Ubezpieczenie NNW – wszystko, co warto wiedzieć

Potrzebujesz dobrego ubezpieczenia NNW? Sprawdź naszą ofertę!

Ubezpieczenie NNW – wszystko, co warto wiedzieć

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków jest dobrowolnym ubezpieczeniem zapewniającym ochronę na okres 12 miesięcy. 

W przypadku wykupienia NNW jednocześnie ubezpieczamy wszystkich pasażerów podróżujących w pojeździe, łącznie z kierowcą. NNW chroni nas od szkód powstałych w trakcie korzystania z pojazdu, do którego wykupiono ochronę NNW. Ubezpieczenia NNW to udzielenie świadczenia pieniężnego, które ma zrekompensować uszczerbek na zdrowiu poniesiony wskutek nieszczęśliwego wypadku.

Polisa NNW zadziała, gdy ubezpieczony:

 • doznał uszkodzenia ciała,
 • rozstroju zdrowia,
 • zmarł.

Swoją ochroną ubezpieczenie obejmuje nie tylko nieszczęśliwe wypadki na terenie Polski, ale także poza granicami kraju.

Warto wiedzieć!

W przypadku niektórych kierunków uczelnie wymagają posiadania przez studenta polisy NNW. Ma to miejsce w przypadku studiów medycznych, inżynieryjnych oraz szkół prywatnych.

Polisa NNW gwarantuje osobom ubezpieczonym wypłatę świadczenia bez względu na to, czy kierujący pojazdem ponosi odpowiedzialność za wypadek czy nie. W przypadku NNW odszkodowanie z ubezpieczenia poszkodowani otrzymają także niezależnie od przysługujących im innych źródeł rekompensaty. Oznacza to, że jeżeli posiadają oni indywidualne ubezpieczenie NNW, otrzymają wypłatę z dwóch źródeł.

Kogo chroni ubezpieczenie NNW?

Polisa NNW chroni wszystkie osoby podróżujące pojazdem – zarówno kierującego autem, jak i pozostałych pasażerów. Liczba ubezpieczonych musi być jednak zgodna z liczbą miejsc w dowodzie rejestracyjnym.

Jeżeli zatem autem przeznaczonym do przewozu 5 osób podróżuje 6 osób, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje wyłącznie pięcioro z nich.

Odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego z tytułu NNW

Co ważne, odpowiedzialność towarzystwa z tytułu polisy NNW dotyczy nie tylko szkód powstałych w czasie poruszania się samochodu.

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia OC, wypłatę odszkodowania otrzymamy także w przypadku szkód powstałych w trakcie:

 • wsiadania i wysiadania z pojazdu,
 • załadunku lub rozładunku,
 • w czasie postoju pojazdu.

Kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania z NNW ?

Istnieją jednak okoliczności, gdy mimo szkody nie otrzymamy świadczenia pieniężnego, na które opiewa polisa. Wypłata odszkodowania z NNW nastąpi w sytuacji, gdy nagłe zdarzenie ma przyczynę zewnętrzną. W ten sposób wyłączone zostały z ochrony wszelkie niedyspozycje wywołane rozwijająca się chorobą, czyli następstwa wcześniej zdiagnozowanych stanów chorobowych. W ogólnych warunkach ubezpieczeń znajdziemy również szereg innych wyłączeń ochrony m.in. sytuacje gdy kierujący pojazdem:

 • będzie znajdował się pod wpływem alkoholu czy narkotyków,
 • spowoduje szkody związane z popełnieniem lub usiłowaniem popełnienia przestępstwa,
 • będzie sprawcą szkód powstałych podczas rajdów, wyścigów oraz działań wojennych.

Czy warto wykupić NNW?

Ubezpieczenie NNW jest jedną z najważniejszych polis związanych z korzystaniem z samochodu, choć nie jest ona obowiązkowa. Warto jednak zdecydować się na jej wykupienie ze względu na kilka aspektów. W ten sposób można otrzymać pieniądze w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku komunikacyjnego, w którym ucierpi kierowca lub jego pasażerowie. Niekiedy obrażenia ciała są bardzo poważne, dlatego ostateczne koszty leczenia mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wsparcie finansowe od ubezpieczającego bez wątpienia jest wtedy ogromną pomocą.

Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie NWW może mieć różny zakres ochrony. Mowa tu także o maksymalnej sumie wypłacanej po wypadku. Niekiedy jest to tylko 10 000 zł, podczas gdy kiedy indziej można liczyć na pokrycie kosztów leczenia do nawet 100 000 zł. Zazwyczaj polisy o większej maksymalnej wypłacanej sumie są droższe, jednak w wielu sytuacjach warto na nie postawić. W skali roku wykupienie rozszerzenia to zwykle koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. W razie wypadku większa kwota odszkodowania może być jednak nieocenioną pomocą.

Na bardziej rozbudowane NNW powinny zdecydować się również osoby, które regularnie korzystają z samochodu i pokonują dłuższe trasy, wówczas ryzyko wzięcia udziału w wypadku rośnie.

Jakie ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków warto wybrać?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Skoro wiesz już, co to jest ubezpieczenie NNW, warto zastanowić się nad tym, jaką ofertę wybrać. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe proponuje zupełnie inny zakres ochrony w takiej polisie. Niekiedy największą różnicą jest maksymalna kwota odszkodowania wypłacana w razie wystąpienia zdarzenia losowego. Kiedy indziej chodzi głównie o zakres obowiązywania, czyli sytuacje, w których ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie.

Dobrą praktyką jest zestawienie dostępnych propozycji z wykorzystaniem internetowych porównywarek. Dzięki nim można sprawdzić, jaka oferta jest najkorzystniejsza w danym przypadku. W ten sposób z łatwością wybierzesz propozycję, której stosunek jakości do ceny jest zadowalający. Na rynku pojawia się bowiem coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych proponujących konkurencyjne polisy. Warto regularnie zaglądać do  porównywarek i sprawdzać, jaka oferta jest aktualnie najatrakcyjniejsza. Niekiedy można trafić również na ciekawe promocje pozwalające na obniżenie kosztu polisy nawet o kilkadziesiąt procent.

To ważne!
Sport wysokiego ryzyka nie jest objęty ochroną ubezpieczeniową. Jeśli uprawiasz wspinaczkę górską, narciarstwo lub jazdę konną, musisz ubezpieczyć się dodatkowo. Sprawdź co jeszcze kwalifikuje się jako sport wysokiego ryzyka tutaj

Jakie są rozszerzenia do NNW?

 • pakiet assistance – pozwala na skorzystanie z infolinii medycznej czy zorganizowania wizyty u lekarza w danej lokalizacji; niekiedy pakiet assistance obejmuje również pokrycie kosztów transportu karetką czy dostarczenia leków;
 • zwrot kosztów pomocy medycznych – zdarza się, że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają zwrot kosztów związanych z wypożyczeniem lub kupnem takich pomocy, jak ortezy, gorsety, protezy, obuwie ortopedyczne, kule, balkoniki czy wózki inwalidzkie;
 • wypłata dodatkowych środków za każdy dzień pobytu w szpitalu – jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas korzystania z samochodu trafisz do szpitala, możesz liczyć na uzyskanie dodatkowych środków za hospitalizację.

Ubezpieczenie NNW w CUK

Ubezpieczenie NNW znajdziesz m.in. w ofercie CUK. W ten sposób możesz liczyć na atrakcyjną cenę polisy oraz fachowe doradztwo. Nie jest to jednak jedyny produkt wchodzący w skład aktualnej oferty. Oferujemy  także ubezpieczenie OC, które w Polsce jest obowiązkowe dla każdego pojazdu.

Dodatkowe informacje możesz uzyskać na infolinii albo w placówkach stacjonarnych na terenie całego kraju. Dzięki temu w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz poprosić o pomoc naszych specjalistów. Zapraszamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub osobistej wizyty w naszym punkcie

Chcesz zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę? Skorzystaj z naszego kalkulatora, porównaj polisy i znajdź idealne ubezpieczenie dla siebie!

W CUK Ubezpieczenia pomożemy Ci wybrać najlepszą polisę

W przypadku NNW możemy wybrać różne sumy ubezpieczenia, dlatego zachęcamy do kontaktuz naszymi doradcami. Bezpłatnie porównamy ofertę 30 towarzystw, dopasujemy maksymalną sumę ubezpieczenia do potrzeb klienta oraz pomożemy w wyborze najkorzystniejszej polisy.

Cena różni się w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia NNW. Dla wygody naszych klientów, składkę możemy podzielić aż na 11 rat!

Nie czekaj! Już dzisiaj skontaktuj się z doradcą CUK Ubezpieczenia i zobacz, jaką polisę może Ci zaproponować!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku