2024-05-02

Wyjazd do USA bez wizy – jak zaplanować podróż?

Sprawdź, o co zadbać przed wyjazdem do Stanów.

Wyjazd do USA bez wizy – jak zaplanować podróż?

Od 11 listopada 2019 roku Polacy włączeni są do Programu Ruchu Bezwizowego. To ogromny przełom, jednak warto pamiętać, że są też inne formalności, o których trzeba pamiętać, aby swobodnie wybrać się za ocean. Zobacz, co musisz załatwić oraz jak zabezpieczyć się podczas wyjazdu.

Najważniejsze informacje:

 • Wyjazd do USA jest możliwy, jednak trzeba pamiętać o zarejestrowaniu się w ESTA, czyli Elektronicznym Systemie Administracji Podróży, a do tego potrzebny jest ważny paszport. Wjeżdżając do USA bez wizy, trzeba także okazać bilet powrotny lub przesiadkowy.
 • Bez wizy do USA polecą tylko osoby, które nie planują dłuższego pobytu (powyżej 90 dni).
 • Bez wizy nie polecą osoby, które przebywały w więzieniu, mają chorobę zakaźną lub były deportowane z USA, a także wcześniej podróżowały w ostatnim czasie do wybranych krajów.

Jakie są warunki wylotu do USA bez wizy?

By polecieć do Stanów Zjednoczonych potrzebne Ci będzie:

 • ważny paszport,
 • konto w ESTA,
 • bilet powrotny lub bilet do innego kraju w przypadku przesiadki w USA.

Oprócz tego musisz spełniać wymagania, o których piszemy w dalszej części artykułu.

Pamiętaj o ważnym paszporcie

Aby przejść autoryzację w systemie ESTA oraz dostać się do USA bez wizy, musisz pamiętać o ważnym paszporcie z chipem do odczytu elektronicznego. Jest to niezbędny dokument, który upoważnia Cię do podróżowania. Koniecznie sprawdź jego datę ważności. Paszport powinien być ważny jeszcze przez 90 dni. Co się stanie, jeśli nie dopatrzysz tego terminu? Będziesz mógł zostać na terenie Stanów Zjednoczonych tylko do momentu daty wygaśnięcia ważności Twojego paszportu.

Nie musisz mieć wizy, ale konto w ESTA tak

Ubieganie się o wizę było dla niektórych podróżujących dość skomplikowanym oraz czasochłonnym procesem. Nie oszukujmy się, to też spory koszt. Teraz można podróżować do Stanów Zjednoczonych bez tradycyjnej wizy, jednak trzeba pamiętać o zarejestrowaniu się w ESTA. To Elektroniczny System Administracji Podróży, do którego możesz przystąpić, posiadając ważny paszport.

Jak długo ważne jest ESTA?

Konto ważne jest przez 2 lata i w tym czasie można wielokrotnie podróżować do Stanów Zjednoczonych. ESTA nie możesz przedłużyć, będąc już w USA! Jeśli wygaśnie ono podczas pobytu, nie trzeba ubiegać się o nowe, jednak nie możesz przebywać w Stanach Zjednoczonych dłużej niż 90. dni.

Rejestrując się w ESTA możesz podróżować bez tradycyjnej wizy do USA w celach:

 • turystycznych,
 • odwiedzenia znajomych lub rodzinę,
 • odbycia rozmowy lub spotkania biznesowego w firmie amerykańskiej.

Ile kosztuje ESTA do USA w 2024 r.?

Koszt takiej rejestracji wynosi 21 dolarów, czyli ponad 84 złote. Opłata i tak jest znacznie niższa niż w przypadku wizy, która w tym samym czasie mogłaby kosztować nawet 697 złotych.

Jak długo czeka się na ESTA?

Po rejestracji trzeba poczekać na zgodę oficera biura imigracyjnego, a także amerykańskiego urzędu celnego. Właśnie dlatego warto zarejestrować się w systemie ESTA co najmniej kilka dni przed planowanym wylotem do USA. Przyznawanie zgody może potrwać nawet 72 godziny, dlatego lepiej przygotować się na ten czas oczekiwania.

Czy ESTA może być odrzucona?

Tak. Wniosek o rejestrację może zostać odrzucony m.in. z powodu:

 • błędnie podanych danych,
 • takiego samego nazwiska, jak osoba, która zwróciła uwagę władz,
 • podwójnego obywatelstwa (dotyczy takich krajów, jak Kuba, Iran, Irak, Sudan, Syria lub Korea Północna),
 • wcześniejszego odrzucenia wniosku,
 • dłuższy niż dozwolony z ESTA pobyt w USA w przeszłości,
 • posiadacza Green Card, która pozwala na wjazd do USA bez ESTA,
 • twierdząca odpowiedź na jedno z pytań bezpieczeństwa.

Ważny bilet powrotny

Istotny element, o który musisz zadbać, jeszcze będąc w Polsce, to zakup biletu powrotnego. Będziesz musiał go pokazać urzędnikowi imigracyjnemu.

A jak wygląda kwestia przesiadki w USA, jeśli jedziesz bez wizy? Jeśli masz w planach podróżować dalej niż do USA, też powinieneś mieć przy sobie bilet do innego kraju. Transport drogą lotniczą czy morską jest możliwy tylko jeśli skorzystasz z usług przewoźnika posiadającego umowę z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów.

Kto nie poleci do USA bez wizy?

Ze względu na to, że nadal wymagana jest zgoda na wjazd do USA, czasem może zdarzyć się odmowa. Powód musi zawsze zostać dokładnie wyjaśniony przez amerykańską ambasadę w Polsce. W takim przypadku można ubiegać się o otrzymanie wizy. Oto przypadki, kiedy nie wybierzemy się do USA bez wizy:

 • podróż do wybranych krajów Stany Zjednoczone postanowiły nie przyjmować osób bez wizy, które odwiedziły w ostatnim czasie takie kraje jak Irak, Korea Północna, Somalia, Jemen, Syria, Iran, Sudan czy Libia;
 • pobyt dłuższy niż 90. dni – to samo dotyczy podróżujących, którzy chcą zostać dłużej niż 90 dni na terenie USA, np. w celu nauki za granicą lub podjęcia pracy;
 • popełnienie poważnego przestępstwa – do Stanów Zjednoczonych nie mogą udać się bez wizy także osoby, które były karane za poważne przestępstwo (drobne wykroczenia np. drogowe nie dyskwalifikują z możliwości skorzystania z programu bezwizowego);
 • ciężka choroba – bez wizy do USA nie polecą także osoby, które chorują na  czy poważną chorobę zakaźną;
 • deportowanie – dotyczy to również tych, którzy już podróżowali do USA i zostali stamtąd deportowani lub przekroczyli planowany okres pobytu.

Wyjazd do USA na dłużej niż 90 dni

Planujesz dłuższy pobyt? Niestety nie pojedziesz w takim razie do USA bez wizy. Musisz odwiedzić najbliższą ambasadę lub konsulat USA, by wnioskować o wizę, której rodzaj jest zależny od celu podróży.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zadbaj o bezpieczeństwo i zdrowie

Przed wyjazdem warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Jest to szczególnie istotne jeśli chodzi o pokrycie kosztów leczenia, które w Stanach Zjednoczonych są jednymi z najdroższych na świecie. Przypomnijmy, że na terenie USA nie będzie działać karta EKUZ, dlatego sporo kosztować mogą Cię nawet podstawowe działania, takie jak np. pierwsza pomoc. Więcej o polisie do tego kraju pisaliśmy tu: Ubezpieczenie turystyczne od USA – gdzie kupić? Ile kosztuje?

Sprawdź także, co zobaczyć podczas podróży do USA.

Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym do USA

Nasi doradcy ubezpieczeniowi pomogą Ci wybrać najlepszą polisę w placówkach CUK oraz na infolinii. Polisę podróżną do USA możesz kupić także online, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych.

FAQ:

 • 1
  Czy do USA można lecieć bez wizy?

  Tak. Jeśli podróżnik spełnia określone warunki, wystarczy, że zarejestruje się w systemie ESTA.

 • 2
  Czy można mieszkać w USA bez wizy?

  Bez wizy do USA wjedziemy w celach turystycznych lub biznesowych tylko na okres do 90 dni.

 • 3
  Ile razy można wjechać na ESTA?

  Po rejestracji w systemie ESTA można wielokrotnie podróżować do USA. Ważność ESTA kończy się po 2 latach.

 • 4
  Czy osoba karana może wyjechać do USA?

  Nie wszystkie osoby z wyrokiem skazującym nie otrzymają zgody na ESTA, czyli wjazd do USA bez wizy. Dotyczy to np. wykroczeń drogowych.

 • 5
  Za co mogą nie wpuścić do USA?

  Osoby karane za ciężkie przestępstwa (morderstwa, gwałty itd.) czy też recydywiści nie otrzymują zgody na wjazd do USA.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku