystów, którzy lubią gorące powietrze.

Dominikana w czerwcu

Czy urlop w Dominikanie w czerwcu to dobry pomysł? Tak! W czerwcu również panuje przyjemna aura w Dominikanie. W dzień temperatura wynosi 29-31°C, a wieczory również są dość ciepłe. Ze względu na to, że jest to miesiąc, w którym występują opady deszczu, warto zaopatrzyć się w lekką, ale nieprzemakalną kurtkę.

Kiedy jechać, aby ominąć porę deszczową?

Pora deszczowa jest oczywiście uzależniona od konkretnego roku. Wiele osób zastanawia się, kiedy lecieć do Dominikany, aby ominąć pory deszczowe. Ze względu na to, że kraj ten leży w strefie klimatu podrównikowego, powietrze jest wilgotne, a temperatura dość wysoka przez cały rok. Zdarzają się oczywiście gwałtowne opady deszczu, jednak są one krótkotrwałe. Nie powinny przeszkadzać podróżującym w wypoczynku. Najwięcej pada od maja do października.Często też pora deszczowa utrzymuje się aż do grudnia.

W praktyce nie wygląda to jednak tak, że deszcz pada każdego dnia i jest na tyle uciążliwy, że nie można wyjść z pokoju hotelowego. To krótkie i intensywne opady, po których wychodzi słońce i swobodnie można wybrać się na plażę. Obfity deszcz najczęściej występuje na północy i wschodzie kraju. Pogoda i klimat z roku na rok nieco się zmieniają, dlatego warto przed wyjazdem zapoznać się z prognozami. Ulewy czy upały potrafią być nieprzewidywalne.

Co warto zobaczyć na Dominikanie?

Wiesz już, kiedy najlepiej jechać do Dominikany. Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie, czy warto tu przyjechać? Jakie atrakcje oferuje nam to państwo? Dominikana to kraj, który charakteryzuje się piaszczystymi plażami i luksusowymi resortami. Tak kojarzy się większości z nas. Warto jednak zaznaczyć, że jest to piękna okolica, którą również można zwiedzić, a nie tylko leżeć na plaży i kąpać się w ciepłej wodzie.

Santo Domingo

Wśród polecanych miejsc w Dominikanie jest oczywiście stolica Santo Domingo, w której kryją się tu zabytki z epoki kolonialnej. Centralna dzielnica Santo Domingo, nazywana Ciudad Colonial została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Godnymi uwagi zabytkami w tym mieście są m.in.:

 • Kościół i klasztor los Dominicos,
 • katedra Najświętszej Maryi Panny od Wcielenia,
 • fort Ozama,
 • dom Kolumba,
 • itd.

Punta Cana i wyspa Saone

Jeśli chodzi o kurorty turystyczne, najpopularniejszy jest region Punta Cana. To tu znajduje się plaża Bavaro Beach, uznawana za najpiękniejszą na świecie.

Punta Cana słynie nie tylko z plaż wysypanych praktycznie białym piaskiem czy lazurowych wód Morza Karaibskiego. Są tu także trzy pola golfowe, wiele świetnych miejsc do wieczornego imprezowania, ale i zakątki, w których można chłonąć historię. Do takich należy m.in. rezerwat Indian Eyes o powierzchni aż 502 ha.

Magiczna może okazać się też podróż na pobliską wyspę Saone, np. statkiem albo katamaranem. Stąd można podziwiać lazurową wodę.

Puerto Plata

Drugim ciekawym rejonem jest Puerto Plata. To teren porośnięty egzotyczną roślinnością, z ciepłą wodą i pięknym wybrzeżem. Nazywany jest “Srebrnym Miastem”, a to za sprawą wydobywanego tu bursztynu, który jest obowiązkową pozycją na liście pamiątek z tego regionu.

Z kolei na tutejszych plażach, jak w raju poczują się miłośnicy kitesurfingu i windsurfingu, ponieważ warunki do uprawiania tych sportów tutaj są znakomite.

Wyspa Delfinów

Koniecznie wybierz się na Wyspę Delfinów. To tutaj można doświadczyć fantastycznego przeżycia, jakim jest pływanie i obcowanie z delfinami. To także niesamowite przeżycie i przygoda dla najmłodszych!

Cabarete

Dominikana to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych, a najpopularniejsza jest tu miejscowość Cabarete. Przez cały rok można uczyć się i czerpać mnóstwo przyjemności z aktywności na świeżym powietrzu. To miejsce uznawane jest za jedno z dziesięciu najlepszych plaż na świecie do uprawiania windsurfingu!

Zagrożenia w Dominikanie

Każdy wyjazd powinien wiązać się z odpowiednim przygotowaniem. I nie chodzi tu bynajmniej o spakowanie odpowiednich ubrań, stroju kąpielowego i wygodnych butów. Nie można też zapomnieć o najważniejszym, czyli zdrowiu i bezpieczeństwie.

Jakie szczepienia obowiązują?

Jeśli chodzi o obowiązkowe szczepienia, nie ma takich w przypadku wyjazdu do Dominikany. Zaleca się jednak szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, tężcowi, durowi brzusznemu i błonicy. To dodatkowe zabezpieczenie, które jest szczególnie ważne. Jeśli nie wiesz, czy szczepienie jest w Twoim przypadku konieczne, skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

Huragany w Dominikanie

Czy Dominikana jest niebezpieczna? Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje kilka ważnych informacji na ten temat. Przede wszystkim od czerwca do listopada są możliwe huragany. Warto przed wyjazdem zapoznać się z tym, jak zachować środki ostrożności w razie trzęsienia ziemi czy innych zagrożeń ze strony natury.

Kradzieże

Tak jak w każdym kraju turystycznym, są też możliwe kradzieże wśród podróżujących. Dokumenty i pieniądze trzymaj w bezpiecznym miejscu. Zachowaj też szczególną ostrożność na plaży i podczas korzystania z atrakcji turystycznych.

Ubezpieczenie turystyczne

Co zrobić, by przeżyć w Dominikanie bezpieczne wakacje? Warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. To nie tylko formalność, ale przede wszystkim dobre zabezpieczenie podczas wyjazdu. Dobrze skonstruowana polisa zapewnia zwrot kosztów za leczenie, hospitalizację, a nawet zagubiony bagaż czy zniszczony sprzęt sportowy. Wszystko zależy od konkretnej oferty, z którą warto się zapoznać, zanim podpiszesz umowę. Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne.

Pamiętaj, że polisa turystyczna jest konieczna, jeśli będziesz zwiedzać Dominikanę na własną rękę. Jedziesz z biurem podróży? Rozważ ubezpieczenie turystyczne, które kupisz indywidualnie. Dzięki temu masz pewność, że oferta jest elastyczna (przygotowana pod Twoje potrzeby), a także masz szansę porównać ubezpieczenie od wielu towarzystw. Sprawdź, jakie dokumenty potrzebne są, by zawrzeć ubezpieczenie turystyczne.

Bądź przygotowany na każdą ewentualność i wykup ubezpieczenie turystyczne. Dopasuj je do swoich potrzeb i rodzaju wyjazdu. Sprawdź kalkulator ubezpieczeń turystycznych online, zadzwoń na infolinię albo odwiedź jedną z placówek.

FAQ:

 • 1
  Jak długo trwa lot z Polski do Dominikany?

  Lot czarterowy do Dominikany trwa ok. 11-12 godzin. Z kolei loty z przesiadką mogą łącznie trwać 20, a nawet 35 godzin.

 • 2
  Kiedy Dominikana jest najtańsza?

  Najtańsze wycieczki do Dominikany znaleźć można pod koniec sezonu lub na początku, czyli w listopadzie i kwietniu.

 • 3
  Jakie pamiątki przywieźć z Dominikany?

  Z Dominikany warto przywieźć kawę, kakao, cygara, rum czy półszlachetny kamień larimar. 

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku