2021-09-08

Malta – czy i kiedy warto pojechać?

Odwiedź maltańskie ''Ciche Miasto'', które stało się tłem dla Królewskiej Przystani w ''Grze o Tron''. 

Malta – czy i kiedy warto pojechać?

Malta jest wyspą położoną w środkowej części Morza Śródziemnego. Charakteryzuje się typowo śródziemnomorskim, ciepłym i łagodnym klimatem, którego istotą są suche i długie lata oraz krótkie i wilgotne zimy. Bryza, która wieje od morza, sprawia, że nawet w gorące dni mieszkańcy i turyści czują się tutaj świetnie. Czy zatem warto zwiedzić na wyspie? Jakie atrakcje czekają na turystów? Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik po Malcie, który przekona Cię, że jest to miejsce, które warto zobaczyć.

Najwyższe temperatury na Malcie przekraczają 30°C, jednak kiedy pojawia się tutaj sirocco (południowy wiatr pochodzący z afrykańskiej pustyni), trzeba nastawić się na wyższą temperaturę i wilgotność powietrza. Warto również zwrócić uwagę na temperaturę wody, która jest bardzo istotna dla osób kochających kąpiele. Od połowy maja do połowy grudnia można spodziewać się wody w temperaturze powyżej 20°C. Najcieplejsza jest w sierpniu, kiedy osiąga aż 27°C. Decydując się na zwiedzanie Malty, musisz wiedzieć, że jest to bardzo sucha wyspa, szczególnie w okresie od maja do sierpnia. Pora deszczowa występuje tutaj od października do stycznia. Rocznie spada tutaj nieco ponad 550 mm deszczu. 

Przewodnik po Malcie - kiedy wybrać się na wyspę?

Na Malcie można spodziewać się tylko dwóch pór roku. Dzięki temu kraj ten jest bardzo atrakcyjny dla zwiedzających. Szczególnie latem można spotkać tutaj podróżnych z całego świata, choć okres zwiedzania trwa prawie przez cały rok. Wyklucza się tylko czas, kiedy zdarzają się okresy chłodu w czasie zimy lub pojawia się długotrwała susza w czasie lata. 

Jak wygląda zima na Malcie?

Zimy na Malcie nie przypominają tradycyjnych, mroźnych okresów, w których można cieszyć się śniegiem. Są niezwykle łagodne i tylko czasami pojawiają się okresy chłodu. Jest to skutek wiatrów, które wieją z północnej Europy. Zima na Malcie jest czasem, kiedy mogą pojawić się opady deszczu. Są tutaj widoczne od października do lutego. Najbardziej wilgotnym miesiącem jest grudzień, w którym spada zazwyczaj około 112 mm wody w ciągu 14 dni. Pozostała część roku jest sucha. Na palcach jednej ręki można policzyć dni, w których pada deszcz. 

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Boisz się mroźnej zimy na Malcie? Nic takiego Cię tutaj nie spotka. W czasie najchłodniejszych miesięcy, które przypadają tutaj na styczeń i luty, najniższe temperatury czasami spadają poniżej 9°C. Najwyższe temperatury, jakich można spodziewać się od grudnia do marca wynoszą zazwyczaj poniżej 20°C. Śnieg w czasie zimy to zjawisko, które na Malcie jest praktycznie nieznane. Krótkotrwałe opady wystąpiły w lutym 1895 roku, w styczniu 1905 roku i ostatnie 31 stycznia 1962 roku. Jeżeli zatem nie lubisz pluchy i białego puchu, jest to miejsce, które pokochasz od pierwszego wejrzenia. 

Lato - jakie informacje kryje w sobie przewodnik po Malcie?

W miesiącach letnich na Malcie odnotowuje się temperatury powyżej 30°C. Jest to najlepszy czas dla osób, które kochają kąpać się w morzu i opalać w pełnym słońcu. Jeżeli należysz do tego typu osób i zależy Ci właśnie na takich atrakcjach na Malcie, wybierz się na tę wyspę między czerwcem a wrześniem, kiedy zarówno powietrze, jak i woda w morzu są najcieplejsze.

Miłośnicy wędrówek, którzy zaplanowali sobie piesze lub rowerowe zwiedzanie Malty, powinni na urlop wybrać wiosnę lub jesień, kiedy temperatury nie są tak wysokie. Najpiękniejszymi okresem w tym miejscu jest oczywiście wiosna, kiedy przyroda budzi się do życia. Jeżeli jesteś żeglarzem, któremu zależy na zwiedzaniu Malty na łodzi, wybierz się na tę wyspę między majem a listopadem. 

