2022-07-26

Dubrownik – największe atrakcje miasta i okolic

Co warto zwiedzić w Dubrowniku?

Dubrownik – największe atrakcje miasta i okolic

Chorwacja kusi turystów przede wszystkim malowniczymi krajobrazami. Urozmaicona linia brzegowa, piękne plaże, czyste wody Adriatyku i cudowna przyroda sprawiają, że jest to obecnie jeden z najczęściej odwiedzanych wakacyjnych krajów dla turystów z całej Europy, a nawet świata. Jest to także kierunek podróży chętnie wybierany przez Polaków.

Myślisz o wyjeździe do Chorwacji? Marzy Ci się urlop w otoczeniu magicznych widoków i ciekawych miejsc do zwiedzenia? Rozważ wycieczkę do Dubrownika! To piękne miasto nazywane Perłą Adriatyku wyróżnia bogata kultura i historia. W 1979 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poniższy artykuł przybliży Ci najważniejsze fakty na temat tego miasta, poznasz najpiękniejsze miejsca, punkty i atrakcje, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania wycieczki do Dubrownika.

Dubrownik – położenie i historia miasta

Dubrownik, a dokładniej Stari Grad, czyli Stare Miasto w Dubrowniku to niewątpliwie najpiękniejsza miejscowość na mapie Chorwacji i jedna z najciekawszych lokalizacji turystycznych na świecie. Miasto zajmuje powierzchnię 364 km² i rozciąga się od Dubokiej Ljuty na wschodzie po Imoticę od strony zachodniej. Pod zarządem Dubrownika pozostają też wyspy należące do Archipelagu Elafitskiego. W skład miasta wchodzi 35 dzielnic, które zamieszkuje około 55 640 mieszkańców.

Warto wiedzieć!

Obecnie Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, więc Dubrownik odwiedzimy bez paszportu. Do przekroczenia granicy wystarczy nam jedynie dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty.

Dubrownik znajduje się na południu Chorwacji. Niegdyś był niewielką osadą leżącą u wybrzeży Adriatyku. Miasto powstało na jednym z ważniejszych morskich szlaków handlowych wiodących ze wschodu na zachód, a jego port w XV i XVI wieku rywalizował nawet z Wenecją! To właśnie w tych czasach nastąpił największy gospodarczy rozwój miasta, a ówczesna Republika Dubrownicka uzyskała niepodległość, stając się niezależnym miastem-państwem. Jego mieszkańcy bogacili się głównie na handlu morskim i lądowym.

Współczesny Dubrownik powstał na wielkiej skalistej wysepce oddzielonej od lądu jedynie małym kanałem. Obszar ten otrzymał od pierwszych mieszkańców nazwę Laus (gr. skała). Przybyli tu w późniejszym okresie Słowianie założyli w mieście własną osadę nazwaną Dubravą (od porastających teren dębów).

Dubrownik i okolice – co warto zwiedzić na miejscu?

Dubrownik przede wszystkim posiada doskonale zachowany średniowieczny układ wyróżniający stare miasto. Wśród imponujących murów obronnych znajduje się tu kilka pałaców, klasztorów, kościołów, wieża zegarowa, najstarsza apteka oraz słynna fontanna Onofria. Legenda głosi, że napicie się z niej wody zapewnia nie tylko spełnienie życzenia, ale także ponowne odwiedzenie miasta w przyszłości.

Jadąc do Dubrownika, z całą pewnością należy udać się na Wzgórze Srđ położone ponad miastem (412 m n.p.m.). Można dostać się tam kolejką linową. Stanowi ono idealny punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama Dubrownika. Miasto położone jest na skalistym cyplu, a jego zabudowę stanowią ściśle stłoczone budynki, których czerwone dachy ciekawie kontrastują ze szmaragdowymi wodami otaczającymi Dubrownik. Tamtejsze malownicze plaże także zaliczyć można do ulubionych atrakcji turystów.

Spacerując wśród wąskich uliczek starego miasta, warto przyjrzeć się oryginalnej zabudowie. Każda z mijanych kamienic będzie inna, podobnie jak urokliwe sklepiki, restauracje i kawiarenki. Dubrownik posiada liczne atrakcje i zabytki skupione na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W poniższym akapicie przedstawimy najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca.

Dubrownik – atrakcje, których nie możesz przegapić

Poza malowniczymi krajobrazami oraz zabytkami, które można podziwiać na chorwackim wybrzeżu, wiele osób kojarzy Dubrownik z sagą Gra o Tron. Miasto stało się gratką dla fanów serialu, gdzie były kręcone kluczowe dla fabuły sceny. Sprawiło to, że Dubrownik cieszy się ponadprzeciętną popularnością wśród odwiedzających Chorwację turystów.

Zanim jednak rozwiniemy tę ciekawostkę, warto wspomnieć o uniwersalnych atrakcjach, wśród których każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Dzięki licznym rozrywkom oferowanym przyjezdnym Dubrownik to doskonały pomysł na weekend lub cały urlop. Na liście atrakcji powinny znaleźć się przede wszystkim miejscowe zabytki i eventy kulturalne.

  • 1
    Stradun – najbardziej reprezentacyjna ulica/promenada starego miasta, licząca niemal 300 metrów długości. Miejsce to tętni życiem zarówno za dnia, jak i w nocy. To od tego punktu, wkraczając przez bramę Pile, warto rozpocząć zwiedzanie starówki. Wzdłuż promenady znajdują się liczne kluby i knajpki. Natomiast na jej krańcach – fontanny, dzwonnice, zabytkowa apteka, Pałac Rektorów (część Muzeum Dubrownika) oraz franciszkański klasztor. Kompleks ten słynie z biblioteki posiadającej najcenniejsze zbiory dzieł w kraju. Starówkę możemy opuścić, przechodząc przez drugą główną bramę nazywaną Peskarija.
  • 2
    Mała i Wielka Studnia Onufrego w Dubrowniku – imponujące zabytkowe fontanny, które przykuwają wzrok podczas spacerów. Wielka Studnia to obiekt wzniesiony w 1438 roku przez neapolitańskiego architekta Onofrio della Cava. W przeszłości stanowiła ona istotną część systemu wodociągowego miasta. Obok niej znajduje się także Mała Studnia Onofria. Miejscowa legenda głosi, że jeśli przed napiciem się wody ze studni pomyślimy jakieś życzenie, ma ono szansę się spełnić.
  • 3
    Mury obronne Dubrownika – powstałe między XII a XVII wiekiem umocnienia okalające Dubrownik o długości 1940 metrów. Stanowią jeden z najbardziej widocznych zabytków miasta. Obecnie można podziwiać je z wielu perspektyw: od dołu (wkraczając przez główną bramę miasta – Pile), od góry (przemierzając umocnienia) lub z wody (płynąc łódką lub statkiem).
  • 4
    Letni Festiwal w Dubrowniku – najważniejsza impreza kulturalna w Chorwacji. Stanowi ona ogromną atrakcję dla mieszkańców i przyjezdnych. Rozpoczyna się w połowie czerwca, a kończy w sierpniu. W programie festiwalu są liczne koncerty muzyczne, widowiska teatralne i opery. Festiwal wieńczy pokaz fajerwerków, który naturalnie najlepiej jest obserwować ze Wzgórza Srđ.
  • 5
    Rejsy po morzu – położony nad Adriatykiem Dubrownik posiada bogatą ofertę rejsową i liczne atrakcje dla amatorów sportów wodnych! Popularną miejscową rozrywką są wycieczki kajakowe umożliwiające podziwianie pięknych widoków, a także zorganizowane rejsy luksusowymi jachtami.

Kuchnia w Dubrowniku – co i gdzie warto zjeść, będąc na miejscu?

Chorwacja wyróżnia się oryginalną i bardzo urozmaiconą kuchnią, a potrawy przyrządzane w południowej Dalmacji cieszą się zainteresowaniem restauratorów i smakoszy na całym świecie! W Dubrowniku królują przede wszystkim ryby i owoce morza w towarzystwie aromatycznych ziół oraz przypraw. Punkty gastronomiczne oferują tu dania oparte na świeżych warzywach i owocach pochodzących z lokalnych upraw. Jeśli zwiedzamy Dubrownik w jeden dzień, to warto postawić jedynie na najwyżej oceniane restauracje serwujące specjały regionalne. Pomocnym narzędziem w ich znalezieniu może być internet i Google Maps.

Dubrownik słynie z wyśmienitych zup, a ich ceny w restauracjach nie nadwyrężają portfela – warto o tym pamiętać, planując obiad na mieście. Jednym z popularnych miejscowych dań jest też grah sa zeljem, czyli gulasz fasolowy z kiszoną kapustą oraz grah sa kiselom repom – z marynowaną rzepą. Dania dalmatyńskie to typowa kuchnia śródziemnomorska, która kusi wyjątkowymi smakami i aromatami. Odwiedzając ten region, warto zapytać więc o tradycyjne lokalne potrawy, ponieważ przygotowane przez rodowitych kucharzy smakują najlepiej!

Jak szukać noclegów w Dubrowniku?

Znalezienie noclegu w Dubrowniku nie powinno być kwestią problematyczną. Miasto żyje bowiem z turystyki. Dubrownik oferuje noclegi w różnych cenach, w zależności od standardu obiektu, udogodnień, opcji wyżywienia oraz lokalizacji. Za hotel przy samej plaży z pełnym wyżywieniem z pewnością zapłacimy o wiele więcej niż za pensjonat o podobnym standardzie w oddalonej od centrum lokalizacji.

Dubrownik oferuje też noclegi u Polaków – Polonia zamieszkująca te rejony może okazać się pomocna dla osób, które mają problem z komunikacją w obcym języku. Kwatery wynajmowane od mieszkańców będą również o wiele tańszą opcją niż pobyt w drogich hotelach. Wybierać można także spośród wielu hosteli, domów wakacyjnych, pól namiotowych oraz opcji agroturystycznych. Poszukując zakwaterowania w Dubrowniku, warto skorzystać z poniższych stron:

Jakiej pogody można spodziewać się w Dubrowniku?

W Dubrowniku panuje klimat śródziemnomorski. Jadąc tam na wycieczkę, można spodziewać się więc gorącego i suchego lata z przyjemnymi powiewami wiatru oraz łagodnej zimy. Średnia roczna temperatura dla miasta Dubrownik wynosi około 17°C  – latem oscyluje wokół 25°C, natomiast temperatura wody w morzu to 21°C.

Roczne opady wynoszą przeciętnie 1250 mm, a słonecznie jest przez ok. 2600 godzin w roku, tj. ok. 7 godzin dziennie. Zazwyczaj panuje tu więc piękna pogoda. Sezon turystyczny w Dubrowniku rozpoczyna się już w kwietniu i trwa do października. Temperatura w tym okresie waha się od 21 do 33°C. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, natomiast najbardziej mokrymi – styczeń i listopad.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Dubrownik z dziećmi – jakie atrakcje czekają na najmłodszych?

Dubrownik to także atrakcje dla dzieci! Wybierając się z nimi na wczasy, warto kierować się do hoteli oferujących animacje, sale oraz place rozrywki dedykowane najmłodszym. Oprócz tego, tak jak w przypadku zwiedzania atrakcji w wielu krajach europejskich można liczyć na tańsze bilety, a nawet darmowe zwiedzanie dla dzieci. Co warto zobaczyć w okolicach Dubrownika z dziećmi? Spośród miejsc szczególnie wartych odwiedzenia z dzieckiem w tych rejonach na pewno należy wyróżnić następujące atrakcje:

  • Park safari na wyspie Istria,
  • Mury Dubrownika i Królewska Przystań (można liczyć na bilety ulgowe),
  • Akwarium morskie w Dubrowniku,
  • Park wodny Istralandia w mieście Brtonigla,
  • Spływ pontonowy po rzece Cetina,
  • Wodospady Krka.

Jaki środek transportu wybrać z Polski do Dubrownika?

Do Dubrownika można dotrzeć na wiele sposobów. Spore grono turystów preferuje podróż własnym autem po europejskich drogach, licząc na piękne widoki. Istnieje też możliwość dotarcia tam autokarem lub promem wycieczkowym. Jednak nie są to jedyne sprawdzone i popularne wśród turystów sposoby dotarcia do celu, jakim jest Dubrownik. Loty z Polski są najszybszym i statystycznie najbezpieczniejszym środkiem transportu do Chorwacji. Każdy z wybranych sposobów podróżowania ma jednak swoje plusy!

Dojazd autem do Chorwacji – ta podróż potrwa zdecydowanie najdłużej. Średnio na wyprawę do Dubrownika z Polski samochodem trzeba poświęcić kilkanaście godzin. Czas ten zależy jednak przede wszystkim od stacji początkowej podróży. Niewątpliwym atutem tego środka transportu będzie możliwość oglądania zapierających dech w piersiach krajobrazów, a także zwiedzenia atrakcji na trasie. Dzięki temu można zwiedzić Dubrownik bez pośpiechu. O tym, jak najlepiej dotrzeć do Chorwacji samochodem pisaliśmy w tej poradzie.

Loty do Dubrownika –  najwygodniej i najszybciej dotrzemy na miejsce, decydując się na podróż samolotem z Warszawy. Istnieje możliwość skorzystania z oferty rejsów bezpośrednich lub przesiadkowych (z przesiadką np. we Frankfurcie, Wiedniu lub Pradze). Odległość pomiędzy Warszawą a Dubrownikiem to około 1086 km kilometrów. Szacowany czas podróży lotniczej trwa więc około 2 godzin.

Rejs statkiem – organizowane są także rejsy promami wycieczkowymi. Wiele firm i biur podróży oferuje też udział w specjalnych rejsach śladami Gry o Tron. Jest to gratka nie tylko dla pasjonatów serialu, ale również miłośników morskich wrażeń i pięknych widoków. Należy jednak zarezerwować na to o wiele więcej czasu – zwykle ten środek transportu już sam w sobie będzie ciekawą formą wycieczki, z której przywieziemy wspaniałe wspomnienia, nie martwiąc się o hotel, bo nocowanie odbędzie się na statku.

Dubrownik w Grze o Tron – ciekawostki dla zwiedzających

Każdy fan sagi Gra o Tron wie, że Dubrownik odegrał lokalizacyjnie istotną rolę w czasie kręcenia odcinków serialu! Przy powstawaniu produkcji zamienił się on w stolicę Siedmiu Królestw, czyli w Królewską Przystań (King’s Landing). Słynna produkcja była kręcona w aż siedmiu krajach, w tym także w Chorwacji. Dubrownik todla fanów serialu Gra o Tron niezbędny do odhaczenia punkt na mapie podróży do Chorwacji.

W obrębie Starego Miasta Dubrownik można odbyć też spacer śladami Gry o Tron. To doskonały sposób na to, aby zobaczyć najważniejsze atrakcje i zabytki miasta, które odegrały ważną rolę w serialu. Dubrownik w Grze o Tron przewija się wiele razy, więc będzie to idealne miejsce na wakacje dla miłośników sagi. W koszty spaceru z przewodnikiem wliczone są także opłaty za wejście do murów miejskich Dubrownika i Twierdzy Lovrijenac. Na trasie znajduje się też kilka sklepów dla fanów serialu, w których można nabyć ciekawe gadżety. A oto miejsca związane z serialem:

  • 1
    Królewska Przystań (King’s Landing) – Brama Pile –  pojawiła się w serialu m.in. w sezonie 3, kiedy Jamie przyjeżdża do Królewskiej Przystani, by odwiedzić swoją siostrę.
  • 2
    Ulica Świętego Dominika – Tyrion i Bronn w 5 odcinku sezonu 2 są tam świadkami przemowy przeciwko królowi Joffreyowi wygłaszanej na schodach.
  • 3
    Schody Jezuitów w Dubrowniku –  to one zagrały słynne schody z Gry o Tron, po których Cersei odbyła swój pokutny marsz przez miasto wśród tłumów (Walk of Shame).
  • 4
    Muzeum Etnograficzne – posłużyło w serialu za często odwiedzany przez dwie postacie dom publiczny Littlefingera.
  • 5
    Miasto Qarth i Klasztor Benedyktynów na wyspie Lokrum – to tam ma miejsce bankiet w ogrodach organizowany przez jednego z serialowych władców miasta.
  • 6
    Centrum Turystyczne Lokrum i Żelazny Tron – zwiedzający mogą tu za darmo zasiąść na Żelaznym Tronie. Choć w istocie jest on… plastikowy, to zapewnia turystom szansę wcielenia się w rolę władcy Siedmiu Królestw!

Zwiedzanie Dubrownika – ile czasu warto poświęcić?

Zwiedzanie Dubrownika, a szczególnie murów miasta zajmuje sporo czasu, ale jest to atrakcja, bez której wyprawa tam nie miałaby sensu. Dlatego ten etap wycieczki warto rozpocząć już wcześnie rano. Z uwagi na ciepły klimat Chorwacji, godziny popołudniowe mogłyby utrudnić zwiedzanie – jest wtedy zbyt gorąco, a także można napotkać tłumy turystów. Najlepiej postawić na wczesne godziny (między 8 a 10 rano). Wejście na mury jest ponadto czynne mniej więcej tylko do godziny 18. Ich przejście zajmuje natomiast około dwóch godzin (w zależności od tempa spaceru), dlatego zwiedzanie należy rozpocząć najpóźniej około godziny 16.

Jeśli planujemy na spokojnie zwiedzić Dubrownik w 3 dni, to będzie to optymalny czas, w którym zobaczymy wszystkie najbardziej popularne atrakcje. Jeśli jednak chcemy spędzić tam urlop, traktując tę lokalizację jako bazę wypadową, korzystając z lokalnych plaż i bogatej oferty gastronomicznej, to na pewno przyda się jeszcze kilka dodatkowych dni. Zyskamy dzięki temu czas na błogi relaks w pięknym otoczeniu, możliwość bliższego poznania lokalnej kultury, a także udziału w miejscowych imprezach. W tym drugim wypadku zwiedzanie Dubrownika w 1 dzień może nie dać nam pełnej satysfakcji. Właśnie dlatego wielu turystów decyduje się na spędzenie tam całego urlopu.

Wyprawa do Chorwacji – zadbaj o bezpieczeństwo w podróży

Wiesz już, co zobaczyć w Dubrowniku i dlaczego warto odwiedzić Chorwację. Wybierając się w te rejony, nie potrzebujemy Zielonej Karty, wystarczy dokument potwierdzający zakup polisy OC. Nie wolno zapominać jednak, że w dłuższej podróży nieoceniony jest pełen pakiet ubezpieczeń samochodowych. Aby zapewnić sobie bezpieczny wyjazd, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o wybór właściwego ubezpieczenia turystycznego. Decydując się na takie świadczenie, musimy zwrócić uwagę m.in. na długość naszego pobytu, cel podróży oraz liczbę osób, które mają zostać objęte ubezpieczeniem.

Wyjeżdżając do Chorwacji, oceń, na jaki typ wypoczynku postawisz. Zależnie od tego, czy zaplanujesz spokojne wakacje ze zwiedzaniem zabytków i wypoczynkiem na plaży, czy też aktywne spędzanie urlopu, warto dobrać odpowiedni zakres ochrony. Wybór właściwej polisy turystycznej może zapewnić bezpieczeństwo w czasie wyjazdu – dzięki ubezpieczeniu o odpowiednim zakresie możesz liczyć na pokrycie kosztów związanych z ewentualnym leczeniem, pobytem w szpitalu, a także wypadkiem w czasie podróży. Informacje dotyczące tego, jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd do Dubrownika znajdziesz w naszej poradzie: Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku