2021-09-07

Jak najlepiej dojechać samochodem do Chorwacji?

Pomagamy w wyborze najkrótszej trasy i kalkulacji kosztów.

Jak najlepiej dojechać samochodem do Chorwacji?

Wybierasz się na rodzinne wakacje w Chorwacji? Może planujesz urlop z przyjaciółmi lub romantyczny wyjazd tylko we dwoje? Znakomity wybór! Chorwacja nie bez powodu jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków wakacyjnych wypraw. Kraj ten posiada jedną z najdłuższych linii brzegowych nie tylko w Europie, ale także na świecie – znacznie dłuższą niż popularne destynacje, takie jak Francja i Hiszpania. Chorwacja, oprócz możliwości spędzania czasu w otoczeniu przepięknych plaż, oferuje także liczne formy aktywnego wypoczynku oraz zachwyca bogactwem kulturowym i pyszną śródziemnomorską kuchnią. Podziw budzą także liczne zabytki Chorwacji.

Niemniej ważny jest fakt, że dojazd do Chorwacji samochodem jest niezwykle łatwy i przyjemny. Trasa Polska – Chorwacja zajmuje około 10 godzin i od punktu startowego po końcową destynację oferuje podróżującym pełen komfort i wygodę. Jeśli więc zastanawiasz się, jak najlepiej dojechać do Chorwacji i obliczyć koszty podróży, doskonale trafiłeś! Poniższy artykuł pomoże Ci w zaplanowaniu najkrótszej trasy, która nie nadszarpnie wakacyjnego budżetu.

Dlaczego warto zdecydować się na podróż autem do Chorwacji?

Wciąż zastanawiasz się, jaki środek transportu najlepiej sprawdzi się w podróży do Chorwacji? Poniżej przedstawiamy kilka głównych zalet wyboru przejazdu własnym samochodem, które rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości:

 • Niskie koszty podróży – dojazd samochodem to jeden z najtańszych środków transportu, dzięki któremu zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na uatrakcyjnienie wakacyjnego pobytu. W przypadku podróży samolotem, nawet jeśli bilety zabukujemy z dużym wyprzedzeniem, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 500 zł za osobę, co w przypadku kilkuosobowej rodziny równa się ze znacznymi kosztami. Natomiast bilety zakupione po okazyjnej cenie często nie pozostawiają wiele swobody w zakresie doboru odpowiadającego nam terminu urlopu. Ponadto, jadąc własnym samochodem, nie ponosimy opłat za transport z lotniska, które często bywają wysokie.
 • Oszczędność czasu – chociaż 10-godzinna podróż do Chorwacji samochodem może wydawać się dłuższa niż czas transportu lotniczego, to warto pamiętać, że oprócz 2-3 godzinnego lotu musimy przeznaczyć czas na podróż do i z lotniska oraz na odprawę celną. Nie lepiej przedstawia się podróż pociągiem – ze względu na brak bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji trasa ta zajmuje około 16 godzin, a droga powrotna może wydłużyć się nawet do 24 godzin.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

 • Swoboda poruszania się i niezależność – Chorwacja ma dobrze rozwinięta sieć dróg ekspresowych i autostrad, a trasa, którą wybierzemy zależy jedynie od nas i może być z łatwością dostosowana do naszych potrzeb i wymagań. Co więcej, jadąc własnym samochodem możemy również zdecydować o terminie i porze wyjazdu oraz zabrać większą ilość bagaży. Chorwacja samochodem to także możliwość odwiedzenia wielu odległych miejsc na terenie całego kraju i brak konieczności ograniczania się do jednej miejscowości lub dodatkowego wypożyczania auta. Dzięki temu jesteśmy w stanie skorzystać ze wszystkich zaplanowanych atrakcji Chorwacji.

Chorwacja dojazd samochodem – jaką trasę wybrać?

Dojazd samochodem do Chorwacji możliwy jest na kilka sposobów. Ich wybór zależy od punktu startowego na terenie Polski, docelowej destynacji w Chorwacji, a także od naszej chęci odwiedzenia atrakcji turystycznych w innych krajach. Trasę możemy bowiem tak zaplanować, aby w pełni wykorzystać wakacyjny wyjazd i po drodze zatrzymać się w kilku ciekawych miejscach. Podróżni wyruszający z północno-zachodniej Polski często decydują się na podróż przez Niemcy, Austrię i Słowenię – dzięki temu omijają  polskie drogi i mogą skorzystać z dobrze przygotowanych autostrad, które w Niemczech są bezpłatne. Jednak najbardziej popularne trasy prowadzą przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Węgry. Poniżej znajdziesz 3 najchętniej wybierane warianty, które pozwolą Ci zaplanować najlepszą trasę do Chorwacji.

 • Droga do Chorwacji przez Węgry i Słowację – to wybór dla podróżnych, którzy pragną ominąć Słowenię, a wraz z nią najwyższe opłaty za winiety. Trasa ta biegnie przez Barwinek, Budapeszt i Gorican i zajmuje około 6,5 godziny. Polecana jest osobom, które wyruszają z południowo-wschodniej Polski lub chcą po drodze zwiedzić stolicę Węgier.
 • Droga do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię – to doskonały wybór dla osób, które wyruszają z południowo-zachodniej Polski i chcą po drodze zatrzymać się w stolicy Austrii. Trasa prowadzi przez Cieszyn, Brno, Wiedeń, Maribor i Macelj i zajmuje około 7 godzin.
 • Droga do Chorwacji przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię – to idealny wybór dla podróżnych, którzy wyjeżdżają z południowo-zachodniej Polski, ale chcą ominąć Austrię i odwiedzić stolicę Słowacji. Trasa biegnie przez Cieszyn, Zlin, Bratysławę, Rajkę, Csornę, Redics, Lendavę i Mursko Sredisce i zajmuje około 6 godzin.

Ceny winiet do Chorwacji

Planując podróż samochodem do Chorwacji, podczas kalkulacji kosztów, powinniśmy wziąć pod uwagę również opłaty, które należy uiścić za poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu poza granicami naszego kraju. Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia oraz Węgry wymagają posiadania odpowiedniej winiety – można ją zakupić na przejściu granicznym lub stacji benzynowej i w niektórych krajach należy przykleić ją na przednią szybę pojazdu. Poniżej przedstawiamy zestawienie cen winiet w poszczególnych krajach.

 • Winiety w Czechach - kraj ten zrezygnował z tradycyjnych nalepek na rzecz winiet elektronicznych, które można nabyć w sklepie internetowym lub w terminalu samoobsługowym. Jeśli zależy nam na czasie, warto opłacić winietę przy pomocy karty płatniczej – dzięki temu otrzymamy natychmiastowe potwierdzenie drogą mailową, uprawniające do przekroczenia granicy. Potwierdzenie zapłaty w przypadku transakcji poprzez przelew bankowy otrzymać możemy w terminie do 5 dni. Cena winiety za okres 10-dniowy wynosi ok. 56 zł (12,50 EUR), a za okres 30-dniowy ok. 79 zł (17,50 EUR).
 • Winiety na Słowacji – obowiązują tu zarówno tradycyjne nalepki, jak i e-winiety. Te pierwsze możemy zakupić na stacjach benzynowych, a ich elektroniczny odpowiednik dostępny jest do nabycia przez stronę internetową. Za winietę 10-dniową zapłacimy ok. 45 zł (10 EUR), 30-dniowa winieta to koszt ok. 63 zł (14 EUR).
 • Winiety w Austrii – poza tradycyjną, naklejaną winietą, istnieje możliwość nabycia winiety elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej, dostępnej również w języku polskim. Warto jednak pamiętać, aby zakupu dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem – ze względu na regulacje prawne, skorzystanie z przejazdu możliwe jest dopiero po upłynięciu 18-dniowego terminu na odstąpienie od umowy. Możemy wybrać winietę na 10 dni (koszt ok. 43 zł/9,50 EUR) lub 60 dni (koszt ok. 125 zł/ 27,8 EUR).
 • Winiety w Słowenii – nie ma tu możliwości zakupu elektronicznej winiety. Tradycyjna winieta dla samochodu osobowego to koszt ok. 68 zł (15 EUR), a dla większych pojazdów ok. 135 zł (30 EUR). Jednorazowo zakupiona winieta ważna jest przez kolejne 7 dni, dlatego jeśli wybieramy się na dłuższy urlop, musimy być przygotowani na kolejny wydatek tego rzędu lub nabyć winietę miesięczną. Ze względu na krótki odcinek autostrady (ok. 60 km) i znaczne koszty przejazdu podróżujący często decydują się na ominięcie słoweńskich autostrad i dróg ekspresowych. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić, warto w GPS ustawić funkcję pomijania opłat i wybrać trasę prowadzącą przez drogi bezpłatne.
 • Winiety na Węgrzech – do wyboru mamy zakup winiety tradycyjnej i elektronicznej. Zakup E-winiety przez Internet jest jednak bardziej skomplikowany niż w pozostałych krajach. Proces ten zakłada kilka etapów, a winietę dodatkowo należy wydrukować i zachować na wypadek kontroli. 10-dniowa winieta dla samochodu osobowego to koszt ok. 50 zł (3500 HUF), a 30-dniowa ok. 68 zł (4780 HUF).

Jak najtaniej dojechać do Chorwacji – gdzie zatankować?

Zastanawiasz się, jak dojechać do Chorwacji i nie nadszarpnąć wakacyjnego budżetu? Zanim zaczniesz zwiedzać najciekawsze miejsca w Chorwacji, warto przed wyjazdem zaplanować punkty, w których zamierzamy zatankować samochód – dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze i unikniemy dodatkowych kosztów. Ze względu na brak różnicy pomiędzy cenami oleju napędowego a benzyny 95, najbardziej ekonomicznym wyborem jest Polska i Słowenia. Warto pamiętać również, że korzystniej jest tankować na stacjach w głębi kraju, gdyż ceny paliwa w pobliżu granic często bywają wyższe. Poniżej przedstawiamy średnie ceny paliwa za litr w poszczególnych krajach:

KrajPB95Olej napędowy

Polska

4,67 zł

4,64 zł

Słowacja

5,27 zł

4,55 zł

Austria

5,20 zł

4,99 zł

Słowenia

4,57 zł

4,57 zł

Czechy

5,15 zł

4,83 zł

Węgry

4,84 zł

5,00 zł

Chorwacja

5,72 zł

5,49 zł

Chorwacja - co warto zwiedzić?

Hasło „Chorwacja zabytki” nie mówi Ci zbyt wiele i wciąż zastanawiasz się, co zobaczyć w Chorwacji, aby w pełni wykorzystać wakacyjny wyjazd? Bez obaw! Przygotowaliśmy listę kilku ciekawych miejsc Chorwacji, które każdy turysta powinien choć raz odwiedzić.

 • Dubrownik – to jedno z miejsc, które jest zdecydowanym faworytem w rankingu „Chorwacja atrakcje turystyczne” i bywa nazywane „perłą Adriatyku”. Jego wizytówką jest stare miasto z zabytkowymi murami obronnymi i licznymi świątyniami. Widnieje ono na Liście Światowego dziedzictwa UNESCO i jest co roku odwiedzane przez licznych turystów z całego świata.
 • Split – to drugie największe miasto w Chorwacji i jeden z najchętniej odwiedzanych punktów na mapach turystycznych. Możemy tu m.in. zobaczyć starożytne ruiny pałacu cesarza Dioklecjana oraz najstarszą na świecie katedrę św. Dujama, z której rozciąga się przepiękny widok na całe miasto.
 • Brodarica i Krapanj – miejscowości te słyną z pięknych plaż i możliwości aktywnego spędzania czasu. Rozciągająca się u wybrzeży czerwona rafa koralowa tworzy doskonałe warunki do nurkowania i podziwiania podmorskich otchłani. Jeśli więc słysząc „Chorwacja najładniejsze miejsca”, myślisz o otoczeniu przyrody i aktywnym wypoczynku, zdecydowanie musisz odwiedzić Bodaricę i Krapanj. Mając w planach uprawianie sportów wysokiego ryzyka, podczas zakupu ubezpieczenia turystycznego koniecznie wybierz polisę, która chroni także w razie nieszczęśliwych wypadków podczas takich aktywności.
 • Makarska – w rankingu fajnych miejsc w Chorwacji nie mogło zabraknąć tego dalmackiego kurortu. To doskonały wybór dla osób, które pragną odpocząć na urlopie i spędzić czas pod palmami, pośród pięknych plaż i turkusowej wody. Otoczona pasmem górskim Biokovo, Makarska zachwyca niepowtarzalnym klimatem, do którego z chęcią się wraca.

Wyjazd do Chorwacji – porady dotyczące wyboru ubezpieczenia

Wybierając się do Chorwacji, nie potrzebujemy Zielonej Karty, wystarczy dokument potwierdzający zakup OC. Sprawdź  “Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas zagranicznych podróży samochodem?”. Pamiętaj jednak, że w dłuższej podróży nieoceniony jest pełen pakiet ubezpieczeń samochodowych. Aby zapewnić sobie bezpieczny i w pełni komfortowy wyjazd wakacyjny, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o wybór właściwego ubezpieczenia turystycznego. Wybierając takie świadczenie powinniśmy zwrócić uwagę m. in. na długość naszego pobytu, liczbę osób, które mają zostać objęte ubezpieczeniem oraz cel podróży.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zakres ochrony, której będziemy potrzebować może się różnić w zależności od tego, czy planujemy spokojny wypoczynek na nadmorskiej plaży, czy zamierzamy aktywnie spędzić urlop, uprawiając sporty wyczynowe. Kluczowym aspektem jest wybór takiej polisy turystycznej, która pokryje wszystkie koszty związane z nagłym zachorowaniem, pobytem w szpitalu lub wypadkiem w czasie podróży. Decydując się na rozszerzenie świadczenia, np. w postaci assistance w podróży, możesz mieć pewność, że nawet w przypadku Twojej hospitalizacji, otrzymasz pełne wsparcie w opiece nad dziećmi.

Więcej informacji o tym, jakie ubezpieczenie wybrać podczas wyjazdu do Chorwacji znajdziesz w artykule: Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku