2019-11-26

USA bez wizy? Nie zapomnij o innych formalnościach!

Sprawdź o co zadbać przed wyjazdem do Stanów.

USA bez wizy? Nie zapomnij o innych formalnościach!

Od 11 listopada 2019 roku Polacy mogą podróżować do USA bez wizy. To ogromny przełom, jednak warto pamiętać, że są też inne formalności, o których trzeba pamiętać, aby swobodnie wybrać się za ocean. Zobacz, co musisz załatwić oraz jak zabezpieczyć się podczas wyjazdu.

Nie musisz mieć wizy, ale konto w ESTA tak

Ubieganie się o wizę było dla niektórych podróżujących dość skomplikowanym oraz czasochłonnym procesem. Nie oszukujmy się, to też spory koszt. Teraz można podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy, jednak trzeba pamiętać o zarejestrowaniu się w ESTA. To Elektroniczny System Administracji Podróży, do którego możesz przystąpić, posiadając ważny paszport. Koszt takiej rejestracji wynosi 14 dolarów, czyli około 55 złotych, a konto ważne jest przez 2 lata. Opłata i tak jest znacznie niższa niż w przypadku wizy, która w tym samym czasie mogłaby kosztować nawet 630 złotych. Następnie, po rejestracji trzeba poczekać na zgodę oficera biura imigracyjnego, a także amerykańskiego urzędu celnego. Właśnie dlatego warto zarejestrować się w systemie ESTA co najmniej kilka dni przed planowanym wylotem do USA. Przyznawanie zgody może potrwać nawet 48 godzin, dlatego lepiej przygotować się na ten czas oczekiwania.

Kto nie poleci do USA bez wizy?

Ze względu na to, że nadal wymagana jest zgoda na wjazd do USA, czasem może zdarzyć się odmowa. Powód musi zawsze zostać dokładnie wyjaśniony przez amerykańską ambasadę w Polsce. W takim przypadku, można ubiegać się o otrzymanie wizy. Stany Zjednoczone postanowiły jednak nie przyjmować osób bez wizy, które odwiedziły w ostatnim czasie takie kraje jak Irak, Korea Północna, Somalia, Jemen, Syria, Iran, Sudan czy Libia. To samo dotyczy podróżujących, którzy chcą zostać dłużej niż 90 dni na terenie USA, np. w celu nauki za granicą lub podjęcia pracy. Do Stanów Zjednoczonych nie mogą udać się bez wizy także osoby, które były aresztowane, karane czy mają poważną chorobę zakaźną. Dotyczy to również tych, którzy już podróżowali do USA i zostali stamtąd deportowani lub przekroczyli planowany okres pobytu.

Pamiętaj o ważnym paszporcie

Aby przejść autoryzację w systemie ESTA oraz dostać się do USA bez wizy, musisz pamiętać o ważnym paszporcie z chipem do odczytu elektronicznego. Jest to niezbędny dokument, który upoważnia Cię do podróżowania. Koniecznie sprawdź jego datę ważności. Paszport powinien być ważny jeszcze przez 90 dni. Co się stanie, jeśli nie dopatrzysz tego terminu? Będziesz mógł zostać na terenie Stanów Zjednoczonych tylko do momentu daty wygaśnięcia ważności Twojego paszportu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ważny bilet powrotny

Istotny element, o który musisz zadbać jeszcze będąc w Polsce to zakup biletu powrotnego. Będziesz musiał go pokazać urzędnikowi imigracyjnemu. Jeśli masz w planach podróżować dalej niż do USA, też powinieneś mieć przy sobie bilet do innego kraju. Transport drogą lotniczą czy morską jest możliwy tylko jeśli skorzystasz z usług przewoźnika posiadającego umowę z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów.

Zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie

Przed wyjazdem warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Jest to szczególnie istotne jeśli chodzi o pokrycie kosztów leczenia, które w Stanach Zjednoczonych są jednymi z najdroższych na świecie. Przypomnijmy, że na terenie USA nie będzie działać europejska karta EKUZ, dlatego nawet podstawowe działania takie jak pierwsza pomoc, mogą Cię sporo kosztować. Wizyta u lekarza rodzinnego wiąże się z rachunkiem na około 500 złotych. Jednodniowy pobyt w szpitalu to koszt nawet 10 000 dolarów, nie wspominając już o przeprowadzeniu skomplikowanych operacji czy transporcie medycznym.

Jaka polisa turystyczna jest najlepsza?

Jeśli chcesz zapewnić sobie podstawową ochronę podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych, wybierz polisę, która uwzględnia jak najwyższą sumę ubezpieczenia kosztów leczenia. Gwarantuje Ci to pokrycie kosztów badań ambulatoryjnych, wizyt u lekarza czy pobytu w szpitalu. W ubezpieczeniu turystycznym powinno być wyraźnie zaznaczone, że polisa obowiązuje na terenie USA, a zakres ochrony obejmuje zarówno koszty leczenia, jak i transport medyczny. Warunki umowy możesz dobrać indywidualnie i dokupić NNW, które zapewni Ci wypłatę odszkodowania w przypadku np. złamania ręki. Przyda Ci się także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które ochroni Cię przed sytuacjami, w których przez przypadek wyrządzisz komuś krzywdę.

Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym do USA

Nasi doradcy ubezpieczeniowi pomogą Ci wybrać najlepszą polisę w placówkach CUK oraz na infolinii.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku