W tym artykule:
- City break nie tylko w Wiedniu
- Miejska perełka – Salzburg
- Gratka dla miłośników górskich wycieczek
- Karyntia – wypoczynek pośród gór i jezior
- Trasa panoramiczna i punkty widokowe
- Sporty nie tylko zimowe
- Coś dla spragnionych ciszy
- Austria autem – przydatne informacje
- Austria z dziećmi – atrakcje dla najmłodszych
- Jakie ubezpieczenie do Austrii?
- Gdzie znaleźć ubezpieczenie turystyczne do Austrii?
Zapierające dech w piersi krajobrazy majestatycznych Alp, niewielkie miasteczka malowniczo położone u stóp szczytów, urokliwe jeziora z krystalicznie czystą wodą, tętniące życiem miasta pełne fascynujących zabytków – Austria jest krajem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Często kojarzona jako baza dla fanów białego szaleństwa, ma do zaoferowania znacznie więcej również poza sezonem zimowym. Na uwagę niewątpliwie zasługuje Wiedeń. Jednak poza stolicą na turystów czeka także wiele atrakcji i niezwykłych zakątków. Co warto zobaczyć w Austrii? Zapraszamy na krótką podróż po tym pięknym europejskim kraju.
City break nie tylko w Wiedniu
Jeśli przepadasz za klimatem wielkomiejskim i jednocześnie interesuje Cię poznanie jednej z piękniejszych europejskich stolic, koniecznie wpisz największe miasto Austrii na listę miejsc do odwiedzenia. Co zobaczyć w Wiedniu? Atrakcji jest wiele i warto poświęcić im osobną uwagę. Jeśli zastanawiasz się, co zwiedzić w Austrii poza stolicą, wybór jest niemały.
Jednym z wartych odwiedzenia miast nie tylko porą zimową jest Innsbruck, gdzie na tle wznoszących się na ponad 2 tys. metrów grani Karwendel, można podziwiać wspaniałą starówkę ze Złotym Dachem i ulicą Marii Teresy, pełną przepięknych kamienic. Okazale prezentuje się pałac Hofburg, którego budowa sięga XV w., kiedy to cesarz Maksymilian I postanowił przenieść dwór cesarski z Wiednia do Innsbrucku. Na obrzeżach stolicy Tyrolu mieści się inny zabytek wart uwagi – Zamek Ambras. Zdecydowanym atutem stolicy Tyrolu jest połączenie majestatu górskich szczytów z piękną architekturą.
W północnej części Austrii warto odwiedzić Linz, gdzie duch przeszłości tworzy eklektyczną całość z nowoczesnymi trendami. Kierując się z kolei na południe trafiamy do Klagenfurtu, który jest stolicą Karyntii i może być bazą wypadową do poznania tego pięknego kraju związkowego. Ciekawych wrażeń dostarczy też zestawienie architektury średniowiecznego centrum położonej nad jeziorem Bodeńskim Bregencji z nowoczesnymi projektami. Dla miłośników opery gratką będzie Festiwal Bregencki. Tamtejsza scena na wodzie wraz z niesamowitą scenografią robi ogromne wrażenie.
Miejska perełka – Salzburg
Innym miastem godnym uwagi jest Salzburg – średniej wielkości, bo liczące około 150 tys. mieszkańców, położone na wysokości ponad 400 m n.p.m., okalane górskimi szczytami i przecięte rzeką Salzach miasto zachwyca nie tylko pięknem architektury i górującą na wzgórzu twierdzą Hohensalzburg, ale też majestatem przyrody. Urokliwe uliczki ze stylowymi kutymi szyldami sklepowymi i widokiem na górskie zbocza tworzą niezapomniany klimat. Nie bez powodu tutejsza starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Zwiedzając Salzburg, dla wygody i oszczędności warto rozważyć zakup karty Salzburg Card obejmującej wstęp do muzeów, przejazdy komunikacją miejską, rejs po rzece czy korzystanie z kolejki linowej.
Centralnym punktem starego miasta jest Residenzplatz z piękną barokową fontanną. Salzburg nazywany jest miastem Mozarta, ponieważ tu urodził się i dorastał słynny kompozytor. Jego dom można podziwiać do dziś, a duch autora „Requiem” unosi się na placu nazwanym na jego cześć. By jeszcze lepiej poczuć klimat dawnego Salzburga, warto odwiedzić najstarszą w Europie Zachodniej istniejąca od 1703 r. kawiarnię Cafe Tomaselli. Namiastki pałacowego przepychu doświadczysz z kolei zwiedzając pałac i ogrody Mirabell. Jesteś amatorem złocistego trunku? W Salzburgu będziesz mieć okazję skosztować specjałów tutejszego browarnictwa.
Będąc w Salzburgu, zwłaszcza poza sezonem, warto wybrać się na wycieczkę do oddalonego o nieco ponad 70 km maleńkiego miasteczka Hallstatt, wciśniętego między jezioro Hallstätter See a zbocze Alp Salzburskich. Wzmianki o nim można spotkać w wielu przewodnikach po Austrii i nie bez powodu jest uznawane za jej wizytówkę.
Gratka dla miłośników górskich wycieczek
Austria to kraj w większości górzysty. Rozległe pasma Alp zajmują aż dwie trzecie powierzchni państwa i oferują miłośnikom górskich wędrówek setki kilometrów szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności od ekstremalnych po spacerowe. W samym Tyrolu na turystów czeka aż 24 tys. kilometrów pieszych oznakowanych szlaków.
Wiele szczytów przekracza 3 tys. m n.p.m., zatem osoby szukające wyzwań na brak wrażeń narzekać nie będą. W wyższych partiach gór przez cały rok zalegają lodowce, a odcinki szlaków pozostają oblodzone nawet latem, jak w przypadku podejścia na najwyższy szczyt Austrii Grossglockner (3798 m n.p.m.), należący do Korony Europy. Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu zarówno sprzętowym, jak i kondycyjnym, planując wysokogórskie wędrówki.
Z drugiej strony okazałe zbocza poprzecinane są malowniczymi dolinami, idealnymi na spacer całą rodziną pośród połaci tryskających zielenią łąk. Dolina Pitztal, Zillertal, Achental to tylko przykłady spośród mnóstwa miejsc znakomitych nie tylko na piesze wycieczki, ale także wyprawy rowerowe. Austria to kraj utkany z urokliwych miejsc, a dotarcie do nich ułatwia dobrze rozwinięta infrastruktura. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. szlaki Slow Trail, czyli niedługie trasy przeznaczone do wędrówek w okolicach jezior. Mierzą maksymalnie 10 km długości, a przewyższenie nie przekracza 300 metrów, nie są więc wymagające. Zaplanowane zostały tak, aby zagwarantować wędrowcom panoramiczne widoki i okazję do odwiedzenia szczególnie pięknych zakątków.
Karyntia – wypoczynek pośród gór i jezior
Kąpiel w karaibskiej scenerii pośród alpejskich szczytów? W Austrii jest to jak najbardziej możliwe w położonej na południu Karyntii. Nazywana jest alpejskim rajem, w którym już od maja można korzystać z uroków jezior o krystalicznej wodzie, skąpanych w złotych promieniach słońca. Alpejskie krajobrazy mieszają się tu z nutą południowego klimatu. Można oddać się słodkiemu lenistwu, korzystając z piaszczystych plaż i kąpieli w całkiem ciepłych, turkusowych wodach jezior albo aktywnie spędzić czas na rowerze lub pieszych wędrówkach. Trasy rowerowe są bardzo dobrze przygotowane i oznakowane. Obejmują urokliwe zakątki wokół jezior. Przyjemność podróżowania na 2 kółkach można połączyć ze spontanicznymi kąpielami w jeziorze. Jednym z cieplejszych kąpielisk jest jezioro Klopeiner See, gdzie temperatura wody sięga latem nawet 28 stopni.
Trasa panoramiczna i punkty widokowe
Wycieczka do Austrii samochodem to okazja, by odwiedzić panoramiczną trasę Grossglockner Hochalpenstrasse. Wijąca się po zboczach, wkomponowana w naturalny krajobraz droga to zapierające dech widoki górskich szczytów, lodowców, łąk, które można podziwiać nie tylko zza samochodowej szyby, ale też zatrzymując się w jednym z 12 punktów widokowych. Najwyższy położony jest na wysokości ponad 2,5 tys. metrów na szczycie Edelweiss-Spitze, który jest jednocześnie najwyższym szczytem, na który da się dotrzeć autem. Można podziwiać stąd rozległą panoramę obejmującą szczyt Grossglockner i pasmo trzytysięczników. Dla żądnych wiedzy przygotowano kilkanaście wystaw, a podczas pieszych wędrówek organizowanych przez pracowników Parku Narodowego Taurów Wysokich, z dużym prawdopodobieństwem spotkamy na swojej drodze świstaka.
Niezapomnianych wrażeń dostarczają też platformy widokowe, z których można nie tylko podziwiać spektakularne alpejskie krajobrazy, ale również poczuć dreszczyk emocji. Jedną z najbardziej popularnych jest oddalona o niespełna 11 km od Hallstatt 5 Fingers. Nazwa wzięła się od kształtu konstrukcji, która przypomina dłoń z wysuniętymi nad zboczem palcami. Mieści się niedaleko stacji kolejki linowej, więc dotarcie nie powinno sprawić problemu nawet mniej wprawnym wędrowcom.
Nieco dalej na południowy zachód czeka kolejna atrakcja – platforma Dachstein Skywalk. Dojazd autem z okolic 5 Fingers zajmuje niespełna 2 godziny ze względu na konieczność okrążenia masywu górskiego. Zawieszona na wysokości 2,7 tys. m n.p.m. wysuwa się ze skalnej ściany na odległość ok. 200 metrów. Dodatkową atrakcją zarówno dla młodszych, jak i starszych jest znajdujący się w pobliżu Eispalast z wykutymi w lodowcu korytarzami oraz różnokolorowo oświetlonymi figurami i rzeźbami. Dotrzeć do niego można przez zawieszony nad skałami most.
Udając się do Karyntii, trafimy na największą w kraju zaporę wodną Kölnbrein i zawieszoną na niej platformę Airwalk. Wejście na delikatną w porównaniu z ogromną tamą konstrukcję wywołuje szybsze bicie serca nawet u amatorów mocnych wrażeń. Będąc w Karyntii, nie pomiń najwyższej drewnianej wieży widokowej świata na Pyramidenkogel. Zachwyca ona nie tylko widokami, ale też finezją konstrukcji, a na odważnych czeka zjazd specjalną zjeżdżalnią.
Sporty nie tylko zimowe
Austria słynie ze znakomitych warunków do praktykowania sportów zimowych, które można uprawiać również latem na lodowcu Hintertux. Poza szusowaniem na nartach, kraj ten stwarza warunki również do innych aktywności. Setki kilometrów szlaków to okazja do hikingu czy wycieczek rowerowych. Trasy wspinaczkowe o zróżnicowanym stopniu trudności zadowolą mniej i bardziej wprawnych wspinaczy, a osoby rozpoczynające dopiero przygodę mogą podszkolić się pod okiem instruktora.
Ze względu na dużą ilość jezior bardzo popularne są też sporty wodne. Możesz pływać kajakiem, żaglówką, łodzią, na nartach wodnych, uprawiać stand up paddling, windsurfing czy wakeboarding.
Coś dla spragnionych ciszy
Pośród alpejskich łąk i zboczy zwłaszcza z dala od popularnych w sezonie rejonów, obcując z przepiękną naturą, można odnaleźć spokój i ciszę. Osoby poszukujące wyraźniejszego oderwania od rzeczywistości mogą pójść krok dalej i spędzić urlop w jednym z austriackich klasztorów. Piękno architektury i krajobrazów, połączone z różnego rodzaju aktywnościami to okazja do odbycia podróży w głąb siebie dla wszystkich, którzy chcą złapać oddech od otaczającego świata. Wycieczka do Austrii może stać się ucztą dla ciała i ducha.
Prastare techniki lecznicze, dieta, post, lecznicze masaże, terapia ruchem, możliwość pracy z artystami, medytacje na łonie natury, ćwiczenia pobudzające ciało i umysł mają przyczynić się do poprawy samopoczucia i odzyskania równowagi. W niektórych klasztorach można też poznać życie mnichów od podszewki, mieszkając przez jakiś czas w ich kręgu.
Austria autem – przydatne informacje
Jeśli chcesz za jednym razem odwiedzić różne zakątki Austrii, wycieczka objazdowa będzie dobrą okazją do zwiedzenia tych miejsc, które najbardziej Cię interesują. Bez względu na to, ile kilometrów planujesz przebyć na miejscu – czy będą to setki, czy planujesz tylko dotrzeć do konkretnego punktu, pamiętaj, że aby poruszać się po austriackich autostradach i drogach szybkiego ruchu, nie narażając się na kary, trzeba wykupić winiety. Można to zrobić online bądź w jednym z punktów, np. na stacji benzynowej zaraz po przekroczeniu granicy. Jeśli zakupisz winietę w punkcie, pamiętaj, aby przykleić ją na przednią szybę.
Podróżując swoim autem zabierz ze sobą dowód rejestracyjny, potwierdzenie ubezpieczenia OC i uprawnień do prowadzenia pojazdu oraz zawsze dowód osobisty lub paszport. Prawo jazdy będzie potrzebne również, gdy planujesz wynająć samochód. Wybierając się do Austrii w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia, pamiętaj o obowiązku poruszania się na oponach zimowych. Jeśli korzystasz z samochodowej kamery, pamiętaj, że w Austrii na drogach publicznych jest to zabronione.
Austria z dziećmi – atrakcje dla najmłodszych
Austria to kraj otwarty na turystów w każdym wieku, tych starszych i tych młodszych. Co warto zobaczyć w Austrii z dziećmi? Oto kilka propozycji:
- kopalnia soli w Hallstatt – zwiedzanie obejmuje spacery chodnikami, przejażdżkę najdłuższą na świecie zjeżdżalnią górniczą, rejs po solnym jeziorze, pokazy świetlne, dostępna dla dzieci powyżej 4. roku życia;
- Alpine-Coaster na Wurbauerkogel– jeśli Ty i Twoja rodzina jesteście zwolennikami rollercoasterów, ta atrakcja będzie dla Was, zjazd sterowanymi sankami na długości 760 metrów sprawi, że poczujecie się, jakbyście szybowali po górskim zboczu;
- kolejka Grottenbahn na Pöstlingberg – istniejąca od 1906 roku kolejka zabiera zwiedzających w baśniowy świat;
- ośrodek Swarovski Kristallwelten – podziemny labirynt, w którym sale mienią się kryształami, ze specjalnie przygotowaną z myślą o dzieciach trasą zwiedzania;
- park miniatur Minimundus w Klagenfurcie – ok. 150 modeli budowli z całego świata wykonanych w skali 1:25.
Dziecko nie będzie się nudzić zarówno na łonie natury, jak i w historycznych zakątkach Austrii. Zabytki są miejscami przyjaznymi najmłodszym, jak w przypadku twierdzy Mauterndorf, gdzie w zamkowych zakamarkach czekają nie tylko muzealne eksponaty, ale też liczne figury mieszkających tu niegdyś postaci.
Jakie ubezpieczenie do Austrii?
Jeśli określisz już, jakie rejony i miejsca ma obejmować Twoja wycieczka do Austrii, czas rozpocząć przygotowania do wyjazdu, w ramach których nie możesz zapomnieć o wyrobieniu karty EKUZ. Jeśli zajdzie nagła konieczność udania się do lekarza czy szpitala, karta umożliwi Ci bezpłatne skorzystanie z pomocy medycznej na takich samych zasadach jak mieszkańcy kraju. Jest to istotne, ponieważ prywatne wizyty u lekarza to wydatek rzędu kilkudziesięciu lub nawet kilkuset euro, a pobyt w szpitalu może sięgać tysięcy euro.
Karta EKUZ może jednak być niewystarczająca, ponieważ nie obejmuje np. transportu medycznego czy akcji ratowniczej. Jeśli zatem przydarzy Ci się wypadek w górach, koszty akcji ratowniczej będzie trzeba pokryć z własnej kieszeni. Ochronę na tę i wiele innych okoliczności przewidują ubezpieczenia turystyczne. Wybierając odpowiednią polisę zyskasz:
- ubezpieczenie kosztów leczenia wraz z assistance – w razie konieczności wizyty lekarskiej możesz korzystać z placówek medycznych, w tym również prywatnych, wskazanych przez ubezpieczyciela, otrzymasz także pomoc w znalezieniu placówki oraz pomoc tłumacza;
- NNW – możesz liczyć na świadczenie w razie uszczerbku na zdrowiu doznanego na skutek nieszczęśliwego wypadku;
- OC w życiu prywatnym – jeśli inna osoba na skutek Twojego działania dozna uszczerbku na zdrowiu, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie;
- ubezpieczenie bagażu – jeżeli bagaż zostanie skradziony mimo należytego zabezpieczenia, możesz liczyć na odszkodowanie.
Gdzie znaleźć ubezpieczenie turystyczne do Austrii?
Miejsc wartych uwagi oraz form spędzania czasu jest w Austrii wiele. Niezależnie od tego, czy zamierzasz wspinać się po górach, czy leżeć na plaży nad jeziorem, warto zadbać o bezpieczeństwo. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne? Dostępne oferty szybko i łatwo porównasz za pomocą kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, co pozwoli na wybór najlepiej odpowiadającej Twoim potrzebom. Podróżując z innymi osobami, pamiętaj o ubezpieczeniu dla wszystkich uczestników podróży. Polisę możesz kupić również w najbliższej placówce CUK.
Oceń artykuł