Mazury należą do najbardziej malowniczych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w Polsce. Krainę Wielkich Jezior kochają nie tylko żeglarze, ale także wczasowicze spragnieni wypoczynku na łonie natury z dala od tłumów i wielkomiejskiego zgiełku. To doskonałe miejsce na relaks i wypoczynek dla osób aktywnych i poszukujących różnorodnych atrakcji.
Mazury są dla wielu wciąż nieodkrytą krainą, która kryje w sobie mnóstwo tajemniczych i wartych odwiedzenia miejsc. Region ten oferuje bowiem turystom nie tylko piękne jeziora i krajobrazy, ale także lokalizacje związane z historią i kulturą. Zastanawiasz się, co warto zwiedzić na Mazurach? W tekście znajdziesz informacje o najciekawszych miejscach i atrakcjach regionu, które ułatwią Ci opracowanie planu wycieczki. Sprawdź, co warto zobaczyć, wybierając się na Mazury!
Mazury – geografia i charakterystyka regionu
Mazury są regionem geograficzno-kulturowym położonym w północno-wschodniej Polsce, obejmującym tereny Pojezierza Iławskiego i Pojezierza Mazurskiego. Kraina Wielkich Jezior to obszar o powierzchni 1732 km², z czego blisko 30% stanowią jeziora. Powszechnie dla całego regionu Warmii i Mazur stosuje się nazwę Mazury, lecz administracyjnie stanowią one tylko część całego województwa warmińsko-mazurskiego. Choć jego stolicą jest zabytkowe miasto Olsztyn, to do najbardziej znanych turystom lokalizacji tego regionu zaliczyć można Mikołajki, Giżycko i Mrągowo.
Największym skarbem Warmii i Mazur są oczywiście liczne jeziora ze Śniardwami, Mamrami, Jeziorakiem i Nidzkim na czele. Region ten wyróżniają też niezwykle czyste rzeki, dzikie lasy pełne zwierząt, a także wzgórza, bagna i kanały. W odniesieniu do Mazur stosuje się nazwy: Kraina Wielkich Jezior lub Kraina Tysiąca Jezior. O ile ta pierwsza jest w pełni zgodna z rzeczywistością, to druga wymaga pewnego doprecyzowania. W istocie na Mazurach można doliczyć się bowiem około 2600 jezior, czyli niemal 3 razy więcej niż wskazywałaby wymieniona nazwa.
Mazury – najlepsze atrakcje turystyczne dla żeglarzy i nie tylko
Wyprawy na Mazury cieszą się popularnością przede wszystkim wśród wielbicieli żeglarstwa, wędkarstwa i sportów wodnych. Mnogość jezior i ośrodków skupiających pasjonatów tych form rekreacji przyciąga w te rejony turystów nie tylko z Polski, ale także z całej Europy, a nawet świata! Organizowane są tu bowiem liczne zawody i imprezy sportowe o międzynarodowej renomie. Dla miłośników regat sprawdzoną lokalizacją na Mazurach będą z pewnością Mikołajki lub Giżycko. W czasie uprawiania aktywności wodnych warto pomyśleć o ubezpieczeniu – sprawdź, jaka ochrona dedykowana jest sportowcom.
Dla osób, które dopiero planują nauczyć się podstaw żeglowania, na Mazurach znajdzie się wiele ośrodków umożliwiających zdobycie patentu. Jeśli w czasie uprawiania sportów wodnych korzystamy z własnego sprzętu, warto ubezpieczyć go w ramach rozszerzenia polisty turystycznej. Do czasu uzyskania odpowiednich uprawnień, można także popływać żaglówką z instruktorem lub wyruszyć w zorganizowany rejs łodzią, na przykład trasą Kanału Elbląskiego, podziwiając przy tym zapierające dech w piersiach widoki.
Wyprawa na Mazury – z przyjaciółmi lub całą rodziną
Położone wokół mazurskich jezior tawerny to doskonałe miejsca, w których można skosztować specjałów lokalnej kuchni, a także spędzić miłe wieczory w gronie rodziny lub przyjaciół przy akompaniamencie szant granych na żywo! Jeśli dobrze zaplanujemy swój urlop, możemy wybrać się na jeden z festiwali muzycznych, z których słyną takie miejscowości, jak Ostróda czy Mrągowo.
Wczasy na Mazurach to nie tylko okazja do wypoczynku w otoczeniu pięknych i czystych jezior oraz lasów, ale też szansa na zobaczenie wielu zabytków związanych z bogatą historią tego regionu i to stosunkowo tanim kosztem! Sprawdź, gdzie jeszcze wybrać się na wakacje w kraju, by nie przepłacić. Wycieczki edukacyjne po Polsce stanowią też doskonałą formę spędzania wakacji dla najmłodszych. Miasta na Mazurach są położone w bliskiej odległości od siebie, co ułatwia zorganizowanie objazdowych wycieczek i sprzyja odkrywaniu bogactwa regionu.
Spędzając urlop z dziećmi na Mazurach, warto pomyśleć też o wykorzystaniu bonów turystycznych przyznawanych w ramach świadczeń rodzinnych – zwłaszcza że termin ich ważności wygasa już pod koniec września! Bonów można użyć nie tylko w ramach pokrycia kosztów noclegów, ale również w trakcie zwiedzania lokalnych muzeów lub opłacania innych atrakcji dedykowanych dzieciom. Sprawdź, jak i do kiedy wykorzystać bon turystyczny.
Z DORADCĄ
Jakie lokalizacje warto odwiedzić, wybierając się na Mazury?
Mazury to niezwykle malowniczy region pełen czystych akwenów, zieleni i zabytków. Jego bogata historia przyciąga co roku rzesze turystów, wycieczki szkolne, a także badaczy folkloru i dziejów Polski. Jest to też wymarzona do odwiedzenia lokalizacja dla wszystkich miłośników przyrody, fotografii i architektury. Na wycieczkę po Mazurach warto poświęcić nawet kilka tygodni, ponieważ region ten obfituje w rozmaite atrakcje turystyczne. Oto najbardziej znane i warte odwiedzenia miasta regionu:
Olsztyn – jako stolica województwa stanowi także jego centrum kulturalne. To tu odbywają się największe eventy kulturalno-rozrywkowe w regionie, np. jeden z najdłużej trwających w Polsce festiwali – Olsztyńskie Lato Artystyczne. Urokliwa starówka kusi licznymi knajpkami i klubami, w których można się rozerwać. Turyści mogą zwiedzić tu także majestatyczny gotycki zamek i katedrę, liczne muzea, parki oraz planetarium.
Wilczy Szaniec w lasach niedaleko Gierłoży – zespół bunkrów znany jako Wolfschanze. Był to jeden z głównych i najpilniej strzeżonych zakątków III Rzeszy w czasie ataku Niemców na Związek Radziecki (operacja Barbarossa). Przywódca nazistów mieszkał w Wilczym Szańcu aż ok. 800 dni. To tutaj też Claus von Stauffenberg dokonał w 1944 r. nieudanego zamachu na Hitlera. Warto odwiedzić to miejsce dla samej lekcji historii.
Giżycko – jest ważnym portem na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich położonym pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Uchodzi za żeglarską stolicę Polski. Będzie więc nieodłącznym elementem wycieczki dla wszystkich pasjonatów regat. Do najbardziej znanych atrakcji turystycznych Giżycka zaliczyć można XIX-wieczną twierdzę Boyen oraz neogotycką wieżę ciśnień z tarasem widokowym. Modnym wśród turystów ośrodkiem żeglarskim są także malowniczo usytuowane Wilkasy stanowiące przedmieścia Giżycka.
Mikołajki – kolejny kurort ceniony przez miłośników żeglarstwa. Z tego niewielkiego miasteczka kursują regularne rejsy przez największe jezioro w Polsce – Śniardwy. W Mikołajkach warto zwiedzić wioskę żeglarską i port, wokół którego rozciąga się nowoczesna promenada. To tutaj rozkwita turystyczne życie miasta! Na miejscu można zwiedzić też Muzeum Reformacji Polski, zabytkowe kościoły oraz Rezerwat Przyrody Jezioro Łuknajno.
Węgorzewo – obok takich miejscowości, jak Ełk, Ostróda, Mikołajki czy Giżycko jest to jeden z najbardziej znanych ośrodków sportów wodnych Warmii i Mazur. Turyści mogą bez trudu znaleźć tu noclegi, a także wypożyczyć jachty lub kajaki. W Gminie Węgorzewo można zwiedzić też zamek krzyżacki, pałac Lehndorffów w Sztynorcie, bunkry w Mamerkach, Węgorzewski Spacerownik, a także kościół pw. Św. Piotra i Pawła. Jest tu też sporo tras rowerowych.
Ryn – jest to malownicza miejscowość położona tuż obok Giżycka, która oferuje turystom sporo atrakcji do zwiedzania. W centrum miasta stoi pokrzyżacki Zamek Ryn wzniesiony na wzgórzu około 1337 roku. Częścią zamku jest stary młyn – podziemny, średniowieczny kanał łączący jeziora Ołów i Ryńskie. Rynto obecnie modny letniskowy kurort, w którym organizowane są biesiady rycerskie, off-roady oraz pokazy lotnicze.
Elbląg – najniżej położone miasto w Polsce posiadające bogatą historię. Zwiedzanie warto rozpocząć od Bramy Targowej – najważniejszego śladu po średniowiecznych fortyfikacjach, a także punktu widokowego. Oprócz zabytkowego kościoła Św. Mikołaja i dawnych murów miejskich warto udać się też do Muzeum Archeologiczno-Historycznego oraz Centrum Sztuki Galeria EL. Atrakcje miasta to także Aquapark Dolinka oraz Park rozrywki Nowa Holandia.
Frombork – zabytkowe miasteczko, które również warto odwiedzić w trakcie objazdowej wycieczki po Warmii i Mazurach. Sąsiaduje ono przez Zalew Wiślany ze znanym nadmorskim kurortem – Krynicą Morską. Na turystów czekają tu liczne muzea, kościoły, wieże widokowe, port, a także planetarium i Park Astronomiczny. Miasto to warto odwiedzić również na przykład w drodze do Gdańska.
Ruciane-Nida – urokliwe miasteczko usytuowane nad dzikim jeziorem. Dysponuje ogromną bazą turystyczno-wypoczynkową. Turyści mogą tu odpocząć wśród natury i stadnin. Znajduje się tam kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić: Kościół Matki Bożej Ostrobramskiej, wyłuszczarnia nasion, fortyfikacje, wieża wodna, parowozownia, szlak wodny, a także Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Mrągowo – na miejscu odbywają się jedne z największych polskich festiwali muzycznych w sezonie letnim. W tutejszym Amfiteatrze nad jeziorem Czos co roku odbywa się Piknik Country i Mazurska Noc Kabaretowa, na które przybywają miłośnicy dobrej muzyki i humoru z całej Polski. Mrągowo to jednak nie tylko imprezy rozrywkowe. Można zwiedzić tu także Muzeum Sprzętu Wojskowego, miasteczko westernowe Mrongoville, historyczną zabudowę z ratuszem, Wieżę Bismarcka, a także Źródełko Miłości przy malowniczo położonym jeziorze Czos.
Ostróda – podobnie jak Mrągowo, może aspirować do miana mazurskiej letniej stolicy festiwalowej. Co roku odbywają się tu bowiem dwie bardzo duże imprezy: Ostróda Reggae Festiwal oraz Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej. Poza wydarzeniami kulturalnymi miejscowość przyciąga turystów oryginalną architekturą (zabytkowy zamek i gotyckie kościoły), a także urokliwym położeniem – Ostróda słynie z unikatowego Kanału Ostródzko-Elbląskiego, który wyróżnia się tym, że statki niejako „płyną po trawie”. Miasto leży nad najczystszą rzeką w Polsce – Drwęcą, stanowiącą rezerwat przyrody.
Pojezierze Iławskie – malownicza kraina położona w obrębie Mazur Zachodnich. Pełno tam polodowcowych jezior, które pasjonatom wodnej aktywności pozwalają rozwinąć żagle! Te tereny zapewniają wiele różnych możliwości wypoczynku. To tutaj leży najdłuższe jezioro w Polsce – Jeziorak. Znajdziemy doskonale oznaczone szlaki piesze i rowerowe, trasy kajakowe i żeglarskie, a także Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego. Poza bogactwem przyrodniczym obszar ten oferuje liczne atrakcje dla zwiedzających. Warto odwiedzić np. Iławę. Na turystów czekają tam zabytkowe budynki, zamki i pałace, a także nowoczesny port śródlądowy.
Pojezierze Ełckie – warto przyjechać tu przede wszystkim ze względu na czysty i malowniczy krajobraz obfitujący w jeziora i lasy. Teren ten leży bowiem w samym centrum Zielonych Płuc Polski. Jezioro Ełckie zaliczane jest natomiast do ośmiu najgłębszych jezior w Polsce. Wyróżnia się nietypowym kształtem przypominającym bumerang. Wokół niego rozciągają się liczne trasy rowerowe. Większość jezior Pojezierza Ełckiego nie jest skażona zanieczyszczeniami i zamieszkują je liczne gatunki ryb, co sprawia, że obszar ten jest rajem dla wędkarzy!
Bezpieczny wypoczynek na Mazurach – zadbaj o ochronę na wyjeździe
Wiesz już, jakie miejsca odwiedzić, przemierzając Krainę Wielkich Jezior Mazurskich. Planując swój wyjazd, zadbaj o dopasowaną do Twoich potrzeb polisę turystyczną – w CUK znajdziesz najnowsze oferty od wielu towarzystw. Nasi doradcy pomogą Ci w wyborze najlepszego ubezpieczenia. Zamierzasz jechać na urlop samochodem? Pamiętaj o polisie OC i AC.
Jeśli jesteś pasjonatem sportów wodnych, a także innych aktywności, które można uprawiać na Mazurach, rozważ także zakup ubezpieczenia NNW. Dzięki niemu zyskasz gwarancję wypłaty odszkodowania w razie nagłych wypadków, a także pokryjesz koszty leczenia i rehabilitacji w określonym przez OWU zakresie. Skontaktuj się z naszym doradcą lub odwiedź jedną z placówek stacjonarnych CUK już dziś!
Oceń artykuł