2023-11-02

Strefa bezcłowa – czym jest? Jak różnią się ceny?

Czy zakupy w strefie bezcłowej są opłacalne?

Strefa bezcłowa – czym jest? Jak różnią się ceny?

Odprawa, kontrola bezpieczeństwa i po długich minutach czekania w kolejkach na lotnisku można odetchnąć w strefie bezcłowej, wędrując między półkami sklepów oferujących perfumy, alkohole i wiele markowych produktów. Kuszą niskimi cenami bez cła i innych dodatkowych opłat. Jednak czy zawsze zakupy w strefie bezcłowej są opłacalne? Czym jest w ogóle strefa bezcłowa? Odpowiadamy! 

Co to jest strefa bezcłowa?

Zanim przejdziemy do tego, czym jest strefa bezcłowa, przyjrzyjmy się definicji samego cła. W leksykonie budżetowym na stronie Sejmu RP znajdziemy następującą definicję formalnoprawną:

„Cło to opłata nakładana przez państwo na towary w związku z ich wywozem i przywozem dokonywanym przez granice celne państwa, a także ich tranzytem przez jego obszar celny”.

Cło z założenia służy zwiększeniu wpływów do budżetu państwa i ochronie interesów krajowych producentów, zwiększając ceny importowanych produktów. Obowiązkowi celnemu podlegają nie tylko przedsiębiorcy, ale też osoby fizyczne. Wysokość cła może być obliczana:

  • procentowo od wartości towaru – mówimy, że jest to cło ad valorem;
  • kwotowo w zależności od ilości, wagi towaru, wielkości transportu – jest to cło specyficzne;
  • w zależności od wartości i ilości, wielkości towaru – cło kombinowane, określane też jako mieszane.

Od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej znaczenie ceł zmalało, na co ma również wpływ upowszechnianie koncepcji wolnego handlu. W ramach granic wewnętrznych między państwami członkowskimi UE cła zostały zniesione. Ujednoliceniu uległy także stawki celne na towary importowane spoza Unii.

Czym zatem jest strefa bezcłowa? Strefa wolna od cła, czyli duty free,to obszar, gdzie sklepy oferują towary bez doliczonych dodatkowych podatków i opłat, przez co ceny są niższe. Można je spotkać głównie na lotniskach, które obsługują ruch międzynarodowy, a dostęp do nich mają pasażerowie, którzy przeszli odprawę oraz kontrolę bezpieczeństwa i czekają już bezpośrednio na swój samolot. Działanie stref bezcłowych w Europie regulują unijne przepisy. Są one takie same dla wszystkich państw członkowskich.

Czy opłaca się kupować w strefie bezcłowej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie, ponieważ to, czy zakupy w strefie bezcłowej będą opłacalne, zależy od rodzaju asortymentu, jaki nas interesuje oraz trasy, jaką mamy przed sobą. Ze względu na ujednolicenie zasad dotyczących ceł dla wszystkich państw członkowskich UE, jedynie podróżując poza wspólnotę można liczyć na niższe ceny. Przy kasie zostaniesz poproszony o okazanie karty pokładowej. Na lotnisku w strefie bezcłowej cena tego samego produktu może być różna w zależności od miejsca docelowego podróży.

Odnośnie rodzaju asortymentu, opłacalne są zakupy towarów, na które w sklepach poza strefą wolnocłową obowiązuje akcyza. Okazyjnie można kupić papierosy czy alkohol. Według niektórych oszacowań na tego typu produktach można zaoszczędzić nawet 50%. Dużą popularnością cieszą się również perfumy. W zależności od lotniska można kupić je kilkadziesiąt procent taniej.

Warto pamiętać, że sklepy duty free często na wiele produktów nakładają wysokie marże, przez co ich zakup wcale nie jest opłacalny. Jeśli nie chcesz przepłacić, dobrze jest orientować się w cenach obowiązujących poza lotniskiem lub przed zakupem sprawdzić w sklepie internetowym, czy proponowana cena jest rzeczywiście korzystna. Oferowane w strefie bezcłowej ceny mogą miło zaskoczyć, ale kiedy indziej skutecznie odwieść od zakupowych pomysłów.

Co można kupić w strefie bezcłowej?

Wybór produktów dostępnych w strefie bezcłowej jest szeroki – od perfum, przez papierosy i alkohol, po słodycze, zabawki, pamiątki, biżuterię, zegarki, kosmetyki, markowe ubrania i wyroby galanteryjne. Można tu znaleźć popularne produkty uznanych marek, jak również serie limitowane dedykowane specjalnie do sprzedaży w trakcie podróży. Bez względu na to, czy planujesz większe zakupy, czy jedynie chcesz rozejrzeć się i zorientować w cenach, sklepy wolnocłowe są sposobem na umilenie i urozmaicenie czasu oczekiwania na samolot, szczególnie jeśli tego czasu jest ponad plan dużo z powodu opóźnionego lotu.

Zakupy w sklepie wolnocłowym mogą być też sposobem na znalezienie prezentów świątecznych. Czas oczekiwania na samolot w drodze powrotnej do domu można spożytkować, poszukując oryginalnych upominków dla najbliższych, szczególnie jeśli uda się wypatrzeć produkty z limitowanych serii.

Pamiętaj, że nie wszystkie artykuły można przewozić w bagażu podręcznym w dowolnej ilości. Ograniczenia dotyczą wyrobów tytoniowych oraz alkoholowych i są następujące:

  • papierosy – 200 sztuk;
  • cygara – 50 sztuk;
  • tytoń – 250 gram;
  • piwo – 16 litrów;
  • wina niemusujące – 4 litry;
  • wina musujące – 2 litry;
  • alkohol wysokoprocentowy – 1 litr.

Czy zakupy w sklepie bezcłowym wliczają się do bagażu podręcznego?

Wymagania co do wagi i rozmiarów bagażu podręcznego do samolotu są ściśle określone przez przewoźników i mogą różnić się w zależności od linii lotniczej. Niektóre linie dopuszczają dwa bagaże podręczne, jedne traktują damską torebkę jako dodatkowy bagaż, jeśli nie można schować jej do torby lub walizki, inne bez problemu dopuszczają posiadanie torebki czy saszetki oprócz bagażu podręcznego. Aby uniknąć nieporozumień, warto przy zakupie biletu zapoznać się z wymogami konkretnej linii, którą zamierzamy podróżować.

Jak się ma kwestia zakupów w strefie bezcłowej a bagażu podręcznego? Jest ona zazwyczaj dokładnie opisana na stronie internetowej linii. W informacjach na temat bagażu podręcznego znajdziemy odpowiedź na pytanie, co z zakupami ze strefy wolnocłowej – powinny zmieścić się w bagażu podręcznym, czy można wnieść je na pokład samolotu w osobnej reklamówce. Jeśli należy umieścić je w bagażu podręcznym, trzeba pamiętać podczas zakupów o konieczności znalezienia w torbie lub walizce dodatkowego miejsca. Jeżeli można wnieść zakupy jako osobny pakunek, może pojawić się wymóg, że powinny być one zamknięte i specjalnie zabezpieczone razem z paragonem i nieotwierane od momentu zakupu aż do końca lotu. Może to być szczególnie istotne podczas lotu z przesiadkami.

Jeśli planujesz zakupy o większych gabarytach, pamiętaj, że ze względów bezpieczeństwa Twój bagaż lub bagaże będą musiały zmieścić się w schowku na bagaże nad siedzeniem bądź pod siedzeniem pasażera zajmującego miejsce przed Tobą i być odpowiednio zabezpieczone, aby np. w razie turbulencji nie wysunęły się z torby.

Zabierasz w podróż cenne przedmioty? Zadbaj o ich bezpieczeństwo i swój spokój z odpowiednim ubezpieczeniem bagażu.

Strefy bezcłowe w Polsce

W Polsce strefy bezcłowe znajdziemy w miejscowościach portowych i przygranicznych, ale przede wszystkim na międzynarodowych lotniskach. Oto kilka z nich.

Strefa bezcłowa Katowice

Strefa bezcłowa w Katowicach oferuje całkiem korzystne ceny dla osób podróżujących poza Unię Europejską. Podróżni poruszający się w ramach Unii za alkohole i inne produkty zapłacą niestety nawet dwa razy więcej. Znajdziemy tu szeroki wybór alkoholi, kosmetyków, perfum, słodyczy, a także produkty regionalne.

Strefa bezcłowa Wrocław

Ze sklepów duty free można skorzystać również przylatując do Wrocławia. Lotnisko w strefie bezcłowej oferuje sklepy:

  • Baltona Duty Free;
  • Baltona Duty Free Non Schengen;
  • Baltona Fashion Boutique;
  • Baltona Spirit of Poland.

Strefa bezcłowa Modlin

W podwarszawskim Modlinie po niedawnej rozbudowie można skorzystać z liczącego 400 m2 powierzchni sklepu Aelia Duty Free, oferującego produkty również w sprzedaży internetowej.

Strefa bezcłowa Warszawa

Upominki, słodycze, pamiątki, zabawki, klocki Lego, perfumy, towary takich marek jak Emporio Armani, Ralph Lauren, Hugo Boss – te i wiele innych produktów można kupić w warszawskim porcie lotniczym. Lotnisko Chopina w strefie bezcłowej oferuje szeroki wybór artykułów różnego rodzaju.

Strefa bezcłowa Kraków

Na krakowskim lotnisku znajdziemy m.in. sklep Aelia Duty Free oraz Toys Store będący połączeniem placu zabaw ze sklepem z zabawkami.

Strefa bezcłowa Gdańsk

Podobnie lotnisko w Gdańsku w strefie bezcłowej oferuje szereg sklepów, gdzie można zakupić alkohole, wyroby tytoniowe, perfumy, zabawki, upominki. Fani znanych marek modowych też znajdą coś dla siebie.

Planujesz podróż samolotem? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym!

Wybierając się w dłuższą czy krótszą podróż, nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu, szczególnie jeśli wyjeżdżasz poza obszar Unii Europejskiej, gdzie nie obowiązuje karta EKUZ. Oferty szybko porównasz z pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, a polisę kupisz w kilku krokach online nawet będąc już na lotnisku. Bezpieczniej jednak zrobić to wcześniej ze względu na okresy karencji stosowane przez niektórych ubezpieczycieli.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Dlaczego w strefie bezcłowej jest drogo?

    Niektóre produkty objęte cłem i akcyzą możesz kupić w strefie bezcłowej w okazyjnych cenach, jeśli podróżujesz poza Unię Europejską. Jeśli podróż odbywa się w granicach Unii ceny będą znacznie wyższe. Na wiele produktów sklepy duty free nakładają wysokie marże, przez co produkty jak artykuły spożywcze czy napoje są nawet dwa razy droższe niż poza lotniskiem.

  • 2
    Czy w strefie bezcłowej można palić?

    Na lotniskach obowiązuje zakaz palenia poza specjalnie ku temu przeznaczonymi miejscami i strefami. Palenie jest możliwie po przejściu kontroli bezpieczeństwa, jeśli na danym lotnisku jest ku temu wyznaczone miejsce.

  • 3
    Czym różni się strefa bezcłowa od wolnocłowej?

    Strefa bezcłowa nazywana jest również wolnocłową lub duty free zone. Pojęcia te są używane zamiennie.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku