Podróże kamperem po Europie to świetna okazja do przeżycia niezapomnianej przygody, a także odkrycia różnorodności kulturowej oraz piękna naszego kontynentu z zupełnie nowej perspektywy. Niezależność, jaką daje własny dom na kółkach, pozwala na elastyczne dostosowanie trasy i tempa podróżowania do osobistych preferencji i zainteresowań. Z myślą o takich wakacjach, przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik „Kamperem po Europie”. Dowiesz się z niego, jak zaplanować wyjazd, co warto wiedzieć przed podróżą i jakie trasy wybrać!
Najważniejsze informacje:
- Przed wyruszeniem w podróż kamperem po Europie należy przygotować odpowiednie dokumenty wjazdowe i ubezpieczeniowe. Trzeba zadbać też o odpowiednie wyposażenie kampera, takie jak mapy, nawigacja GPS, narzędzia, apteczka itp.
- Podróżowanie kamperem po Europie wymaga zapoznania się z przepisami ruchu drogowego w krajach, przez które zamierzamy przejeżdżać.
- Jeśli planujesz wypożyczenie pojazdu kempingowego, dostosuj rodzaj kampera do potrzeb, celu i długości swojej podróży po Europie, a także liczby pasażerów.
- Zwiedzanie kontynentu europejskiego kamperem to idealny sposób, by obcować z pięknem przyrody i zobaczyć wiele zabytków w krótkim czasie, ciesząc się niezależnością oraz swobodą wyboru trasy.
- Koszty utrzymania kampera podczas podróży po Europie będą uzależnione od długości tras, pory roku, typu pojazdu oraz miejsca i liczby postojów. Oszacuj budżet jeszcze przed wyjazdem, by uniknąć niespodzianek!
Dlaczego warto wybrać kampera?
Podróżowanie kamperem po Europie ma wiele zalet! Przede wszystkim zapewnia pełną niezależność i elastyczność. Możesz zatrzymać się w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, bez konieczności rezerwacji noclegów. Kamper gwarantuje również poczucie komfortu i bezpieczeństwa, ponieważ wozisz ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy.
Ponadto karawaning stanowi świetny sposób na integrację z przyrodą, spędzanie czasu na świeżym powietrzu i zobaczenie wielu ciekawych atrakcji w krótkim czasie. W Europie nie brakuje miejsc, gdzie bliskość natury podczas postojów będzie ogromnym atutem podróży!
To Twoja pierwsza przygoda z caravaningiem? Polecamy nasz poradnik dla początkujących: Bezpieczne podróżowanie kamperem.
Jak przygotować siebie i kampera do podróży po Europie?
Organizacja bezpiecznej podróży kamperem po Europie wymaga zarówno starannego przygotowania pojazdu i dokumentów, jak i odpowiedniego zaplanowania trasy. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych wskazówek, które zapewnią Ci spokój podczas takiej wyprawy.
Przygotowanie kampera:
- Upewnij się, że kamper jest w dobrym stanie technicznym. Sprawdź hamulce, opony, światła, układ kierowniczy oraz poziomy wszystkich płynów.
- Zaopatrz się w niezbędne akcesoria, takie jak przewody do podłączenia prądu, wąż do napełniania zbiornika wody, podstawowe narzędzia naprawcze, gaśnica czy apteczka pierwszej pomocy.
- Zabierz ze sobą zapasowe żarówki, bezpieczniki, wąż do paliwa i inne drobne części, które mogą okazać się przydatne w razie awarii.
- Spakuj wystarczającą ilość żywności i wody na początkowe dni podróży, zwłaszcza jeśli planujesz noclegi w mniej zaludnionych miejscach.
Planowanie trasy:
- Uwzględnij czas podróży, odległości, potencjalne opłaty za paliwo i parkingi oraz przepisy drogowe obowiązujące w różnych krajach. Sprawdź ograniczenia dotyczące kamperów na drogach i w miejscach parkowania.
- Skorzystaj z aplikacji do nawigacji dedykowanych kierowcom kamperów, które pomogą Ci znaleźć odpowiednie trasy i miejsca do parkowania.
- Rezerwuj miejsca na kempingach z odpowiednim wyprzedzeniem – zwłaszcza w popularnych lokalizacjach i w sezonie turystycznym.
Dokumenty:
- Upewnij się, że masz ważne prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport, dowód rejestracyjny pojazdu, ubezpieczenie OC i zieloną kartę w krajach, które tego wymagają.
- W większości krajów europejskich akceptowane jest polskie OC, ale koniecznie sprawdź wymogi obowiązujące tam, gdzie planujesz podróż. Warto rozważyć rozszerzenie ochrony o usługi assistance w Europie.
- Wyrób kartę EKUZ dla siebie i wszystkich uczestników wyprawy.
- Wykup ubezpieczenie turystyczne z zakresem dopasowanym stricte do celu i potrzeb Twojej podróży. Zadbaj o właściwe rozszerzenia ochrony i sumy gwarancyjne.
Najciekawsze miejsca w Europie dla podróżujących kamperem
Podróżowanie kamperem po Europie otwiera przed Tobą ogrom możliwości odkrywania malowniczych krajobrazów, fascynujących miast i zabytków. Oto nasz subiektywny przegląd najciekawszych miejsc w Europie, które warto odwiedzić, podróżując pojazdem kempingowym!
- Norwegia: Podróż po fiordach to prawdziwa uczta dla miłośników przyrody! Spektakularne widoki, krystalicznie czyste wody i majestatyczne góry sprawiają, że jest to idealne miejsce dla poszukiwaczy przygód i naturalnego piękna. Jest to także jeden z nielicznych krajów europejskich, który umożliwia nocowanie w kamperze na dziko, Wyruszając na północ Norwegii, zyskasz też wyjątkową możliwość obserwacji zorzy polarnej!
- Szwecja: Kraj słynący z nieskazitelnie czystych lasów, jezior i wysp. Możesz zrelaksować się tu na łonie natury, zwiedzić urocze miasteczka i wioski lub odwiedzić Sztokholm – stolicę państwa. Podobnie jak w przypadku Norwegii, znajdziesz tam wiele ciekawych miejsc oferujących bezpieczne postoje z dala od zgiełku miast.
- Włochy: Jeśli chcesz zwiedzić kolebkę europejskiej cywilizacji, postaw na Rzym i Watykan! Jeżeli marzą Ci się piękne widoki i odpoczynek na łonie przyrody, warto wybrać np. Toskanię. Jest to region słynący z malowniczych krajobrazów, winnic i urokliwych miasteczek takich jak Siena czy Florencja. Kempingi w Toskanii oferują doskonałą bazę do zwiedzania oraz delektowania się włoską kulturą i kuchnią.
- Niemcy: Największym atutem podróży kamperem do tego kraju jest bliska odległość od Polski. Dzięki temu zaplanujesz spontaniczny wyjazd i zaoszczędzisz na budżecie za paliwo. Jednocześnie, zwiedzisz wiele pięknych przyrodniczo miejsc urozmaiconych pod kątem oferowanych atrakcji. Podczas planowania tras, koniecznie uwzględnij Bawarię, Jezioro Bodeńskie z wyspami Mainau i Reichenau, Park Narodowy Harzu, Dolinę Mozeli oraz przepiękne tereny wyspy Rugia.
- Hiszpania: Kraj słynący z gorącego klimatu, pięknych plaż i tętniących życiem miast! Podczas podróży kamperem po Europie warto zatrzymać się w Madrycie i Barcelonie. Do najpiękniejszych regionów, które oferują możliwość noclegów w kamperze, należy zaliczyć przede wszystkim Andaluzję, Katalonię, Baleary, Baskonię oraz cały Półwysep Iberyjski. Ciekawym miejscem na caravaning będzie też granicząca z Hiszpanią Andora.
- Alpy: (Francja, Szwajcaria, Austria): Oferują niesamowite możliwości dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu, takich jak hiking, rower górski czy narciarstwo. Latem i zimą tereny alpejskie przyciągają podróżnych swoimi krajobrazami i doskonałą infrastrukturą turystyczną. Jest tam również wiele pól kempingowych i miejsc przeznaczonych dla podróżujących kamperem. Jeśli rozważasz wyjazd zimą, pamiętaj, że Twój pojazd musi spełniać warunki do funkcjonowania w niskich temperaturach.
- Francja: Podróżując kamperem w Europie, rozważ trasę po Lazurowym Wybrzeżu słynącym z pięknych plaż, luksusowych kurortów i błękitnego morza. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą połączyć wypoczynek na plaży ze zwiedzaniem ciekawych miejscowości turystycznych, takich jak Nicea czy Cannes. Jeśli planujesz dłuższą trasę po Francji, uwzględnij także Dolinę Loary znaną z zamków i winnic. Tam również znajdziesz wiele kempingów z wygodnym dojazdem oraz licznymi udogodnieniami dla kamperów.
Planujesz dalszą podróż? Sprawdź też artykuł: Kamperem po świecie.
Ubezpiecz się przed podróżą po Europie!
Ubezpieczenie kampera różni się od polisy komunikacyjnej dla pojazdu osobowego. O wybraną ochronę możesz zapytać naszego doradcę w placówce lub na infolinii CUK. Jeśli szukasz takiej polisy, możesz sprawdzić również aktualne oferty w kalkulatorze OC i AC, wpisując potrzebne dane dotyczące swojego pojazdu. Nie zwlekaj i już dziś wykup odpowiednie ubezpieczenie, zapewniając sobie pełne bezpieczeństwo podczas podróży kamperem po Europie. Przed wyjazdem pamiętaj też o polisie turystycznej dla siebie i innych uczestników wyprawy!
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
- 1W jakich krajach można spać w kamperze na dziko?
W wielu krajach Europy Zachodniej nocowanie we własnym lub wynajętym kamperze „na dziko” może skutkować wysokim mandatem i nakazem podróży do najbliższego legalnego pola kempingowego. Jedynym krajem, w którym nie ma tego typu ograniczeń, jest Norwegia. Właśnie dlatego przed każdym planowanym noclegiem na dziko należy sprawdzić lokalne przepisy. Zawsze bezpieczniej będzie skorzystać z wyznaczonych kempingów.
- 2Czy bezpiecznie jest podróżować po Francji kamperem?
Stosując się do pewnych zasad, możesz cieszyć się bezpieczną podróżą kamperem po Francji! Jest to bowiem bardzo popularny cel dla tego typu wypraw. Jak w każdym państwie, należy mieć na uwadze pewne wskazówki związane z bezpieczeństwem. Podróżując do Francji, pamiętaj o następujących rzeczach:
- korzystaj z wyznaczonym miejsc noclegowych;
- zabezpiecz pojazd na czas zwiedzania;
- przestrzegaj lokalnych przepisów drogowych;
- wykup potrzebne ubezpieczenie;
- unikaj nocowania na dziko;
- zarejestruj swoją podróż w systemie Odyseusz.
Aktualne informacje dotyczące bezpieczeństwa na terenie Francji dedykowane podróżującym można śledzić na stronie MSZ.
- 3Ile kosztuje miejsce na kampera w Chorwacji?
Cena miejsca na kampera w Chorwacji może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak:
- Sezon: Ceny są wyższe w szczycie sezonu (lipiec i sierpień) oraz w święta. Poza sezonem ceny są niższe.
- Długość pobytu: Podlicz opłaty za każdą dobę.
- Lokalizacja: Kempingi w popularnych kurortach turystycznych, takich jak Dubrownik, są zwykle droższe niż te w mniej uczęszczanych miejscowościach.
- Rodzaj miejsca: Parcela z dostępem do nietypowych udogodnień będzie droższa.
- Rozmiar kampera: Większe pojazdy mogą być obciążane wyższymi opłatami.
Ogólnie rzecz biorąc, możesz spodziewać się zapłaty średnio od 20 do 50 euro za dobę na kempingu w Chorwacji. Do tego należy doliczyć opłaty klimatyczne i rejestracyjne. Pamiętaj, by wybierać tylko znane i dobrze oceniane parkingi, by zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa.
Oceń artykuł