2022-03-15

ESTA – jak wypełnić wniosek, ile kosztuje i co należy zrobić?

Poznaj system umożliwiający wyjazd do Stanów Zjednoczonych w celach turystycznych lub biznesowych.

ESTA – jak wypełnić wniosek, ile kosztuje i co należy zrobić?

11 listopada 2019 roku to dla Polaków bardzo ważna data i nie chodzi tu bynajmniej o Dzień Niepodległości. To także dzień w kalendarzu, który zapisał się już w historii, bo zniesiono wizy do USA. Można podróżować do Stanów Zjednoczonych w ramach specjalnego programu Visa Waiver Program. Wiąże się to z mniejszą ilością formalności, a także oszczędnością pieniędzy. Konieczne jednak jest złożenie ESTA. Jak wypełnić wniosek i co to takiego? Podpowiadamy.

Czym jest ESTA?

ESTA to skrót od Electronic System for Travel Authorization, czyli specjalnego systemu, który pozwala na zgłoszenie wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Za jego pośrednictwem można otrzymać pozytywną zgodę na wyjazd do USA bez wizy, która do tej pory była obowiązkowa. Polacy mogą podróżować na zasadzie ruchu bezwizowego, ale muszą posiadać paszport z chipem do odczytu komputerowego oraz wypełnić wcześniej wspomniany wniosek, który jest płatny.

Kto może zgłosić się do ESTA? Wniosek wypełnia każdy, kto chce wyjechać w celach turystycznych lub biznesowych. Jest jednak jedno ograniczenie i dotyczy to długości pobytu w Stanach Zjednoczonych. Wniosek ESTA pozwala na podróż, która nie może być dłuższa niż 90 dni. Zgoda, którą otrzymuje podróżujący, obowiązuje przez dwa lata.

To ciekawe!

Pandemia koronawirusa spowodowała, że wiele osób "utknęło" w Stanach Zjednoczonych ze względu na kwarantannę, chorobę czy odwołany lot. Ustosunkował się do tej wyjątkowej sytuacji. Jeśli obywatel Polski przebywa na terenie Stanów Zjednoczonych w ramach ruchu bezwizowego i uzupełnił wniosek ESTA, może go przedłużyć. Trzeba zwrócić się do władz amerykańskich o zgodę na przekroczenie terminu maksymalnie o 30 dni. Kolejny wniosek można zgłosić po tym czasie i przedłużyć swój pobyt o kolejne 30 dni. Wszystkie sprawy są jednak rozpatrywane indywidualnie, dlatego trzeba kontaktować się bezpośrednio ze Stanów Zjednoczonych z odpowiednimi instytucjami i biurami obsługi podróżujących. Trzeba też regularnie śledzić komunikaty rządowe.

A co jeśli na miejscu okaże się, że chcesz podjąć pracę lub studiować na jednym z uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych? Oczywiście początkowy wyjazd wymaga wniosku w ESTA. Wiza jednak będzie konieczna, jeśli pobyt ma się przedłużyć. O ostatecznej długości pobytu zdecyduje uprawniona do tego instytucja, jest to często sprawa indywidualna. O wizę musi ubiegać się także podróżujący, który nie otrzymał zgody ze strony ESTA.

Warto zapoznać się z rodzajami pozwoleń, w zależności od celu czy też formy podjętej nauki. Wiza wymaga ważnego paszportu, wypełnienia formularzy, uiszczenia opłaty, a także przygotowania zdjęcia. Jeśli student chce podjąć naukę w Stanach Zjednoczonych, najpierw musi zostać to zaakceptowane przez konkretny uniwersytet, dopiero potem można przystąpić do całej procedury.

Uwaga!

Wizy nieimigracyjne są przeznaczone dla turystów, studentów oraz pracowników. Samo wyrobienie jej jeszcze nie daje gwarancji wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Z powodu pandemii COVID-19 podróże zostały mocno ograniczone, wprowadzone zostały także pewne restrykcje, dlatego warto śledzić najnowsze komunikaty.

Czym różni się ESTA od wizy?

ESTA to nie to samo co wiza, ponieważ działa w ramach rządowego Programu Ruchu Bezwizowego (Via Waiver Program). Właśnie dlatego pozwolenie na wjazd jest ograniczone czasowo oraz wymaga zarejestrowania się w systemie. Sam program powstał po to, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo podróżującym. Cały proces jest dość prosty, jednak pomaga zweryfikować osoby, które wybierają się do USA.

Podstawowe różnice pomiędzy ESTA a wizą:

 • Długość pobytu w przypadku ESTA to 90 dni, a dla wizy turystycznej lub biznesowej 6 miesięcy (chyba, że indywidualna sytuacja pozwala na inny okres).
 • Wiza jest ważna dłużej.
 • 14 dolarów kosztuje ESTA, wiza natomiast jest droższa, łączny koszt jej wyrobienia to nawet 160 dolarów.
 • ESTA pozwala na rejestrację i złożenie formularza online, a w przypadku wizy konieczna jest wizyta w ambasadzie oraz rozmowa.

Aby skorzystać z systemu ESTA do USA, muszą być spełnione określone warunki:

 • Wyjazd do Stanów Zjednoczonych nie przekracza łącznie 90 dni.
 • Podróżujący wybiera się do USA w celach biznesowych lub turystycznych.
 • Wjazd do Stanów Zjednoczonych odbywa się drogą morską lub powietrzną.
 • Przewoźnik bierze udział w programie VWP.
 • Podróżujący ma ważny paszport, który jest zgodny z programem VWP.

Podróż bez wizy do Stanów Zjednoczonych może mieć charakter służbowy. Właśnie dlatego z ESTA korzystają osoby, które chcą przeprowadzać rozmowy biznesowe, negocjacje czy też spotkania edukacyjne. Jeśli odbywają się kilkudniowe konferencje, także trzeba uzupełnić ESTA.

Jeśli z kolei chodzi o podróż turystyczną, odwiedziny bliskich osób czy też świąteczny pobyt w Stanach Zjednoczonych, także ważne jest zarejestrowanie się w systemie ESTA. Można też brać udział w wydarzeniach muzycznych czy sportowych, bez uzyskania wynagrodzenia.

Co ważne, nie wszystkie państwa są objęte Programem Ruchu Bezwizowego. Należą do nich m.in. Polska, Austria, Islandia, Portugalia, Holandia, Słowacja, Czechy czy Japonia.

ESTA po polsku – jak wypełnić wniosek?

Wielu podróżujących martwi się, że ESTA po polsku jest niedostępna, tym samym rejestracja będzie stanowić jakiś problem. Aktualnie jest możliwość złożenia wniosku w naszym ojczystym języku. Wystarczy wejść na stronę internetową rejestracji, a następnie w prawym górnym rogu zmienić język na polski, tuż nad logo ESTA. Wniosek po polsku teraz może być wypełniony! 

To ważne!

Aby przekroczyć granicę ze Stanami Zjednoczonymi, nie można legitymować się paszportem tymczasowym.

Wniosek ESTA krok po kroku

 • 1
  Wejdź na stronę internetową https://esta.cbp.dhs.gov/. To jedyna oficjalna witryna ESTA, na ktorej możesz ubiegać się o pozwolenie na wyjazd.
 • 2
  Następnie zmień język na polski, jeśli oczywiście chcesz. Teraz nawigacja po stronie internetowej będzie prostsza. Kliknij w przycisk "Utwórz nowy wniosek" i wybierz interesującą Cię opcję (ESTA dla jednej osoby lub ESTA dla grupy podróżujących), chyba że wypełniałeś wcześniej formularz i chcesz go dokończyć. Wtedy wystarczy kliknąć w drugi przycisk i podać dane do weryfikacji.
 • 3
  Zapoznaj się z powiadomieniem o bezpieczeństwie oraz klauzulą zrzeczenia się odpowiedzialności i ustawą Travel Promotion Act of 2009.
 • 4
  Kolejnym krokiem jest uzupełnienie danych osobowych. Będą Ci potrzebne: imię i nazwisko, płeć, data urodzenia, miasto i kraj urodzenia, numer paszportu, kraj obywatelstwa, data wydania dokumentu oraz ważności. Możesz też zeskanować paszport lub załączyć skan, aby dane zaciągnęły się automatycznie.
 • 5
  Odpowiedz na pytania dotyczące obywatelstwa i narodowości.
 • 6
  Podaj dane kontaktowe, czyli adres e-mail.
 • 7
  Teraz przyszedł czas na weryfikację adresu e-mail oraz wprowadzenie otrzymanego kodu.
 • 8
  Kolejne dane, które musisz wypełnić, dotyczą innych imion, nazwisk lub pseudonimu, a także wydania dowodu osobistego przez inny kraj.
 • 9
  Kolejnym krokiem jest podanie adresu zamieszkania, wraz z numerem telefonu, a także danych osobowych rodziców. Opcjonalnie możesz też podać adres do swoich mediów społecznościowych.
 • 10
  Następnie podaj swoje stanowisko oraz nazwę pracodawcy, wraz z adresem i numerem telefonu.
 • 11
  Kolejny krok dotyczy samego wyjazdu, należy podać dane osoby, z którą będzie można się skontaktować w nagłych wypadkach oraz informację, czy Stany Zjednoczone są docelowym miejscem wyjazdu.
 • 12
  W formularzu trzeba też podać dane adresowe miejsca pobytu, np. hotelu czy znajomego.
 • 13
  W następnej części jest wiele pytań odnośnie do stanu zdrowia, uzależnień, kar aresztowania, poszukiwania pracy w Stanach Zjednoczonych itd. Informacje dotyczą również Twoich wcześniejszych podróży do terenów takich jak Iran, Irak, Libia, Korea Północna, Somalia, Sudan, Syria i Jemen. Wszystko to ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa.
 • 14
  Wszystkie dane trzeba potwierdzić i zaakceptować. Ostatnim krokiem jest płatność za wniosek maksymalnie w ciągu 7 dni. Możesz zrobić to od razu przelewem błyskawicznym.
 • 15
  W każdej chwili możesz sprawdzić status wniosku na stronie.

Aby podróż do Stanów Zjednoczonych była komfortowa i nie poniosła za sobą niepotrzebnych kosztów, wniosek w ESTA najlepiej wypełnić jeszcze przed zarezerwowaniem jakichkolwiek biletów lotniczych. Trzeba jednak pamiętać, aby zarejestrować się w ESTA co najmniej 72 godziny przed podróżą.

Ile kosztuje ESTA?

Standardowa wiza turystyczna do USA to dość spory koszt, jednak w przypadku ESTA kwota ta wynosi 14$. To opłata rejestracyjna w systemie, o którym mowa w poprzedniej części tekstu. Cena ta obejmuje 10$ za wniosek oraz 4$ za rozpatrzenie. Na dokonanie płatności za wniosek ESTA jest termin 7 dni. Po tym czasie zostanie on usunięty z systemu i konieczne będzie wypełnianie go na nowo.

Jeśli wniosek ESTA zostanie odrzucony, pobierana jest wyłącznie kwota 4$ za rozpatrzenie.

W Polsce istnieją specjalne firmy, które zajmują się wypełnianiem wniosków i są swego rodzaju pośrednikiem. Za taką pomoc trzeba jednak dodatkowo zapłacić. Zanim skorzystasz z usług takiej firmy, sprawdź, czy samodzielna rejestracja w ESTA jest dla Ciebie naprawdę trudna.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jakich danych potrzebujesz, aby wypełnić wniosek ESTA?

Aby wypełnić ESTA, wniosek po polsku, potrzebujesz następujących danych osobowych podróżujących:

 • imię, nazwisko i płeć,
 • obywatelstwo i narodowość,
 • data i miejsce urodzenia,
 • numer paszportu wraz z datą ważności,
 • imiona i nazwiska rodziców,
 • adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail,
 • opcjonalnie pseudonim i media społecznościowe, a także informacje o zatrudnieniu.

Przyda się również informacja na temat miejsca pobytu, stanu zdrowia i wcześniejszych podróży np. do Iranu czy Iraku.

Pamiętaj o tym, że wszystkie podane dane muszą być zgodne ze stanem rzeczywistym. Jeśli będą jakiekolwiek wątpliwości lub pojawią się nieprawdziwe informacje, wniosek zostanie odrzucony. Po uzupełnieniu danych warto sprawdzić także poprawność pod kątem językowym, ewentualne literówki czy przypadkowe błędy.

To ważne!

Jeśli podróżującym jest dziecko lub nastolatek, musi mieć zgodę notarialnie poświadczoną i przetłumaczoną na język angielski, aby samodzielnie udać się w podróż.

Aby poprawnie złożyć wniosek po polsku w ESTA, konieczny jest dostęp do internetu. Niestety, aktualnie jest możliwość rejestracji wyłącznie online. To duże udogodnienie, ponieważ wypełnienie wniosku online jest znaczną oszczędnością czasu. Z drugiej jednak strony, osoby starsze mogą mieć problem z poprawnym podaniem danych w formularzu. Warto zatem pomóc bliskim.

Jak długo trwa wypełnienie wniosku ESTA?

Rejestracja trwa od pół godziny do kilku godzin, w zależności od tempa wprowadzanych danych oraz płatności elektronicznej. Po wypełnieniu wniosku otrzymasz informację o potwierdzeniu na swój adres e-mail. Wraz z nią, dostaniesz także specjalny numer referencyjny.

Rozpatrywanie pozwolenia na wyjazd do Stanów Zjednoczonych może trwać zaledwie kilkanaście minut, jednak najczęściej czas nie przekracza 72 godzin od otrzymania maila potwierdzającego wypełnienie wniosku.

Jeśli wniosek zostanie odrzucony, jeszcze nie oznacza to, że Twoja podróż do Stanów Zjednoczonych się nie odbędzie. Wtedy warto złożyć wniosek o wizę.

To ważne!

Potwierdzenie, które otrzymasz na swój adres e-mail koniecznie wydrukuj, aby mieć je przy sobie przed dostaniem się na pokład samolotu. Nie jest to obowiązek, ale zalecenie. Na lotnisku podczas skanowania Twojego paszportu, urzędnik imigracyjny otrzyma informacje z systemu. Czasem jednak będzie konieczne podanie numeru identyfikacyjnego lub potwierdzenia wniosku przed wejściem na pokład. Aby mieć pewność, że podróż odbędzie się zgodnie z prawem, należy wykupić również bilet powrotny.

ESTA – dla kogo jest ten system?

Złożenie wniosku w systemie ESTA stworzone jest dla osób, które chcą bez starania się o wizę, wyjechać w celach turystycznych lub biznesowych do Stanów Zjednoczonych. Mogą to być obywatele krajów objętymi programem VWP (ruchu bezwizowego), którzy chcą przekroczyć granicę drogą morską lub powietrzną. Oczywiście wizyta nie może być dłuższa niż 90 dni. ESTA skierowana jest również do tych, którzy nie mają aktualnie wizy.

Podróż do USA a bezpieczeństwo

Każdy wyjazd za granicę wiąże się z pewnym ryzykiem. W niektórych krajach są tropikalne owady, które mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia albo miejsca, do których lepiej nie wybierać się jako turysta. Właśnie dlatego koniecznie trzeba zapoznać się ze wszelkimi informacjami ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W internecie zawsze znajdziesz aktualne komunikaty. Odkąd wybuchła pandemia COVID-19 trzeba też śledzić restrykcje. Podejmując decyzję o wyjeździe, jednocześnie akceptujesz to, że mogą pojawić się pewne trudności z powrotem do Polski czy ograniczeniem w ruchu lotniczym. Nagłe zakażenie koronawirusem spowoduje też kwarantannę lub dodatkowe badania lekarskie.

Odkąd pojawiły się szczepienia na koronawirusa, także zmieniły się warunki wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Aktualnie osoby niezaszczepione mogą wyjechać, jednak trzeba wykonać testy przed wylotem, a także po przylocie. Obowiązuje również kwarantanna oraz wypełnienie formularzu lokalizacyjnego. Osoby zaszczepione oraz ozdrowieńcy muszą posiadać potwierdzenie, aby uniknąć testów i kwarantanny.

Trzeba też pamiętać o innych kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Stany Zjednoczone to obszar, który jest zagrożony zamachami terrorystycznymi, dlatego warto śledzić aktualne alerty. W wielu miejscach możliwe są także dodatkowe kontrole bagażu czy zwiększona liczba patroli. Niestety, w miastach turystycznych, jest też możliwe ryzyko kradzieży i przestępstw kryminalnych. Trzeba zachować pełną ostrożność. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega także przed biednymi osiedlami, a także zagrożeniem huraganami, które trwa od czerwca do listopada. Nie wolno też przekraczać granicy terenu prywatnego, ponieważ skutki mogą być bardzo niebezpieczne. To zupełnie inna sytuacja niż w Polsce, dlatego warto przystosować się do zwyczajów panujących w USA.

Opieka medyczna jest ogólnodostępna, jednak dość droga, dlatego rząd zaleca wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty leczenia.

Ubezpieczenie turystyczne – nie zapomnij o nim

Nie da się ukryć, że opieka medyczna w Stanach Zjednoczonych jest bardzo droga. Nawet podstawowe zabiegi mogą kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy dolarów. Właśnie dlatego tak ważne jest posiadanie ubezpieczenia turystycznego. Najlepiej wybrać taką polisę, która zapewnia jak najwyższą sumę ubezpieczenia. Oznacza to, że w momencie hospitalizacji, leczenia czy wizyt u specjalistów, będziesz mógł liczyć na większy zwrot kosztów. Dodatkowo polisa turystyczna może zawierać wiele udogodnień, np. pomoc tłumacza, prawnika czy też odszkodowanie za zgubiony bagaż. Dużym plusem jest to, że dopasujesz ją do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Ubezpieczenie turystyczne nie jest wymagane, ale pamiętaj o tym, że nie obowiązuje tam karta EKUZ, która gwarantuje podstawową opiekę medyczną w krajach Unii Europejskiej. W razie sytuacji kryzysowej, zatrucia czy też wypadku, musisz wtedy ponosić koszty z własnej kieszeni, a w przypadku Stanów Zjednoczonych, są one wysokie. Mówi się, że nawet najwyższe na świecie.

Na polisie turystycznej nie warto oszczędzać, dlatego wyjazd do USA powinien być przemyślany i dobrze zaplanowany. Trzeba też ustalić odpowiedni budżet.

Planujesz podróż do Stanów Zjednoczonych? Zobacz nasz artykuł na ten temat:Ubezpieczenie turystyczne do USA

Rozwiewamy wątpliwości, czyli najczęściej zadawane pytania

Kiedy trzeba ponownie wypełnić wniosek ESTA?

Jeśli ulegną zmianie dane osobowe, obywatelstwo albo wymienisz paszport, konieczne jest ponowne zarejestrowanie się w systemie. Nie jest to jednak konieczne, kiedy zmieniasz adres zamieszkania czy też stanowisko.

Czy dziecko także musi mieć pozwolenie na wyjazd?

Tak. Rejestracja dzieci i młodzieży w ESTA powinna odbyć się za pośrednictwem rodzica lub opiekuna. Należy wtedy wybrać rodzaj podróży grupowej.

Czy można złożyć wniosek ESTA osobiście?

Nie. Wniosek ESTA wypełnia się wyłącznie internetowo. Istnieją jednak firmy, które pośredniczą w tym i pobierają za taką usługę dodatkowe pieniądze.

Mam wizę. Czy muszę mieć ESTA?

Nie, jeśli masz już wydaną wizę, a dane osobowe nie uległy zmianie, nie ma konieczności rejestrowania się w systemie ESTA.

Nie mam wykupionego biletu ani zarezerwowanego hotelu. Czy mogę zarejestrować się w ESTA?

Tak. Miejsce docelowego pobytu (konkretny adres) jest opcjonalny. W formularzu jednak trzeba wskazać osobę ze Stanów Zjednoczonych, z którą w razie problemów można się skontaktować. W ESTA nie trzeba też podawać konkretnych planów podróżniczych.

Tydzień przed wyjazdem nadal nie wypełniłem ESTA. Do kiedy najpóźniej mogę to zrobić?

Ze względu na to, że przetwarzanie wniosku trwa maksymalnie 72 godziny (w standardowych przypadkach), musisz to zrobić najpóźniej 3 dni przed planowanym wyjazdem.

ESTA USA – wniosek odrzucony. Co dalej?

Możesz starać się o wydanie wizy B1 lub B2 w konsulacie lub ambasadzie USA w Polsce.

Gdzie mogę sprawdzić status ESTA?

W każdej chwili możesz sprawdzić, jaki jest Twój status wniosku na stronie internetowej.

Chcę studiować w Stanach Zjednoczonych. Czy wtedy wystarczy ESTA?

Nie. ESTA nie pozwala na studiowanie i podejmowanie nauki czy pracy zawodowej na terenie USA. Wtedy konieczna jest wiza.

Porównaj oferty i oszczędzaj na polisie

Z CUK Ubezpieczenia błyskawicznie wybierzesz idealną polisę turystyczną dostosowaną do Twoich potrzeb. Sprawdź ofertę, wypełniając kalkulator turystyczny online, odwiedzając jedną z placówek czy też dzwoniąc na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku