Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2021-05-25

Jak wyrobić i ile kosztuje paszport?

Chcesz wyrobić sobie paszport? Sprawdź, ile czeka się na wydanie dokumentu i jaki jest koszt.

Jak wyrobić i ile kosztuje paszport?

Wybierasz się za granicę? Jeśli Twoim celem jest kraj znajdujący się poza Unią Europejską, będzie Ci potrzebny paszport. Jak długo trwa procedura wyrabiania tego dokumentu? Gdzie wyrabia się paszport? I wreszcie najważniejsze pytanie w gąszczu wydatków związanych z zagraniczną podróżą - ile kosztuje paszport? Wyjeżdżasz z dzieckiem? Zapewne zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie paszportu dla dziecka. Odpowiedzi na te i inne pytania związane z paszportem znajdziesz w poniższym tekście. 

Wyrobienie paszportu - krok po kroku

Zacznijmy od tego, jakie kroki trzeba podjąć, aby zostać posiadaczem paszportu. 

 • 1
  Po pierwsze, musisz pobrać wniosek o wydanie paszportu. Niestety nie znajdziesz go w internecie. Musisz udać się do dowolnego punktu paszportowego w kraju.
 • 2
  Przed złożeniem kompletnego zestawu dokumentów, zapłać za paszport. Cena takiego dokumentu wynosi 140 zł. Są jednak wyjątki. O tym ile kosztuje wyrobienie paszportu piszemy w dalszej części artykułu. Możliwa jest oczywiście - i znacznie przyspiesza to procedurę składania dokumentu - opłata paszportowa przez internet. Jeśli nie masz możliwości wykonania przelewu, możesz opłacić paszport w kasie urzędu. Przelewu należy dokonać na numer konta danego punktu, pamiętając, aby w tytule zawrzeć imię i nazwisko.
 • 3
  Skompletowane dokumenty wraz z potwierdzeniem wykonania przelewu należy złożyć w biurze paszportowym. Co ważne, wniosek oraz wszelkie inne dokumenty możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, niezależnie od miejsca zamieszkania. Listę biur można łatwo znaleźć w internecie. Na miejscu urzędnik pobierze Twoje odciski palców.
 • 4
  Gdy paszport będzie gotowy, możesz go odebrać. Dostępność swoich dokumentów możesz sprawdzić przez internet, zamówić specjalną usługę SMS lub e-mail.

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu?

Masz już pobrany z biura paszportowego wniosek. Wypełnij go. Wiele osób zastanawia się, ile zdjęć potrzebnych jest do paszportu. Odpowiadamy: wystarczy jedna kolorowa fotografia, zrobiona nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o wydanie paszportu. Takie zdjęcie możesz wykonać samodzielnie, jednak aby mieć pewność, że są zgodne z wytycznymi, udaj się do fotografa i powiedz mu, na jaki użytek potrzebna Ci fotografia. Do listy dokumentów potrzebnych do wyrobienia paszportu dołącz potwierdzenie opłaty za paszport. Jeśli przysługuje Ci ulga na wydanie paszportu (omówimy ten temat za chwilę), koniecznie weź ze sobą dokument, który to potwierdzi. Oprócz tego urzędnik poprosi Cię o okazanie dowodu osobistego. 

W nietypowych sytuacjach będą Ci potrzebne dodatkowe dokumenty. Na przykład, jeśli Twoje nazwisko zostało zmienione za granicą, będziesz proszony o wydanie skróconego odpisu polskiego aktu małżeństwa. Urzędnik będzie weryfikował wszystkie dokumenty i - jeśli będzie miał jakieś wątpliwości - może poprosić o dostarczenie innych, dodatkowych. 

Wyrobienie paszportu - cena

Standardowa cena paszportu to 140 zł. Jednak to, ile wynosi opłata paszportowa
jest zmienne, ponieważ przewidywane są zniżki. Rabat 50% obowiązuje dla: 

 • uczniów i studentów,
 • emerytów i rencistów,
 • osób niepełnosprawnych,
 • osób utrzymywanych przez małżonków o statusie emeryta, rencisty lub osoby niepełnosprawnej,
 • osób mieszkających w domu pomocy społecznej, w zakładzie opiekuńczym,
 • osób, które otrzymują zasiłek z pomocy społecznej,
 • kombatantów wojennych lub ofiar,
 • rodziców lub małżonków rodzica z rodziny wielodzietnej, posiadającej Kartę Dużej Rodziny.

Z jeszcze większej ulgi, bo aż 75% mogą skorzystać osoby uczące się (poniżej 26 roku życia), a także dzieci z niepełnosprawnością - w obu przypadkach osoby te muszą pochodzić z rodziny wielodzietnej, posiadającej Kartę Dużej Rodziny. Cena paszportu wynosi wtedy 35 zł.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Co ważne, ulgi nie sumują się, dlatego najlepiej udokumentować najkorzystniejszą z nich. Zniżki dla osób wymienionych wyżej łączą się jednak z ulgą obowiązującą w trzech sytuacjach, związanych z koniecznością wymiany dokumentu:

 • z powodu radykalnej zmiany wyglądu,
 • w związku ze zmianą nazwiska po ślubie,
 • kiedy skończy się miejsce na stemple z przejścia granicznego.

O to, ile w takiej sytuacji zapłacisz, zapytaj w punkcie paszportowym.

To ważne!

Koszt paszportu będzie trzykrotnie wyższy, jeśli go zgubiłeś lub został on zniszczony z Twojej winy. Jeśli więc zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie paszportu dla emeryta właśnie w takiej sytuacji, to odpowiadamy. Koszt wyrobienia paszportu to 210 zł.

Cena paszportu - kiedy nie zapłacisz w ogóle?

Są osoby, które za paszport nie zapłacą nic. Do takich osób należą m.in. emeryci powyżej 70. roku życia, a także osoby mieszkające w zakładzie opiekuńczym lub domu pomocy społecznej i wyjeżdżające za granicę by podjąć leczenie. Z tego samego powodu nie zapłacą w ogóle osoby, które otrzymują zasiłek z pomocy społecznej. Bezpłatnie wyrobić paszport mogą również ci, którzy już mają swój dokument, jednak ma on wadę techniczną. Ostatnią grupą zwolnioną z opłat są żołnierze oddelegowani do pełnienia służby za granicą.

Ile kosztuje paszport dla dziecka?

Cena paszportu jest zależna od wieku dziecka. Wygląda to następująco:

 • dzieci do 5 lat płacą 30 zł, a pochodzące z rodziny wielodzietnej - 15 zł,
 • dzieci od 5 do 13 lat płacą 60 zł, z legitymacją szkolną 30 zł, osoby z rodziny wielodzietnej - 15 zł,
 • dzieci od 13 do 17 lat płacą 140 zł, z legitymacją szkolną 70 zł, a z Kartą Dużej Rodziny - 35 zł.

W przypadku zmiany danych dziecka, wyglądu czy braku miejsca na stemple - podobnie, jak w przypadku sytuacji z paszportem dla osoby dorosłej - przysługuje zniżka. Tak samo, jak u dorosłych wygląda również kwestia opłaty za paszport zgubiony czy zniszczony z winy opiekuna. 

Dzieci, które wyjeżdżają za granicę w związku z operacją lub długotrwałym leczeniem, a przebywają w domu pomocy społecznej czy zakładzie opiekuńczym, nie płacą za paszport w ogóle. Tak samo dzieje się, w przypadku wymiany paszportu w związku z błędem technicznym.  

Paszport - ile się czeka?

Osoby składające wniosek o wyrobienie paszportu zastanawiają się, ile trwa wyrobienie paszportu. Nic dziwnego. Zazwyczaj wyjazd za granicę - czy to w trybie służbowym, czy rekreacyjnym - jest planowany. Wyrabianie paszportu to ważny element na liście zadań do wykonania przed wyjazdem.

To, ile czeka się na paszport zaznaczone jest w przepisach. Mowa o 30 dniach. Jednak ten czas może być oczywiście krótszy. Na forach poświęconych podróżowaniu, pod tematem zatytułowanym “ile czekaliście na paszport” mowa nawet o dwóch tygodniach. Czas oczekiwania jest również uzależniony od pory roku - w okresie wakacyjnym może być trochę więcej wniosków do rozpatrzenia. 

Ile się wyrabia paszport w trybie pilnym?

Wyjazd zagraniczny nie zawsze się planuje. W niektórych sytuacjach można złożyć wniosek o przyspieszenie wydania paszportu. Nie jest określone, jaki jest czas oczekiwania na paszport w trybie przyspieszonym - na stronie rządowej napisane jest, że następuje to najszybciej, jak to tylko możliwe. To, ile trwa wyrobienie paszportu w trybie przyspieszonym jest zależne m.in. od ilości złożonych wniosków i obłożenia urzędników pracą.

Paszport w trybie pilnym można wyrobić w nietypowych i nagłych sytuacjach. Zalicza się do nich np. choroba czy pogrzeb osoby bliskiej, nagły przypadek zawodowy, a także sytuacja, gdy w wyniku tymczasowej przeszkody nie można pobrać odcisków palców (np. z powodu założonego gipsu), przebywanie za granicą z paszportem, który utracił ważność lub został skradziony, chęć powrotu do stałego kraju zamieszkania w przypadku braku ważnego dokumentu.

Nie zapomnij o paszporcie i… ubezpieczeniu

Jeśli planujesz podróż za granicę, to paszport i bagaż nie są jedynymi sprawami, o które trzeba zadbać. Warto też postawić na dobre ubezpieczenie turystyczne, dopasowane do wyjazdu i aktywności. Jeśli leciesz samolotem, warto na przykład rozważyć ubezpieczenie bagażu. Jeśli podróżujesz za granicę z zamiarem odbywania wycieczek górskich, zwróć uwagę na ubezpieczenie kosztów ratownictwa. A jeśli będziesz przebywał w kraju bez znajomości lokalnego języka, polecamy wykupienie assistance w podróży - na specjalnej infolinii uzyskasz wtedy wsparcie w języku polskim i rozwiążesz palące problemy.

Szukasz ubezpieczenia na podróż? Sprawdź propozycje od CUK! Więcej na: Ubezpieczenia turystyczne. Zadzwoń również na infolinię lub odwiedź nas w placówce!

Oceń artykuł

3
(2)