2023-11-24

Szwecja – co warto zwiedzić i jak zaplanować podróż?

Zajrzyj do naszego poradnika po najciekawszych atrakcjach Szwecji!

Szwecja – co warto zwiedzić i jak zaplanować podróż?

Spontaniczna wycieczka lub dłuższy urlop w Szwecji to dobry pomysł dla osób, które pragną zwiedzić Skandynawię, lecz zależy im na stosunkowo krótkiej podróży. Można tam bowiem wyruszyć zarówno promem, jak i samolotem – w obydwu przypadkach szybko i wygodnie dotrzemy do celu. Właśnie dlatego od wielu lat Szwecja cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród polskich turystów. Kraj ten zachwyca pięknymi krajobrazami, wartymi odwiedzenia zabytkami, a także ciekawą kulturą.

Marzy Ci się wycieczka do Szwecji na weekend? A może planujesz dłuższe zwiedzanie największych atrakcji tego kraju? Zaplanuj swój wyjazd razem z nami! Z tej porady dowiesz się, co warto zobaczyć w Szwecji, o czym powinni pamiętać podróżujący tam turyści oraz jak dobrze zorganizować swoją wycieczkę.

Z czego słynie Szwecja?

Planując podróż do Szwecji, warto poznać kilka ciekawostek oraz przydatnych informacji związanych z tym krajem. Szwecja od lat kojarzona jest ze znanymi na całym świecie markami, takimi jak H&M, IKEA, Oriflame czy Volvo. To tam powstał popularny serwis streamingowy do odtwarzania muzyki oraz podcastów – Spotify. Ze Szwecji pochodzi również kultowy zespół ABBA, a tamtejsze wytwórnie muzyczne do dziś nagrywają największe przeboje gwiazd muzyki pop z całego świata!

Co jeszcze wyróżnia Szwecję? Oto kilka ciekawostek:

  • Szwedzi przywiązują ogromną wagę do segregacji śmieci, recyklingu i odnawialnych źródeł energii. Pamiętaj o tym zwłaszcza wtedy, gdy wynajmujesz czyjeś lokum.
  • W Szwecji bez obaw można wszędzie pić wodę z kranu.
  • Podróżując po Szwecji, warto znać słówko „fika” – oznacza ono dłuższą przerwę na kawę. W tym czasie Szwedzi odpoczywają od codziennych obowiązków. Kawie towarzyszy często lokalny przysmak – np. ciastko cynamonowe.
  • Szwecja należy do europejskiej czołówki pod względem długości życia (wynosi ona średnio 82 lata).
  • 80-90% Szwedów zna język angielski i potrafi się w nim sprawnie komunikować.
  • Choć większość szwedzkiego społeczeństwa stanowią chrześcijanie, w kraju hucznie obchodzi się również święta pogańskie – germańską Noc Walpurgii i Noc Świętojańską.
  • W Szwecji przyznawana jest Nagroda Nobla. Otrzymują ją za swoje osiągnięcia wybitni przedstawiciele świata nauki, sztuki i polityki.
  • W Szwecji jada się sfermentowane śledzie kiszone w specjalnej zalewie. Czas ich fermentacji to minimum 6 miesięcy. Wyróżnia je silny i nie przez wszystkich akceptowany zapach.
  • W Szwecji zabronione są reklamy przeznaczone dla odbiorców poniżej 12. roku życia.
  • Szwecję wyróżnia rygorystyczne prawo dotyczące sprzedaży alkoholu – można go kupić w państwowych sklepach tylko do godziny 15 w weekendy i do godziny 18 w pozostałe dni tygodnia.
  • Szwecja szczyci się bardzo niskim wskaźnikiem przestępczości. Rzadko dochodzi tam do włamań. Większość mieszkańców kraju nie zamyka nawet drzwi wejściowych do domu!

Podróż do Szwecji – bezpieczeństwo

Urlop w Szwecji warto poprzedzić sprawdzeniem najważniejszych informacji związanych z bezpieczeństwem na terenie kraju, a także skompletowaniem dokumentów potrzebnych podczas przekraczania granicy. Co przede wszystkim należy wiedzieć o celu podróży, jakim jest Szwecja? Jest to największy kraj skandynawski położony w północnej Europie – zarówno pod względem liczby ludności (10,3 mln), jak i powierzchni (450 295 km kw.). Jego stolicą jest Sztokholm. Planując wyjazd do Szwecji, pamiętaj o następujących kwestiach:

  • Do kraju możesz wjechać na podstawie ważnego paszportu (bez wizy) lub dowodu osobistego.
  • Zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej zyskasz prawo do świadczeń medycznych w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. Koszty usług medycznych w Szwecji są bardzo wysokie.
  • Wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie oraz opieki medycznej w prywatnych szpitalach i klinikach. Prywatna polisa może zapewnić też transport medyczny do kraju lub transport zwłok z zagranicy. (EKUZ nie pokrywa kosztów poniesionych z tego tytułu).
  • Walutą obowiązującą w Szwecji jest korona szwedzka, która kosztuje obecnie ~0,38 zł.
  • W Szwecji uznawane jest polskie prawo jazdy. Od kierowcy nie wymaga się Zielonej Karty – wystarczy dowód ubezpieczenia OC. Holowanie auta jest bardzo drogie, dlatego warto wykupić polisę autocasco oraz assistance z odpowiednim zakresem.

Jeśli w najbliższym czasie planujesz podróż do Szwecji, sprawdź dedykowane turystom informacje i porady w oficjalnym serwisie RP (Gov.pl). ← Wejdź w link. W trosce o swoje bezpieczeństwo podczas zagranicznego wyjazdu zarejestruj się również w systemie Odyseusz.

Wycieczka do Szwecji promem – dlaczego warto?

Rejs do Szwecji z dziećmi, znajomymi lub w parze może być dobrym pomysłem na urozmaicony pod kątem atrakcji urlop! Jest to przede wszystkim stosunkowo krótki dystans, więc sprawdzi się jako forma „oswojenia się” z morskimi podróżami. Płynąc z portu w Polsce, mamy okazję nie tylko podziwiać piękne krajobrazy, ale też spacerować po pokładzie, korzystać z opcji restauracyjnej oraz robić zakupy w strefie bezcłowej.

Wycieczka do Szwecji promem może być organizowana zarówno przez biuro podróży, jak i nas samych. Z łatwością znajdziemy też w internecie oferty rejsów z opcją zwiedzania atrakcji i zabytków z przewodnikiem po dotarciu na miejsce. Objazdowe wycieczki to idealny pomysł na aktywny weekend w Szwecji! Popularne przeprawy promowe ze Świnoujścia do malowniczego miasteczka Ystad trwają ok. 7,5 godziny. Można w tym czasie odpocząć po długiej jeździe samochodem do miasta portowego.

Podróż do Szwecji promem zapewnia nam też inne walory: decydując się na ten środek transportu, możemy zabrać własne auto i załadować je po brzegi! Oszczędza to zmartwień o ograniczenia związane z przewożonym bagażem! Planując wycieczkę do Szwecji promem, rozważ np. rejsy: Gdynia-Karlskrona, Świnoujście-Ystad, Gdańsk-Nynäshamn.

Interesują Cię rejsy z Polski do Szwecji?

Przygotowaliśmy dla Ciebie artykuł, w którym odpowiadamy na pytanie: „Gdzie w Polsce pływają promy?” ← Wejdź w link, by poznać szczegóły zagadnienia i zaplanować m.in. podróż do Szwecji drogą morską!

Największe atrakcje Szwecji – co warto zobaczyć?

Lista atrakcji największego państwa w Skandynawii jest bardzo długa, dlatego każdy podróżujący w te rejony znajdzie coś dla siebie. Skupmy się jednak na największych  i najbardziej popularnych atrakcjach turystycznych kraju. Co warto zobaczyć w Szwecji? Oto nasze propozycje:

  • 1
    Sztokholm – stolica Szwecji stanowiąca główny ośrodek polityczny, ekonomiczny i kulturalny kraju. Siedziba rządu i parlamentu Szwecji oraz szwedzkiej rodziny królewskiej. Co roku odbywa się tam wiele imprez o światowej renomie, m.in. przyznanie Nagród Nobla, a także liczne festiwale muzyczne, filmowe, naukowe, sportowe i kulturalne.
  • 2
    Archipelag sztokholmski – najstarszy w Szwecji i zarazem jeden z największych na Bałtyku! Składa się z ponad 24 tysięcy wysp i wysepek! Można podziwiać go np. podczas rejsu statkiem (ze Sztokholmu organizowane są specjalne wycieczki).
  • 3
    Gotlandia – nazywana „Wyspą Wikingów”. Zachwyca pięknymi krajobrazami, skalistymi klifami i zielonymi rezerwatami przyrody. Największa wyspa Bałtyku to raj dla miłośników dziewiczej przyrody, eksplorowania jaskiń oraz przemierzania pieszych i rowerowych tras w malowniczych okolicznościach przyrody. Podczas pobytu na wyspie warto zwiedzić Visby – jedyne miasto Gotlandii (dawna osada Wikingów). Jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • 4
    Wyspa Fårö – położona na Morzu Bałtyckim, na północ od Gotlandii. Choć nieduża (ma zaledwie 113 km kwadratowych powierzchni), wyróżnia się ciekawymi formacjami powstałymi na skutek erozji ze skał wapiennych. Niezwykle malowniczy obszar, który docenił choćby słynny reżyser Ingmar Bergman. Wyspa posłużyła jako plener do wielu jego filmów. Można dostać się tam drogą morską z Gotlandii – promy kursują regularnie.
  • 5
    Skania – najdalej wysunięty na południe region Szwecji połączony mostem z duńską wyspą Zelandią. Skanię określa się mianem krainy zamków. Znajduje się tam bowiem aż 200 zamków i dworków otwartych dla zwiedzających. Warte odwiedzenia są także zlokalizowane w tym regionie parki narodowe: Dalby Soderskog, Soderasen i Stenshuvud oraz miasto Malmö będące jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych kraju.
  • 6
    Laponia (szw. Lappland) – najbardziej wysunięta na północ Szwecji prowincja historyczna. Ta mroźna kraina jest uosobieniem piękna surowej skandynawskiej przyrody. Szczególnie polecane miłośnikom górskich wędrówek są Szlak Kungsleden oraz Ścieżka Króla. Dzięki umiarkowanym nachyleniom latem (kiedy jest najcieplej) mogą podążać nimi osoby początkujące. W Laponii znajdują się również słynne lodowe hotele, w tym najstarszy z tego typu obiektów – Icehotel.

    Największą atrakcją przyrodniczą Laponii są Parki Narodowe – Sarek (znajdują się tam jedne z najwyższych szczytów Szwecji i ponad 100 lodowców) oraz Abisko (można stamtąd podziwiać piękne zorze polarne).

Co warto zwiedzić w Sztokholmie?

Podczas zwiedzania największych miast Skandynawii nie wolno zapominać o obfitującej w zabytki i atrakcje i zabytki stolicy Szwecji. Sztokholm to dobry cel podróży na weekend oraz dłuższy urlop z rodziną lub grupą przyjaciół. Zastanawiasz się, co zobaczyć w Sztokholmie? Przede wszystkim Gamla Stan, czyli Stare Miasto stanowiące najbardziej reprezentacyjną część Sztokholmu. Zajmuje cały obszar wyspy Stadsholmen. Najważniejsze atrakcje Gamla Stan i okolic miasta to:

  • 1
    Stortorget – najstarszy plac w stolicy Szwecji. Wyróżniają go barwne zabytkowe fasady. Pełni funkcję rynku, na którym odbywają się najważniejsze miejskie eventy (w tym słynny jarmark bożonarodzeniowy).
  • 2
    Katedra sztokholmska (Storkyrkan) – kościół znany m.in. z ceremonii zaślubin oraz koronacji członków rodziny królewskiej. Wewnątrz można podziwiać majestatyczną rzeźbę św. Jerzego, który pokonuje smoka. Autorem dzieła był pochodzący z Lubeki rzeźbiarz Bernt Notke.
  • 3
    Riddarhuset  (Dom Rycerstwa) – zabytkowy budynek zgromadzenia arystokracji, który zachwyca bogatymi zdobieniami fasady. Stanowi przykład holenderskiego baroku. Obiekt zbudowany został w latach 1640 - 1670 według projektu francuskich architektów.
  • 4
    Köpmantorget – plac z repliką rzeźby św. Jerzego walczącego ze smokiem. Położony jest między ulicą Köpmangatan oraz dwoma stokami o wspólnej nazwie Köpmanbrinken, (prowadzą w dół do ulicy Österlånggatan).
  • 5
    Malownicze uliczki Västerlånggatan oraz Prästgatan, w tym m.in. Mårten Trotzigs gränd (najwęższa uliczka w Sztokholmie).
  • 6
    Muzeum Nobla – miejsce poświęcone słynnej nagrodzie oraz jej laureatom. Budynek mieści się w Börshuset przy Stortorget 2 na Starym Mieście w Sztokholmie.
  • 7
    Medeltidsmuseet (Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu) – powstało w miejscu odnalezienia starych murów miasta pochodzących z XVI wieku.
  • 8
    Parlament szwedzki (Riksdag)– zlokalizowany na małej wysepce Helgeandsholmen. Jest to majestatyczna budowla z początków XX wieku. Jej wnętrze jest otwarte dla zwiedzających latem.
  • 9
    Ratusz – siedziba miejskich władz. To tu odbywa się też wystawny bankiet towarzyszący uroczystościom wręczenia Nagród Nobla. Budynek można zwiedzać z przewodnikiem.
  • 10
    Zamek królewski – jest udostępniony do zwiedzania (rodzina królewska na stałe zamieszkuje bowiem podmiejski pałac Drottningholm). Zamek liczy aż 600 pomieszczeń. Przy okazji warto zwiedzić też Królewskie Muzeum Armii w Sztokholmie (najstarsze w mieście – czynne od 1693 roku).

Warto wiedzieć!

Jeśli planujesz zwiedzanie wielu miejsc podczas wizyty w Sztokholmie, rozważ kupno karty turystycznej GoCity Stockholm (dawniej Sztokholm Pass). Zapewnia ona darmowy wstęp do największych atrakcji miasta oraz możliwość skorzystania z rejsów.

Szwecja z dziećmi – gdzie warto jechać?

Podczas wycieczki do Szwecji możesz zwiedzić z dziećmi nie tylko znane zabytki czy obiekty związane z kulturą i sztuką. Choć większość dużych muzeów i galerii oferuje ciekawe ekspozycje i wystawy dedykowane najmłodszym, to warto rozważyć także punkty związane z beztroską rozrywką! Co ważne, z wielu tego typu atrakcji ucieszą się też dorośli. Planujesz dłuższy rodzinny urlop lub weekend w Szwecji z dziećmi? Sprawdź te propozycje:

  • 1
    Vimmerby – miejscowość z bajkowa wioską Astrid Lindgren. Można tam podziwiać budynki i postacie z takich bajek, jak np. „Dzieci z Bullerbyn”, czy „Pippi Pończoszanka”.
  • 2
    Liseberg – największy park rozrywki w Szwecji zlokalizowany w Göteborgu. Jest to miejsce pełne atrakcji dla dzieci i dla dorosłych. Wart odwiedzenia będzie też sam Göteborg nazywany stolicą muzyki. Swoją siedzibę ma tam Szwedzka Orkiestra Narodowa. Wizyta w tamtejszej Operze będzie doskonałą atrakcją dla całej rodziny!
  • 3
    Skansen na wyspie Djurgården w Sztokholmie – jest to pierwszy skansen w kraju, założony został już w 1891 roku. Znajdują się tam również liczne restauracje oraz Park Rozrywki Grona Lund. To idealne miejsce na wycieczkę dla dzieci i dorosłych!
  • 4
    Birka – wyspa Wikingów, czyli legendarna osada z historycznym muzeum, w której można podziwiać rekonstrukcję dawnej wioski w miniaturze, popłynąć w rejs i posłuchać historii o wikingach.
  • 5
    Kolmården ZOO – ogród zoologiczny odpowiedni dla wycieczek z dziećmi. Można tam zobaczyć wiele gatunków zwierząt i zdobyć o nich ciekawe informacje. Jest to doskonały cel rodzinnej wycieczki edukacyjnej!

Urlop w Szwecji – ile czasu zarezerwować?

Najważniejsze zabytki w Szwecji często są usytuowane w centralnych częściach miast i dzieli je niewielka odległość. Największe muzea Sztokholmu zwiedzisz zatem w stosunkowo krótkim czasie – zwykle wystarczą na to maksymalnie 2 dni. 

Szwecja to jednak nie tylko zabytkowe miasta czy miejsca związane z kulturą i nauką. Przede wszystkim warto wybrać się tam z uwagi na budzącą zachwyt przyrodę! Jeśli zatem zamierzasz odciąć się nieco od cywilizacji i podziwiać piękno natury, kilka dni może okazać się niewystarczającym czasem na organizację wyprawy! Jeżeli jednak planujesz krótką wycieczkę, długi weekend w Szwecji również zapewni Ci turystyczną satysfakcję – do tego kraju dotrzesz bowiem bardzo szybko. Lot z Polski do Szwecji trwa około 1-2 godz. Nie musisz brać zatem wielu wolnych dni w pracy!

Planujesz podróż do Szwecji? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Po przeczytaniu porady wiesz już, co zobaczyć w Szwecji i jak dobrze zaplanować swoją wycieczkę. Ważnym elementem przygotowania do podróży będzie także zakup ubezpieczenia turystycznego. Choć w razie wypadku na terenie Szwecji przysługuje Ci prawo do korzystania z podstawowych świadczeń medycznych na podstawie EKUZ, to nie zawsze okażą się one wystarczające. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór odpowiadającej potrzebom Twojego wyjazdu polisy podróżnej, która w pełni pokryje ewentualne koszty leczenia w podróży. Dopilnuj, by polisa obejmowała również:

Już dziś kup polisę podróżną w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych, za pośrednictwem aplikacji, infolinii (22 27 00 337) lub osobiście w jednej z ponad 500 placówek CUK w całym kraju. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Ile kosztuje rejs statkiem z Polski do Szwecji?

    Nie można dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ cenę rejsu determinuje bardzo wiele czynników. Można do nich zaliczyć m.in.: szczegóły ofert danego przewoźnika, termin (poza sezonem ceny są niższe), standard oferowanego rejsu wraz z rodzajem udogodnień, typ wyżywienia i noclegów, liczbę i wiek pasażerów rejsu, koszt przewozu auta, miejscowość początkową i docelową. Dokładny koszt takiej przeprawy poznasz, sprawdzając aktualne oferty przewoźników.

  • 2
    Czy potrzebny jest paszport do Szwecji?

    Nie, o ile posiadasz dowód osobisty. Do wjazdu na teren Szwecji upoważniają bowiem następujące dokumenty: polski paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty. Muszą być one ważne w momencie przekraczania granicy. Wybór dokumentu należy zatem do Ciebie. Ponadto zarówno Polska, jak i Szwecja, należą do strefy Schengen, w której obowiązuje ruch bezwizowy – polscy turyści nie muszą więc posiadać wizy.

  • 3
    Czy w Szwecji jest bezpiecznie?

    Na terenie Szwecji od 17 sierpnia 2023 roku obowiązuje czwarty stopień zagrożenia terrorystycznego (skala jest pięciostopniowa). Oznacza to, że zdaniem szwedzkich władz, poziom zagrożenia zamachem jest wysoki. Bieżące komunikaty dotyczące bezpieczeństwa na terenie Szwecji warto śledzić na oficjalnym portalu RP – GOV.PL. ← wejdź w link i dowiedz się więcej.

  • 4
    Co warto przywieźć ze Szwecji?

    W dużej mierze zależy to od Twoich zainteresowań. Jednak warto zaznaczyć, że szczególną popularnością w Polsce cieszą się szwedzkie słodycze, pakowane próżniowo ryby oraz mięso lub przetwory z czerwonej borówki. Turyści często doceniają też lokalne przekąski z renifera wędzone na zimno i pakowane próżniowo. Dobrą pamiątką będzie również magnes na lodówkę ze Szwecji, drewniane koniki z regionu Dalarna (symbol kraju), a także szwedzkie czapki, szaliki i rękawice wykonane z grubej wełny. 

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku