2023-11-23

Jak zorganizować wycieczkę do USA?

Odkryj niesamowite krajobrazy USA, od Wielkiego Kanionu po Park Narodowy Yosemite.

Jak zorganizować wycieczkę do USA?

Ameryka to uosobienie gospodarczej potęgi, spełnionych marzeń i wszelkiego dobrobytu! Jest to również miejsce niezwykle urozmaicone przyrodniczo i kulturowo. Obfituje w wiele podróżniczych atrakcji dla każdego! Nic więc dziwnego, że największym wakacyjnym marzeniem wielu polskich turystów są właśnie Stany Zjednoczone. Wycieczka do USA na własną rękę może być jednak kosztowna i trudna do przygotowania. Zwłaszcza wtedy, gdy nie do końca wiemy, jak dokładnie zorganizować swój wyjazd. Przeczytaj naszą poradę i dowiedz się, jak krok po kroku zaplanować urlop w USA.

Atrakcje USA – dlaczego warto odwiedzić Stany Zjednoczone?

Wizyta w Stanach Zjednoczonych to prawdziwa podróż przez różnorodność! Każdy stan oferuje turystom unikalne doświadczenia – od majestatycznych gór Skalistych w Kolorado po kulturową mozaikę Nowego Jorku czy relaks na kalifornijskich plażach. Parki narodowe, takie jak Yellowstone, Grand Canyon czy Yosemite, zapierają dech w piersiach pięknem dzikiej natury.

Krajobraz kulturowy USA jest równie zróżnicowany – począwszy od historycznych miejsc, takich jak Waszyngton z Białym Domem czy Denali na Alasce, a skończywszy na kulturalnych centrach, takich jak Chicago czy Nowy Orlean z muzyką jazzową i kuchnią kreolską. Stany Zjednoczone to również ogromne skupiska innowacji, technologii i nauki, a miejsca takie jak Dolina Krzemowa lub Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Waszyngtonie są gratką dla wszystkich miłośników postępu!

Zaletą wycieczki do USA jest także różnorodność kulinarna! Można tam skosztować tradycyjnego barbecue w Teksasie, wyśmienitych potraw meksykańskich w Kalifornii, czy też wykwintnych dań kuchni fusion w wielkich metropoliach.

Nie bez znaczenia jest również amerykańska gościnność. Mieszkańcy USA uchodzą za bardzo otwartych, gotowych nieść pomoc, a także dzielić się historiami i kulturą swojego regionu. Stany Zjednoczone Ameryki oferują niemal nieskończone możliwości eksploracji, dopasowane do zainteresowań i gustów każdego podróżnika!

USA jako cel podróży – najważniejsze informacje

Przed podróżą upewnij się, że posiadasz wszystkie wymagane dokumenty podróży oraz ubezpieczenie turystyczne do USA. Dokładnie zaplanuj też, jak ma przebiegać Twoja wycieczka. Stany Zjednoczone to kraj zagrożony aktami terroryzmu, dlatego obowiązują tam zaostrzone środki bezpieczeństwa. Może wiązać się to na przykład z:

 • kontrolą bagażu,
 • kontrolami osobistymi mieszkańców i turystów,
 • większą liczbą funkcjonariuszy odpowiedzialnych za lokalne bezpieczeństwo.

Drobiazgowe kontrole bezpieczeństwa dotyczą głównie lotnisk krajowych i międzynarodowych oraz innych miejsc publicznych, takich jak: urzędy, stadiony, markety, hale wystawowe, wejścia do wieżowców. Aktualne informacje dla podróżujących do Stanów Zjednoczonych oraz ważne komunikaty MSZ znajdziesz na tej stronie: https://www.gov.pl/web/usa/idp (oficjalny portal RP).

Jakich dokumentów potrzebujesz na urlop w USA?

Do USA bez wizy można wybrać się tylko wówczas, gdy podróż ma charakter biznesowy lub turystyczny, a planowany pobyt nie przekracza 90 dni. Urlop w USA należy poprzedzić również sprawdzeniem ważności swoich dokumentów potrzebnych do przekroczenia granicy. W tym wypadku jest to obowiązkowo paszport. Posiadacze ważnych wiz turystycznych/biznesowych nie muszą rejestrować ESTA.

Niezbędne podczas wycieczki do Stanów Zjednoczonych będzie również ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty leczenia w podróży (usługi medyczne są tam na bardzo wysokim poziomie, lecz niestety mogą okazać się niezwykle kosztowne). Koniecznie upewnij się, że Twoja suma ubezpieczenia będzie odpowiadała bieżącym kosztom leczenia w USA.

Międzynarodowe prawo jazdy (tłumaczenie polskiego prawa jazdy na język angielski) umożliwia natomiast prowadzenie samochodu w USA w okresie ważności wizy/ESTA. Jeśli planujesz znacznie dłuższy pobyt w Stanach Zjednoczonych, koniecznie sprawdź, jakie przepisy obowiązują w konkretnym stanie. Więcej informacji dotyczących wjazdu i pobytu na terytorium USA zawsze znajdziesz na stronie MSZ.

Kiedy najlepiej jechać do USA?

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zorganizować swój wyjazd do Stanów Zjednoczonych? To zależy od Twoich preferencji i celu podróży. Jeśli planujesz wycieczkę do USA w celach czysto turystycznych, zwróć uwagę na nasze sugestie dotyczące podróżowania w danym okresie:

 • Lato (czerwiec-sierpień) – to szczyt sezonu turystycznego niemal na całym globie. Najlepiej eksploruje się wówczas parki narodowe, plaże oraz duże miasta. Warunki pogodowe są wówczas odpowiednie do zwiedzania różnych regionów USA, lecz bilety lotnicze mogą okazać się znacznie droższe.
 • Jesień (wrzesień-listopad) – ta pora roku oferuje piękne krajobrazy ze względu na malowniczą aurę (zwłaszcza w północnych rejonach USA, takich jak Nowa Anglia). Jest to też dobry okres na wizytę w amerykańskich parkach narodowych. Można wówczas upolować bilety lotnicze w konkurencyjnych cenach.
 • Wiosna (marzec-maj) – to okres, gdy wiele miejsc jest mniej zatłoczonych, a klimat jest łagodniejszy. Kwitnące kwiaty w parkach i ogrodach to dodatkowa atrakcja. Bilety lotnicze również bywają wtedy tańsze.
 • Zima (grudzień-luty) – w zależności od regionu, zima w USA może być atrakcyjna ze względu na sporty zimowe. Stoki narciarskie w Kolorado czy Utah są popularnymi miejscami aktywnego wypoczynku, podobnie jak okolice Alaski pod kątem zimowych atrakcji.

Jaki jest najlepszy sposób podróżowania po USA?

Sposób podróżowania po USA należy uzależnić od wielu różnych czynników, takich jak budżet, preferencje podróżnicze, termin wyjazdu oraz komfort. Kilka popularnych opcji to:

 • 1
  Wycieczka do USA na własną rękę samochodem – jest to popularny sposób podróżowania po stanach, ponieważ gwarantuje elastyczność i pozwala dotrzeć do miejsc trudno dostępnych innymi środkami transportu. To idealny sposób na odkrywanie obszarów wiejskich, parków narodowych czy tras widokowych.
 • 2
  Autobusy – autobusy międzymiastowe lub dalekobieżne są częstym środkiem transportu, szczególnie dla turystów podróżujących między dużymi miastami. Istnieją firmy oferujące wygodne i tanie połączenia, np. Greyhound czy Megabus.
 • 3
  Wycieczki objazdowe po USA z polskim pilotem – to organizowane wyjazdy turystyczne, podczas których grupa podróżujących z Polski ma możliwość zwiedzania i poznawania różnorodności wielu obszarów Stanów Zjednoczonych. Główną zaletą takiego podróżowania po USA jest komfort komunikacji, a także oprowadzanie i opowiadania w cenie wycieczki.
 • 4
  Pociąg – Amtrak oferuje sieć połączeń kolejowych łączących wiele dużych miast Stanów Zjednoczonych. Podróż pociągiem po USA może być wygodna, szczególnie na trasach długodystansowych. Pozwala też wypocząć i cieszyć się widokami.
 • 5
  Loty samolotem – jeśli nie ogranicza Cię budżet, a w trakcie swojego urlopu w USA planujesz pokonać duże odległości w krótkim czasie, loty międzystanowe będą szybkim i wygodnym sposobem na przemieszczanie się po Stanach Zjednoczonych. Wewnętrzne linie lotnicze oferują duży wybór połączeń.

Wycieczka do USA – objazdowa forma podróżowania

Istnieje pewna forma organizacji wycieczki, która dominuje w kontekście zwiedzania USA. Wycieczka objazdowa jest wariantem podróżowania po Stanach Zjednoczonych, który pozwala zobaczyć najwięcej atrakcji w najkrótszym czasie. Jeśli więc zależy nam na różnorodności i chcemy zobaczyć rozmaite zabytki USA podczas jednego urlopu, to warto postawić właśnie na ten sposób podróży!

„Objazdówka” po Stanach Zjednoczonych to typ zwiedzania, który wyróżnia się możliwością zobaczenia wielu różnych miejsc lub atrakcji turystycznych w ramach jednej podróży. Taki wyjazd może obejmować przemieszczanie się samochodem lub innymi środkami transportu przez różne stany lub regiony USA.

Typ wycieczki do USA w formule objazdowej może obejmować swoim harmonogramem zwiedzanie miast, parków narodowych, lokalnych zabytków, historycznych miejsc, plaż, gór oraz różnych atrakcji kulturowych. Co warto zobaczyć w USA podczas takiej wyprawy? Popularnymi trasami objazdowymi po Stanach Zjednoczonych są:

 • Zachodnie Wybrzeże USA – trasa wiodąca przez Kalifornię, Oregon i Waszyngton. Obejmuje m.in.: Los Angeles, San Francisco, Portland oraz parki narodowe (w tym Yosemite oraz Yellowstone).
 • Route 66 – legendarna autostradowa trasa przez krajobrazy środkowo-zachodnich stanów, od Chicago aż do Los Angeles, z licznymi historycznymi miejscami do zwiedzania.
 • Wielkie Parki Narodowe – ta trasa objazdowa skupia się na odwiedzaniu największych parków narodowych, takich jak Grand Canyon, Zion, Bryce Canyon, Arches i wiele innych.
 • Wschodnie Wybrzeże USA – trasa obejmująca takie miasta, jak Nowy Jork, Boston, Miami, a także historyczne lokalizacje USA – np. Waszyngton czy Filadelfię.

Co zwiedzić podczas „objazdówki” po Stanach Zjednoczonych?

Popularnej atrakcje i zabytki USA, które warto odwiedzić podczas wycieczki objazdowej lub na własną rękę warto wcześniej zaplanować, tworząc mapę. Stany Zjednoczone są bowiem olbrzymim krajem, a podróż między miastami może trwać wiele godzin, a nawet dni! Dzięki dobrej organizacji punktów podróży zwiedzimy znacznie więcej. Oto kilka kluczowych miejsc i atrakcji, które warto uwzględnić podczas wycieczki objazdowej po USA:

 • 1
  Parki Narodowe: 

  Grand Canyon, Yellowstone, Yosemite, Great Smoky Mountains, Zion, Glacier National Park – każdy z nich oferuje niepowtarzalne krajobrazy, spektakularne formacje skalne, malownicze widoki i możliwość obcowania z naturą.

 • 2
  Wielkie miasta: 

  Nowy Jork z Times Square i Central Park, San Francisco z Golden Gate Bridge, Chicago z Willis Tower, Miami z plażami, Los Angeles z Hollywood – każde z tych miast ma swoją unikalną atmosferę, zabytki i atrakcje.

 • 3
  Historyczne miejsca:

  Waszyngton z Białym Domem i National Mall, Boston ze Szlakiem Wolności, Filadelfia z Dzwonem Niepodległości – to miejsca, które odgrywały ważną rolę w historii Stanów Zjednoczonych.

 • 4
  Atrakcje kulturowe:

  Disney World w Orlando, Las Vegas z kasynami i rozrywką, Music City (Nashville), French Quarter w Nowym Orleanie – każde z tych miejsc oferuje unikalne doświadczenia kulturowe.

 • 5
  Historyczne pomniki przyrody:

  Monument Valley w Arizonie, Wielki Kanion Kolorado, Wielkie Jezioro Słone w Utah, Aleuty w Alasce – to tylko niektóre z niezwykłych miejsc, które zachwycają swoją niepowtarzalnością i malowniczością.

Jakie miejsca warto zobaczyć w USA?

Istnieje niepisana lista: „must see”, czyli zbiór atrakcji i zabytków USA, które obowiązkowo trzeba zobaczyć podczas swojej podróży po stanach! Niektóre z nich uchodzą wręcz za symbole tego kraju. Jeśli wybierasz się na wycieczkę do USA, koniecznie odwiedź te miejsca:

 • 1
  Statua Wolności – znajduje się w Nowym Jorku, na wyspie Liberty Island. Stanowi nie tylko symbol kraju, ale także wolności i przyjaźni między Francją a Stanami Zjednoczonymi.
 • 2
  Grand Canyon – ogromny kanion nad rzeką Kolorado w stanie Arizona. Cechują go wyjątkowe formacje skalne, a tamtejsze widoki zapierają dech w piersiach.
 • 3
  Park Narodowy Yellowstone – pierwszy na świecie park narodowy, znany z gejzerów, barwnych źródeł termalnych, wodospadów i bogactwa przyrody.
 • 4
  Biały Dom – oficjalna rezydencja i miejsce pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie.
 • 5
  Wielki Kanion Great Smoky Mountains – Park Narodowy Wielkich Gór Dymnych. Jest to obszar górski w Appalachach z pięknymi krajobrazami, wodospadami i bujną roślinnością.
 • 6
  Park Narodowy Yosemite – zlokalizowany w Kalifornii; słynie z potężnych skał granitowych, wodospadów, sekwoi i malowniczych dolin.
 • 7
  Las Vegas Strip – znana na całym świecie ulica w Las Vegas, pełna olśniewających kasyn, hoteli, restauracji i spektakularnych widowisk.
 • 8
  The White Sands – Park Narodowy Białych Piasków w Nowym Meksyku charakteryzujący się piaszczystymi wydmami z białego gipsu.
 • 9
  Pomnik Narodowy Mount Rushmore – zlokalizowany w Południowej Dakocie zabytek z wykutymi w skale gigantycznymi popiersiami prezydentów: George'a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta i Abrahama Lincolna.
 • 10
  Golden Gate Bridge – most wiszący, który łączy San Francisco z Marin County w Kalifornii. Jest uznawany za jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta.

Co warto zjeść podczas wycieczki do USA?

Podczas wycieczki po USA warto spróbować lokalnych specjałów, które są charakterystyczne dla danego miejsca. Oto przykłady:

 • 1
  W Teksasie króluje barbecue. Są to soczyste kawałki mięsa, często wołowego lub wieprzowego, przygotowywane w dymie długimi godzinami.
 • 2
  W Luizjanie nie można przegapić kuchni kreolskiej – królują w niej m.in. krewetki Cajun oraz Gumbo (gulasz z ryb i mięsa).
 • 3
  Nowy Jork słynie z bagietek z pastrami oraz sernikowego ciasta cheesecake (jest on jednym z gastronomicznych symboli miasta).
 • 4
  Chicago – jest znane z amerykańskiej pizzy, zwanej deep dish pizza.
 • 5
  Na Hawajach warto zamówić poke (sałatkę z surowego ryżu i ryb), a także spam musubi (spam zawinięty w ryż i owinięty w nori – rodzaj sushi).

Popularnymi daniami na terenie całych Stanów Zjednoczonych są też klasyczne burgery, steki, nachosy i hot dogi serwowane zwykle jako street food. Na deser warto natomiast zamówić: s'mores (herbatniki z czekoladą i palonymi piankami marshmallow), key lime pie (tartę z limonki) czy apple pie (tartę jabłkową).

Wycieczka do USA – koszty organizacji wyjazdu

Jednym z najczęstszych pytań zadawanych przez polskich turystów planujących odwiedzić Amerykę jest to, ile właściwie kosztuje wycieczka do Stanów Zjednoczonych. Na cenę wakacji w USA wpływa tak wiele czynników, że nie sposób podać odpowiednich „widełek”. Istnieją jednak pewne wydatki, z którymi będzie musiał liczyć się każdy turysta. Oto czynniki, które mogą wpłynąć na ostateczny koszt takiej podróży:

 • Zakwaterowanie – turyści mogą wybierać spośród rozmaitych hoteli, apartamentów lub domów wakacyjnych – ceny będą się różnić w zależności od standardu i lokalizacji.
 • Ceny biletów lotniczych – różnią się w zależności od pory roku, terminu rezerwacji i trasy. Wewnętrzne loty w USA mogą być tańsze niż międzynarodowe (transatlantyckie).
 • Jedzenie – koszty związane z wyżywieniem podczas wycieczki do USA mogą być zróżnicowane w zależności od miejsca oraz standardu punktu gastronomicznego. Można także samemu przyrządzać posiłki z produktów zakupionych w marketach.
 • Transport lokalny – wynajem auta, bilety autobusowe, pociągi czy taksówki (takie koszty również należy doliczyć do wyjazdowego budżetu).
 • Atrakcje turystyczne – bilety wstępu do muzeów, parków narodowych oraz atrakcji turystycznych mogą stanowić część kosztów całego wyjazdu.

Planujesz wycieczkę do USA? Kup ubezpieczenie!

Każda wycieczka do Stanów Zjednoczonych wymaga odpowiedniego ubezpieczenia. Dzięki niemu, w razie trudnej sytuacji związanej z Twoim zdrowiem, będziesz czuł się bezpiecznie. Po skorzystaniu z usług tamtejszej opieki medycznej nie wpadniesz natomiast w niemożliwe do spłacenia długi. Właśnie dlatego przed podróżą dowiedz się więcej o ubezpieczeniu turystycznym do USA, a następnie wybierz odpowiednią polisę. Pamiętaj, by zwrócić szczególną uwagę na koszty leczenia!

Już dziś sprawdź najlepsze oferty polis podróżnych w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych i ciesz się pełną ochroną podczas wyjazdu! O odpowiednią ochronę ubezpieczeniową na wycieczkę do USA możesz zapytać także na naszej infolinii (22 27 00 337) lub osobiście – w jednej z ponad 500 placówek CUK w całej Polsce. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czym jest i jak działa ESTA?

  Electronic System for Travel Authorization (ESTA) jest to system, który umożliwia bezwizowe zgłoszenie wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Dzięki uzyskaniu takiej zgody Polacy mogą podróżować do USA jedynie z paszportem wyposażonym specjalny w chip do odczytu komputerowego. Aby skorzystać z takiej opcji, należy wypełnić wcześniej odpowiedni wniosek ESTA. Umożliwia to podróż nie dłuższą niż 90 dni (w celach turystycznych lub biznesowych), a uzyskana zgoda obowiązuje przez dwa lata. Więcej dowiesz się z porady: ESTA – jak wypełnić wniosek?

 • 2
  Jakie pamiątki przywieźć ze Stanów Zjednoczonych?

  Ze Stanów Zjednoczonych można przywieźć wiele ciekawych przedmiotów. Ich wybór powinien wynikać z Twoich prywatnych upodobań oraz regionu, do którego akurat podróżujesz. Oto kilka propozycji:

  • Pamiątki związane z konkretnymi miejscami – np.: magnesy na lodówkę, koszulki, kubki, breloczki czy pocztówki, które reprezentują odwiedzane miasta czy stany.
  • Wyroby regionalne – niektóre stany w USA słyną z tradycyjnych produktów, takich jak bourbon z Kentucky, wino z Kalifornii, syrop klonowy z Nowego Jorku, czy też wyroby rzemieślnicze i rękodzieło lokalnych artystów.
  • Przedmioty związane z kulturą amerykańską – np.: kowbojskie akcesoria z Teksasu, wyroby kojarzone z kulturą Indian (biżuteria, ozdoby), elementy związane z popkulturą (filmy, seriale, muzyka).
  • Pamiątki historyczne z USA – np.: repliki historycznych dokumentów, monety, medale, czy zdjęcia związane z ważnymi miejscami historycznymi.
  • Unikalne wyroby rękodzielnicze – np.: ceramika, biżuteria wykonana przez miejscowych artystów czy ręcznie robione ozdoby.
 • 3
  Czy polskie prawo jazdy jest ważne w USA?

  Jeśli planujesz krótko przebywać w Stanach Zjednoczonych turystycznie, możesz korzystać z polskiego prawa jazdy wraz z międzynarodowym prawem jazdy, które jest tłumaczeniem polskiego dokumentu na kilka języków (w tym angielski).

  Jeśli planujesz jednak dłuższy pobyt w USA (np. w związku z podjętą pracą), być może będziesz musiał zdać tam egzamin na prawo jazdy stanowe, aby legalnie prowadzić pojazd. Wiele stanów wymaga uzyskania lokalnego prawa jazdy po pewnym czasie lub uzyskania rezydencji w danym miejscu. Zawsze sprawdź zatem przepisy dotyczące prawa jazdy w konkretnym stanie, ponieważ mogą się różnić.

 • 4
  Czy podróżowanie po USA jest bezpieczne?

  Podróżowanie po USA może być bezpieczne, ale jak w każdym kraju, istnieją pewne prawa i zasady, których należy się trzymać. O aktualnych zagrożeniach dotyczących bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych dowiesz się, śledząc oficjalne komunikaty MSZ w portalu Gov.pl. Wybierając się do USA, koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne obejmujące koszty leczenia za granicą na odpowiednią sumę, ponieważ usługi medyczne są w tym kraju jednymi z najdroższych na świecie. Przed podróżą zarejestruj się również w systemie Odyseusz.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku