2023-06-28

Jak wyrobić i ile kosztuje paszport?

Chcesz wyrobić sobie paszport? Sprawdź, ile czeka się na wydanie dokumentu i jaki jest koszt.

Jak wyrobić i ile kosztuje paszport?

Wybierasz się za granicę? Jeśli Twoim celem jest kraj znajdujący się poza Unią Europejską, będzie Ci potrzebny paszport. Jak długo trwa procedura wyrabiania tego dokumentu? Gdzie wyrabia się paszport? I wreszcie najważniejsze pytanie w gąszczu wydatków związanych z zagraniczną podróżą – ile kosztuje paszport? Wyjeżdżasz z dzieckiem? Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie paszportu dla dziecka. Odpowiedzi na te i inne pytania związane z paszportem znajdziesz w poniższym tekście.

Wyrobienie paszportu – krok po kroku

Zacznijmy od tego, jakie kroki trzeba podjąć, aby zostać posiadaczem paszportu.

 • 1
  Po pierwsze, musisz pobrać wniosek o paszport. Niestety nie znajdziesz go w internecie. Musisz udać się do dowolnego punktu paszportowego w kraju. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o wydanie takiego dokumentu dla dziecka. Wniosek o paszport dla dziecka można złożyć online. Więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.
 • 2
  Przed złożeniem kompletnego zestawu dokumentów, zapłać za paszport. Cena takiego dokumentu wynosi 140 zł. Są jednak wyjątki. O tym, ile kosztuje wyrobienie paszportu piszemy w dalszej części artykułu. Możliwa jest oczywiście – i znacznie przyspiesza to procedurę składania dokumentu – opłata paszportowa przez internet. Jeśli nie masz możliwości wykonania przelewu, możesz opłacić paszport w kasie urzędu. Przelewu należy dokonać na numer konta danego punktu, pamiętając, aby w tytule zawrzeć imię i nazwisko.
 • 3
  Skompletowane dokumenty wraz z potwierdzeniem wykonania przelewu należy złożyć osobiście w biurze paszportowym. Co ważne, wniosek oraz wszelkie inne dokumenty możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Listę biur można łatwo znaleźć w internecie. Na miejscu urzędnik pobierze Twoje odciski palców.
 • 4
  Gdy paszport będzie gotowy, możesz go odebrać. Dostępność swoich dokumentów możesz sprawdzić przez internet, zamówić specjalną usługę SMS lub e-mail.

To ważne!

W niektórych punktach paszportowych możesz złożyć wniosek o paszport i odebrać wystawiony dokument bez konieczności rezerwacji terminu. W innych natomiast musisz umówić wizytę za pośrednictwem strony internetowej. Listę takich punktów znajdziesz na stronie rządowej Gov.pl. W wielu punktach rezerwacji dokonasz dzięki systemowi bezkolejki.pl.

Jakie dokumenty należy przygotować, wnioskując o paszport?

Masz już pobrany z biura wniosek o paszport. Wypełnij go. Wiele osób zastanawia się, ile zdjęć potrzebnych jest do paszportu. Odpowiadamy: wystarczy jedna kolorowa fotografia, zrobiona nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie paszportu. Takie zdjęcie możesz wykonać samodzielnie, jednak aby mieć pewność, że jest zgodne z wytycznymi, udaj się do fotografa i powiedz mu, na jaki użytek potrzebna Ci fotografia.

Do listy dokumentów potrzebnych do wyrobienia paszportu dołącz potwierdzenie opłaty za paszport. Jeśli przysługuje Ci ulga na wydanie paszportu (omówimy ten temat za chwilę), koniecznie weź ze sobą dokument, który to potwierdzi. Oprócz tego urzędnik poprosi Cię o okazanie dowodu osobistego, chyba że posługiwałeś się już wcześniej paszportem – wtedy weź go ze sobą.

W nietypowych sytuacjach będą Ci potrzebne dodatkowe dokumenty. Na przykład, jeśli Twoje nazwisko zostało zmienione za granicą, będziesz proszony o wydanie skróconego odpisu polskiego aktu małżeństwa. Urzędnik będzie weryfikował wszystkie dokumenty i – jeśli będzie miał jakieś wątpliwości – może poprosić o dostarczenie innych, dodatkowych.

Wniosek o paszport online złożysz tylko dla dziecka

Jedyny rodzaj paszportu, o który można wnioskować online to paszport dla dziecka do 12 roku życia. To stosunkowo nowa usługa – weszła w życie 31 marca 2023 r. W przypadku dzieci konieczna jest zgoda obojga rodziców czy prawnych opiekunów na wydanie paszportu. Od tego roku również taką zgodę można wyrazić online.

O paszport dla dziecka (online) zawnioskujesz za pośrednictwem strony: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka. By podpisać wniosek o paszport będzie potrzebny profil zaufany, e-dowód lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

Złożyłeś już wniosek online o wyrobienie paszportu dla dziecka? By odebrać gotowy dokument, będziesz musiał się stawić z dzieckiem w wieku 5-12 lat w punkcie paszportowym. Ten obowiązek nie dotyczy dzieci do lat 5.

To ważne!

Dzieciom do lat 12 nie pobiera się odcisków palców.

Opłata za paszport

Standardowa cena paszportu to 140 zł. Jednak to, ile wynosi opłata paszportowa jest zmienne, ponieważ przewidywane są zniżki. Rabat 50% obowiązuje dla:

 • uczniów i studentów,
 • emerytów i rencistów,
 • osób niepełnosprawnych,
 • osób utrzymywanych przez małżonków o statusie emeryta, rencisty lub osoby niepełnosprawnej,
 • osób mieszkających w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczym,
 • osób, które otrzymują zasiłek z pomocy społecznej,
 • kombatantów wojennych lub ofiar,
 • rodziców lub małżonków rodzica z rodziny wielodzietnej, posiadającej Kartę Dużej Rodziny.

Z jeszcze większej ulgi, bo aż 75% mogą skorzystać osoby uczące się (poniżej 26 roku życia), a także dzieci z niepełnosprawnością – w obu przypadkach osoby te muszą pochodzić z rodziny wielodzietnej, posiadającej Kartę Dużej Rodziny. Cena paszportu wynosi wtedy 35 zł.

Co ważne, ulgi nie sumują się, dlatego najlepiej udokumentować najkorzystniejszą z nich. Zniżki dla osób wymienionych wyżej łączą się jednak z ulgą obowiązującą w trzech sytuacjach, związanych z koniecznością wymiany dokumentu:

 • z powodu radykalnej zmiany wyglądu,
 • w związku ze zmianą nazwiska po ślubie,
 • kiedy skończy się miejsce na stemple z przejścia granicznego.

O to, ile w takiej sytuacji zapłacisz, zapytaj w punkcie paszportowym.

To ważne!

Koszt paszportu będzie trzykrotnie wyższy, jeśli go zgubiłeś lub został on zniszczony z Twojej winy. Jeśli więc zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie paszportu dla emeryta właśnie w takiej sytuacji, to odpowiadamy. Koszt wyrobienia paszportu to 210 zł.

Cena paszportu – kiedy nie zapłacisz w ogóle?

Są osoby, które za paszport nie zapłacą nic. Do takich osób należą m.in. emeryci powyżej 70. roku życia, a także osoby mieszkające w zakładzie opiekuńczym lub domu pomocy społecznej i wyjeżdżające za granicę, by podjąć leczenie. Z tego samego powodu nie zapłacą w ogóle osoby, które otrzymują zasiłek z pomocy społecznej. Bezpłatnie wyrobić paszport mogą również ci, którzy już mają swój dokument, jednak ma on wadę techniczną. Ostatnią grupą zwolnioną z opłat są żołnierze oddelegowani do pełnienia służby za granicą.

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Cena paszportu jest zależna od wieku dziecka. Wygląda to następująco:

 • dzieci do 5 lat płacą 30 zł, a pochodzące z rodziny wielodzietnej - 15 zł,
 • dzieci od 5 do 13 lat płacą 60 zł, z legitymacją szkolną 30 zł, osoby z rodziny wielodzietnej - 15 zł,
 • dzieci od 13 do 17 lat płacą 140 zł, z legitymacją szkolną 70 zł, a z Kartą Dużej Rodziny - 35 zł.

W przypadku zmiany danych dziecka, wyglądu czy braku miejsca na stemple – podobnie, jak w przypadku sytuacji z paszportem dla osoby dorosłej – przysługuje zniżka. Tak samo, jak u dorosłych wygląda również kwestia opłaty za paszport zgubiony czy zniszczony z winy opiekuna.

Dzieci, które wyjeżdżają za granicę w związku z operacją lub długotrwałym leczeniem, a przebywają w domu pomocy społecznej czy zakładzie opiekuńczym, nie płacą za paszport w ogóle. Tak samo dzieje się, w przypadku wymiany paszportu w związku z błędem technicznym. 

Ile trwa wyrobienie paszportu i gdzie można go odebrać?

Osoby składające wniosek o wyrobienie paszportu zastanawiają się, ile trwa wyrobienie paszportu. Nic dziwnego. Zazwyczaj wyjazd za granicę – czy to w trybie służbowym, czy rekreacyjnym – jest planowany. Wyrabianie paszportu to ważny element na liście zadań do wykonania przed wyjazdem.

To, ile czeka się na paszport zaznaczone jest w przepisach. Mowa o 30 dniach. W szczególnych przypadkach, kiedy urzędnik musi zagłębić się nad sprawą i przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, czas oczekiwania może się wydłużyć do 2 miesięcy.

Jednak w praktyce ten czas jest krótszy. Na forach poświęconych podróżowaniu, pod tematem zatytułowanym „ile czekaliście na paszport” mowa nawet o dwóch tygodniach. Czas oczekiwania jest również uzależniony od pory roku – w okresie wakacyjnym może być trochę więcej wniosków do rozpatrzenia.

Paszport odbiera się osobiście w tym samym miejscu, w którym złożyło się wniosek oraz pozostałe dokumenty. Jeśli nie możesz tego zrobić sam, możesz upoważnić kogoś do odbioru. Upoważnienie musi zawierać odręczny podpis. Nie jest wymagane przedstawienie pełnomocnictwa w formie notarialnej.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Jak długo jest ważny paszport?

Wszystko zależy od tego, ile lat ma właściciel. W przypadku dziecka do lat 13 paszport jest ważny 5 lat. Osoby powyżej 13 lat mogą posługiwać się paszportem 10 lat. Zastanawiasz się, czy paszport jest jeszcze ważny? Jego status możesz sprawdzić na: https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-wazny.

Jak wyrobić nowy paszport? Należy postępować według kroków opisanych wyżej, czyli złożyć wniosek o paszport i wszelkie potrzebne dokumenty. Trzeba zabrać ze sobą dotychczas używany paszport, a w momencie odbierania nowego dokumentu urzędnik poprosi o zdanie starego w celu anulowania.

Paszport tymczasowy – ile się czeka?

Wyjazd zagraniczny nie zawsze się planuje. W niektórych sytuacjach można złożyć wniosek o wydania paszportu tymczasowego. Paszport w trybie pilnym można wyrobić w nietypowych i nagłych sytuacjach. Zalicza się do nich np. choroba czy pogrzeb osoby bliskiej, nagły przypadek zawodowy, a także sytuacja, gdy w wyniku tymczasowej przeszkody nie można pobrać odcisków palców (np. z powodu założonego gipsu), przebywanie za granicą z paszportem, który utracił ważność lub został skradziony, chęć powrotu do stałego kraju zamieszkania w przypadku braku ważnego dokumentu. Wniosek o paszport tymczasowy można złożyć w dowolnie wybranym biurze paszportowym.

Nie jest określone, jaki jest czas oczekiwania na paszport w trybie przyspieszonym – na stronie rządowej napisane jest, że następuje to najszybciej, jak to tylko możliwe. To, ile trwa wyrobienie paszportu w trybie przyspieszonym jest zależne m.in. od ilości złożonych wniosków i obłożenia urzędników pracą.

Planujesz zagraniczną wyprawę? Zajrzyj do naszego praktycznego poradnika dla podróżników i dowiedz się, o jakie dokumenty oprócz paszportu należy jeszcze zatroszczyć.

Paszport tymczasowy na lotnisku dostaniesz od ręki

Od kwietnia 2023 r. paszport od ręki można uzyskać w specjalnym punkcie na lotnisku im. Chopina w Warszawie. Tzw. szybki paszport tymczasowy można wyrobić już w 15 minut, jeśli utraciłeś lub zapomniałeś zabrać ze sobą potrzebne dokumenty, masz dokumenty, które straciły ważność, a także złożyłeś wniosek o paszport biometryczny, ale jeszcze nie odebrałeś gotowego dokumentu. Warunkiem jest posiadanie ważnego biletu lotniczego. Za dokument zapłacisz kartą, a opłata wynosi 30 zł. W punkcie złożysz wniosek, zrobisz odpowiednią fotografię i otrzymasz wymagany do wylotu dokument. Co ważne, taki paszport tymczasowy jest ważny tylko tyle czasu, ile jest to uzasadnione. Może to być tydzień, miesiąc jednak nie więcej niż 365 dni.

Paszport biometryczny a paszport tymczasowy – różnice

Podsumujmy, czym różni się paszport biometryczny od paszportu tymczasowego? Różnice przedstawia poniższa tabela.

Paszport biometrycznyPaszport tymczasowy

Dane biometryczne

tak, zdjęcie oraz odciski palców (wyjątek – dzieci poniżej 12. roku życia)

nie

Ważność

10 lat – dla osób powyżej 13 roku życia
5 lat – dla dzieci do 13 roku życia

okres w nim wskazany, maksymalnie 365 dni

Dla kogo

dla każdego polskiego obywatela

 • obywatel polski oczekujący za granicą na doręczenie paszportu, przygotowanego w kraju,
 • obywatel polski przebywający czasowo w Polsce lub za granicą, oczekujący na powrót do miejsca stałego pobytu,
 • obywatel polskim przebywający w Polsce lub za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach (choroba, pogrzeb członka rodziny),
 • osobom przebywającym w Polsce i za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową,
 • osobom, od których czasowo niemożliwe było pobranie odcisków palców

Nie zapomnij o paszporcie i… ubezpieczeniu

Jeśli planujesz podróż za granicę, to paszport i bagaż nie są jedynymi sprawami, o które trzeba zadbać. Warto też postawić na dobre ubezpieczenie turystyczne, dopasowane do wyjazdu i aktywności. Jeśli leciesz samolotem, warto na przykład rozważyć ubezpieczenie bagażu. Jeśli podróżujesz za granicę z zamiarem odbywania wycieczek górskich, zwróć uwagę na ubezpieczenie kosztów ratownictwa. A jeśli będziesz przebywał w kraju bez znajomości lokalnego języka, polecamy wykupienie assistance w podróży – na specjalnej infolinii uzyskasz wtedy wsparcie w języku polskim i rozwiążesz palące problemy.

Szukasz ubezpieczenia na podróż? Sprawdź propozycje od CUK! Więcej na: Ubezpieczenia turystyczne. Zadzwoń również na infolinię lub odwiedź nas w placówce!

Jak wyrobić paszport – podsumowanie

 • Aby wyrobić paszport, trzeba wypełnić wniosek o paszport, zapłacić za niego, zanieść osobiście do biura paszportowego, a gdy dokument będzie gotowy, odebrać go – również osobiście.
 • Oprócz wniosku potrzebna będzie - 1 kolorowa fotografia, potwierdzenie opłaty, dowód osobisty/stary paszport, inne dodatkowe dokumenty w szczególnych sytuacjach.
 • Cena paszportu wynosi 140 zł dla osoby dorosłej. W szczególnych przypadkach obowiązują zniżki.
 • Wniosek o paszport dla dziecka do lat 12 można złożyć online.
 • W szczególnych sytuacjach możesz się starać o tzw. paszport tymczasowy.
 • Paszport od ręki otrzymasz w szczególnych sytuacjach na lotnisku w Warszawie.

FAQ

 • 1
  Gdzie złożyć wniosek o paszport?

Możesz to zrobić w dowolnym biurze paszportowym w Polsce. Pamiętaj jednak, że tam, gdzie złożysz wniosek, będziesz też musiał odebrać wyrobiony dokument.

 • 2
  Gdzie można wyrobić paszport tymczasowy na wakacje?

Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego na wakacje można złożyć w dowolnie wybranym punkcie paszportowym w Polsce, a za granicą – u konsula. Paszport tymczasowy od ręki można także otrzymać na lotnisku im. Chopina w Warszawie (na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina).

 • 3
  Ile się czeka na paszport tymczasowy?

W punkcie paszportowym paszport tymczasowy jest wydawany tak szybko, jak to tylko możliwe. W szczególnych przypadkach można otrzymać na lotnisku Chopina w Warszawie tzw. szybki paszport tymczasowy. Ten wyrabiany jest w ok. 10-15 minut.

 • 4
  Jak złożyć wniosek o paszport dla dziecka online?

Wejdź na https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka i postępuj według instrukcji. Konieczny będzie profil zaufany, e-dowód lub kwalifikowany podpis elektroniczny.

 • 5
  Kto składa wniosek o paszport?

Wniosek składa ten, kto chce go otrzymać, w przypadku dzieci – rodzice lub opiekunowie, a w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej – opiekun prawny.

Oceń artykuł

3.60
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku