W tym artykule:
- Praga – informacje o celu podróży
- Praga na weekend – co zobaczyć obowiązkowo?
- Ile dni poświęcić na zwiedzanie Pragi?
- Jak dotrzeć do Pragi?
- Jakie ciekawe imprezy odbywają się w Pradze?
- Jak najlepiej poruszać się po Pradze?
- Wybierasz się do Pragi? Wykup ubezpieczenie podróżne!
- FAQ – najczęściej zadawane pytania:
Praga to jedna z najczęściej odwiedzanych przez Polaków stolic za zachodnią granicą. Stanowi doskonały cel na jednodniową lub weekendową wycieczkę przy okazji dłuższego pobytu w Czechach lub na południu Polski. Aby jak najefektywniej wykorzystać spędzony tam czas, warto przygotować wcześniej plan wycieczki i poznać najciekawsze turystycznie punkty na mapie miasta.
Jak zaplanować kilkudniową wycieczkę do Pragi? Co warto zobaczyć samemu lub z dziećmi? Jakie ciekawe eventy organizowane są w Pradze? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w tej poradzie! Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Pragę i jakie atrakcje czekają na turystów niezależnie od sezonu.
Praga – informacje o celu podróży
Położona nad rzeką Wełtawą Praga należy do najchętniej odwiedzanych miast Europy. Od 1992 r. zabytkowe centrum czeskiej stolicy znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiejsza Praga powstała w 1784 roku. Doszło wówczas do połączenia pięciu odrębnych ośrodków, których początki sięgają średniowiecza: Starego Miasta, Nowego Miasta, Josefova, Małej Strany i Hradczan.
W 1918 roku Praga została stolicą Czechosłowacji, a w czasie II wojny światowej była okupowana przez III Rzeszę. W 1993 roku, po rozpadzie Czechosłowacji, Praga została stolicą Czech. Obecnie miasto stanowi ważny nie tylko w kraju, ale też w całej Europie ośrodek administracyjny, przemysłowy, handlowo-usługowy, akademicki, turystyczny i kulturalny. Posiada własny port lotniczy oraz sieć metra.
Czechy od 2004 roku są państwem UE, a od 2007 roku należą do strefy Schengen.Polscy turyści mogą zatem podróżować do Pragi bez paszportu – wystarczy dowód osobisty, który bywa potrzebny np. podczas rejestracji hotelowej.
Co warto zobaczyć w Pradze? Przede wszystkim jej zabytkowe centrum! W mieście jest wiele obiektów godnych odwiedzenia, w tym ponad 20 muzeów i około 100 galerii. O głównych atrakcjach Pragi piszemy w kolejnej części artykułu.
Praga na weekend – co zobaczyć obowiązkowo?
Praga to dla nas jedna z najbliżej położonych i jednocześnie najatrakcyjniejszych zagranicznych stolic, które mogą stanowić cel krótkiej wycieczki. Wielu polskich turystów decyduje się zatem na zwiedzanie Pragi w 3 dni, organizując swój dłuższy weekend. Biorąc jednak pod uwagę krótki czas na zobaczenie najważniejszych atrakcji, warto przygotować dobry plan wycieczki. Od czego zacząć zwiedzanie Pragi czeskiej i jakich punktów nie wolno pominąć? Oto lista „must see”, czyli najpopularniejszych miejsc na turystycznej mapie miasta:
- 1Ciekawe muzea w Pradze
Praga słynie z imponujących ekspozycji stałych i czasowych oraz miejsc poświęconych kulturze i sztuce – Muzeum Narodowe czy Teatr Narodowy w Pradze to tylko niektóre przykłady obowiązkowych punktów zwiedzania dobrze zaplanowanej wycieczki. Każdy turysta znajdzie dla siebie muzea odpowiadające tematycznie jego zainteresowaniom. Sprawdź np.:
- Muzeum Piwa,
- Muzeum Komunizmu,
- Narodowe Muzeum Techniki,
- Muzeum Żydowskie,
- Muzeum Alchemików i Magów Starej Pragi,
- Muzeum Franza Kafki.
- 2Rynek Staromiejski – zabytkowe serce miasta
Centrum czeskiej stolicy to Staroměstské náměstína. Stary Rynek miasta łączy Plac Wacława i Most Karola. Jego wyraźnym punktem jest pomnik Jana Husa. Zwiedzając to miejsce, warto zobaczyć:
- Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem,
- Kościół św. Mikołaja,
- Pałac Kinskich,
- Wieżę Mostową,
- Ratusz Staromiejski,
- zegar astronomiczny.
- 3Miejski Dom Reprezentacyjny i jego okolice
Jeden z najbardziej znanych secesyjnych budynków w Pradze, stojący na pl. Republiki w sąsiedztwie Bramy Prochowej, został wpisany na listę Narodowych zabytków kultury Republiki Czeskiej. Obecnie znajduje się tam także restauracja, kawiarnia, galeria i sala koncertowa.
- 4Hradczany
Dzielnica ta obejmuje kompleks Zamku Praskiego z malowniczymi widokami na miasto. Można tam zwiedzić m.in.:
- Zamek Praski i gotycką katedrę św. Wita;
- Bazylikę św. Jerzego w stylu romańskim;
- Ogrody królewskie z Belwederem;
- kolorowe domki usytuowane przy Złotej Uliczce (są tam sklepy pamiątkarskie i ekspozycje historyczne).
- 5Most Karola
Najsłynniejsza atrakcja czeskiej Pragi. Razem z umieszczoną na nim płaskorzeźbą św. Jana Nepomucena stanowi jeden z najważniejszych zabytków stolicy miasta. Według miejscowej legendy, dotknięcie wyrzeźbionego tam psa ma przynosić szczęście.
- 6Punkty widokowe i ogrody (botaniczne i zoologiczne)
- Ogród zoologiczny na prawym brzegu Wełtawy;
- Ogród królewski;
- Ogród przy Bastionie;
- Ogrody południowe;
- Jelení příkop (Jeleni rów);
- Wzgórze Wyszehrad (prawy brzeg Wełtawy);
- Wzgórze Petřín (lewy brzeg Wełtawy) oraz Malá Strana – pełna kościołów, pałaców i ogrodów oraz urokliwych uliczek.
- 7Galeria
- Galeria Narodowa Sztuki Europejskiej (kolekcje malarstwa europejskiego);
- Galeria Narodowa w Pradze;
- Ściana Johna Lennona (powstała jako wyraz sprzeciwu wobec reżimu komunistycznego Gustáva Husáka).
- 8Uczelnie:
- Uniwersytet Karola,
- Akademia Sztuk Scenicznych w Pradze,
- Wydział Filmowy i Telewizyjny,
- Wydział Teatralny.
Ważne!
Celem Waszej rodzinnej wycieczki jest Praga i zastanawiasz się, co zobaczyć z dziećmi? Choć w większości przypadków będziecie mogli postawić na wspólne zwiedzanie, pamiętaj, by dostosować listę atrakcji do wieku i zainteresowań najmłodszych. Weź też pod uwagę konieczny do pokonania pieszo dystans oraz trudność tematyczną związaną z recepcją danego zagadnienia – muzeum lub park rozrywki dobierz do etapu rozwoju dzieci. W Pradze możecie wybrać się np. do Muzeum Lego, Muzeum Iluzji oraz ogrodów botanicznych i zoologicznych.
Ile dni poświęcić na zwiedzanie Pragi?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, Praga to dobry kierunek na weekendową wycieczkę. O tym, co zobaczyć w jeden dzień można zadecydować, analizując wymienioną w poprzednim fragmencie listę „must see”. Jednak tak krótki pobyt w stolicy Czech nie zawsze zagwarantuje pełnię turystycznej satysfakcji.
Jeśli zależy nam bowiem na uczestnictwie w lokalnych eventach, imprezach muzycznych, sportowych lub kulturalnych – zaplanujmy dłuższą wycieczkę. Tygodniowy pobyt w Pradze pozwoli nam w pełni poczuć klimat miejsca, zobaczyć więcej ekspozycji muzealnych, skorzystać z sezonowych imprez i skosztować licznych miejscowych specjałów!
Warto wiedzieć!
Dobrym pomysłem na weekendową wycieczkę jest także zwiedzanie Pragi z przewodnikiem. Dzięki temu na pewno dowiemy się więcej o historii i zabytkach miasta i nie przeoczymy najważniejszych atrakcji. Zaoszczędzi nam to również ciągłego śledzenia na mapie kierunku wycieczki – wystarczy, że będziemy podążać szlakiem wytyczonym przez doświadczonego przewodnika. To najlepsza strategia dla wszystkich turystów po raz pierwszy odwiedzających dane miasto.
Jak dotrzeć do Pragi?
Czechy to kraj bezpośrednio sąsiadujący z Polską, a ponadto położony na terenie UE i strefy Schengen, zatem bez problemu można podróżować tam samochodem. Dojazd autem z Wrocławia zajmuje około 4 godziny. Najszybsza trasa licząca około 340 km przebiega przez autostrady oraz płatne odcinki czeskich dróg. Zanim jednak wybierzesz się tam swoim autem, sprawdź aktualne przepisy drogowe w Czechach.
Innym sposobem na bezproblemowe dotarcie do Pragi jest podróż z przewoźnikiem autokarowym. Obecnie przejazd z wielu polskich miast do czeskiej stolicy oferuje m.in. FlixBus. Bilety można zakupić na stronie przewoźnika lub w jego aplikacji.
Najszybszym i dla wielu z nas najwygodniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście wyprawa do Pragi samolotem! Niestety, to rozwiązanie ma swoje oczywiste minusy – jest najdroższą z możliwych opcji transportu. Warto jednak wiedzieć, że na trasie Warszawa – Praga latają samoloty PLL LOT oraz Czech Airlines, a przelot zajmuje około 1,5 godziny.
Jakie ciekawe imprezy odbywają się w Pradze?
Praski kalendarz eventowy obfituje w cykliczne wydarzenia kulturalne, które warto uwzględnić w planie swojej wycieczki do Czech. Praktycznie każdy miesiąc wiąże się z organizacją ciekawej imprezy. Być może któraś z nich szczególnie przypadnie Ci do gustu i zdecydujesz się zwiedzić Pragę właśnie z uwagi na uczestnictwo w danym evencie.
- W styczniu warto wziąć udział w Praskim Zimowym Festiwalu Muzycznym. Jest to festiwal baletu, opery i muzyki klasycznej odbywający się w kilku lokalizacjach, m.in.: w Teatrze Narodowym, Teatrze Stanowym i Rudolfinum.
- W Pradze odbywa się słynny Jarmark Świętego Mateusza, który trwa zwykle od lutego aż do kwietnia. Oprócz targów zawsze można liczyć na imprezy i atrakcje towarzyszące.
- W marcu można wziąć udział w słynnej Nocy Czarownic, czyli dawnym festiwalu ludowym związanym z rytualnym pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Imprezy odbywają się m.in. w wielu parkach w Pradze oraz na Wzgórzu Petřín.
- Czeski Festiwal Piwa – W trakcie festiwalu można skosztować ponad 70 marek najwyższej jakości czeskiej piwa. Oczywiście nie zabraknie też stoisk z pysznym lokalnym jedzeniem!
- Letnia Letná – Praski festiwal cyrkowy odbywający się co roku w parku na Letniej. Czekają tam na widzów liczne przedstawienia teatralne, kabarety, występy muzyczne, warsztaty plastyczne i wiele innych atrakcji.
- Jarmarki Bożonarodzeniowe w Pradze – odbywają się przede wszystkim w granicach Rynku Staromiejskiego, ale również w innych częściach miasta. Można tu poczuć prawdziwy klimat i atmosferę świąt w czeskim wydaniu! Jarmarki odbywają się od początku grudnia aż do szóstego stycznia.
Dokładny kalendarz imprez odbywających się w czeskich Pradze w nadchodzącym roku znajdziesz na tej stronie.
Jak najlepiej poruszać się po Pradze?
Najwygodniejszym sposobem poruszania się po Pradze jest tamtejsza komunikacja miejska, a zwłaszcza metro – dzięki trzem liniom podziemnej kolei szybko dotrzemy do niemal każdej części miasta. Jeśli planujemy zwiedzać Pragę przez minimum 3 dni, warto postawić na zakup 72-godzinnej karty upoważniającej do korzystania z transportu publicznego.
Bilety do komunikacji miejskiej w Pradze można nabyć:
- ➢ w automatach przy stacjach metra oraz przy niektórych przystankach na powierzchni (w niektórych wciąż można zapłacić gotówką);
- ➢ w punktach informacji oraz niektórych kioskach ruchu.
Jak w większości europejskich stolic, także w Pradze można spotkać się z opcją wykupienia miejskiej karty lub też karnetów turystycznych, które gwarantują przejazdy komunikacją miejską, a także zniżki lub darmowe korzystanie z licznych atrakcji, takich jak muzea, galerie, punkty widokowe czy rozmaite eventy. Kartę miejską można wykupić online, w aplikacji mobilnej lub w formie fizycznej w punktach sprzedaży – w Centrum Informacji Turystycznej (TIC), w Wieży Widokowej Petřín, Na Můstku, obok Ratusza Staromiejskiego lub na Lotnisku Václava Havla.
Sprawdź także: Praga Cool Pass ← dostęp do ponad 70 atrakcji.
Wybierasz się do Pragi? Wykup ubezpieczenie podróżne!
Jeśli planujesz wycieczkę do Pragi, koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne dobrane do charakteru swojej podróży. Powinno ono obejmować m.in. koszty leczenia za granicą, NNW, ochronę bagażu oraz OC w życiu prywatnym. W zależności od swoich potrzeb pamiętaj też o możliwości rozszerzenia ochrony o choroby przewlekłe lub klauzulę alkoholową. Najlepsze aktualne oferty znajdziesz, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Polisę wygenerujesz i opłacisz zdalnie w kilka minut!
Wolisz zapytać o ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czech lub innego kraju osobiście? W tym celu zadzwoń na infolinię (22 27 00 337) lub odwiedź nas w najbliższej stacjonarnej placówce CUK w Twojej okolicy. Zachęcamy do kontaktu!
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
- 1Na co uważać w Pradze?
Tak jak każde duże europejskie miasto, także czeska Praga ma swoje mniej reprezentatywne dzielnice. Niektóre rejony tej stolicy mogą uchodzić za bardziej niebezpieczne. Obnoszenie się z gotówką czy innymi kosztownościami może okazać się zatem ryzykowne. Zawsze warto uważać na kieszonkowców, umieszczając wartościowe przedmioty wewnątrz torby, w zasięgu ręki – doskonale sprawdzą się do tego turystyczne saszetki typu „nerka”. Nigdy nie zostawiajmy też naszych rzeczy (walizek, plecaków, laptopów czy aparatów) bez opieki.
- 2Co warto zjeść w Pradze czeskiej?
Kuchnia czeska kojarzona jest głównie z knedlami podawanymi zarówno ze słodkim, jak i wytrawnym nadzieniem – jako odrębna potrawa lub dodatek do dania głównego – np. gulaszu lub mięs z kwaszoną kapustą. Ponadto w Pradze serwowane są też często różne rodzaje mięs, zwłaszcza w formie nadziewanej pieczeni, rolady, szaszłyków lub kotletów. Lokalne przysmaki to także: ser smażony z sosem tatarskim, zupa czosnkowa oraz trdelník, czyli popularne na Słowacji i w Czechach słodkie ciasto z różnymi dodatkami (podobne do kołacza).
- 3Co można przywieźć z Czech jako pamiątkę?
Za najpopularniejsze pamiątki z Pragi uchodzą gadżety z wizerunkiem Krecika – bohatera kultowej bajki. Są to głównie maskotki i figurki, ale też np. koszulki, bluzy czy torby z motywem postaci. O ile z Czech nie warto już przywozić słodyczy, ponieważ te są obecnie masowo importowane na polski rynek, to godnym uwagi produktem będzie produkowany lokalnie alkohol, a przede wszystkim absynt. Co więcej, odwiedzając Pragę, można natknąć się na sklepy tylko i wyłącznie z tym alkoholem. Wartościową pamiątką będzie też czeskie szkło.
Oceń artykuł