Malta turystyka - kilka praktycznych informacji, które mogą przydać Ci się w czasie podróży

Poniżej przedstawimy Ci kilka praktycznych informacji, które sprawią, że zaplanujesz idealny urlop:

  • Na Maltę najlepiej lecieć poza sezonem urlopowym - osoby, które wybrały się na wspomnianą wyspę, odradzają wakacje w lipcu i sierpniu, ponieważ w tym okresie ceny są najwyższe, temperatury bardzo wysokie, a i liczba turystów potrafi skutecznie zniechęcić do wypoczynku w tym miejscu. W restauracjach i komunikacji miejskiej często brakuje miejsca.
  • Na Malcie zupełnie inaczej niż w większości krajów Europy wyglądają gniazdka elektryczne - są takie same jak w Wielkiej Brytanii. Jeżeli zatem chcesz przywieźć ze sobą sprzęt, musisz pamiętać także o specjalnych przejściówkach, które umożliwią Ci podłączenie go do prądu.
  • Walutą obowiązującą na Malcie jest euro. Można z powodzeniem płacić kartą, ale warto też mieć gotówkę na drobne wydatki w malutkich, lokalnych sklepikach.
  • Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, a językiem urzędowym jest zarówno maltański, jak i angielski, dlatego z pewnością nie będziesz mieć problemu z porozumiewaniem się.
  • Warto zaopatrzyć się w przewodnik po Malcie. Choć nie jest to duża wyspa, lepiej mieć zawsze przy sobie przydatne wskazówki, które sprawią, że urlop będzie przyjemnością.

Zwiedzanie Malty - jak dostać się na wyspę?

Najlepszym i najszybszym środkiem transportu jest oczywiście samolot. Jeżeli lubisz przygody i nie przeszkadza Ci długa podróż, proponujemy także prom. Z Polski na wyspę latają WIzz Air oraz Ryanair. Co ciekawe, ci dwaj przewoźnicy mają naprawdę ciekawą i dobrą cenowo ofertę. Ceny wahają się bowiem między 150 a 300 zł i można mówić tutaj o dobrym standardzie lotu.

Zwiedzanie Malty - czym podróżować po wyspie?

Władze Malty oferują mieszkańcom i turystom komunikację miejską, która jest obsługiwana przez jednego przewoźnika. Warto jednak mieć na uwadze, że autobusy jeżdżą tutaj tak, jak chcą. Warto zatem wybrać inne rozwiązanie, a mianowicie wynajęcie samochodu. Wracając do komunikacji autobusowe - jeśli chcesz, by autobus się zatrzymał, musisz angielskim zwyczajem machnąć na niego ręką. Nie gwarantuje to jednak, że kierowca faktycznie zabierze Cię w podróż. Okazuje się, że jeśli w pojeździe znajduje się około 10 osób, prowadzący autobus nawet nie spojrzy w Twoją stronę. Jeżeli znajdujecie się w centrum miasta, to nie problem, ponieważ za kilka chwil podjedzie kolejny.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Inaczej mają się sprawy, kiedy jesteś w odległych zakątkach wyspy, gdzie autobusy kursują raz na pół godziny, a Ty chcesz dostać się do miasta akurat w godzinach, kiedy wszyscy zbierają się z plaży. Jeżeli nie wsiądziesz na pierwszym przystanku, Twoje szanse będą malały z każdym kolejnym, który na swojej drodze ma autobus. Niemniej jednak są plusy podróżowania komunikacją miejską. Bilety na autobus są na Malcie niezwykle tanie i uprawniają do podróżowania na jednym po całej wyspie. Tygodniowy, normalny bilet kosztuje tutaj zaledwie 21 euro, a jeśli chcesz kupić bilet ulgowy, zapłacisz jedynie 15 euro. 

Ciekawe miejsca na Malcie - co warto zobaczyć na wyspie?

Jak widać powyżej, Malta jest miejscem, które warto wziąć pod uwagę nie tylko w okresie wakacyjnym. Dlaczego warto rozważyć podróżowanie po tej wyspie? Ponieważ jest ona bogata w wiele atrakcji i zabytków. Zastanawiasz się, co zobaczyć na Malcie? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zabytki i zakątki, które z pewnością Cię urzekną:

  • Valletta - jest to najmniejsza stolica Europy. Okazuje się, że nie jest to jej największy atut. Choć jest to niewielkie miasto najbardziej wysunięte na południe, można znaleźć w nim aż 320 zabytków. Zadziwiające? A jednak! Warto mieć również na uwadze, że miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
  • Katedra św. Jana - jest to jeden z zabytków, który znajduje się na obowiązkowej mapie atrakcji Malty. Budowla znajduje się we wspomnianej wyżej Valletcie. Jest to najsłynniejszy budynek znajdujący się na wyspie, który został uznany przez Sir Waltera Scotta najpiękniejszym kościołem, jaki kiedykolwiek widział. Choć z zewnątrz sprawia wrażenie skromnego kościółka, w środku zachwyca turystów barokowym pięknem. Swego czasu świątynia była główną siedzibą Zakonu Kawalerów Mieczowych, o którym dowiesz się sporo, pogłębiając wiedzę na temat historii Malty. Istotne jest to, że katedra dostosowana jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  • Mdina zwana „Cichym Miastem” - jest to miejsce, którego nie można pominąć, jeśli chce się zwiedzić najważniejsze atrakcje Malty. Miejsce to urzeka turystów filmową urodą. Co więcej, stało się tłem dla Królewskiej Przystani w „Grze o Tron”. Urocze uliczki tworzące labirynty i domy zbudowane z jasnego kamienia w połączeniu z pięknem Katedry św. Pawła sprawiają, że zwiedzający ma udany dzień w Cichym Mieście. Większość zabytków Mdiny dostępna jest dla osób niepełnosprawnych, również tych, które poruszają się na wózkach inwalidzkich.
  • Katakumby św. Pawła i św. Agaty oraz Rabat - aby zwiedzić Rabat, nie trzeba daleko się oddalać. Miejsce to znajduje się naprzeciwko Mdiny, wystarczy tak naprawdę przejść przez ulicę. Były to kiedyś przedmieścia Cichego Miasta, jednak dla turysty nie to powinno być najważniejsze. Najważniejszymi atrakcjami tego miejsca są rozległe Katakumby św. Pawła i św. Agaty. Istotne jest to, że te dwa miejsca z powodzeniem można zwiedzić na jednym bilecie. Warto podkreślić, że osoby na wózkach inwalidzkich mogą mieć problem z dotarciem do tych miejsc, ponieważ nie są w 100% dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
  • Cud w Moście i Rotunda - wspomniana Rotunda położona jest w sercu miasta. Jest to atrakcja Malty, która może poszczyć się czwartą co do wielkości w Europie kopułą, a także cudem, który się w niej wydarzył w czasie II wojny światowej. Do dzisiaj turyści, którzy odwiedzą to miejsce, mogą podziwiać replikę bomby, która wpadła do pełnego ludzi kościoła i nie wybuchła. Mosta Dome to ogromny zabytek, który widoczny jest gołym okiem z murów Cichego Miasta. Rotunda jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  • Rzemieślnicza wioska Ta’Qali Crafts Village - tworząc własną mapę atrakcji Malty, nie można zapomnieć o tej wiosce, którą zorganizowano na byłym lotnisku wojskowym RAF-u. W tym miejscu turyści mogą znaleźć nie tylko oryginalne wyroby ze szkła, ale także uczestniczyć w niezwykłym pokazie Mdina Glass. Poza nim oferowane są tutaj rzemieślnicze wyroby ze srebra, skóry, drewna czy metalu, które są doskonałymi pamiątkami oraz upominkami dla najbliższych.
  • Kwadratowe solne baseny na Malcie i Gozo - kiedy spacerujesz nadmorskimi uliczkami Malty, zwróć uwagę na płaskie kwadratowe baseny zwane panwiami, w których zatrzymuje się morska woda. Te solankowe baseny nie powstały tutaj bez powodu. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie soli z wody morskiej. Rodowici Maltańczycy twierdzą, że zlokalizowane na Gonzo panwie są najstarsze na świecie. Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, musisz wiedzieć, że tę atrakcję Malty można podziwiać z ulicy. Dostęp do niej jest niemożliwy.
  • Zachody słońca na Dingli Cliffs - planując zwiedzanie ciekawych miejsc na Malcie, nie możesz zapomnieć o Klifach Dingli, które nazywane są zarówno przez rodowitych Maltańczyków, jak i turystów magicznym miejscem. Choć piszemy tutaj o zachodach słońca, musisz wiedzieć, że miejsce oferuje niezapomniane chwile o każdej porze dnia i nocy. Jest to najwyżej położony na Malcie punkt, w którym można zakochać się poprzez widoki, jakie oferuje. Szczególnie pięknych wrażeń można doznać, kiedy słońce powoli chyli się ku zachodowi.

Zwiedzanie Malty tylko z odpowiednim ubezpieczeniem

Decydując się na obejrzenie zabytków Malty, warto jeszcze podczas planowania podróży zadbać o podstawowe kwestie. Jedną z nich jest załatwienie bezpłatnego ubezpieczenia EKUZ wydawanego przez NFZ. Powinno być ono uzupełnione o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Tak zabezpieczony możesz mieć pewność, że na Malcie nie grozi Ci np. ryzyko nieudzielenia pomocy medycznej.

Szukasz odpowiednich rozwiązań? Zachęcamy Cię do odwiedzenia naszej strony i zakupu ubezpieczenia turystycznego online lub skontaktowania się z pracownikami naszej infolinii, którzy z chęcią opowiedzą Ci o dostępnych polisach. Możesz także odwiedzić doradcę, który pracuje w placówce CUK. Bez względu na to, którą drogę wybierzesz, czekamy na Ciebie!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku