2023-11-22

Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska – to trzeba zobaczyć!

Odkryj uroki Dolnego Śląska z naszym przewodnikiem!

Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska – to trzeba zobaczyć!

Walory turystyczne Dolnego Śląska wabią nas swoim urokiem i tajemniczością. Turyści chętnie wybierają się tu śladem zamków i twierdz. Miejsca, gdzie odbywają się np. turnieje rycerskie idealnie odpowiadają na potrzebę zwiedzania Dolnego Śląska z dzieckiem. Dolny Śląsk to jednak także niedające się zapomnieć widoki najstarszych polskich gór, czyli Sudet. Jeśli szukasz inspiracji na temat tego, co zwiedzić na Dolnym Śląsku, to zapraszamy do naszego mini przewodnika.

Z czego słynie Dolny Śląsk?

Wielu uważa województwo dolnośląskie za najciekawszy region w Polsce. Nic dziwnego. Pełno tu atrakcji. I mowa tu nie tylko o pięknych i starych zamkach, pałacach i twierdzach, których na mapie Dolnego Śląska jest więcej niż 100, większych i mniejszych miasteczkach czy górskich szlakach. Na Dolnym Śląsku możemy zobaczyć np. Krainę Wygasłych Wulkanów czy podziemny kompleks Riese. Dolny Śląsk słynie również z uzdrowisk. To tutaj znajduje się najwięcej sanatoriów w Polsce. Region kojarzony powinien być także z górnictwem i kopalniami. Bez wątpienia Dolny Śląsk słynie z jednego z najpiękniejszych miast w Polsce, czyli Wrocławia.

Co najlepiej zwiedzić na Dolnym Śląsku?

Jeśli chcemy zwiedzić Dolny Śląsk wzdłuż i wszerz, nie wystarczy nam krótki dwutygodniowy urlop. Nie możesz sobie pozwolić na dłuższy wypad do województwa dolnośląskiego? Mamy nadzieję, że nasza lista najciekawszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku pozwoli Ci optymalnie zaplanować wycieczkę.

Jakie zamki warto zwiedzić na Dolnym Śląsku?

Najpierw zajmiemy się takimi zabytkami Dolnego Śląska, jak zamki czy pałace, bo to właśnie z nich słynie ten region najbardziej. Najpiękniejsze z nich tworzą Europejski Szlak Zamków i Pałaców. Wielu turystów dąży do odwiedzenia każdej z 21. pozycji na tej liście. Z reguły do tych miejsc na Dolnym Śląsku można pojechać na jeden dzień, jednak warto skorzystać w niepowtarzalnej okazji i przenocować w zamkach, które udostępniają dla turystów swoją bazę noclegową.

  • Zamek Czocha

Niewątpliwie jednym z najważniejszych obiektów tego typu jest Zamek Czocha. Ten przepiękny zabytek Dolnego Śląska leży nad Jeziorem Leśniańskim i zachwyca nie tylko turystów, ale również inspiruje producentów filmowych. Kręcone tu były m.in. seriale Wiedźmin czy Tajemnica twierdzy szyfrów. Miejsce zaskakuje nie tylko architekturą, ale i aurą tajemniczości. Budynek pełen jest ukrytych przejść, klatek schodowych czy pięter, a nawet, jak twierdzą niektórzy, symboli masońskich. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem w dzień, ale i w nocy. W obiekcie znajduje się hotel, restauracja i kawiarnia. Raz na jakiś czas odbywają się tu kolonie w stylu Harrego Pottera.

  • Pałac Marianny Orańskiej

Kolejnym pięknym i wartym odwiedzenia zabytkiem jest Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Dopiero od jakiegoś czasu można go zwiedzić. Jeszcze kilka lat temu obiekt był zaśmiecony i wałęsało się tu wiele dzikich psów. Ten neogotycki pałac powstał na zlecenie Marianny Luiza Orańskiej, a jego budowa trwała ponad 30 lat! Oprócz ogromnej budowli na uwagę zasługuje również przepiękny park z cudownymi tarasami, przytulony do pałacu. Jedna z dłuższych tras spacerowych ma 4 km, jednak możemy wybrać się też na wędrówkę krótszą, bo 1,5-kilometrową.

  • Zamek Książ

Następny w kolejce zamek, czyli Zamek Książ w Wałbrzychu kojarzyć pewnie będziesz z legendą o złotym pociągu oraz skarbem w nim ukrytym. To jeden z najbardziej znanych miejsc do zwiedzenia Dolnego Śląska. Zamek swoje korzenie ma już w XIII wieku. Powstał wtedy jako obiekt warowny, ale był później wielokrotnie przebudowany, m.in. w XVII wieku. Można zwiedzać tu m.in. podziemia, komnaty, park, ale i ogrody i palmiarnię.

  • Zamek Grodziec

Jednym z ciekawszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku jest Zamek Grodziec, znany jako rezydencja księcia Fryderyka I, chociaż jego wzmianki sięgają aż 1155 roku. Bogaty obiekt przyciągał najeźdźców, co przysparzało kłopotów całej wiosce. Dziś można zwiedzić tutaj część mieszkalną oraz dawną kaplicę zamkową, a także podziwiać krajobraz na punkcie widokowym. Ciekawymi atrakcjami są również turnieje rycerskie czy inne imprezy tutaj organizowane.

  • Zamek Chojnik

Zamek Chojnik zlokalizowany na górze o tej samej nazwie to miejsce, które na pewno pokochają miłośnicy wyzwań. Ciekawym doświadczeniem jest zdobycie samej skalistej góry. Na szczycie czekają piękne widoki oraz kamienny zamek do zwiedzania. Twierdza była raczej niewielka, jednak trudna do zdobycia. Obecnie zwiedzającym udostępnione zostały część mieszkalna, okrągła wieża i mury obronne. Ze względu na rycerski turniej, który odbywa się tu we wrześniu, zamek Chojnik często ląduje jako pozycja na liście atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku dla dzieci.

  • Ruiny zamku Bolczów

Kolejna pozycja do zwiedzania to ruiny zamku Bolczów w Rudawach Janowickich. Chociaż nie zobaczymy stąd malowniczych widoków na okolicę, warto się tu wybrać, by poczuć klimat tego miejsca. Zamek zbudowany jest na granitowym występie ok. 561 m n.p.m. i należy do Parku Kulturowego Kotliny Jeleniogórskiej.

  • Zamek Świny

Zamek Świny to kolejny zabytek Dolnego Śląska. Jest jednym z najstarszych na Szlaku Zamków Piastowskich. Pierwotnie w tym miejscu powstał gród, potem zamek obronny, a w XVII wieku przekształcono go na zamek mieszkalny. Legenda głosi, że połączony jest podziemnym przejściem z zamkiem w Bolkowie, który także można odwiedzić.

  • Zamek w Bolkowie

Ta budowla także ma bogatą historię. Powstała w XIII w. Przechodząc z rąk do rąk książąt piastowskich, zamek pełnił początkowo funkcję skarbca. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest m.in. dwudziestopięciometrowa wieża zamkowa z tzw. dziobem. Warto odwiedzić to miejsce, gdy odbywa się tu akurat jakiś festiwal lub turniej rycerski.

  • Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra to także pozycja obowiązkowa na naszej liście. Gdy powstawała (a było to w latach 1765-1777), uznawana była za najnowocześniejszą fortyfikację w Europie. Obecnie obiekt, składający się z 6 fortów i kilku bastionów jest udostępniony do zwiedzania.

Co można zobaczyć na Dolnym Śląsku? Wybieramy się na szlak

Poznaliśmy już kilka pozycji, które będą interesować fanów historycznych zamków z rycerzami w tle. Teraz pora na propozycje dla tych, którzy kochają polskie góry.

  • Kraina Wygasłych Wulkanów

Nie wiedziałeś, że w Polsce są takie miejsca? Otóż Kraina Wygasłych Wulkanów obejmuje obszar Gór Kaczawskich oraz Pogórza Kaczawskiego. Najwyższym wulkanem jest góra Ostrzyca, którą nazywa się „śląską Fudżi”. Warto też będąc tutaj zobaczyć specyficzne formy skalne nazywane „organami”. Must see wśród nich to Organy Wielisławskie czy Małe Organy Myśliborskie. To nic innego, jak pozostałości zakrzepłej lawy. Na terenie Krainy Wygasłych Wulkanów znajdziecie też wiele punktów widokowych m.in. wieża na górze Zawodna czy Czartowska Skała.

  • Park Narodowy Gór Stołowych

Teraz pora na propozycję wędrówki po Górach Stołowych. Park Narodowy Gór Stołowych ma tak baśniowy wręcz klimat, że inspiruje nawet zagranicznych producentów filmowych. To tutaj nakręcono kilka scen do „Opowieści z Narni”. Charakterystyczne skały są tak wyżłobione, że przypominają stół, stąd ich nazwa. Warto wybrać się na Szczeliniec Wielki i odpocząć w tutejszym schronisku i rozkoszować się pięknymi widokami na okolicę. Przespacerujmy się też w Labiryncie Skalnym – Błędne Skały i wybierzmy na szlak do Skalnych Grzybów czy Radkowskich Skał.

  • Śnieżka

Szukając górskich szlaków na Dolnym Śląsku nie możemy zapomnieć o Karkonoszach i najwyższym tutaj szczycie. Chodzi oczywiście o Śnieżkę, która znalazła się na liście najwybitniejszych szczytów Polski. Będąc na szczycie będziemy mogli odpocząć w restauracji, połączonej z obserwatorium meteorologicznym czy odwiedzić zabytkową kaplicę św. Wawrzyńca.

  • Szrenica

Warto wybrać się także na inny karkonoski szczyt, czyli Szrenicę, z której rozpościera się widok m.in. na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie czy czeską stronę Karkonoszy.

  • Wodospad Kamieńczyka

Będąc w okolicy koniecznie trzeba zwiedzić najwyższy wodospad w polskich Sudetach – Wodospad Kamieńczyka. Składa się on z 3 kaskad o łącznej wysokości 27 m.

  • Góra Ślęża

Jeśli zastanawiasz się, gdzie pojechać na jeden dzień na Dolny Śląsk, będąc we Wrocławiu, to polecamy wypad na górę Ślężę, dawniej nazywaną Sobótką. Możemy tu podziwiać panoramę Dolnego Śląska. Krótszy szlak na Ślężę, z przełęczy Tąpadła, można spokojnie wpisać na listę atrakcji turystycznych Dolnego Śląska dla dzieci. Pierwotnie, szczyt był miejscem kultu religijnego Ślężan, o czym świadczy np. rzeźba kultowa w postaci skalnego niedźwiedzia. Wielu historyków twierdzi, że to od nazwy góry Ślęży pochodzi nazwa Śląsk.

  • Kolorowe Jeziorka

Kolorowe jeziorka to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Ze względu na ciekawe zabarwienie trzech jeziorek, znajdujących się w Wieściszowicach, miejsce to znalazło się na trzecim miejscu na liście cudów Polski. Jeziora zabarwione na kolor żółty, purpurowy, błękitny i czarny znajdziemy na zboczu Wielkiej Kopy. Skąd takie barwy tych zbiorników wodnych? Powodem była wytwórnia kwasu siarkowego założona przez Christiana Prellera w 1773 roku. Porzucone w 1925 r. wyrobiska zalała woda, tworząc te sztuczne jeziorka.

Dolny Śląsk na jeden dzień? Zwiedź miasta!

Było coś dla miłośników rycerskich historii, górskich szczytów, a teraz pora na „miejskie” walory turystyczne Dolnego Śląska. Jakie miasta warto odwiedzić na Dolnym Śląsku?

  • Wrocław

Zaczynamy od stolicy województwa dolnośląskiego, czyli Wrocławia. To tu zobaczymy jedne z najsłynniejszych zabytków Dolnego Śląska np. panoramę Racławicką czy Ostrów Tumski. Oczywiście koniecznie musimy zajrzeć na starówkę, gdzie zobaczymy Stary Ratusz. Po obejrzeniu Rynku swoje kroki skierujmy ku Hali Stulecia, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zatrzymajmy się tu, by pospacerować po Pergoli i by podziwiać piękną Fontannę Multimedialną oraz zobaczyć stalową Iglicę, która symbolizuje władzę ludową. Bardzo ciekawym przeżyciem jest zwiedzanie Dzielnicy Czterech Wyznań. Obok siebie funkcjonują tu 4 świątynie: prawosławna, rzymskokatolicka, protestancka oraz synagoga. By odpocząć od miasta, wybierzmy się na spacer do przepięknego Ogrodu Japońskiego. Jeśli szukasz atrakcji turystycznych na Dolny Śląsku dla dzieci, wybierz się do ZOO i Afrykanarium. Kolejny ważny punkt zwiedzania to szlak wrocławskich krasnali. Miniaturowe figurki rozsiane są po całym mieście. A jeśli interesują Cię punkty widokowe, wybierz się na Sky Tower.

  • Kompleks Riese

Miłośnicy historii na pewno nie odpuszczą wizyty w podziemnym kompleksie Riese, który stworzony został przez Hitlera podczas II wojny światowej. Podziemne miasto, które nie zostało nigdy ukończone miało być połączone z Zamkiem Książ, które Führer chciał obrać za główną kwaterę. Kompleks składa się z ogromnych hal, sal i tuneli. Nie wiadomo dokładnie, jaką funkcję miało pełnić podziemne miasto. Jedna z hipotez brzmi, że w podziemnych salach miały działać laboratoria, pracujące nad konstrukcją bomby atomowej. Chociaż Riese jest ogromnym obiektem, do zwiedzania udostępniono trzy kompleksy.

  • Świdnica

To kolejne miejsce godne uwagi turysty, wybierającego się na Dolny Śląsk. Będąc tu przespacerujmy się Starym Miastem, wejdźmy na wieżę ratuszową i rozkoszujmy się piękną panoramą. Ważnym punktem miasta jest drewniana świątynia wzniesiona bez zastosowania gwoździ – Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy, który wpisano na listę UNESCO. Warto odwiedzić także gotycką katedrę, która słynie m.in. z ponad 100­. metrowej wieży.

  • Ząbkowice Śląskie

Miasto słynie przede wszystkim ze znajdującej się tuż przy rynku Krzywej Wieży, odchylonej o ponad 2 metry. Nieopodal znajdziemy także Izbie Pamiątek i Laboratorium Frankensteina. Skąd takie miejsce tutaj? Miasto za czasów niemieckich nazywało się Frankenstein i jak nietrudno się domyślić, są hipotezy, że było inspiracją do stworzenia dzieła Mary Shelley – Doktor Frankenstein.

  • Sokołowsko

Sokołowsko to dawne uzdrowisko, które niegdyś było słynne na całą Europę. Choć obecnie miasteczko jest raczej wymarłe, czuć tutaj charakterystyczny klimat. Spacerując, zobaczmy m.in. Sanatorium doktora Brehmera, budynek dawnego obserwatorium astronomicznego, cerkiew św. Michała Archanioła czy ruiny Zameczku Friedenstein.

  • Wałbrzych

Warto wiedzieć, że Wałbrzych jest jednym z niewielu miast w Polsce, które nie zostały zniszczone podczas wojny. Starówka bogata jest w przepiękne kamienice, urocze uliczki. Spacerując po rynku zobaczymy ratusz, a w parku Sobieskiego możemy odwiedzić ponoć jedyne w Polsce schronisko, położone w centrum miasta.

Co robić na Dolnym Śląsku, gdy pada deszcz?

Wiele atrakcji turystycznych Dolnego Śląska, które wymieniliśmy już wcześniej, stanowią dobrą propozycję na zwiedzanie tego regionu podczas deszczowych dni (np. udostępnione do zwiedzania pałace czy zamki). Jednak jako uzupełnienie naszego mini przewodnika, stworzyliśmy przydatną na gorszą pogodę listę muzeów. Oto najciekawsze naszym zdaniem pozycje:

  • wystawa Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu,
  • Muzeum Sentymentów w Kowarach, ukazujące życie w czasach PRLu,
  • Kopalnia Podgórze w Kowarach,
  • Leśna Huta w Szklarskiej Porębie,
  • Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie,
  • Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku,
  • Kopalnia Złota w Złotym Stoku,
  • Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie,
  • Dawna Kopalnia Nowa Ruda.

Na koniec wymieńmy jeszcze atrakcje turystyczne Dolnego Śląska dla dzieci:

  • Papugarnia Śnieżka Karpacz,
  • Muzeum Zabawek w Karpaczu,
  • Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdrój,
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój,

Gdzie dobrze zjeść na Dolnym Śląsku?

Będać na Dolnym Śląsku trzeba koniecznie spróbować lokalnych smaków. Warto wiedzieć, że znajduje się tu aż 13 restauracji z pierwszej setki najlepszych lokali gastronomicznych w Polsce. Wiele z nich znajduje się we Wrocławiu (np. restauracja Bistro 8 i pół, czy Acquario), ale i w Jeleniej Górze (np. lokal I love Italy), Karpaczu (np. Restauracja Albero Karpacz, Gusto) czy w mniejszych miejscowościach, takich jak Niemcza (np. restauracja Uroczysko Siedmiu Stawów). Miejsca te zachwycają nie tylko, jeśli chodzi o menu, ale wabią do siebie również piękną lokalizacją i wystrojem. Pełna lista lokali znajduje się na stronie poland100bestrestaurants.pl.

Zwiedzanie Dolnego Śląska samochodem – o czym warto pamiętać?

Zaplanowałeś już swoją wymarzoną trasę po województwie dolnośląskim? Teraz pora pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Wyjeżdżając na wakacje samochodem, wykup ubezpieczenie assistance. Jeśli Twoje auto ulegnie nagłej awarii, polisa zapewni m.in. holowanie czy pojazd zastępczy. Jednym z najlepszych na rynku ubezpieczeń tego typu jest CUK Assistance. Możesz wybierać spośród 4 wariantów, a najwyższy z nich zapewnia holowanie nawet do 2000 km! Sprawdź w kalkulatorze CUK Assistance, ile zapłacisz za ubezpieczenie swojego pojazdu.

Wyjeżdżając na urlop w Polsce, warto wykupić także ubezpieczenie turystyczne. Chociaż będąc w kraju nie będziemy musieli pokrywać kosztów leczenia czy powrotu do kraju, tak jak w przypadku wycieczek zagranicznych, to jednak polisa turystyczna na taki wyjazd również się przyda. Zakres takiego ubezpieczenia może m.in. obejmować następstwa nieszczęśliwych wypadków czy koszty leczenia prywatnego po wypadku. Przeczytaj więcej na temat ubezpieczenia turystycznego w Polsce. Jeśli natomiast chcesz zobaczyć, ile będzie kosztować polisa na Twój wyjazd, sprawdź w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.  

FAQ:

  • 1
    Co robić w niedzielę na Dolnym Śląsku?

    Jeśli interesuje Cię jednodniowy pobyt na Dolnym Śląsku, warto wybrać się np. do Ząbkowic Śląskich. Miasto oferuje wiele zabytków, a w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki często odbywają się darmowe wydarzenia kulturalne. Inny sposób na aktywne zwiedzanie tego rejonu Polski to np. warsztaty w Żywym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Miłośnicy trekkingu z kolei, często wybierają się na szczyty m.in. Wielką Sowę czy Górę Ślężę.

  • 2
    Gdzie można pojechać w romantyczne miejsce Dolny Śląsk?

    Dolny Śląsk oferuje wiele romantycznych miejsc. Wiele tu pałaców (np. w Wojanowie,  Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, w Pakoszowie) oraz zamków (np. Książ, Czocha czy Książęcy w Oleśnicy). Wiele z nich udostępnia bazę noclegową czy restauracje, które idealnie nadają się na wypad we dwoje.

  • 3
    Gdzie jechać nad jezioro na Dolnym Śląsku?

    Jednym z ciekawych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku jest Jezioro Bystrzyckie, powstałe jako sztuczny zbiornik na początku XX w. Jednak prawdziwym przeżyciem jest odwiedzenie kolorowych jeziorek w Rudawach Janowickich. Z kolei, jeśli interesują nas wodne atrakcje, w województwie dolnośląskim możesz wybierać spośród takich kąpielisk jak: Glinianki we Wrocławiu, nad zalewem w Starej Morawie, plaża nad Jeziorem Mietkowskim czy plaża w Górach Sowich nad jeziorem Bielawskim.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku