2021-03-04

Bon turystyczny - wszystko, co musisz wiedzieć o wakacjach z dofinansowaniem 500+

Sprawdź, czy należy Ci się bon 500 plus na wakacje. 

Bon turystyczny - wszystko, co musisz wiedzieć o wakacjach z dofinansowaniem 500+

Zastanawiasz się, jak skorzystać z nowego rządowego programu, nazwanego w skrócie “500 plus na wakacje”? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie 500 plus na urlop? Jak aktywować bon turystyczny? A może nurtuje Cię pytanie, gdzie można wykorzystać bon turystyczny? W tym tekście dowiesz się wszystkiego na temat tego rządowego programu, obsługiwanego przez ZUS. Bon turystyczny i wniosek to nie wszystko. Sprawdź, jak zaplanować urlop z takim dofinansowaniem.

500 plus na wakacje - co to jest?

Tak zwany “bon na wakacje dla dziecka” to program rządowy, obsługiwany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. “500 na wakacje” powstało w odpowiedzi na pogorszenie sytuacji ekonomicznej, w związku z pandemią COVID-19. Takie dofinansowanie do wakacji ma wspomóc przede wszystkim rodziny z dziećmi. Bon turystyczny traktowany jest jak promocja branży turystycznej i usługowej - ma zachęcić do spędzania urlopu w Polsce i wspieraniu rodzimej gospodarki, osłabionej podczas lockdownu. Polski Bon Turystyczny to tak naprawdę kod, który otrzymujemy drogą elektroniczną.

Ustawa określająca zasady korzystania z tego specjalnego vouchera została przyjęta przez Sejm 19 czerwca, a podpisana przez prezydenta 17 lipca. Jednak z powodu obostrzeń w związku z COVID-19 i zamknięcia hoteli konieczne było wprowadzenie innych zasad korzystania z dofinansowania. Ustawa zmieniająca warunki realizowania bonu turystycznego została podpisana przez prezydenta 25 stycznia 2021 r. 

Bon turystyczny - zasady przyznawania

Zastanawiasz się, czy możesz skorzystać z bonu 500 plus? Warunki przyznawania tego dofinansowania są proste. Bon turystyczny o wartości 500 zł przysługuje na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Jeśli rodzice sprawują naprzemienną opiekę nad dzieckiem, każde z nich otrzymuje po 250 zł na zorganizowanie wakacji dla dziecka. Rodzice dzieci niepełnosprawnych mają do dyspozycji dodatkowe środki - łącznie jest to kwota 1000 zł. Bon turystyczny przysługuje również dzieciom, których rodzice pracują za granicą.

Takie dofinansowanie przyznawane jest niezależnie od statusu materialnego rodziny i wysokości dochodów rodziców. Do każdego dziecka przypisywany jest jeden bon. Jednak możesz “rozbić” przyznaną kwotę np. na dwa lub więcej wyjazdów. Jeśli saldo się wyczerpie, nie będziesz już mógł korzystać z dofinansowania. Chociaż wakacyjny program 500 plus powstał w 2020 r., ważność bonu wygasa dopiero 30 września 2022 r. 

Szczegółowe informacje na temat tego, kogo dotyczy dofinansowanie znajdziesz pod hasłem ZUS - bon na wakacje oraz 500 na wakacje na stronie gov.pl.

Bon wakacyjny - wniosek

Czy musisz składać wniosek na 500 na wakacje? Nie, nie musisz wypełniać żadnych dokumentów. Wystarczy bon odebrać. To naprawdę proste. Jak aktywować bon 500+ online? Logując się do profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Tak, dobrze pamiętasz - tutaj składa się również wniosek o świadczenie z programu „Rodzina 500+". Warto wspomnieć, że aktywacji bonu nie dokonasz np. w dziale serwisu bankowego, gdzie znajdują się “oferty i wnioski”, jak w przypadku programu Rodzina 500+. Możesz to zrobić tylko za pośrednictwem profilu na PUE ZUS.    

Zalogowałeś się? Teraz dowiesz się, jak odebrać bon turystyczny. Wystarczy wybrać zakładkę “Polski Bon Turystyczny - mój bon”. Tutaj zobaczysz przycisk “Aktywuj”. Po wpisaniu numeru telefonu i adresu mailowego otrzymasz tzw. kod obsługi płatności i kod potwierdzający. To dane, które będą Ci potrzebne, aby opłacić wakacje lub ferie swoich dzieci. Aktywacji bonu możesz dokonać w dowolnej chwili, nawet kilka dni przed jego wykorzystaniem. 

Jak wykorzystać bon 500 plus w wakacje?

Dofinansowanie przysługuje oczywiście do wypoczynku o każdej porze roku. Zastanawiasz się, jak płacić takim voucherem? Podczas dokonywania rezerwacji na wycieczkę lub zakwaterowania w hotelu czy innym miejscu, akceptującym bony na wakacje dla dzieci, zostaniesz poproszony o podanie numeru bonu. Kolejnym etapem jest weryfikacja - będziesz musiał podać kod obsługi płatności nadany po aktywacji bonu oraz specjalny kod potwierdzający, który dotrze do Ciebie poprzez SMSa. Z Twojego “konta” zostanie pobrana wówczas odpowiednia kwota. 

Gdzie możesz użyć bonu turystycznego?

Warto zaznaczyć, że bony 500 plus można wykorzystać tylko podczas wakacji lub wycieczki na terenie kraju. Branża turystyczna za granicą nie respektuje polskiego vouchera. Pełna lista miejsc akceptujących bon turystyczny znajduje się na stronie bonturystyczny.gov.pl. Możesz tu skorzystać z wygodnej mapy obiektów lub wyszukiwarki atrakcji w danym mieście. Tutaj też znajdują się aktualności i inspiracje, jak wykorzystać bon. Ciekawe propozycje to np. wizyta w muzeum. 

Na co można wykorzystać bon turystyczny? Pierwsza wersja ustawy wprowadziła zasadę, że bonem można było opłacić wypoczynek z przynajmniej jednym noclegiem. Zrealizować go można było w takich miejscach jak hotele, pensjonaty, gospodarstwa turystyczne. Można nimi zapłacić także za kolonie czy obóz harcerski oraz sportowy i inne rekreacyjne eventy. 

Nowa ustawa wprowadziła jednak możliwość wykorzystywania bonów na jednodniowe wycieczki. Korzystanie z wypoczynku z noclegiem było po prostu przez długi czas niemożliwe z powodu zamknięcia hoteli. Warunkiem wykorzystania vouchera na nowych zasadach jest “różnorodność” wycieczki - musi oferować co najmniej dwa rodzaje usług np. przejazd autokarem i spacer po mieście z przewodnikiem. Styczniowa ustawa poszerzyła więc listę przedsiębiorców, u których można zapłacić bonem. Dołączyli do nich np.:

  • piloci wycieczek,
  • przewodnicy,
  • instruktorzy,
  • animatorzy czasu wolnego,
  • właściciele firm transportowych,
  • firmy odpowiadające za wyżywienie dzieci na wycieczce,
  • itd.

Ubezpieczenie a 500 plus na wakacje z dzieckiem

Wyjeżdżając na wakacje z rodziną, ważne jest odpowiednie przygotowanie. Warto pomyśleć o aktywowaniu bonu turystycznego wcześniej. Możesz to zrobić kilka dni przed planowanym wypoczynkiem. W ten sposób unikniesz popłochu np. podczas pakowania walizek. 

Szalone zabawy dzieci mogą zakończyć się czasem mniejszą lub większą kontuzją - na taką ewentualność dobrze jest przygotować podręczną apteczkę. Oprócz tego jednak warto przed wyjazdem na wakacje w kraju rozejrzeć się za ubezpieczeniem turystycznym.

W CUK Ubezpieczenia wykupisz polisę podróżną, która będzie idealna podczas wakacji z dzieckiem. Przeczytaj, jak chroni takie ubezpieczenie. 

Ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży

Dzieciaki, szczególnie te młodsze, mają milion pomysłów na minutę, prawda? Nie zawsze takie sytuacje mają szczęśliwe zakończenie. Czasem kończą się niefortunnym wypadkiem. Jeśli Twoje dziecko podczas wakacji złamie np. rękę, ubezpieczenie pokryje koszty leczenia. Niektóre towarzystwa dostępne na rynku oferują możliwość skorzystania z opieki medycznej w prywatnych gabinetach lekarskich.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Assistance w podróży

Będąc na wakacjach, chcesz… odpocząć. Wydaje się to oczywiste stwierdzenie. Jednak wyobraź sobie, że podczas wymarzonego urlopu, za którym tak długo tęskniłeś, wydarzy się coś niespodziewanego, co zaburzy Twój spokój. Dobrze by było łatwo rozwiązać problem, prawda? I tak się stanie, dzięki usłudze assistance w podróży. Twoje dziecko się rozchorowało, a Ty nie wiesz, gdzie przyjmuje lekarz? Zadzwoń na specjalną infolinię, a towarzystwo poleci Ci sprawdzone miejsce lub wyśle do Ciebie lekarza.

OC w życiu prywatnym

Twoje dziecko, grając w piłkę wybiło okno w zaparkowanym w pobliżu samochodzie? Nie martw się o finanse! Mając OC w życiu prywatnym, w takich sytuacjach nie będziesz musiał 
naprawiać szkód wyrządzonych osobom trzecim. Towarzystwo wypłaci odszkodowanie, a Ty będziesz miał więcej pieniędzy na zwiedzanie i przyjemności. 

Ubezpieczenie bagażu

Na wakacjach dzieją się różne rzeczy również z bagażem. Ubezpieczenie bagażu to kompleksowa ochrona rzeczy, które zabierasz na urlop. Kradzież, uszkodzenie, utrata w wyniku wypadku czy innych zdarzeń losowych - w tych wszystkich sytuacjach pomoże polisa na wakacje. Co ważne, Twój bagaż jest pod “opieką” non stop - czy to w samochodzie, czy w pokoju hotelowym.

Gdzie kupić ubezpieczenie turystyczne na wakacje z dzieckiem?

Jeśli nie wiesz od czego zacząć poszukiwania dobrego ubezpieczenia na wakacje w Polsce, zapraszamy do konsultacji z naszymi agentami ubezpieczeniowymi. Możesz skontaktować się z nimi telefonicznie lub wybrać się do najbliższej placówki CUK.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku