2024-05-08

Jak najlepiej dojechać samochodem do Chorwacji?

Pomagamy w wyborze najkrótszej trasy i kalkulacji kosztów.

Jak najlepiej dojechać samochodem do Chorwacji?

Wybierasz się na rodzinne wakacje w Chorwacji? Może planujesz urlop z przyjaciółmi lub romantyczny wyjazd tylko we dwoje? Znakomity wybór! Chorwacja jest świetnym celem podróży w poszukiwaniu słońca, a dojazd samochodem jest niezwykle łatwy i przyjemny. Trasa: Polska – Chorwacja zajmuje około 10 godzin i oferuje podróżującym pełen komfort i wygodę. Jeśli więc zastanawiasz się, jak najlepiej dojechać do Chorwacji i obliczyć koszty podróży, doskonale trafiłeś! Poniższy artykuł pomoże Ci w zaplanowaniu najkrótszej trasy, która nie nadszarpnie wakacyjnego budżetu.

Najważniejsze informacje:

 • Zastanawiasz się, jaka jest najlepsza trasa do Chorwacji? Jadąc swoim samochodem, możesz wybrać trasę przez Niemcy, Austrię lub Słowenię. Tu zaletą są bezpłatne autostrady w Niemczech. Inne opcje to trasy przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Węgry.
 • Jeśli zastanawiasz się, jaki jest koszt podróży samochodem do Chorwacji, to powinieneś przeanalizować koszty paliwa oraz winiet na trasie do tego kraju.
 • Ze względu na ceny, w 2024 roku, najkorzystniej tankować jest w Polsce, Czechach i Słowenii.
 • Z kolei cena 10-dniowej winiety na trasie do Chorwacji to koszt od 45 do 100 zł w zależności od kraju.

Jak najlepiej dojechać z Polski do Chorwacji? Zalety dojazdu własnym autem

Wciąż zastanawiasz się, jaki środek transportu najlepiej sprawdzi się w podróży do Chorwacji? Poniżej przedstawiamy kilka głównych zalet wyboru przejazdu własnym samochodem, które rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości:

 • niskie koszty podróży – dojazd samochodem to jeden z najtańszych środków transportu, dzięki któremu zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na uatrakcyjnienie wakacyjnego pobytu. Jadąc własnym samochodem, nie ponosimy opłat za bilety na samolot czy transport z lotniska, które często bywają wysokie;
 • oszczędność czasu – chociaż 10-godzinna podróż do Chorwacji samochodem może wydawać się dłuższa niż czas transportu lotniczego, to warto pamiętać, że oprócz 2 lub 3-godzinnego lotu musimy przeznaczyć czas na podróż do i z lotniska oraz na odprawę celną. Nie lepiej przedstawia się podróż pociągiem – ze względu na brak bezpośredniego połączenia kolejowego do Chorwacji trasa ta zajmuje około 16 godzin, a droga powrotna może wydłużyć się nawet do 24 godzin;
 • swoboda poruszania się i niezależność – Chorwacja ma dobrze rozwinięta sieć dróg ekspresowych i autostrad, a trasa, którą wybierzemy, zależy jedynie od nas i może być z łatwością dostosowana do naszych potrzeb i wymagań. Co więcej, jadąc własnym samochodem, możemy również zdecydować o terminie i porze wyjazdu oraz zabrać większą ilość bagaży.

Jaka trasa do Chorwacji jest najlepsza?

Dojazd samochodem do Chorwacji możliwy jest na kilka sposobów. Ich wybór zależy od punktu startowego na terenie Polski, celu podróży w Chorwacji, a także od naszej chęci odwiedzenia atrakcji turystycznych w innych krajach. Trasę możemy bowiem tak zaplanować, aby w pełni wykorzystać wakacyjny wyjazd i po drodze zatrzymać się w kilku ciekawych miejscach.Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wycieczki na Bałkany.

Trasa przez Niemcy

Podróżni wyruszający z północno-zachodniej Polski często decydują się na podróż przez Niemcy, Austrię i Słowenię – dzięki temu omijają  polskie drogi i mogą skorzystać z dobrze przygotowanych autostrad, które w Niemczech są bezpłatne.

Trasa przez Czechy

Jednak najbardziej popularne trasy prowadzą przez Czechy, Słowację, Austrię, Słowenię i Węgry. Poniżej znajdziesz 3 najchętniej wybierane warianty, które pozwolą Ci zaplanować najlepszą trasę do Chorwacji.

 • Droga do Chorwacji przez Węgry i Słowację – to wybór dla podróżnych, którzy pragną ominąć Słowenię, a wraz z nią najwyższe opłaty za winiety. Trasa ta biegnie przez Barwinek, Budapeszt i Gorican i zajmuje około 6,5 godziny. Polecana jest osobom, które wyruszają z południowo-wschodniej Polski lub chcą po drodze zwiedzić stolicę Węgier.
 • Droga do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię – to doskonały wybór dla osób, które wyruszają z południowo-zachodniej Polski i chcą po drodze zatrzymać się w stolicy Austrii. Trasa prowadzi przez Cieszyn, Brno, Wiedeń, Maribor i Macelj i zajmuje około 7 godzin.
 • Droga do Chorwacji przez Czechy, Słowację, Węgry i Słowenię – to idealny wybór dla podróżnych, którzy wyjeżdżają z południowo-zachodniej Polski, ale chcą ominąć Austrię i odwiedzić stolicę Słowacji. Trasa biegnie przez Cieszyn, Zlin, Bratysławę, Rajkę, Csornę, Redics, Lendavę i Mursko Sredisce i zajmuje około 6 godzin.

Ile kosztuje przejazd z Polski do Chorwacji?

Zastanawiasz się, jakie koszty generuje podróż do Chorwacji samochodem? By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko koszty paliwa, ale także ceny winiet na trasie do Chorwacji. Sprawdź, czym są winiety i gdzie je kupić.

Jak najtaniej dojechać do Chorwacji – gdzie zatankować?

Zastanawiasz się, jak dojechać do Chorwacji i nie nadszarpnąć wakacyjnego budżetu? Zanim zaczniesz zwiedzać najciekawsze miejsca w Chorwacji, warto przed wyjazdem zaplanować punkty, w których zamierzasz zatankować samochód. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze i unikniesz dodatkowych kosztów. Ze względu na brak różnicy pomiędzy cenami oleju napędowego a paliwa E10, najbardziej ekonomicznym wyborem jest Polska i Słowenii.Warto pamiętać również, że korzystniej jest tankować na stacjach w głębi kraju, gdyż ceny paliwa w pobliżu granic często bywają wyższe. Poniżej przedstawiamy średnie ceny paliwa za litr w poszczególnych krajach z końca kwietnia 2024 roku:

KrajE10Olej napędowy

Polska

6,66 zł

6,69 zł

Słowacja

7,33 zł

6,83 zł

Austria

7,43 zł

7,41 zł

Słowenia

6,74 zł

6,61 zł

Czechy

6,87 zł

6,71 zł

Węgry

7,07 zł

6,99 zł

Chorwacja

6,74 zł

6,27 zł

Ceny winiet na trasie do Chorwacji

Planując podróż samochodem do Chorwacji, podczas kalkulacji kosztów, powinniśmy wziąć pod uwagę również opłaty, które należy uiścić za poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu poza granicami naszego kraju. Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia oraz Węgry wymagają posiadania odpowiedniej winiety. Można ją zakupić na przejściu granicznym lub stacji benzynowej i w niektórych krajach należy przykleić ją na przednią szybę pojazdu. Poniżej przedstawiamy zestawienie cen winiet w poszczególnych krajach.

Winiety w Czechach

Kraj ten zrezygnował z tradycyjnych nalepek na rzecz winiet elektronicznych, które można nabyć w sklepie internetowym lub w terminalu samoobsługowym. Jeśli zależy nam na czasie, warto opłacić winietę przy pomocy karty płatniczej – dzięki temu otrzymamy natychmiastowe potwierdzenie drogą mailową, uprawniające do przekroczenia granicy. Potwierdzenie zapłaty w przypadku transakcji poprzez przelew bankowy otrzymać możemy w terminie do 5 dni. Cena winiety w 2024 roku za okres 10-dniowy wynosi ok. 46 zł (270 koron), a za okres 30-dniowy ok. 73 zł (430 koron).

Sprawdź także, jakie przepisy drogowe obowiązują w Czechach.

Winiety na Słowacji

Obowiązują tu zarówno tradycyjne nalepki, jak i e-winiety. Te pierwsze możemy zakupić na stacjach benzynowych, a ich elektroniczny odpowiednik dostępny jest do nabycia przez stronę internetową. Za winietę 10-dniową w 2024 roku zapłacimy ok. 52 zł (12 EUR), 30-dniowa winieta to koszt ok. 73 zł (17 EUR).

Jeśli planujesz zatrzymać się tu dłużej, sprawdź, co zobaczyć na Słowacji.

Winiety w Austrii

Poza tradycyjną, naklejaną winietą, istnieje możliwość nabycia winiety elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej, dostępnej również w języku polskim. Warto jednak pamiętać, aby zakupu dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem – ze względu na regulacje prawne, skorzystanie z przejazdu możliwe jest dopiero po upłynięciu 18-dniowego terminu na odstąpienie od umowy. Możemy wybrać winietę na 10 dni (koszt w 2024 roku to ok. 49 zł/11,50 EUR) lub 60 dni (koszt ok. 125 zł/ 28,90 EUR).

Zapraszamy także do wpisu, na temat tego, co zwiedzić w Austrii.

Winiety w Słowenii

Nie ma tu możliwości zakupu elektronicznej winiety. Tradycyjna winieta dla samochodu osobowego to koszt ok. 94,99 zł, a dla większych pojazdów ok. 169,99 zł. Jednorazowo zakupiona winieta ważna jest przez kolejne 7 dni, dlatego jeśli wybieramy się na dłuższy urlop, musimy być przygotowani na kolejny wydatek tego rzędu lub nabyć winietę miesięczną. Ze względu na krótki odcinek autostrady (ok. 60 km) i znaczne koszty przejazdu podróżujący często decydują się na ominięcie słoweńskich autostrad i dróg ekspresowych. Jeśli więc chcemy zaoszczędzić, warto w GPS ustawić funkcję pomijania opłat i wybrać trasę prowadzącą przez drogi bezpłatne.

Sprawdź, co zobaczyć na Słowenii.

Winiety na Węgrzech

Do wyboru mamy zakup winiety tradycyjnej i elektronicznej. Zakup E-winiety przez Internet jest jednak bardziej skomplikowany niż w pozostałych krajach. Proces ten zakłada kilka etapów, a winietę dodatkowo należy wydrukować i zachować na wypadek kontroli. 10-dniowa winieta dla samochodu osobowego w 2024 roku to koszt ok. 70 zł (6 400 FT), a 30-dniowa ok. 114 zł (10 360 FT).

Jakie miejsca warto zwiedzić na Węgrzech?

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Co warto zwiedzić w Chorwacji?

Dubrownik, Split czy Trogir to nie jedyne miasta warte odwiedzenia. Poznaj najważniejsze zabytki Chorwacji i miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć. Sprawdź tekst o tym, co zobaczyć w Chorwacji.

Wyjazd do Chorwacji – porady dotyczące wyboru ubezpieczenia

Wybierając się do Chorwacji, nie potrzebujemy Zielonej Karty, wystarczy dokument potwierdzający zakup OC.

Sprawdź, jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas zagranicznych podróży samochodem.

Pamiętaj jednak, że w dłuższej podróży nieoceniony jest pełen pakiet ubezpieczeń samochodowych. Aby zapewnić sobie bezpieczny i w pełni komfortowy wyjazd wakacyjny, warto z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o wybór właściwego ubezpieczenia turystycznego. Wybierając takie świadczenie, powinniśmy rzetelnie określić m.in. długość naszego pobytu, liczbę osób, które mają zostać objęte ubezpieczeniem oraz cel podróży i rodzaj aktywności, które będziemy podejmować.

Zakres ochrony, której będziemy potrzebować, może się różnić w zależności od tego, czy planujemy spokojny wypoczynek na nadmorskiej plaży, czy zamierzamy aktywnie spędzić urlop, uprawiając sporty wyczynowe. Kluczowym aspektem jest wybór takiej polisy turystycznej, która pokryje wszystkie koszty związane z nagłym zachorowaniem, pobytem w szpitalu lub wypadkiem w czasie podróży. Decydując się na rozszerzenie świadczenia, np. w postaci assistance w podróży, możesz mieć pewność, że nawet w przypadku Twojej hospitalizacji, otrzymasz pełne wsparcie w opiece nad dziećmi.

Więcej informacji o tym, jakie ubezpieczenie wybrać podczas wyjazdu do Chorwacji znajdziesz w artykule: Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji.

FAQ:

 • 1
  Co trzeba mieć w samochodzie, jadąc do Chorwacji?

  Obowiązkowy sprzęt, który trzeba mieć ze sobą podczas podróży do Chorwacji to trójkąt ostrzegawczy, apteczka, zapasowe żarówki i kamizelki odblaskowe.

 • 2
  Jak długo jedzie się z Polski do Chorwacji samochodem?

  W zależności od wyboru trasy trzeba się liczyć z ok. 7-10 godzinami spędzonymi w podróży.

 • 3
  Czy na wyjazd do Chorwacji potrzebny jest paszport?

  Podróżując do Chorwacji, trzeba mieć ze sobą ważny dowód osobisty lub paszport.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku