Glamping w Polsce jako oryginalna forma wypoczynku przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit! Wielu inwestorów stawia właśnie na tę formę biznesu, by wyróżnić się w branży turystycznej. Glamping to nie tylko nowoczesne i dobrze wyposażone namioty! Ideą tego rozwiązania jest przede wszystkim integrowanie się z naturą bez rezygnacji z luksusów oferowanych w hotelach. Czym właściwie jest glamping i czym różni się od tradycyjnego kempingu? Jakie są zalety tej formy nocowania i ile trzeba za nią zapłacić? Przeczytaj naszą poradę, by dowiedzieć się więcej o glampingu!
Glamping – co to jest?
Glamping stanowi połączenie dwóch angielskich słów: „glamour" i „camping", co można tłumaczyć mniej więcej jako ekskluzywny, czy też efektowny kemping (biwak). Ideą tej nowoczesnej formy wypoczynku jest komfortowy nocleg w warunkach przypominających hotel, lecz ze stałym dostępem do otaczającej nas natury (jak w przypadku zwykłego kempingu).
Ośrodki glampingowe proponują gościom opcję połączenia tradycyjnego biwaku z luksusem. Oprócz dostępu do wygodnie urządzonych namiotów lub domków, w ramach glampingu możemy też liczyć na typowe usługi hotelarskie oraz organizację eventów, które urozmaicą nasz wypoczynek. Ponadto obiekty typu „glamping” oferują oryginalne formy namiotów lub małych domków – mogą one przypominać igloo, bańki na wodzie, indiańskie tipi czy futurystyczne kapsuły.
Czym różni się glamping od kempingu?
Pojęcia „camping” i „glamping” mogą wydawać się zbliżone, lecz jest między nimi ogromna różnica.„Camping” (dosł. „biwak”) należy rozumieć jako ośrodek wypoczynkowy oferujący podstawowe usługi dla przyjezdnych, takie jak wspólny prysznic, kuchnia czy pralnia. Jest to jednak raczej budżetowa forma noclegu będąca najczęściej polem namiotowym ze stanowiskami dla przyczep i kamperów.
Określenie „glamping”, jak sama nazwa wskazuje, jest już natomiast nacechowane pewną dozą luksusu. Ośrodki glampingowe oferują swoim gościom zakwaterowanie z najwyższym standardem wyposażenia oraz oryginalne, nowoczesne rozwiązania technologiczne i wizualne (np. przeszkloną kapsułę z widokiem na panoramę gór lub leśny domek na drzewie).
W ramach glampingu często dostępne są również dodatkowe atrakcje, takie jak warsztaty, eventy muzyczne, ogniska, kajaki, łowienie ryb czy inne aktywności związane z relaksem na łonie natury. Ekskluzywne obozowiska w otoczeniu łąk, lasów, gór i rzek zapewniają gościom bliski kontakt z przyrodą i otoczeniem, stanowiąc ciekawą alternatywę dla tradycyjnych hoteli.
Jak szukać noclegów w ramach glampingu?
Z glampingu można korzystać już obecnie niemal w każdym rejonie świata – również na terenie Polski! Właściciele takich obiektów ogłaszają się często w mediach społecznościowych. Oferty można znaleźć też na tradycyjnych stronach do rezerwacji noclegów, takich jak Booking czy AirBnb. Podczas poszukiwania interesujących nas propozycji wystarczy wprowadzić właściwe filtry. Tutaj możliwości będzie jednak znacznie mniej niż w przypadku dedykowanych stron internetowych z ofertami luksusowych kempingów dla wymagających turystów! Te portale to na przykład:
Czy i gdzie warto jechać na glamping?
Niezależnie od tego, czy marzy Ci się wycieczka w polskie góry, czy też wypoczynek w otoczeniu pięknych nadmorskich krajobrazów, glamping zawsze będzie doskonałą formą kontaktu z naturą bez rezygnacji z udogodnień spotykanych w komfortowo wyposażonych hotelach.
Ogromną zaletą nocowania w namiotach glampingowych jest możliwość przebywania w malowniczych okolicznościach przyrody nawet przy bardzo wymagającej aurze. Dzięki temu turysta może obserwować otaczający go krajobraz o różnych porach doby i pozostawać z naturą na wyciągnięcie ręki bez rezygnacji z codziennych wygód. Dostępność tego typu obiektów przez cały rok sprawia ponadto, że stają się one bardziej uniwersalną formą wypoczynku niż tradycyjne biwakowanie.
Gdzie zatem warto jechać, by w pełni cieszyć się zaletami tego rozwiązania? Glamping nad morzem lub w górach będzie sprawdzoną opcją dla osób pragnących uciec od tłumów turystów! Tego rodzaju obiekty oferują bowiem wynajem domków lub namiotów zapewniających intymność, ciszę i kameralną atmosferę w oddalonych od kurortowego zgiełku miejscach.
Ośrodki glampingowe wręcz prześcigają się w pomysłach i innowacjach związanych z oferowaną formą noclegów. Dzięki temu zyskasz możliwość zamieszkania np. w igloo, domku na drzewie czy bańce na wodzie!
Warto wiedzieć!
Zastanawiasz się, gdzie szukać ośrodków glampingowych w ulubionych rejonach Polski? Odwiedź na przykład tę stronę: https://alohacamp.com/blog/glamping/ i przekonaj się, jak wiele znajdziesz ich w naszym kraju. Wybór uzależnij także od tego, jakie atrakcje turystyczne w okolicy chcesz zwiedzić.
Glamping – cena za noclegi
Glamping to zwykle luksusowe namioty. Cena za ich wynajem będzie zależała od proponowanych gościom udogodnień, terminu noclegu, pory roku, liczby osób oraz typu i miejsca zakwaterowania. Na różnicę w kosztach wpłynie także docelowa lokalizacja (usytuowanie domku) oraz dodatkowe atrakcje oferowane przez wybrany ośrodek.
Choć zazwyczaj cena wynajęcia domku lub namiotu glampingowego będzie zbliżona do opłat za pobyt w domku turystycznym lub hotelu o wysokim standardzie, to tak jak w przypadku każdego takiego obiektu, na łączny koszt pobytu wpłynie wiele czynników.
Najwięcej za noclegi zapłacimy w szczycie sezonu (od czerwca do września) oraz podczas weekendów i okresów świątecznych. Cena glampingu może wahać się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych za dobę! Wszystko zależy jednak od standardu danego obiektu, typu wyżywienia i oferowanych atrakcji (np. spa, masaże czy wycieczki). W celu zaoszczędzenia na tego typu noclegach warto na bieżąco śledzić oferty – często udaje się w ten sposób upolować ciekawą promocję (np. last minute) lub sporą zniżkę dla większej grupy osób.
Wyjeżdżasz pod namiot? Kup polisę turystyczną!
Każda podróż obarczona jest ryzykiem nagłego zdarzenia, które może obciążyć nas finansowo. Na wypadek takich sytuacji dobrze mieć odpowiednio skomponowaną polisę turystyczną obejmującą m.in. koszty leczenia, ubezpieczenie bagażu, ochronę NNW czy OC w życiu prywatnym. Dzięki takiej ochronie będziesz mógł spędzić swój wymarzony urlop bezpiecznie! Sprawdź najlepsze oferty ubezpieczenia turystycznego w Polsce, korzystając z dostępnych narzędzi CUK:
- Infolinia (22 27 00 337)
O wybraną polisę podróżną możesz zapytać także w jednej z ponad 500 placówek CUK w całej Polsce. Zachęcamy do kontaktu i zakupu ubezpieczenia dobranego do celu i specyfiki Twojego wyjazdu!
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
- 1Czy mogę zorganizować prywatny event podczas glampingu?
Nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować prywatny event podczas glampingu! Wiele ośrodków glampingowych oferuje nawet możliwość organizacji wydarzeń takich jak urodziny, integracje firmowe, jubileusze czy spotkania rodzinne. Aby ustalić szczegóły związane z organizacją prywatnego eventu, warto skontaktować się z wybranym ośrodkiem i zapytać o dostępność oraz szczegóły dotyczące planowanego wydarzenia.
- 2Jakie aktywności i atrakcje oferują ośrodki glampingowe?
Ośrodki glampingowe często oferują wiele różnych aktywności i atrakcji, aby umilić pobyt swoim gościom. Możesz oczekiwać takich propozycji, jak np. wędkowanie, kajakarstwo, wspinaczka, jazda na rowerze, spacery na łonie natury, ogniska, wieczory przy grillu, relaks w saunie czy basenie. Wiele ośrodków oferuje również organizację wycieczek do okolicznych atrakcji turystycznych, a nawet kursy czy warsztaty tematyczne. Wszystko zależy od szczegółów wybranej oferty.
- 3Czy glamping jest dostępny tylko w formie namiotów, czy istnieją inne opcje zakwaterowania?
Namioty są zdecydowanie dominującą formą zakwaterowania w ramach glampingu. Jednak można znaleźć także inne opcje. Niektóre ośrodki oferują np. noclegi w eleganckich domkach w stylu chatki, przyczepy kempingowe, pokoje w drewnianych domach czy nawet apartamenty. Dzięki temu zawsze możesz wybrać opcję zakwaterowania, która najlepiej odpowiada Twoim indywidualnym preferencjom i standardom wypoczynku.
Oceń artykuł