2023-10-18

Irlandia – co zobaczyć, jak zorganizować podróż?

Podpowiadamy, co zwiedzić w Irlandii.

Irlandia – co zobaczyć, jak zorganizować podróż?

Irlandia zwana często Zieloną Wyspą słynie z piwa Guinness, piłki nożnej, whiskey oraz tradycyjnych tańców. Każdy turysta znajdzie w niej coś dla siebie! Oprócz podziwiania bogactwa krajobrazów i dziewiczej przyrody warto pojechać tam również po to, by poznać najważniejsze zabytki Irlandii. Wiele z nich jest wpisanych na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Co zobaczyć w Irlandii i jak zaplanować taką podróż? Na te pytania odpowiadamy w naszej poradzie. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak zorganizować spontaniczny weekend w Dublinie lub rodzinny wyjazd do Irlandii na dłużej!

Irlandia – najważniejsze informacje o celu podróży

Szacuje się, że Irlandia jest trzecią co do wielkości wyspą w Europie. Kraj ten należy do Unii Europejskiej, jednak nie do strefy Schengen. Obowiązuje tam waluta EURO oraz dwa języki urzędowe: angielski i irlandzki, choć ten pierwszy jest zdecydowanie popularniejszy. Klimat Irlandii określa się jako umiarkowany, morski i wilgotny. Występują tam dość częste opady deszczu, lecz zimy w Irlandii są dość łagodne, a temperatury nie spadają poniżej 0°C.

Choć Irlandczycy uchodzą za ugodowy i gościnny naród, to w rozmowach z przypadkowo poznanymi osobami (w pociągu, pubie itp.) należy powstrzymywać się od sporów lub kategorycznych opinii na temat konfliktu w Irlandii Północnej, języka i religii.

Przed wyjazdem do Irlandii, pamiętaj o poniższych punktach:

 • 1
  Paszport lub dowód osobisty (do wyboru).
 • 2
  Ubezpieczenie turystyczne – dobrana do Twoich indywidualnych potrzeb oraz specyfiki podróży polisa gwarantująca kompleksową ochronę podczas podróży.
 • 3
  EKUZ – potwierdza prawo do korzystania ze świadczeń na koszt Health Service Executive – HSE (miejscowy odpowiednik NFZ).
 • 4

  Aplikacja Polak za granicą oraz rejestracja w systemie Odyseusz.

Podróż do Irlandii warto poprzedzić sprawdzeniem informacji dla turystów wybierających się w te rejony na stronie MSZ. ← Wejdź w link i poznaj szczegóły.

Wycieczka do Irlandii – jak dotrzeć na miejsce?

Tania podróż do Irlandii jest równoznaczna przede wszystkim ze stałym śledzeniem ofert budżetowych przewoźników, czyli takich linii lotniczych jak WizzAir czy Ryanair. To tam można znaleźć najtańsze bilety w obie strony. Samolot będzie w tym wypadku także  najszybszym środkiem transportu na wyspy – czas przeprawy zajmie z Polski nie więcej niż 2,5 godziny.     

Oczywiście warto sprawdzać też oferty innych przewoźników, takich jak LOT czy Lufthansa, jednak by nie przepłacić, trzeba to robić z maksymalnie dużym wyprzedzeniem, a także pozostać elastycznym pod kątem planowania terminu swojego urlopu. Kolejność jest bowiem zawsze ta sama: najpierw bilety lotnicze, a potem planowanie innych szczegółów wyjazdu. Jak jeszcze zaoszczędzić na lataniu? Wybierz bagaż podręczny do samolotu zamiast rejestrowanego! Dzięki takim sposobom można zatrzymać w swoim turystycznym portfelu sporo pieniędzy na inne atrakcje podczas wyjazdu.

Podróż do Irlandii samochodem

Jeśli chodzi o samo podróżowanie po Irlandii, to dobrym pomysłem jest na przykład wynajęcie auta. Należy jednak uważać na ograniczenia prędkości i bezwzględnie się do nich stosować. Przepisy ruchu drogowego są tam bowiem restrykcyjnie egzekwowane, a mandaty potrafią być naprawdę wysokie!

Jeśli planujesz podróż do Irlandii własnym autem (np. za pośrednictwem przeprawy promowej), pamiętaj, że obowiązuje tam ruch lewostronny. Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi podczas prowadzenia samochodu wynosi w Irlandii 0,5 promila.

*Prawo jazdy (zarówno starego, jak i nowego wzoru) wydane przez polskie władze uprawnia do prowadzenia pojazdu w Irlandii i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie lub przepisami krajowymi. Trzeba mieć ze sobą dowód opłacenia podatku drogowego i ubezpieczenia. Sam fakt wjazdu na teren Republiki należy natomiast zgłosić służbom granicznym (Customs) w ciągu doby po przekroczeniu granicy.

Źródło: https://www.gov.pl/web/irlandia/informacje-dla-podrozujacych

Najważniejsze zabytki i atrakcje Irlandii – co warto zwiedzić?

Irlandia ma zwiedzającym wiele do zaoferowania – zarówno pod kątem przyrodniczym, jak i kulturowym. Zapierające dech w piersiach klifowe krajobrazy i unikatowa architektura przyciągają na Zieloną Wyspę turystów z całego świata. Co zatem warto zobaczyć, będąc w Irlandii? Oto lista „must see”:

Irlandia – zabytki UNESCO

 • Zespół zabytków archeologicznych w Brú na Bóinne – największy w Europie zespół prehistorycznej sztuki megalitycznej.
 • Skellig Michael – średniowieczny zespół klasztorny, najprawdopodobniej z VII w., położony na stromych zboczy skalistej wysepki Skellig Michael, leżącej ok. 10 km od południowo-zachodnich wybrzeży Irlandii.
 • Burren – płaskowyż znany z krajobrazu krasowego o charakterystycznej rzeźbie terenu. Odnotowano tu obecność ponad 70% gatunków roślin występujących w Irlandii oraz ponad 2700 obiektów dawnych kultur.
 • Historyczne centrum Dublina – dobrze zachowana zabudowa historycznego centrum w stylu georgiańskim z lat 1714–1830.
 • Céeide Fields i północno-zachodnie bagna Mayo – krajobraz neolityczny z pozostałościami budowli megalitycznych sprzed ok. 5700 lat.
 • Zachodnie forty kamienne (Dún Aengus, Cahercommaun, Caherconree, Benagh, Staigue) – pozostałości wczesnośredniowiecznych (700–1000) osad fortecznych w zachodniej Irlandii.
 • Miasto klasztorne Clonmacnoise i jego krajobraz kulturowy (Offaly) – unikatowy wczesnośredniowieczny zespół klasztorny.
 • Klasztory wczesnośredniowieczne (Clonmacnoise, Opactwo w Durro, Glendaloug, Inis Cealtra, Opactwo w Kells, Monasterboice) – sześć wczesnośredniowiecznych klasztorów chrześcijańskich – reprezentatywnych centrów sztuki i edukacji w średniowiecznej Irlandii.
 • Siedziby królewskie w Irlandii (Rock of Cashel, Dún Ailinne, Hill of Uisneach, Rathcroghan, Tara) – znajdują się w czterech prowincjach Ulster, Leinster, Munster i Connaught oraz w regionie Meath; miejsca koronacji królów, uroczystości i zgromadzeń, symbole przejścia z pogaństwa na chrześcijaństwo.

Dublin – najważniejsze zabytki i atrakcje

Dublin obfituje w rozmaite zabytki i atrakcje turystyczne. Stolica Irlandii tętni życiem i folkową muzyką, graną często na żywo w lokalnych pubach. Warto zatem zawitać tam, by poczuć unikatową atmosferę tego miejsca i skosztować tradycyjnych lokalnych trunków! Do najważniejszych zabytków i atrakcji Dublina można zaliczyć:

 • Katedrę św. Patryka – neogotycki kościół stanowiący jeden z najważniejszych zabytków miasta. Został zbudowany w XIII wieku na miejscu, gdzie zgodnie z legendą św. Patryk miał ochrzcić pierwszych irlandzkich chrześcijan.
 • Zamek Dubliński (Dublin Castle) – budowla położona w samym centrum miasta. Pełniła ona kluczową rolę w historii i kulturze Irlandii. Zamek został zbudowany w XII wieku przez angielskich najeźdźców. Stanowił centrum polityczne i kulturalne przez wiele lat. Obecnie budowla przyciąga turystów bogatą historią i piękną architekturą.
 • Trinity College – najstarszy uniwersytet w Irlandii, założony w 1592 roku.
 • Muzeum Narodowe Irlandii – muzeum poświęcone bogatej historii i kulturze Irlandii. Składa się z trzech oddziałów, z których każdy koncentruje się na innej dziedzinie.
 • Guinness Storehouse – interaktywne muzeum poświęcone słynnej irlandzkiej marce piwa, Guiness.
 • Irlandzkie Muzeum Rock'n'rolla – interaktywna atrakcja dla wszystkich fanów rockowej muzyki! Znajdują się tam najbardziej znane sale prób i nagrań w Irlandii.

Spędzając weekend w Dublinie, warto pamiętać, że miasto słynie nie tylko z zabytków, ale także z barwnej mitologii, wybitnych literatów, whisky oraz piwa Guinness. To połączenie to gwarancja dobrej zabawy dla każdego turysty!

Wyjazd do Irlandii z dzieckiem

Stolica Irlandii oferuje wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi, takich jak np. Dublinia, ZOO w Dublinie, czy Aquazone. Pamiętaj, aby rodzaj rozrywki dopasować do wieku i stopnia rozwoju dziecka. Dzięki temu unikniesz nudy czy zmęczenia, a wycieczka będzie stanowiła doskonałą atrakcję dla całej rodziny! Oto nasze propozycje:

 • 1
  Phoenix Park – jeden z największych parków miejskich w Europie. Na jego terenie znaleźć można imponujące ogrody z zasiedlającą je dziką zwierzyną. Miejsce to będzie idealnym miejscem na rodzinne spacery, piknik i wypoczynek na łonie natury. Znajduje się tam także wiele innych atrakcji, takich jak: pałac prezydencki, Centrum Sportowe i Rekreacyjne oraz ogrody botaniczne (m.in. Dublin ZOO).
 • 2
  Dublinia – muzeum historii Dublina poświęcone głównie czasom wikingów i średniowiecza. Mieści się w centralnej części stolicy. Miejscowe wystawy prezentują życie mieszkańców miasta na przestrzeni różnych epok. Interaktywne muzeum pełni rolę edukacyjną – stanowi doskonałe miejsce do nauki podstaw archeologii i historii. Warto zatem wybrać się tam z dziećmi!
 • 3
  Miejscowość i ścieżka edukacyjna Ballybunion – zlokalizowana w hrabstwie Kerry. Można tam zastać puste plaże, imponujące klify, jaskinie morskie i urokliwe zatoczki. Główną atrakcją miejsca jest jednak zamek, a dokładniej ruiny warowni Fitzmaurice. To tam utworzono specjalną ścieżkę edukacyjną o nazwie Ballybunion Cliff Walk. Podczas spaceru można podziwiać liczne gatunki ptaków, a na końcu trasy Virgin Rock – morską skałę w kształcie łuku. To doskonałe miejsce na wspólny rodzinny wypoczynek.
 • 4
  Aquazone – kryty park wodny w Blanchardstown w hrabstwie Dublin leżący na terenie Narodowego Centrum Wodnego. Posiada zjeżdżalnie dla dzieci i dorosłych (jedną nawet w formie statku pirackiego).

Warto wiedzieć!

Celem Twojej letniej przygody jest cała Irlandia? Wycieczka objazdowa z przewodnikiem będzie zatem doskonałym pomysłem na zobaczenie wielu atrakcji w stosunkowo krótkim czasie! Zapytaj o nią w biurach podróży lub sprawdź oferty w internecie.

Co warto zjeść podczas podróży do Irlandii?

W tradycyjnej kuchni irlandzkiej znaleźć można baraninę, wołowinę, ryby i owoce morza. Najbardziej znanym daniem mięsnym jest Irish stew, czyli gulasz z baraniny lub jagnięciny z duszonymi ziemniakami, cebulą i marchewką – dobór dodatków warzywnych zależy od regionu. W Irlandii często można zamówić też rybę z frytkami, czyli popularne danie na wyspach, które podaje się z sosem tatarskim i purée z groszku. Nie wolno zapominać także o słynnych irlandzkich trunkach, takich jak tradycyjne whisky, likiery czy piwa oraz rozpoznawalnej na całym świecie kawy po irlandzku.

Poniższa lista może być dla Ciebie kompasem podczas odwiedzania lokalnych pubów i restauracji. Będąc na miejscu, koniecznie zapytaj o:

 • irlandzkie śniadania;
 • zupę Chowder;
 • gulasz irlandzki;
 • ostrygi;
 • tradycyjne napoje: whisky, Guinness i kawę po irlandzku;
 • Champ i colcannon;
 • keks piwny;
 • Coddle;
 • Blaa;
 • Boxty.

Szukasz ubezpieczenia do Irlandii? Sprawdź ofertę CUK!

Jeśli w najbliższym czasie planujesz podróż do Irlandii, pamiętaj o zakupie ubezpieczenia ściśle dopasowanego do Twoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz kompleksową ochronę w trakcie całego wyjazdu – również wtedy, gdy dojdzie do nagłego wypadku, zgubienia bagażu czy nieumyślnego wyrządzenia szkody. Polisa powinna obejmować także koszty leczenia w podróży, które za granicą mogą okazać się dużo wyższe niż w Polsce, a karta EKUZ nie jest wystarczającym wsparciem w każdej sytuacji.

W celu dobrania potrzebnej ochrony na wycieczkę do Irlandii wypróbuj nowoczesny kalkulator ubezpieczeń turystycznych – dzięki niemu polisę wykupisz zdalnie już w kilka minut! O wybraną polisę możesz zapytać też osobiście w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy lub na infolinii (22 27 00 337) – zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Kiedy najlepiej jechać do Irlandii?

  Aby zaoszczędzić na biletach lotniczych, warto dopasować termin podróży do oferty przewoźnika. W kwestiach pogodowych należy wiedzieć, że w miesiącach letnich średnia temperatura powietrza wynosi w Irlandii 17°C. Zimą zaś termometry wskazują tam średnio 7°C. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, a najzimniejszymi – styczeń i luty. Szczyt sezonu turystycznego w Irlandii to także dobry czas na wyjazd, ponieważ odbywają się tam wówczas rozmaite koncerty i festiwale, a puby i restauracje pozostają otwarte znacznie dłużej.

 • 2
  Czy na wyjazd do Irlandii potrzebny jest paszport?

  Nie. Aby podróżować do Irlandii, potrzebujesz paszportu lub dowodu osobistego. Oznacza to, że wystarczy jeden z tych dwóch dokumentów, lecz niekoniecznie musi być to paszport. Więcej aktualnych informacji dla podróżujących do Irlandii znajdziesz na stronie MSZ.

  Czytaj także: Do jakich krajów potrzebny jest paszport?

 • 3
  Ile czasu warto poświęcić na zwiedzanie Irlandii?

  Irlandia to mały kraj wyspiarski o szerokości zaledwie 280 km i długości 486 km. Można więc zwiedzić najważniejsze atrakcje i zabytki w czasie 1-2 tygodni. Jeśli jednak planujesz udział w dodatkowych imprezach lub odpoczynek na łonie natury, zaplanuj dłuższy wyjazd. Samo zwiedzanie Dublina można zorganizować natomiast nawet w przeciągu jednego weekendu, oszczędzając tym samym na noclegach.

 • 4
  Co warto przywieźć z Irlandii na pamiątkę?

  Irlandia słynie głównie z wysokiej jakości tradycyjnych wyrobów alkoholowych, takich jak whisky, likiery czy piwo Guinness. Dobry trunek to idealny pomysł na suwenir z Irlandii. Jeśli jednak unikamy napojów procentowych, to warto postawić na irlandzkie sery, wyroby wędliniarskie, przetwory i czekoladki. Trwalszą pamiątką z Irlandii będą miejscowe magnesy na lodówkę z nazwą zwiedzanej miejscowości, irlandzkie swetry i czapki, a także T-shirty przedstawiające lokalne zabytki lub koniczynkę kojarzącą się z wyspą. Warto zwrócić też uwagę na gadżety z celtyckimi wzorami.

Oceń artykuł

5.00
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku