2021-07-27

Gdzie w Polsce pływają promy?

Promem popłyniesz nie tylko z Polski do Szwecji, ale także wsiądziesz na prom śródlądowy na niektórych rzekach naszego kraju. 

Gdzie w Polsce pływają promy?

Lubisz podróżować, kołysząc się na falach i marzysz o choćby krótkim rejsie? Zastanawiasz się, gdzie w Polsce pływają promy? Planujesz wakacje lub wyjazd służbowy, podczas których czeka Cię krótka lub dłuższa podróż drogą wodną? Poniżej znajdziesz wiele cennych informacji związanych z przeprawami promowymi w Polsce i poza granicami naszego kraju. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą zadbasz o każdy szczegół oraz dopniesz wszystko na ostatni guzik.

Promy z Polski – skąd wyruszają?

Kiedy przygotowujemy się do podróży, najczęściej decydujemy się na jazdę autobusem, pociągiem lub samochodem. Coraz częściej latamy też samolotami. Niewielu z nas korzysta z transportu wodnego. Dlaczego? Być może głównym powodem jest niewielka ilość miejsc, w których znajdują się promy.

Tymczasem w Trójmieście, Kołobrzegu, a także w Świnoujściu czekają na nas efektowne środki wodnego transportu, którymi możemy w komfortowych warunkach przedostać się np. do Skandynawii. To ciekawa opcja zarówno dla wytrawnych podróżników, jak i dla osób wybierających się do pracy. Promy z Polski kursują systematycznie, więc nie musimy się obawiać, że utkniemy na długi czas daleko od domu.

W naszej ojczyźnie kursują też liczne statki śródlądowe, z których korzystają na co dzień mieszkańcy wielu polskich miejscowości oraz turyści. Dzięki nim w kilka minut można przedostać się na drugi brzeg, by dotrzeć do wybranego celu. Choć niektórzy uważają ten środek lokomocji za relikt przeszłości, to nadal odgrywa on ważną rolę w życiu wielu ludzi.

Przeprawy promowe w Polsce – co warto o nich wiedzieć?

Przepraw promowych w Polsce jest obecnie kilkadziesiąt. Większość z nich jest otwarta wyłącznie w sezonie letnim. Korzystają z nich przeważnie urlopowicze, którzy w ten sposób urozmaicają sobie czas wolny. Statki wycieczkowe pływają np. po Odrze.

Warto dodać, że w naszym kraju istnieją miejsca, w których statek jest kluczowym środkiem lokomocji. Dzięki niemu mieszkańcy mogą dotrzeć do pracy lub do domu. Najczęściej zdarza się tak, gdy budowa mostu okazuje się niemożliwa. Na przykład do centrum miasta Uznam można się dostać jedynie promem. Aby rozwiązać ten problem, zdecydowano się na budowę tunelu, która ma się zakończyć w 2022 roku.

Jak się okazuje, lokalne przeprawy przez rzekę sprawiają wiele trudności. Z tego powodu inwestuje się w budowę odpowiedniej infrastruktury. Wydaje się, że za kilka lat mieszkańcy, którzy codziennie przedostają się na drugą stronę rzeki statkiem, będą wspominać te chwile z rozrzewnieniem. W tych miejscach pojawią się tunele lub mosty, które poprawią komfort codziennego życia. Niektóre punkty na pewno pozostaną. Będą odgrywać rolę turystycznej atrakcji. 

Wycieczki promem: Janowiec – Kazimierz Dolny

Osoby preferujące wypoczynek w naszej ojczyźnie mają do wyboru wiele miejsc, w których można wsiąść na statek. Jedną z nich jest trasa Janowiec-Kazimierz Dolny. Wycieczka po Wiśle jest możliwa w okresie od kwietnia do listopada. Jednym z ograniczeń, na które mogą natrafić turyści, jest wysoki stan rzeki. Wtedy wycieczki promem są zabronione.

Statki kursują wahadłowo w regularnych odstępach czasu niezależnie od ilości chętnych. Wodna trasa uspokaja. Pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Pobyt na świeżym powietrzu dotlenia cały organizm oraz redukuje stres. To dobry sposób, by zapomnieć przynajmniej na chwilę o codziennych troskach. Na statku możesz też poznać interesujących ludzi. Lokalny prom przyciąga turystów z różnych stron, również z zagranicy.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Promy w Warszawie – poznaj polską stolicę z innej strony

Codzienne życie w stolicy, jak i wizyta w Warszawie wcale nie muszą kojarzyć się z nudą. Miasto oferuje trzy bezpłatne promy w okresie wiosenno-letnim. Wystarczy 10 minut, by przedostać się z rowerem na drugi brzeg najdłuższej rzeki w naszym kraju. Do wyboru statki o uroczych nazwach:

  • Pliszka,
  • Słonka,
  • Wilga.

Pierwszy z nich transportuje pasażerów ze Stadionu Narodowego do bulwarów przy Moście Poniatowskiego i odwrotnie. Drugim dostaniemy się z Cypla Czerniakowskiego na Saską Kępę niedaleko Mostu Łazienkowego, a trzecim dopłyniemy z Zoo na Podzamcze.

To interesujący sposób na zwiedzanie Warszawy. Polecamy go szczególnie osobom, które stawiają na aktywny tryb życia. Przemieszczanie się za pomocą statków śródlądowych i rowerów stwarza ogromne możliwości turystyczne. Możesz dotrzeć do mało uczęszczanych miejsc oraz odkryć wiele ciekawych zakątków. W tym czasie dodatkowo poprawisz swoją kondycję, a także zadbasz o odporność. Wycieczka do Warszawy może się okazać fascynującą przygodą, którą będziesz miło wspominać za wiele lat.

Połączenia promowe z Polski – gdzie warto się wybrać?

Szukasz pomysłu na ciekawą wycieczkę? Przewoźnicy oferują m.in. kursy do Szwecji czy Danii. Np. z Kołobrzegu możesz udać się do malowniczego miasteczka Nexo położonego na Bornholmie. To idealna propozycja dla miłośników jazdy na rowerze. Jeśli szukasz miejsca, w którym będziesz mógł aktywnie wypocząć w blasku słońca, koniecznie wybierz to miejsce. Satysfakcja z urlopu gwarantowana.

Kolejną opcją jest podróż ze Świnoujścia do Trelleborgu. Standardowo tę trasę pokonuje się w ciągu 6-7 godzin. Przepiękna szwedzka miejscowość pamięta czasy Wikingów. W centrum możesz wybrać się na spacer do XIX-wiecznego parku, by podziwiać piękno flory oraz fauny. Jeśli uwielbiasz przyrodę, z pewnością zachwycisz się urokiem wielu gatunków roślin i zwierząt. Stąd możesz wybrać się na wycieczkę do Kopenhagi lub do Malmo. Do obu miast jest stosunkowo blisko. Trasa do duńskiej stolicy wynosi 62 km, a do drugiego miasta 30 km.

Na uwagę zasługują również rejsy Gdynia-Karlskrona, Świnoujście-Ystad czy Gdańsk-Nynäshamn. Jeżeli chciałbyś zobaczyć szwedzką stolicę, zdecyduj się na ostatni wariant. Miasteczko jest oddalone tylko o 60 km od Sztokholmu. Z łatwością dostaniesz się tam podmiejskim pociągiem. 

Promy Szwecja-Polska – dlaczego warto z nich skorzystać?

Promy Szwecja-Polska to świetna alternatywa dla podróży samolotem. Rejsy odbywają się kilka razy dziennie. Dzięki temu bez żadnych trudności ułożysz plan weekendowej wycieczki czy dłuższego urlopu u naszych północnych sąsiadów. Na pewno uda Ci się znaleźć dogodny termin.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli zechcesz, możesz ze sobą zabrać samochód. Wykupując tę opcję, będziesz niezależny. Dotrzesz wszędzie tam, gdzie zechcesz bez konieczności wynajmu auta lub korzystania z tamtejszych środków transportu. Ponadto na promie będzie na Ciebie czekać moc atrakcji: dyskoteka, SPA czy kino. Czas spędzony na statku będziesz miło wspominać.

Wybierając się do Skandynawii, możesz skorzystać z oferty różnych przewoźników. Cenniki różnią się między sobą. Koszt rejsu zależy od terminu, wieku pasażerów, miejsca docelowego, a także od tego, czy wybieramy bilet w dwie strony. Jeżeli zdecydujesz się na zabranie ze sobą samochodu, musisz się liczyć z dodatkową opłatą. Warto podkreślić, że studenci oraz dzieci mogą skorzystać ze zniżek. Jeśli chciałbyś wydać trochę mniej na zagraniczny wyjazd, śledź promocje.

Promy do Szwecji z Polski – Sztokholm i inne atrakcje turystyczne, które zasługują na Twoją uwagę

Jeśli planujesz podróż promem do Szwecji z Polski, dobrze się do niej przygotuj. Pamiętaj, że dobra organizacja to podstawa. Nie musisz zawsze sztywno trzymać się planu. Odrobina spontaniczności doda pikanterii pobytowi za granicą. Warto jednak zaplanować najważniejsze punkty, aby zoptymalizować wydatki i przeznaczyć więcej czasu na zwiedzanie zamiast na poszukiwanie atrakcji.

Sztokholm to jedno z miejsc, które powinieneś odwiedzić. Zamek Kungliga Slottet jest uznawany za największy tego typu obiekt na świecie. Królewska rezydencja znajduje się w najstarszej dzielnicy, niedaleko okazałej katedry oraz Riddarhaust. Niegdyś spotykała się tutaj sztokholmska arystokracja. 
Warto dodać, że szwedzka stolica jest położna na 12 wyspach. Jej cechą charakterystyczną są zielone tereny, a także efektowna zabudowa. Można się w tym miejscu zakochać. To prawdziwy raj dla amatorów długich spacerów.

Do innych ciekawych miejsc na mapie zalicza się jezioro Silian, wyspę Riddarholmen (miejsce pochówku szwedzkich królów) czy Park Narodowy Stenshuvudw regionie Skåne położonym od polskiej strony. Zachęcamy też do zobaczenia Mostu nad Sudanem – Øresundsbroen. Łączy on Kopenhagę z Malmö. Obiekt od długości 7845 m jest najdłuższym mostem na starym kontynencie. To jedyna droga lądowa, która umożliwia dotarcie do Szwecji. Miłośnicy kulinarnych doznań powinni skosztować tutejsze bułeczki cynamonowe, kanapkę ze śledziem, a także kanapkę z krewetkami.

Prom do Szwecji z Polski – jakie dokumenty zabrać?

Jeśli planujesz pobyt krótszy niż 90 dni, wystarczy Ci dowód osobisty. Nie musisz występować z wnioskiem o wydanie dodatkowych dokumentów. Zabierz ze sobą też prawo jazdy. Może Ci się przydać, nawet wtedy, gdy wykupisz bilet na prom do Szwecji z Polski bez opcji przewozu samochodu. Auto możesz wynająć w Skandynawii. Wiele osób decyduje się na taki wariant. Pomyśl też o finansach. Przyda się zarówno karta, jak i gotówka. Niektóre miejsca są cash free.

Skandynawski kraj jest członkiem Unii Europejskiej. Przed wyjazdem zaopatrz się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Z pomocą EKUZ będzie Ci łatwiej skorzystać z pomocy medycznej. Niestety niektóre zabiegi są odpłatne zarówno dla Szwedów, jak i dla obcokrajowców. Ich koszt jest z góry ustalony. Dzieci otrzymają niezbędną pomoc medyczną za darmo. Dorośli muszą się liczyć z wydatkami. Ich wysokość jest uzależniona od regionu, a także od specjalizacji lekarza. Za leki zapłacisz 100%. W tym wypadku nie ma mowy o żadnych zniżkach. To jeden z powodów, dla których warto pomyśleć o zakupie polisy podróżnej.

Rejsy z Polski do Szwecji i nie tylko – dlaczego warto się zdecydować na zakup ubezpieczenia turystycznego?

W trakcie rejsu z Polski lub podczas zwiedzania różnych miejsc, mogą zdarzyć się przykre niespodzianki. Choroba, kradzież bagażu lub wypadek - nieszczęśliwe zdarzenia zawsze przytrafiają się w najmniej spodziewanym momencie. Oczywiście nikomu tego nie życzymy, ale warto się zabezpieczyć przed ich skutkami. Zakup ubezpieczenia turystycznego wydaje się w tej sytuacji rozsądnym rozwiązaniem. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni wariant polisy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Przed podjęciem decyzji zastanów się, jaki kraj chcesz odwiedzić i określ termin pobytu. Rozważ zakres ubezpieczenia, poziom ryzyka oraz przygotuj dane uczestników podróży. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, aby zapoznać się z różnymi ofertami.

Ubezpieczenie podróżne zapewni Ci kompleksową ochroną, a także ograniczy Twoje wydatki w przyszłości, gdy stanie się coś złego. Odpowiednia polisa pokryje koszty leczenia, zapewni wsparcie assistance, a nawet zapewni wypłatę świadczenia, jeśli Twoja podróż zostanie odwołana. Dzięki niej zyskasz komfort psychiczny. Nie będziesz musiał się zadłużać, by wszystko opłacić. To inwestycja, która przyniesie Ci wymierne korzyści.

Kup bilet na prom z Polski i wybierz ubezpieczenie turystyczne w CUK

Gdy zabukujesz już bilety na prom z Polski do wybranego kraju, wykup ubezpieczenie turystyczne dla Ciebie i Twoich towarzyszy podróży. CUK oferuje polisy z wszechstronną opieką w trakcie urlopu lub wyjazdu służbowego. W naszej ofercie znajdziesz następujące warianty:

  • assistance w podróży, 
  • ubezpieczenie bagażu,
  • OC w życiu prywatnym,
  • koszty leczenia w podróży.

Assistance w podróży zapewnia pomoc w języku polskim o każdej porze. W krytycznym momencie dowiesz się, gdzie znajdziesz lekarza w najbliższej okolicy. Podczas rozmowy dowiesz się, jak się przygotować do wizyty. Ponadto zyskasz wsparcie prawne oraz tłumacza, jeśli ktoś Cię okradnie.

Ubezpieczenie bagażu chroni nie tylko walizki, ale również ich zawartość. W ten sposób zabezpieczysz także wózek dziecięcy lub inwalidzki, sprzęt oraz telefon. Jeżeli coś zostanie uszkodzone albo skradzione, otrzymasz pieniądze.

OC w życiu prywatnym zabezpieczy Twoją kieszeń, jeśli nieumyślnie wyrządzisz szkodę osobie trzeciej. Ten wariant pomoże Ci też uniknąć dodatkowych kosztów, jeżeli zniszczysz czyjąś własność. Warto pamiętać, że OC w życiu prywatnym chroni również w przypadku szkody, którą wyrządzi Twoje niepełnoletnie dziecko lub Twoje zwierzęta. Od teraz już nic nie zakłóci Twojego wypoczynku. Z każdej opresji wyjdziesz zwycięsko.

Obawiasz się wydatków związanych z opieką medyczną? Przestań się stresować na zapas. Wybierz polisę z opcją kosztów leczenia w podróży. Pokryje ona koszty leczenia w przypadku nagłej choroby, a także obrażeń odniesionych na skutek wypadku. Ponadto zyskasz środki na zakup lekarstw oraz środków opatrunkowych. W razie potrzeby zostaniesz przewieziony transportem medycznym za darmo do Polski. Zmagasz się z przewlekłą chorobą? Koniecznie rozszerz zakres ubezpieczenia.

Potrzebujesz wsparcia w kwestii wyboru odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego? Odwiedź najbliższą placówkę w Twojej okolicy lub skorzystaj z infolinii CUK. Zapewnij sobie już dziś komfort psychiczny podczas długo wyczekiwanego urlopu.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku